Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Candida Krusei


Recommended Posts

Γράφω τη περιπέτεια μου που κοντεψε να μου στοιχίσει τη ζωη απο αμελεια γιατρων αγνοια και αδιαφορία.

Υπάρχει ενας σπανιος μυκητας του γενους candida που δεν ανιχνευεται με απλη απλη εξεταση σε γυναικολόγο θελει καποιες ειδικες εξετάσεις.

Είχα προβλημα με το μυκητα αυτο γιατι ειχα καποια συμπτωματα παραμοια με τους candida albicans φαγουρα δυσοσμα υγρά και κανεις γιατρος δεν παραδεχοταν οτι εχω κατι γιατι χωρις εξεταση κολπικων υγρων δε φαινεται δεν ειναι ανιχνευσιμο.

Εκανα καποιες θεραπειες σε γυναικολογους ο ενας δε δεχτηκε καν να με εξετασει με εδιωχνε οτι δεν εχω τιποτα στο τελος του ζητησα εξεταση και μου διεγνωσε κοινως μυκητες μουεδωσε ενα κοινο αντιμυκητικο που ειναι γενικα για τους μυκητες ομως αυτο κανονικα δεν επρεπε να το παρω.Ο candida crusei δε θεραπευεται με τακοινα αντιμυκητικα και θελει ειδικη θεραπεια.

Πηγα και σε αλλους γιατρους και το προβλημα χρονισε κανεις δε μου βρησκετο τυπο του μυκητα.Ξεχασα να σας πω ποσο φρικτα περασα οταν πηρ αντιμυκητικα διαφορα τα οποια μου εδιναν κουτουρου και κυριως αυτα ειναι δραστικα μονο για albicans.Oi επιπτωσεις απιστευτες.ΤΟ μικροβιο αγριευε με αυτα και ειχα φοβερες παρανεργειες ιλιγγους φαγουρα σε ολο το κορμι δυσπνια αλλα δ εθα ξεχασω τους ιλιγκους φοβερο πραγμα ακομα και καρδιακες αρρυθμιες.! Αφου ξεπενταριαστικα με του ασχτους γιατρους που σημασια καμια δεν εδιναν το προβλημα χρονισε και επαθα σοβαρη καντιντιαση με αποτελεσμα να παθω αλεργικη αντιδραση στα φαγητ απου αγριευαν το μυκητα ζαχαρη ψωμι(εγω δεν ηξερα για αυτα κανεις δε μου ειχε μιλησει τι πρεπει να αποφευγεις και τι οχι οτνα εχεις καντιντιαση γενικευμενη) οι γιατροι με ελεγαν κατα φαντασιαν ασθενη .Οταν ετρωγα τις τροφες αυτες παθαινα τετοια δυσνια και καψιμο πο θα πεθαινα αν δε μου μιλαγε ενα γνωστος για καποια βοτανα που καπως μετριαζε τη κατασταση συνερχομουν δηλαδη απο την αλλεγικη αντιδραση.............Περασα ενα εφιαλτη να καιγονται τα σωθηκα σου τελικα μετα απο χρονια βρεθηκε επιτελους το μικροβιο το οποιο δε θεραπευεται με κοινα αντιμκητικακαι ειναι πολυ επικυνδυνο αν το αφησεις και γενικευτει σωθηκα απο θαυμα τι να πω.δε με πιστευαν οι γιατροι γιατι σοβαρη καντιντιαση που ειχα και την αλλεργικη αντιδραση στα φαγητ απαθαινα τετοια δσπνια που θα πεθαινα και ταχυκαρδιες ιλιγκους!!!!!!!!μολιςθεραπευτικα επιτελους υποχωρησαν ολα αυτα .Και ενα αλλο πραγμα συνεβενε παθαινα κατι σαν ηλεκτρισμο στο δερμα σπιρνθιρισμους οταν ετρωγα τροφες που αγριευαν το μικροβιο.Ηταν απο τις τοξινες που εβγαζε!!!!!!!!!!!!!!!!!Γιαυτο οταν αντιλειφθειτε οτι εχετε μυκητες παντα να πατε σενα καλο διαγνωστικο κεντρο κ οχι μικροβιολογο εκει θα σας παρουν κολπικο υγρο θα ζητησετε πληρη εξεταση κολπικου γρου αντιβιογραμμα μυκοπλασμα νειζερ κτλ κτ πληρη καλλιεργεια δηλαδη και θα ζητησετε το αντιβιογραμμα με το αντιβιογραμμα θα πατε σενα καλο γυναικολογο.Δεν ειναι απλο θεμα οι μυκητες κοριτσια ειναι επικυνδυνο και δυστυχως υπαρχει ασχετοσυνη και αγνοια απο τους γιατρους.Και γω δεν ηξερα και επειδη ειμαι κ απο χωριο απευθυνθηκα αρχικα σε γυναικολογο της περιοχης αλλα επρεπε να παω σε μικροβιολογικο η διαγνωστικο πρωτα για καλλιεργεια να μου βγαλουν αντιβιογραμμα μετα τη περνεις αυτη και τη δινεις στο γυναικολογο και σου δινει το σωστο φαρμακο.Αυτα περασα και ευχομαι κανεις αλλος μη περασει τον εφιαλτη αυτον.ΟΙ candida albicans ειναι ενα τιποτα μπροστα στο μυκητα κρουσει που μπορει να αποβει θανατηφορος αν προχωρήσει.Η θεραπεια που εκανα επιτευχθηκε με βοτανα και σωστη διατροφη και με καποια αντιμυκητικα ειδικα για τον κρουσει ομως σ επεριπτωση καντιντιασης το παν ειναι η σωστη διατροφη!!!!!

 

 

γιατρος που εχει συζητηθει εδω μεσα για τη τσιγκουνιατου γυναικολγος δε δεχτηκε να ανοιξει το ειδκο που περνουν δειγμα να με εξετασει οταν ειχα παει ραντευου τον εξαναγκασα και λεει τωρα το χαλασα να τσαμπα κοπος και επεμενε δε εχω τιποτα μα τι τερατα υπαρχουν!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απιστευτο αυτο που περασες!!!τωρα τη διατροφη κανεις για να φυγει αυτο ςο μυκητας?τι επιτρεπεται τι απαγορευεται!κανεις συγκεκριμενο διατροφολογιο?τελευταια εμαθα κ εγω για την καντιντα !δεν ηξερα τι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο αυτο που περασες!!!τωρα τη διατροφη κανεις για να φυγει αυτο ςο μυκητας?τι επιτρεπεται τι απαγορευεται!κανεις συγκεκριμενο διατροφολογιο?τελευταια εμαθα κ εγω για την καντιντα !δεν ηξερα τι ειναι!

 

βασικα στη καντιντίαση απαγορευεται ρητα η ζαχαρη αυτη αγριευει τους μυκητες γιατι ειναι τροφη τους.Επισης αυστηρα απαγορευονται οσα φαγητα φρουτα περιεχουν ζαχαρη ακομα και το μελι (μεχρι θα θεραπευτει η καντιντα κανουμε αυστηρη διατροφη) απαγορευεται αυστηρα το ψωμι επειδη μεσα περιεχει μαγια μυκητες δηλαδη ,τακρεατα του εμποριου επειδη περιεχουν ορμονες και χειροτερευουν τη καντιντα .Το τυρι ειδικατο ροκφορ αλλα βασικα ολα τα τυρια .Σε προχωρημενες καταστασεις τις νοσου δ επρεπει να τρωμε ξηρους καρπους.

 

επιτρεπεται το γιαουρτι ειδικα μετα απο θεραπεια η αντιβιωση συστηνεται να τρωμε πολλα γιαουρτια για αναπληρωθει η χλωριδα καθως και να περνουμε προβιοτικα για 2 μηνες οπως μου συστησε αξιολογος γιατρος.Επιτρεπεται μονο το κατσικισιο γαλα γιατι εχει αντιμυκητικες ιδιοτητες,το ψαρι θαλασσης τα βιολογικα κρεατα και πουλερικα .Καλο θα ηταν τη πρωτη εβδομαδα που θα ξεκινησομε αποτοξινωση οταν εχουμε καντιντα καλο θα ηταν να απαγορευται το κρεας τρωμε πολλαλαχανικα οχι φρουτα ομως ουτε ενα φρουτο τις πρωτες μερες) Για τη καντιντα albigans μπορεις νακανεις κολπικες πλυσεις με καλεντουλα η να βαλεις σκορδο στο κολπο με μια γαζα για μερικες ωρες ομως για τον krousei δυστυχως αυτα δε φερνουν κανενα αποτελεσμα(καλεντουλα-σκορδο) Αν εχεις εξαρση του kroysei μπορεις να πινεις καποια βοτανα οπως ριγανη βρασμενη σε νερο να τρως ωμα σκορδα (δε θεραπευεται τελιως με το σκορδο αλλα υποχωρει λιγο η ενταση του) τελος υπαρχει μια ενεση που κανουν οι γιατροι για τον kantinta krysei ΜΗ ΔΕΧΤΗΤΕ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΕΤΕ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΟΜΩς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΡος.Γιατι βασικα ο κρουσει θεραπευεται με μια ουσια δε τη θυμαμαι που γινεται με ενεση ομωςκανει ζημια.Αυτο που προτεινω ειναι αυστηρη διατροφη μεχρι να καλμαρει λιγο τοπροβλημα και αντιβογραμμα να βρεθει ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΝΤΙΜΥΚΗΤΙΚΟ.μπορει με τη πρωτη να μη θεραπευτει ο κρουσει αν χρονισει ειναι επιμονος μυκητας.Φροντηστε να δυναμωσετε το ανοσοποιητικο σας συστημα με βιταμινες προβιοτικα για την ενισχιση χλωριδας .Σε καταστασεις κρισης καντιντιασης εντονη φαγουρα δυσπνια απο αλλεγικη αντιδραση λογω τροφων που επιδινωνουν φατε αμεσως σκορδο και ριγανη σε βρασμενο νερο αφου το σουρωσετε και επικοινωνηστε αμεσως με το γιατρο σας.Προσοχη για το μυκητα του κρουσει δεν υπαρχει ενημερωση δυστυχως ακομα και απο τους γιατρους υπαρχει αγνοια με αποτελεσμα αν δε ξερουν να σας οδηγησουν σε λαθως θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
βασικα στη καντιντίαση απαγορευεται ρητα η ζαχαρη αυτη αγριευει τους μυκητες γιατι ειναι τροφη τους.Επισης αυστηρα απαγορευονται οσα φαγητα φρουτα περιεχουν ζαχαρη ακομα και το μελι (μεχρι θα θεραπευτει η καντιντα κανουμε αυστηρη διατροφη) απαγορευεται αυστηρα το ψωμι επειδη μεσα περιεχει μαγια μυκητες δηλαδη ,τακρεατα του εμποριου επειδη περιεχουν ορμονες και χειροτερευουν τη καντιντα .Το τυρι ειδικατο ροκφορ αλλα βασικα ολα τα τυρια .Σε προχωρημενες καταστασεις τις νοσου δ επρεπει να τρωμε ξηρους καρπους.

 

επιτρεπεται το γιαουρτι ειδικα μετα απο θεραπεια η αντιβιωση συστηνεται να τρωμε πολλα γιαουρτια για αναπληρωθει η χλωριδα καθως και να περνουμε προβιοτικα για 2 μηνες οπως μου συστησε αξιολογος γιατρος.Επιτρεπεται μονο το κατσικισιο γαλα γιατι εχει αντιμυκητικες ιδιοτητες,το ψαρι θαλασσης τα βιολογικα κρεατα και πουλερικα .Καλο θα ηταν τη πρωτη εβδομαδα που θα ξεκινησομε αποτοξινωση οταν εχουμε καντιντα καλο θα ηταν να απαγορευται το κρεας τρωμε πολλαλαχανικα οχι φρουτα ομως ουτε ενα φρουτο τις πρωτες μερες) Για τη καντιντα albigans μπορεις νακανεις κολπικες πλυσεις με καλεντουλα η να βαλεις σκορδο στο κολπο με μια γαζα για μερικες ωρες ομως για τον krousei δυστυχως αυτα δε φερνουν κανενα αποτελεσμα(καλεντουλα-σκορδο) Αν εχεις εξαρση του kroysei μπορεις να πινεις καποια βοτανα οπως ριγανη βρασμενη σε νερο να τρως ωμα σκορδα (δε θεραπευεται τελιως με το σκορδο αλλα υποχωρει λιγο η ενταση του) τελος υπαρχει μια ενεση που κανουν οι γιατροι για τον kantinta krysei ΜΗ ΔΕΧΤΗΤΕ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΕΤΕ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΟΜΩς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΡος.Γιατι βασικα ο κρουσει θεραπευεται με μια ουσια δε τη θυμαμαι που γινεται με ενεση ομωςκανει ζημια.Αυτο που προτεινω ειναι αυστηρη διατροφη μεχρι να καλμαρει λιγο τοπροβλημα και αντιβογραμμα να βρεθει ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΝΤΙΜΥΚΗΤΙΚΟ.μπορει με τη πρωτη να μη θεραπευτει ο κρουσει αν χρονισει ειναι επιμονος μυκητας.Φροντηστε να δυναμωσετε το ανοσοποιητικο σας συστημα με βιταμινες προβιοτικα για την ενισχιση χλωριδας .Σε καταστασεις κρισης καντιντιασης εντονη φαγουρα δυσπνια απο αλλεγικη αντιδραση λογω τροφων που επιδινωνουν φατε αμεσως σκορδο και ριγανη σε βρασμενο νερο αφου το σουρωσετε και επικοινωνηστε αμεσως με το γιατρο σας.Προσοχη για το μυκητα του κρουσει δεν υπαρχει ενημερωση δυστυχως ακομα και απο τους γιατρους υπαρχει αγνοια με αποτελεσμα αν δε ξερουν να σας οδηγησουν σε λαθως θεραπεια

 

 

αν επιτελους απαλαγεις απο αυτον τον μηκυτα μετα μπορεις να τρως κανονικα η παντα πρεπει να προσεχεις γιατι πλεον γινεσε επιρρεπεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

συγνωμη που αργισα να απαντισω αν καποιος εχει ταση να βγαζει candida crusei πρεπει να κοψει σχεδον τελειως τη ζαχαρη αλλιω ςπαλι θα εχει τ αιδια και τα ιδια.Διατροφη πολυ προσεκτικη οχι λιπαρα πολλα αλαντικα κρεμες πολλα ψωμια και ζυμαρικα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...