Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα.

θηλάζω το γιο μου, 7 μηνών. κάθε μήνα είχα περίοδο, αλλά πιο λίγο. την προηγούμενη φορά, είχα σχεδόν κανονική ποσότητα. τώρα αυτό το μήνα τίποτα.. υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης? έχω καθυστέρηση περίπου 15 μερες, χωρίς άλλα συμπτώματα.

Καλησπέρα, από τη στιγμή που έχετε περίοδο και ελεύθερες επαφές φυσικά υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Θα πρέπει να κάνετε ένα τεστ ούρων ή μια β χοριακή αίματος.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας κα Βάντζου..Θα ήθελα τη γνώμη σας..Είμαι 25 ετών.Ο προηγούμενος κύκλος μου ήταν 26 ημ., ΤΕΡ είχα στις 2/1 και έληξε στις 7/1..Στις 21/2 επισκέφτηκα την γυναικολόγο μου κ επιβεβαιώσαμε κύηση περίπου 5 εβδομάδων, είδαμε μόνο τον σάκο και μια αχνή σκιά εντός του σάκου που θα μπορούσε να είναι το σποράκι.Την ίδια μέρα 21/2 έκανα την πρώτη β-χοριακή που βγήκε 11480. Στις 24/2 έκανα και δεύτερη και βγήκε 18702. Η γιατρός μου ζήτησε και τρίτη μέτρηση από βδομάδα. Μου είπε ότι η αύξηση είναι μεν καλή αλλά όχι ιδανική.Χθες 6/3 έκανα και την τρίτη και ήταν 21916..Ακόμη δε μίλησα με τη γιατρό μου καθώς έχουμε προγραμματισμένο ραντεβού την ερχόμενη Πέμπτη. Έχω όμως αγχωθεί..στο ίντερνετ βλέπω διάφορες τιμές και δε ξέρω τι να πιστέψω..Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν είχα ούτε αποβολές ούτε προηγούμενες παλινδρομίσεις. Πείτε μου σας παρακαλώ..εσείς τι νομίζεται έχω λόγο να ανησυχώ ή έχω ελπίδες να πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά??? Υπάρχει πιθανότητα να είναι παλίνδρομη κύηση?? Εξωμήτριο δεν ήταν..Μάλιστα μου είπε ότι είχε πάρει πολύ καλή θέση καθώς δεν ήταν ούτε πολύ χαμηλά ούτε και πολύ ψηλά.Συγνώμη αν σας κούρασα. Περιμένω εναγωνίως απάντησή σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλησπέρα, η αλήθεια είναι ότι η αύξηση στην τιμή της β χοριακής δεν είναι η αναμενόμενη, όμως είναι αρκετά υψηλή για να μπορέσει η γιατρός σας να βγάλει το συμπέρασμά της από το υπερηχογράφημα. Συνεχίστε να παίρνετε το φυλλικό οξύ σας και να σκέφτεστε θετικά. Άλλωστε στην ιατρική δεν είναι τα πάντα σύμφωνα με τους κανόνες που εμείς έχουμε θεσπίσει.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κα Βαντζου.

Θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε κατι.

Το 2011 υπεβληθη σε επεμβατικη υστεροσκοπηση για την λυση ενδοτραχηλικων συμφυσεων που εντοπισαμε επειτα απο σαλπιγγογραφια.

Ενα μηνα μετα (συπτωση;) εμεινα εγκυος και γεννησα με φυσιολογικο τοκετο.

Τον τελευταιο χρονο ειμαστε σε ελευθερες επαφες με τον συζυγο για την αποκτηση δευτερου παιδιου, χωρις αποτελεσμα.

Η ερωτηση λοιπον ειναι: υπαρχει περιπτωση οι συμφυσεις να επανεμφανισθουν και να εμποδιζουν ενδεχομενη εγκυμοσυνη;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Κα Βάντζου καλησπέρα σας,

 

Θα εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσατε.

 

Σήμερα μπαίνω στην 8η εβδομάδα κύησης.

Έκανα τον 1ο υπέρηχο την 5η+κάτι μέρες αλλά ήταν σχετικά νωρίς και δεν ακούσαμε καρδιά. Ο λεκιθικός είχε σχηματιστεί κανονικά όμως.

Χτες κάναμε τον 2ο. Είχε μεγαλώσει ο σάκος, το έμβρυο αλλά η καρδιά ήταν πάρα πολύ υποτονική. Μας είπε ότι αν είναι καθυστερημένη σύλληψη (που δεν το πιστεύω γιατί έχω 26-28 μερες κύκλο) είναι η αρχή και θα δυναμώσει μετά ή θα σβήσει...

Με προετοίμασε ότι μπορεί να παλινδρομήσει και κλείσαμε ακόμα ένα ραντεβού την άλλη εβδομάδα (9η εβδομάδα). Μου έδωσε 20% πιθανότητα να μην παλινδρομήσει.

Είναι δυνατόν να μεγάλωσε χωρίς να δυναμώσει η καρδιά?

Πόσο ψυχοφθόρο είναι να περιμένεις μια εβδομάδα και ξανά και στο τέλος να στο πάρουν...? Μου είπε ότι πρέπει να ψαχτώ για θρομβοφιλία.

 

Κα Βάντζου,

Θα μπορούσατε να απαντήσετε και σε μένα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.ειμαι στην 23η εβδομαδα,αλλα δε νιωθω συνεχεια το μωρο ,και ειχα και μια κριση πανικου,παρ οτι ο γιατρος με καθησυχασε,και μεμαλωσε για το αγχος μου.παρα ταυτα,επειδη εχω και σπαστικη κολιτιδα και με πιανουν καποιοι πονοι ,κατι σαν κλωτσιτσες που νιωθω μπορει να ναι φουσκωματα η κλωτσιτσες;κι αν ειναι κλωτσιτσες ,γιατι τις νιωθω κυριως στο σημειο που ειναι η μητρα ,κεντρο,αριστερα,δεξια,αλλα πολυ χαμηλα ,δηλαδη στο τελος της κοιλιας προς το εφηβαιο κι οχι πιο ψηλα;επισης κατω απο το αριστερο πλευρο εχω καποιες ενοχλησεις ,συνηθως οταν τρωω,μπορει να ναι απο το εντερο;ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από τη στιγμή που έχετε περίοδο και ελεύθερες επαφές φυσικά υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Θα πρέπει να κάνετε ένα τεστ ούρων ή μια β χοριακή αίματος.

 

καλημέρα και πάλι:)

¨εκανα τέστ και βγήκε αρνητικό. ποια είναι τα επόμενα βήματα? να ανησυχίσω, η δεν είναι κάτι το αξιοπρποσεκτο?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Κυρία Βάντζου.

Μετά από εξωσωματική η οποία δεν πέτυχε, ο γιατρός μου είπαι να κάνω την εξέταση

CA 125 το αποτέλεσμα είναι 26.1 U/mL

Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ. Διαβάζω πολύ καιρό αλλά μέχρι στιγμής έλυνα τις απορίες μου απο τα αναρτημένα θέματα. Σήμερα μου συνέβη κάτι και εχω την ανάγκη να το συζητήσω γιατί θα τρελαθώ.. Την Δευτέρα έκανα την 2η σπερματέγχυση. Αυτή τη φορά σε αντίθεση με την πρώτη μου έδωσε ο Γιατρος ένα υπόθετο προγεστερονης κάθε βράδυ. Σήμερα το απόγευμα είχα δυσκοιλιότητα και σφίχτηκα αρκετά, όσο πιο προσεκτικά μπορούσα. Μόλις τελείωσα έκανα τσίσα μου και όταν σκουπίστηκα ειδα λίγη καφέ βλέννα και μια καφέ τελιτσα στο χαρτί. Με έχει φάει η αγωνία οτι είχε εμφυτευτεί και το ξεκολλησα απο το σφίξιμο... Πείτε μου τη γνώμη σας. Δεν θελω να μου χαιδεψετε τα αυτιά. Έκανα μάλλον μεγάλη βλακεία...

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα. Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ. Διαβάζω πολύ καιρό αλλά μέχρι στιγμής έλυνα τις απορίες μου απο τα αναρτημένα θέματα. Σήμερα μου συνέβη κάτι και εχω την ανάγκη να το συζητήσω γιατί θα τρελαθώ.. Την Δευτέρα έκανα την 2η σπερματέγχυση. Αυτή τη φορά σε αντίθεση με την πρώτη μου έδωσε ο Γιατρος ένα υπόθετο προγεστερονης κάθε βράδυ. Σήμερα το απόγευμα είχα δυσκοιλιότητα και σφίχτηκα αρκετά, όσο πιο προσεκτικά μπορούσα. Μόλις τελείωσα έκανα τσίσα μου και όταν σκουπίστηκα ειδα λίγη καφέ βλέννα και μια καφέ τελιτσα στο χαρτί. Με έχει φάει η αγωνία οτι είχε εμφυτευτεί και το ξεκολλησα απο το σφίξιμο... Πείτε μου τη γνώμη σας. Δεν θελω να μου χαιδεψετε τα αυτιά. Έκανα μάλλον μεγάλη βλακεία...

Καλησπέρα, δεν υπάρχει περίπτωση να έχετε προκαλέσει βλάβη από την προσπάθεια στην τουαλέτα. Τα υγρά που περιγράφετε μάλλον οφείλονται στο υπόθετο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα Κυρία Βάντζου.

 

Μετά από εξωσωματική η οποία δεν πέτυχε, ο γιατρός μου είπαι να κάνω την εξέταση

 

CA 125 το αποτέλεσμα είναι 26.1 U/mL

 

Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα, η τιμή είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημερα σας.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.ειμαι στην 23η εβδομαδα,αλλα δε νιωθω συνεχεια το μωρο ,και ειχα και μια κριση πανικου,παρ οτι ο γιατρος με καθησυχασε,και μεμαλωσε για το αγχος μου.παρα ταυτα,επειδη εχω και σπαστικη κολιτιδα και με πιανουν καποιοι πονοι ,κατι σαν κλωτσιτσες που νιωθω μπορει να ναι φουσκωματα η κλωτσιτσες;κι αν ειναι κλωτσιτσες ,γιατι τις νιωθω κυριως στο σημειο που ειναι η μητρα ,κεντρο,αριστερα,δεξια,αλλα πολυ χαμηλα ,δηλαδη στο τελος της κοιλιας προς το εφηβαιο κι οχι πιο ψηλα;επισης κατω απο το αριστερο πλευρο εχω καποιες ενοχλησεις ,συνηθως οταν τρωω,μπορει να ναι απο το εντερο;ευχαριστω πολυ.

Καλησπέρα, οι κινήσεις του μωρού μπορεί να εκλαμβάνονται σαν κινήσεις του εντέρου και το αντίστροφο. Με τον καιρό θα μπορέσετε να ξεχωρίζετε ανάμεσα στα δύο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημέρα και πάλι:)

¨εκανα τέστ και βγήκε αρνητικό. ποια είναι τα επόμενα βήματα? να ανησυχίσω, η δεν είναι κάτι το αξιοπρποσεκτο?

Καλησπέρα, γενικά ο θηλασμός μπορεί να προκαλέσει ανωμαλίες στην περίοδο. Καλό είναι όμως να επισκεφτείτε το γυναικολόγο σας για έναν έλεγχο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα Βάντζου καλησπέρα σας,

 

Θα εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσατε.

 

Σήμερα μπαίνω στην 8η εβδομάδα κύησης.

Έκανα τον 1ο υπέρηχο την 5η+κάτι μέρες αλλά ήταν σχετικά νωρίς και δεν ακούσαμε καρδιά. Ο λεκιθικός είχε σχηματιστεί κανονικά όμως.

Χτες κάναμε τον 2ο. Είχε μεγαλώσει ο σάκος, το έμβρυο αλλά η καρδιά ήταν πάρα πολύ υποτονική. Μας είπε ότι αν είναι καθυστερημένη σύλληψη (που δεν το πιστεύω γιατί έχω 26-28 μερες κύκλο) είναι η αρχή και θα δυναμώσει μετά ή θα σβήσει...

Με προετοίμασε ότι μπορεί να παλινδρομήσει και κλείσαμε ακόμα ένα ραντεβού την άλλη εβδομάδα (9η εβδομάδα). Μου έδωσε 20% πιθανότητα να μην παλινδρομήσει.

Είναι δυνατόν να μεγάλωσε χωρίς να δυναμώσει η καρδιά?

Πόσο ψυχοφθόρο είναι να περιμένεις μια εβδομάδα και ξανά και στο τέλος να στο πάρουν...? Μου είπε ότι πρέπει να ψαχτώ για θρομβοφιλία.

Καλησπέρα, λυπάμαι για την καθυστέρηση στην επικοινωνία, αλλά υπήρχε τεχνικός λόγος. Φαντάζομαι ότι θα έχετε απάντηση στο ερώτημά σας, ελπίζω θετικό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημερα κα Βαντζου.

Θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε κατι.

Το 2011 υπεβληθη σε επεμβατικη υστεροσκοπηση για την λυση ενδοτραχηλικων συμφυσεων που εντοπισαμε επειτα απο σαλπιγγογραφια.

Ενα μηνα μετα (συπτωση;) εμεινα εγκυος και γεννησα με φυσιολογικο τοκετο.

Τον τελευταιο χρονο ειμαστε σε ελευθερες επαφες με τον συζυγο για την αποκτηση δευτερου παιδιου, χωρις αποτελεσμα.

Η ερωτηση λοιπον ειναι: υπαρχει περιπτωση οι συμφυσεις να επανεμφανισθουν και να εμποδιζουν ενδεχομενη εγκυμοσυνη;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλησπέρα, οι συμφύσεις μπορεί να προκληθούν από φλεγμονές οι οποίες δεν αντιμετωπίστηκαν, οπότε καλό είναι να κάνετε μια πλήρη καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού υγρού (και για χλαμύδια και μυκόπλασμα).

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γεια σας και παλι ... ευχαριστω για την απαντηση σας στο προηγουμενο μου ερωτημα.

 

Τελικα πηγα σε μια γυναικολογο και μου εδωσε θεραπεια διοτι ειχε και κνησμο στην περιοχη . Εκτος απο αυτο εκανα και εναν κολπικο υπερηχο και βρεθηκε ενα ινομυωμα 2,5-3,5 εκατοστα. Μου ειπε οτι θα πρεπει να το παρακολουθουμε τωρα απο εδω και περα. Επισης μου ειπε ( εφοσον ρωτησα εγω αν ειναι καλο να παρω αντισυλληπτικα) οτι κανουν καλο στο ινομυωμα και μπορει να το εποδισει στο να μεγαλωσει. Η ερωτηση μου ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για τα αντισυλληπτικα , ειναι καλο να τα παρω? Ειμαι παντρεμενη και εχω σκοπο σε ενα χρονο να μεινω εγκυος, θα επηρεασουν τα αντισυλληπτικα την προσπαθεια μου αυριο μεθαυριο να μεινω εγκυος ?

 

 

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση σας ....

Καλησπέρα, τα αντισυλληπτικά δεν μειώνουν τις πιθανότητες σύλληψης μετά το τέλος της αγωγής. Έχουν πολλά θετικά αλλά και κάποια αρνητικά. Θα πρέπει ο θεράπων ιατρός σας, ανάλογα με τις εξετάσεις σας και το ιστορικό σας να σας συμβουλεύσει.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα. Βρισκομαι στην 30η εβδομαδα. Εχω θρομβοφιλία κ κανω καθημερινά ενεσεις ηπαρινης. Κατα τα άλλα έχω πολυ καλη εγκυμοσύνη.

Τον τελευταίο μήνα έχω ένα πονο σαν κάψιμο ακριβώς κατωκαι προς το κέντρο του στήθους, όπως οταν πληγώνεται κανεις απο την μπανελα του σουτιεν, χωρις να φοραω ποτέ σουτιεν. Μερικές φορες ειναι πολυ εντονος κ οταν ακουμπαω ειναι σαν πονος απο μώλωπα.

Ειναι συνεχόμενος και μόνιμος ο πόνος απλα αλλες φορές πολυ ελαφρύς κ αλλες οξύς. Αρχικά θεωρησα πως πρόκειται για τραβηγμα του δερματος που μεγαλωνει η κοιλιά αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο γιατι συμβαινει μονο στη μια πλευρά. Το δερμα δεν εχει καποιο ερεθισμό.

Χθες βραδυ ξυπνησα απο τετοιο οξυ πονο που εκανε 1 ωρα να μειωθεί. Δεν νιωθω σε εκείνη την πλευρα το μωρό να πατάει, παντα το νιώθω απο την αλλη πλευρά.

Τι μπορεί να είναι? Να ανυσυχησω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι 40 χρονών και πριν από 6 μήνες γέννησα με καισαρική το 3ο παιδάκι. Μετά το 40ήμερο είχα ακόμα λίγο αίμα που ο γιατρός είπε ότι θα φύγει στις επόμενες 2 περιόδους όπως και έγινε. Τους τελευταίους 2 μήνες όμως στη μέση της περιόδου είχα καφέ υγρά με βλένη για 4 ημέρες που ενώ τον προηγούμενο μήνα το απέδωσα σε άσχημη γρίπη που πέρασα αυτό το μήνα με θορύβησε. Έχω κλέισει ραντεβού με το γιατρό την άλλη εβδομάδα που θα θα επιστρέψω Αθήνα αλλά ανησυχώ. Τι μπορεί να συμβαίνει; Τελευταίο ΠΑΠ πριν ενα χρόνο πεντακάθαρο {όπως και όλα όσα έχω κάνει) και τελευταίος κολπικός υπέρηχος πριν 4 μήνες και αυτός καθαρό.Περίοδος σταθερη 30 ημερών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σας. Δυστυχως στις περισσοτερες περιπτωσεις εμβρυικων θανατων δεν ανευρισκεται η αιτια. Αυτο που θα πρεπει να κανετε την επομενη φορα κατα τη γνωμη μου ειναι να παρετε αγωγη με ηπαρινη χαμηλου μοριακου βαρους μετα απο συννενοηση με αιματολογο, να κανετε απο νωρις ελεγχο για σακχαρο και θυρεοειδη και να κανετε υπερηχογραφημα καρδιας του εμβρυου. Πιστευω οτι την επομενη φορα ολα θα πανε καλα.

 

 

Καλησπέρα γιατρε! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας. Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα.. Την πρώτη φορά έμεινα έγκυος μετά από ένα ακριβώς χρόνο ελέυθερων επαφων. Τώρα είμαι και πάλι στις προσπάθειες, αλλά πέρασαν ήδη 6 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα.. Πιστεύετε ότι θα έπρεπε να το ψάξω ή αφού έμεινα μία φορά σημαίνει θα ξαναμείνω έγκυος? Επίσης είναι δυνατόν ο λόγος που καθυστερεί η εγκυμοσύνη (πάλι) να συσχετίζεται με οποιοδήποτε τρόπο με την αιτία της απώλειας μου? Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα. Βρισκομαι στην 30η εβδομαδα. Εχω θρομβοφιλία κ κανω καθημερινά ενεσεις ηπαρινης. Κατα τα άλλα έχω πολυ καλη εγκυμοσύνη.

Τον τελευταίο μήνα έχω ένα πονο σαν κάψιμο ακριβώς κατωκαι προς το κέντρο του στήθους, όπως οταν πληγώνεται κανεις απο την μπανελα του σουτιεν, χωρις να φοραω ποτέ σουτιεν. Μερικές φορες ειναι πολυ εντονος κ οταν ακουμπαω ειναι σαν πονος απο μώλωπα.

Ειναι συνεχόμενος και μόνιμος ο πόνος απλα αλλες φορές πολυ ελαφρύς κ αλλες οξύς. Αρχικά θεωρησα πως πρόκειται για τραβηγμα του δερματος που μεγαλωνει η κοιλιά αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο γιατι συμβαινει μονο στη μια πλευρά. Το δερμα δεν εχει καποιο ερεθισμό.

Χθες βραδυ ξυπνησα απο τετοιο οξυ πονο που εκανε 1 ωρα να μειωθεί. Δεν νιωθω σε εκείνη την πλευρα το μωρό να πατάει, παντα το νιώθω απο την αλλη πλευρά.

Τι μπορεί να είναι? Να ανυσυχησω?

 

Τελικά μιλωντας με το γυναικολογο μου ειναι μαλλον απο το στομαχι ο πόνος το οποιο πιεζεται απο τη μητρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Τελικά μιλωντας με το γυναικολογο μου ειναι μαλλον απο το στομαχι ο πόνος το οποιο πιεζεται απο τη μητρα.

 

Καλησπερα απλα καλο θα ηταν να ελεγξετε το ηπαρ και τη χοληδοχο κυστη.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρε! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας. Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα.. Την πρώτη φορά έμεινα έγκυος μετά από ένα ακριβώς χρόνο ελέυθερων επαφων. Τώρα είμαι και πάλι στις προσπάθειες, αλλά πέρασαν ήδη 6 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα.. Πιστεύετε ότι θα έπρεπε να το ψάξω ή αφού έμεινα μία φορά σημαίνει θα ξαναμείνω έγκυος? Επίσης είναι δυνατόν ο λόγος που καθυστερεί η εγκυμοσύνη (πάλι) να συσχετίζεται με οποιοδήποτε τρόπο με την αιτία της απώλειας μου? Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας!!!

 

Καλησπερα λογικα ειναι ακομα νωρις. Καλυτερα ομως να απευθυνθειτε στο γυναικολογο σας που γνωριζει το ιστορικο σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Kalhspera egw that hthela na rwthsw ginetai taytoxrwna me then kaisarikh name ginei kai aferesh mhtras wothikwn kai salpigwn

Μονο σε περιπτωσεις κακοηθειας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα. Είμαι 40 χρονών και πριν από 6 μήνες γέννησα με καισαρική το 3ο παιδάκι. Μετά το 40ήμερο είχα ακόμα λίγο αίμα που ο γιατρός είπε ότι θα φύγει στις επόμενες 2 περιόδους όπως και έγινε. Τους τελευταίους 2 μήνες όμως στη μέση της περιόδου είχα καφέ υγρά με βλένη για 4 ημέρες που ενώ τον προηγούμενο μήνα το απέδωσα σε άσχημη γρίπη που πέρασα αυτό το μήνα με θορύβησε. Έχω κλέισει ραντεβού με το γιατρό την άλλη εβδομάδα που θα θα επιστρέψω Αθήνα αλλά ανησυχώ. Τι μπορεί να συμβαίνει; Τελευταίο ΠΑΠ πριν ενα χρόνο πεντακάθαρο {όπως και όλα όσα έχω κάνει) και τελευταίος κολπικός υπέρηχος πριν 4 μήνες και αυτός καθαρό.Περίοδος σταθερη 30 ημερών

 

Κατα τη γνωμη μου εκτος απο την κλινικη εξεταση απο το γυναικολογο σας καλο θα ηταν να κανετε και ορμονικες εξετασεις.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...