Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Για τα εμβόλια εγώ ξέρω ότι δεν προστατεύουν (όλα) 100% δηλαδή δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι κάνουν ένα εμβόλιο δεν θα κολλήσουν την ασθένεια για την οποία εμβολιάστηκαν. Αυτός είναι ο λόγος που πρέπει όλοι να εμβολιαζόμαστε - για να εξαφανιστούν οι ασθένειες και για να μην κινδυνεύουν ούτε αυτοί που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, ούτε όσοι δεν τους έπιασε το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για τα εμβόλια εγώ ξέρω ότι δεν προστατεύουν (όλα) 100% δηλαδή δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι κάνουν ένα εμβόλιο δεν θα κολλήσουν την ασθένεια για την οποία εμβολιάστηκαν. Αυτός είναι ο λόγος που πρέπει όλοι να εμβολιαζόμαστε - για να εξαφανιστούν οι ασθένειες και για να μην κινδυνεύουν ούτε αυτοί που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, ούτε όσοι δεν τους έπιασε το εμβόλιο.

 

Ok βαλτη εισαι εσυ τωρα?!!:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Για τα εμβόλια εγώ ξέρω ότι δεν προστατεύουν (όλα) 100% δηλαδή δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι κάνουν ένα εμβόλιο δεν θα κολλήσουν την ασθένεια για την οποία εμβολιάστηκαν. Αυτός είναι ο λόγος που πρέπει όλοι να εμβολιαζόμαστε - για να εξαφανιστούν οι ασθένειες και για να μην κινδυνεύουν ούτε αυτοί που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, ούτε όσοι δεν τους έπιασε το εμβόλιο.

 

Ωχ αλήθεια; Μια κοπέλα απο το baby group μου δεν θελει να εμβολιασει το μωρο της και έχω ψιλόχε***ι!! Υπάρχει κανένας κίνδυνος για μας γύρω της πριν το χρονο με Mmr κλπ; Δηλαδή πρεπει να φοβάμαι τώρα και για μυνηγγιτιδα;

Link to comment
Share on other sites

Μα ο κίνδυνος δεν είναι μόνο γύρω της, ο κίνδυνος είναι γενικώς. Εσύ μπορεί να μεταφέρεις το μικρόβιο της μηνιγγίτιδας στο σπίτι χωρίς να το ξέρεις και να το μεταδώσεις στο παιδί σου (χωρίς να είσαι άρρωστη). Οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή σου και στη ζωή των παιδιών σου μπορεί να έρθετε σε επαφή με κάποια ασθένεια. Απλά αν τα παιδιά είναι εμβολιασμένα για αυτή την ασθένεια ο κίνδυνος να νοσήσουν είναι πολύ πολύ μικρός και γίνεται μικρότερος όσο περισσότεροι άλλοι εμβολιάζονται. Ο κάθε ένας από εμάς προστατεύεται και από το δικό του εμβολιασμό (κυρίως) και από τον εμβολιασμό των άλλων.

 

Για όλες τις αρρώστειες που δεν έχουν εξαλειφθεί, ο κίνδυνος να νοσήσουμε είναι υπαρκτός, αλλά μικρός. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει να φοβάσαι σε καθημερινή βάση. Υπάρχουν τόσα πολλά άλλα πράγματα που είναι πιο πιθανό να συμβούν από το να κολλήσει το παιδί σου ιλαρά ή μηνιγγίτιδα, ειδικά αν είναι εμβολιασμένο. Δεν υπάρχει λόγος πανικού.

 

Η κοπέλα που δεν θέλει να εμβολιάσει τα παιδιά της καλώς πανικοβλήθηκε γιατί όντας ανεμβολίαστα κινδυνεύουν πολύ περισσότερο από τα δικά σου που είναι εμβολιασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Η κοπέλα μένει σε χάλια περιοχή με πόλλους μετανάστες

Πέρα απο αυτο τα μωρά μας δεν ειναι καν ενός οπότε δεν πολύ γουστάρω ανεμβολιαςτα γύρω μου ειδικά σε καθημερινή βάση... Τεσπα ο Θεός βοηθός!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι πως τα ανεμβολίαστα παιδιά είναι πιο επίφοβα από τα εμβολιασμένα να μεταφέρουν κάποια ασθένεια. Tο γιο μου μέχρι να κάνει όλα τα πρώτα εμβόλια (γιατί αργήσαμε λίγο να τα κάνουμε) δεν τον πήγαινα ούτε σε playgroup. Φύλαγε τα ρούχα σου ;)

 

Η κοπέλα μου ειπε ότι θα παει να κάνει ενα τεστ αίματος να δει το αντισώματα εχει το παιδί ηδη (ίσως και μέσω θηλασμου!). Δεν κατάλαβα τι εννοεί γιατί δεν καταλαβαινω πως αντισώματα για μυνηγγιτιδα και τετανο μπορούν να δημιουργηθούν!

Ο θηλασμός μεταφέρει αντισώματα από τη μητέρα στο μωρό. Μεταφέρει όμως μόνο τα αντισώματα που έχει η μαμά (δεν σημιουργεί αντισώματα με κάποιο μαγικό τρόπο) και μόνο για όσο διαρκεί ο θηλασμός. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι επειδή έχεις αντισώματα ιλαράς και θήλασες το μωρό σου 2 χρόνια, ότι δεν χρειάζεται να κάνει εμβόλιο ιλαράς....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως τα ανεμβολίαστα παιδιά είναι πιο επίφοβα από τα εμβολιασμένα να μεταφέρουν κάποια ασθένεια. Tο γιο μου μέχρι να κάνει όλα τα πρώτα εμβόλια (γιατί αργήσαμε λίγο να τα κάνουμε) δεν τον πήγαινα ούτε σε playgroup. Φύλαγε τα ρούχα σου ;)

 

Ωχ....

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμός μεταφέρει αντισώματα από τη μητέρα στο μωρό. Μεταφέρει όμως μόνο τα αντισώματα που έχει η μαμά (δεν σημιουργεί αντισώματα με κάποιο μαγικό τρόπο) και μόνο για όσο διαρκεί ο θηλασμός. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι επειδή έχεις αντισώματα ιλαράς και θήλασες το μωρό σου 2 χρόνια, ότι δεν χρειάζεται να κάνει εμβόλιο ιλαράς....

 

Ναι έτσι ξέρω και εγω και επίσης ότι αν κολλήσει το μωρο ανεμοβλογιά οσο θηλάζει μπορεί και να τη περάσει ελαφρά λόγο αντισώματα μαμάς!

 

Τώρα αυτο ισχύει και για μυνηγγιτιδα απο τα αντισώματα που έκανε αυτή οταν εμβολιαστηκε; Πολύ αμφιβάλλω!

Πέρα απο αυτο και ελαφρά να τα περάσει και πάλι θα κολλήσει τον κόσμο

 

Τεσπα πολύ ανεύθυνη η κοπέλα να μην κάνει καν αντιτετανικο στο μωρο της

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ξέρω και εγω και επίσης ότι αν κολλήσει το μωρο ανεμοβλογιά οσο θηλάζει μπορεί και να τη περάσει ελαφρά λόγο αντισώματα μαμάς!

Αν η μαμά έχει αντισώματα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να επιδεικνυουμε γενικως ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.

 

Τι εννοω (και αναλογως πραττω):

Κανω τα εμβολια στα παιδια μου και ΤΕΛΟΣ, δε θα κατσω να αγχωθω ποια μαμα εκανε, τι εμβολιο στο παιδακι της, ποτε το εκανε κλπ κλπ

Προφανως αν αρχισω τις συζητησεις με τις μαμαδες γυρω, εαν και ποτε εμβολιαστηκαν , θα μπω κι εγω σε αντιστοιχο τριπακι...οποτε ...δεν ασχολουμαι για να διαφυλαξω την προσωπικη μου ηρεμια. Εκτος και αν μπορει καποια μαμα να διατηρει την ψυχικη της υγεια, κλεινοντας το μωρο της στο σπιτι, ΜΟΝΟ του, μεχρι να κανει ΟΛΑ τα απαραιτητα εμβολια!

 

Ουφ αυτα τα "ΕΑΑΑΑΝΝΝΝΝ η μαμα του ειχε.....μπλαμπλα μπλααααα.........:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είμαι υπέρ της ψυχραιμίας αλλά και της ενημέρωσης. Αν είχα μωρό ανεμβολίαστο που ερχόταν σε επαφή με το μωρό άλλης μαμάς που δεν εμβολιάζει πιστεύοντας πως ο θηλασμός προστατεύει το παιδί της από τα πάντα... ε δεν θα καιγόμουν κιόλας να κάνουμε παρέα σε καθημερινή βάση. Σαφώς δεν υπάρχει λόγος πανικού, αλλά ας μην πηγαίνουμε και γυρεύοντας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι υπέρ της ψυχραιμίας αλλά και της ενημέρωσης. Αν είχα μωρό ανεμβολίαστο που ερχόταν σε επαφή με το μωρό άλλης μαμάς που δεν εμβολιάζει πιστεύοντας πως ο θηλασμός προστατεύει το παιδί της από τα πάντα... ε δεν θα καιγόμουν κιόλας να κάνουμε παρέα σε καθημερινή βάση. Σαφώς δεν υπάρχει λόγος πανικού, αλλά ας μην πηγαίνουμε και γυρεύοντας.

 

Έτσι ειναι

Μιλάμε για μωρά εξάλλου !

Link to comment
Share on other sites

Στην Ιαπωνία έχουν σταματήσει να προτείνουν το εμβόλιο κατά του καρκίνου της μήτρας αφού υπήρξαν μάλλον σημαντικές παρενέργειες.....στο πρόγραμμα τους το έχουν υπο εξέταση και θα εξεταστεί απ' οτι καταλαβαίνω πρώτα η ασφάλεια του και μετά θα μπει ξανα στο εθνικό πρόγραμμα

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/03/29/vaccine-adjuvants-brain-effects.aspx?x_cid=20150329_lead_vaccine-adjuvants-brain-effects_facebookdoc

Japan No Longer Recommends Gardasil

 

Japan issued the first suspension of the government's recommendation to get vaccinated against HPV in June 2013. The Japanese Government and Health authorities then organized a symposium on HPV vaccines,12,13 which occurred in February 2014. Important testimony was delivered by one doctor who had treated over 20 cases of MS after Gardasil vaccination. Pharmaceutical representatives were trying to say that such side effects are psychogenic, but how can a psychogenic disorder cause MS lesions in a personʼs brain—and in a girl who was perfectly healthy prior to vaccination? “They didnʼt have an answer to that,” she says.

 

“All these problems started in temporal association with the vaccine. Just out of precautionary principle, you would think that they would have the common sense to at least halt the use of the vaccine until more research is done. But no, they just want to force it, and they parrot that it is safe. They do not have any proof of safety other than manipulated research.”

 

This symposium was followed by a large press conference, attended by Dr. Tomljenovic and research colleagues from France and the US. Since then, attempts by the makers of HPV vaccines to reinstate active recommendation of HPV vaccination by the Japanese Government have all failed, and Merck—which manufactures Gardasil—warned investors that Japan's decision would have "a significant negative impact" on sales.14 GlaxoSmithKline's HPV vaccine Cervarix also saw a downturn in sales immediately following the original suspension.

 

εδω ειναι η σελίδα του αντίστοιχου εθνικού προγραμματος

http://japanhealthinfo.com/child-health-and-childcare/vaccination/

 

"HPV vaccine is currently suspended its recommendation due to its questioned side effects (as of June 2013)"

 

δεν το έβαλα για να ξεκινήσω καμία διαμάχη απλά για το ότι καλό ειναι να ενημερωνόμαστε και για το τι συμβαίνει σε άλλες προηγμένες χώρες σχετικα με τα εμβόλια και την ασφάλεια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Είναι πολύ εύκολο να συσχετιστεί μία νόσος, η εμφάνιση της οποίας γίνεται, κυρίως, σε γυναίκες νεαρής ηλικίας, με ένα εμβόλιο που χορηγείται επίσης σε γυναίκες νεαρής ηλικίας.

 

Το άρθρο είναι αρκετά παλιό. Ακόμα δεν κάνουν το εμβόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσουμε ότι το εμβόλιο εξακολουθεί να χορηγείται δωρεάν, αλλά δεν ανήκει στα προτεινόμενα από την Ιαπωνική κυβέρνηση (καλά, λίγο ανευθυνότητα μου βγάζει όλο αυτό...:rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το BBC έχει ερευνηθεί αν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ του εμβολίου και των συμπτωμάτων (δεν αναφέρει πουθενά για σκλήρυνση κατά πλάκας) και δεν έχει αποδειχθεί πως το εμβόλιο προκάλεσε τα συμπτώματα, αλλά παρόλα αυτά συνεχίζουν να μην το προτείνουν.

 

The HPV vaccine was first licensed in Japan in 2009 and was initially well received; in the first year there was 70% uptake for the target population of girls aged 12 to 16. But in March 2013, just before it became part of the national immunisation programme, the Japanese media started reporting that after having the vaccine, some girls were experiencing symptoms such as tremors, seizures, walking difficulties and Complex regional pain syndrome.

 

By June 2013 8 million doses had been given. However despite declaring there were no safety issues, the Japanese adverse reactions vaccinations committee decided to suspend proactive recommendation for the vaccine while investigations took place. In January 2014 they announced no causality was found between the HPV vaccination and reported adverse events, but have not yet withdrawn their suspension of proactive recommendation.

 

http://www.bbc.co.uk/programmes/p02ht8wt

 

Γενικά για το εμβόλιο: http://csis.org/files/publication/140514_Wilson_HPVVaccination_Web.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν σας ενδιαφέρει...

 

Η είδηση προέρχεται από μία χώρα που θεωρείται πρωτοπόρος σε ό,τι αφορά το διοικητικό δίκαιο και τα αστικά και πολιτικά δικαιώματα.

 

Με πρόσφατη απόφασή του (20/3/2015) το Γαλλικό Συνταγματικό Δικαστήριο έκρινε ότι για λόγους ατομικής και δημόσιας υγείας πρέπει να διατηρηθεί ο υποχρεωτικός χαρακτήρας του εμβολιασμού DTP.

 

Η παραβίαση εκ μέρους των γονέων -χωρίς κάποιον ιατρικό λόγο- της ανωτέρω υποχρέωσης εμβολιασμού επισύρει φυλάκιση 2 χρόνων και πρόστιμο 30.000 ?. Οι συνέπειες αυτές πιθανότατα θα επιβληθούν στο ζευγάρι της υπόθεσης (Larere).

 

http://www.lemonde.fr/sante/article/2015/03/20/la-vaccination-des-enfants-doit-rester-obligatoire-affirme-le-conseil-constitutionnel_4597705_1651302.html

Link to comment
Share on other sites

Αν σας ενδιαφέρει...

 

Η είδηση προέρχεται από μία χώρα που θεωρείται πρωτοπόρος σε ό,τι αφορά το διοικητικό δίκαιο και τα αστικά και πολιτικά δικαιώματα.

 

Με πρόσφατη απόφασή του (20/3/2015) το Γαλλικό Συνταγματικό Δικαστήριο έκρινε ότι για λόγους ατομικής και δημόσιας υγείας πρέπει να διατηρηθεί ο υποχρεωτικός χαρακτήρας του εμβολιασμού DTP.

 

Η παραβίαση εκ μέρους των γονέων -χωρίς κάποιον ιατρικό λόγο- της ανωτέρω υποχρέωσης εμβολιασμού επισύρει φυλάκιση 2 χρόνων και πρόστιμο 30.000 ?. Οι συνέπειες αυτές πιθανότατα θα επιβληθούν στο ζευγάρι της υπόθεσης (Larere).

 

http://www.lemonde.fr/sante/article/2015/03/20/la-vaccination-des-enfants-doit-rester-obligatoire-affirme-le-conseil-constitutionnel_4597705_1651302.html

 

Aυτο θα πει ζω σε οργανωμενο κρατος και όχι σε "κ...χανείο"...

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelocal.fr/20150401/two-babies-die-in-france-after-vaccination#.VSReaSYleHs.facebook

 

2 μωρά ειχαν πεθάνει τα τελευταία χρόνια από το εμβόλιο του ροταϊού στην Γαλλία και είχαν και 508 υποθέσεις παρενεργειών από τις οποίες οι 208 σοβαρές......

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο του ροτα-ιού είναι γνωστό ότι έχει ως-σπάνια-παρενέργεια τον εγκολεασμό, που είναι σοβαρή, χειρουργική πάθηση. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ανήκει στον υποχρεωτικό εμβολιασμό. Ζυγίζεις σε ποια βρέφη θα το κάνεις. Ένα μωρό με μεγαλύτερο αδελφάκι που πάει παιδικό, το οποίο είναι κάτω των 6 μηνών, μέσα στο χειμώνα, είναι υποψήφιο για το εμβόλιο, καθώς η ίδια η λοίμωξη από ροταϊό, εκτός από βαριά διάρροια που μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε νοσηλεία, είναι δυνατόν να προκαλέσει εγκολεασμό.

 

ΥΓ: καλό είναι να μην ξεχνάμε πως, για κάθε ιστορία παρενέργειας εμβολίου, υπάρχουν εκατομμύρια (ίσως και δισεκατομμύρια-βλέπε εξαφάνιση ευλογιάς) ιστορίες επιβίωσης, χάρις στα εμβόλια...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι όπως διαβάζουμε τα δημοσιεύματα που σπέρνουν τον πανικό για την ιλαρά κτλ είναι εξισου σωστό να διαβάζουμε και για τις περιπτώσεις των παρενεργειών....όσων τουλάχιστον βλέπουν το φως της δημοσιότητας.

Αυτό που θέλουμε όλοι οι γονείς είναι ασφαλή φάρμακα για τα παιδιά μας :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σας ενδιαφέρει...

 

Η είδηση προέρχεται από μία χώρα που θεωρείται πρωτοπόρος σε ό,τι αφορά το διοικητικό δίκαιο και τα αστικά και πολιτικά δικαιώματα.

 

Με πρόσφατη απόφασή του (20/3/2015) το Γαλλικό Συνταγματικό Δικαστήριο έκρινε ότι για λόγους ατομικής και δημόσιας υγείας πρέπει να διατηρηθεί ο υποχρεωτικός χαρακτήρας του εμβολιασμού DTP.

 

Η παραβίαση εκ μέρους των γονέων -χωρίς κάποιον ιατρικό λόγο- της ανωτέρω υποχρέωσης εμβολιασμού επισύρει φυλάκιση 2 χρόνων και πρόστιμο 30.000 ?. Οι συνέπειες αυτές πιθανότατα θα επιβληθούν στο ζευγάρι της υπόθεσης (Larere).

 

http://www.lemonde.fr/sante/article/2015/03/20/la-vaccination-des-enfants-doit-rester-obligatoire-affirme-le-conseil-constitutionnel_4597705_1651302.html

 

Μυστήρια πράγματα με αυτό το εμβόλιο. Άλλοι το βγάζουν άχρηστο, οι Γάλλοι μέχρι που ποινικοποίησαν τον μη εμβολιασμό. :confused:

 

Η μικρή της κολλητής μου φέτος έτυχε να είναι άρρωστη όταν ήρθαν στο σχολείο για τον εμβολιασμό και να μην το κάνει. Η παιδίατρός της την έφαγε να ψάξει να το κάνει αλλού οπωσδήποτε.

 

Για του ροταϊού, εμείς το κάναμε μόνο στον δεύτερο, που ανήκε σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Δεν είχαμε καμια παρενέργεια, έχω ακούσει όμως ότι σε κάποιες ώρες το είχαν αποσύρει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι όπως διαβάζουμε τα δημοσιεύματα που σπέρνουν τον πανικό για την ιλαρά κτλ είναι εξισου σωστό να διαβάζουμε και για τις περιπτώσεις των παρενεργειών....όσων τουλάχιστον βλέπουν το φως της δημοσιότητας.

Αυτό που θέλουμε όλοι οι γονείς είναι ασφαλή φάρμακα για τα παιδιά μας :)

 

Οπωσδήποτε. Νομίζω, όμως, ότι θα έπρεπε ένα δημοσίευμα να αναφέρει, ταυτόχρονα, και τα επιδημιολογικά στοιχεία. Πχ, παρ'ολο που το τάδε εμβόλιο έχει μειώσει τις νοσηλείες κατά τόσο τοις εκατό, φαίνεται ότι προκαλεί και το χ,ψ πρόβλημα.

 

Μυστήρια πράγματα με αυτό το εμβόλιο. Άλλοι το βγάζουν άχρηστο, οι Γάλλοι μέχρι που ποινικοποίησαν τον μη εμβολιασμό. :confused:

 

Η μικρή της κολλητής μου φέτος έτυχε να είναι άρρωστη όταν ήρθαν στο σχολείο για τον εμβολιασμό και να μην το κάνει. Η παιδίατρός της την έφαγε να ψάξει να το κάνει αλλού οπωσδήποτε.

 

Για του ροταϊού, εμείς το κάναμε μόνο στον δεύτερο, που ανήκε σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Δεν είχαμε καμια παρενέργεια, έχω ακούσει όμως ότι σε κάποιες ώρες το είχαν αποσύρει.

 

Αγγελίνα, η Aimee έγραψε για το DTP. Μήπως το μπερδεύεις με της φυματίωσης; Γιατί το DPT ουδέποτε χαρακτηρίστηκε άχρηστο ούτε γίνεται στα σχολεία.

 

Το εμβόλιο του ροταϊού που αποσύρθηκε δεν είναι αυτό που κυκλοφορεί τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...