Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα σε ολους σας ! ειμαι κ εγω μαμα παιδιου που σε ηλικια 18 μηνων διαγνωστικε με ΔΑΔ. Ο γιος μου ειχε τοτε την τυπικοτατη εικονα του αυτιστικου παιδιου... εχασε τον λογο που ειχε κατακτησει, καμια βλεματικη επαφη, ηχολαλιες, στερεοτυπικη συμπεριφορα, καμια επικοινωνια, στριφογυριζε οτι ροδα εβρισκε μπροστα του για ωρες ολοκληρες κ πολλα ακομα που με την παροδο των χρόνων θέλησα να "ξεχασω"... Περασαμε απ ολους τους ειδικους του ειδους τοτε στην Ελλαδα αλλα κ στο εξωτερικο για να καταληξω τελικα στο συμπερασμα οτι η ολη δουλεια αρχιζει κ τελειωνει μεσα στο ιδιο το σπιτι μας ! Δεν θελω να σας κουρασω αφηγουμενη ολη την ιστορια μας (ξερω οτι θα εχετε πολλες αποριες), αλλα να σας φτασω στο σημερα. Σημερα λοιπον ειναι 17 ετων, εξερετικος μαθητης της β' λυκειου σε ενα σχολειο πολυ δυσκολο κ απαιτητικο που ομως ο ιδιος δεν θελησε ποτε του να αλλαξει. Οι παρεες του λιγες οχι επειδη ο ιδιος δεν το θελει αλλα τα "ιδιαιτερα" ατομα δεν γινονται ευκολα αποδεκτα. Ομως ο ιδιος ονειρευεται το μελλον του με τα ομορφοτερα χρωματα κ παλευει καθημερινα γι' αυτο ! Το τραγικο κ λυπηρο σ αυτη την χωρα που τιποτε δεν δουλευει, ειναι οτι καμια βοηθεια δεν υπαρχει για τα παιδια μας απο το 17ο ετος κ περα... Κανενας ειδικος που βρισκεται διπλα τους. Ακομα κ οι ψυχιατρικες μοναδες δημοσιων νοσοκομειων σε παραπεμπουν να βρεις καποιον ιδιωτη. Οσο δε για τους εκαστοτε συλλογους ... δεν εχω ακομα καταλαβει ποιος ο λογος της υπαρξης τους. Εκτος απο το προσπαθουν κατα καιρους να βρεθουν κτιριακες εγκαταστασεις για να "μαντρωσουν" τις πολυ δυσκολες περιπτωσεις τιποτε απολυτως δεν προσφερουν. Δυο μηνες τωρα ψαχνω μεσα απο συλλογους κ δημοσια νοσοκομεια να μαθω ποιος ειναι εκεινος που μετα τα 17 παρακολουθει τα παιδια αυτα κ η απαντηση ειναι δεν ξερουμε ... τι γινεται με τον στρατο που καλουνται να υπηρετησουν κ παλι δεν εχουν απαντηση. Καθε μερα παρακαλαω τον γιο μου να δωσει εξετασεις μονο για το απολυτηριο κ να φυγει απο αυτον τον καταραμενο τοπο για πανεπιστημιο στο εξωτερικο... Ο ιδιος ομως ονειρευεται το μελλον του εδω. Ζηταω συγνωμη για το βιαστικο του μηνυματος μου, μολις τυχαια σας ανακαλυψα, ο χρονος με πιεζει πολυ αλλα ηθελα κ εγω να δηλωσω παρουσα. εχω τοσα τοσα πολλα να μοιραστω μαζι σας που νομιζω τα εκανα λιγο ...σουπα ! μια πενταμορφη καλημερα σε ολους σας κ ευχομαι συντομα να τα πουμε παλι !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! Καταρχας να σας συστηθω, το ονομα μου ειναι Σοφια. Εγω δεν ειμαι μανουλα, αλλα εχω προσωπικη εμπειρια στο θεμα του αυτισμου, διοτι εδω κ 3 χρονια εργαζομαι ως παραλληλη στηριξη σε παιδια με αυτισμο(με ιδιωτικη πρωτοβουλια των γονιων). Εχω τελειωσει το τμημα Φιλολογιας του Παν/μιου Αθηνων και εχω εξειδικευση στην Ειδικη Αγωγη. Δυστυχως, τα πραγματα που αντιμετωπιζουν τα παιδια με αυτισμο στα σχολεια γενικης αγωγης, ειναι τρομερα. Ας αρχισω απο την προκλητικη σταση της δασκαλας, η οποια επιδεικτικα αγνοει τα συγκεκριμενα παιδια, να συνεχισω με το θεμα των γονιων των συμμαθητων, οι οποιοι προτρεπουν τα παιδια τους να μην κανει παρεα με το αυτιστικο παιδι, γιατι, οπως λενε, ειναι αρρωστο κ μπορει να τους επιτεθει(!!!). Εγω σαν παραλληλη στηριξη προσπαθω να ισσοροπησω καταστασεις, αλλα δυστυχως με ελαχιστα αποτελεσματα. Το να συνεργαζεσαι με ενα παιδι με αυτισμο ειναι μια φανταστικη εμεπιρια. Τουλαχιστον εγω οταν γυρναω σπιτι μου, νιωθω μια φοβερη ικανοποιηση, για τη μικρη προοδο αυτων των παιδιων. Πραγματικα, αυτα τα παιδια τα λατρευω, γιατι μπορουν να σου δωσουν μια απεραντη αγαπη(με τον τροπο τους). Η παραλληλη στηριξη με εχει βοηθησει κ εμενα να δω με αλλα ματια τη ζωη. Συγχαρητηρια σε ολες τις μανουλες που ειστε διπλα στα παιδια σας με αυτισμο(γιατι λογω του επαγγελματος, εχουν δει πολλα τα ματια μου). Για οποιαδηποτε απορια εχετε κ μπορω να σας τη λυσω ειμαι στη διαθεση σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα μανούλες. Έχω κάποιους προβληματισμούς που θα ήθελα να θέσω στο θέμα σε γονείς που έχουν εμπειρία και που μεγαλώνουν αυτά τα τόσο ιδιαίτερα παιδάκια.Ο μικρός μου είναι 15 μηνών. παρόλο που περπάτησε πολύ νωρίς στην ηλικία των 9,5-10μηνων δεν μιλάει ακόμη. Δεν λέει τίποτα συνειδητά.Και ξέρω πως αυτό δεν είναι ένδειξη κάποιας διαταραχής γιατί είναι ακόμη μικρούλης όμως με προβληματίζει σε συνδιασμό με το γεγονός ότι είναι πολύ ντροπαλός. Όταν βρίσκεται με κόσμο ή άλλα παιδάκια πάντα θέλει να φεύγει και να απομονώνεται και όταν δεν μπορεί να το κάνει αυτό τότε απλώς κολλάει πάνω μου μέχρι να τον πάρω και να πάμε να παίξουμε. Δεν έχω ψάξει γενικώς για το θέμα των διαταραχών και του αυτισμού ,ξέρω πως είναι πολύ νωρίς μάλλον για κάτι τέτοιο απλώς θα ήθελα να ρωτήσω εάν κοιτάζοντας προς τα πίσω όσα παιδάκια έχουν διαγνωστεί ήδη εάν υπήρχαν σημάδια που ίσως τότε δεν αξιολογούσατε λόγω ηλικίας.Ελπίζω το ένστικτό μου να κάνει λάθος για αυτή την ιστορία δεν το έχω συζητήσει με κανέναν ούτε καν με τον σύζυγο μου τις ανησυχίες μου. Ήτανε αυτή τη βδομάδα να κάνουμε και το μμρ αλλά δεν του το έκανα και δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό.Ξέρω πως έχουμε ακουστεί διάφορες απόψεις και για αυτό το θέμα διάβασα όμως και μανούλες που τα αγγελούδια της παλινδρόμησαν μετά από αυτό και έτσι απλώς το αναφέρω..Θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη σας πάνω στο θέμα..Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας ! ειμαι κ εγω μαμα παιδιου που σε ηλικια 18 μηνων διαγνωστικε με ΔΑΔ. Ο γιος μου ειχε τοτε την τυπικοτατη εικονα του αυτιστικου παιδιου... εχασε τον λογο που ειχε κατακτησει, καμια βλεματικη επαφη, ηχολαλιες, στερεοτυπικη συμπεριφορα, καμια επικοινωνια, στριφογυριζε οτι ροδα εβρισκε μπροστα του για ωρες ολοκληρες κ πολλα ακομα που με την παροδο των χρόνων θέλησα να "ξεχασω"... Περασαμε απ ολους τους ειδικους του ειδους τοτε στην Ελλαδα αλλα κ στο εξωτερικο για να καταληξω τελικα στο συμπερασμα οτι η ολη δουλεια αρχιζει κ τελειωνει μεσα στο ιδιο το σπιτι μας ! Δεν θελω να σας κουρασω αφηγουμενη ολη την ιστορια μας (ξερω οτι θα εχετε πολλες αποριες), αλλα να σας φτασω στο σημερα. Σημερα λοιπον ειναι 17 ετων, εξερετικος μαθητης της β' λυκειου σε ενα σχολειο πολυ δυσκολο κ απαιτητικο που ομως ο ιδιος δεν θελησε ποτε του να αλλαξει. Οι παρεες του λιγες οχι επειδη ο ιδιος δεν το θελει αλλα τα "ιδιαιτερα" ατομα δεν γινονται ευκολα αποδεκτα. Ομως ο ιδιος ονειρευεται το μελλον του με τα ομορφοτερα χρωματα κ παλευει καθημερινα γι' αυτο ! Το τραγικο κ λυπηρο σ αυτη την χωρα που τιποτε δεν δουλευει, ειναι οτι καμια βοηθεια δεν υπαρχει για τα παιδια μας απο το 17ο ετος κ περα... Κανενας ειδικος που βρισκεται διπλα τους. Ακομα κ οι ψυχιατρικες μοναδες δημοσιων νοσοκομειων σε παραπεμπουν να βρεις καποιον ιδιωτη. Οσο δε για τους εκαστοτε συλλογους ... δεν εχω ακομα καταλαβει ποιος ο λογος της υπαρξης τους. Εκτος απο το προσπαθουν κατα καιρους να βρεθουν κτιριακες εγκαταστασεις για να "μαντρωσουν" τις πολυ δυσκολες περιπτωσεις τιποτε απολυτως δεν προσφερουν. Δυο μηνες τωρα ψαχνω μεσα απο συλλογους κ δημοσια νοσοκομεια να μαθω ποιος ειναι εκεινος που μετα τα 17 παρακολουθει τα παιδια αυτα κ η απαντηση ειναι δεν ξερουμε ... τι γινεται με τον στρατο που καλουνται να υπηρετησουν κ παλι δεν εχουν απαντηση. Καθε μερα παρακαλαω τον γιο μου να δωσει εξετασεις μονο για το απολυτηριο κ να φυγει απο αυτον τον καταραμενο τοπο για πανεπιστημιο στο εξωτερικο... Ο ιδιος ομως ονειρευεται το μελλον του εδω. Ζηταω συγνωμη για το βιαστικο του μηνυματος μου, μολις τυχαια σας ανακαλυψα, ο χρονος με πιεζει πολυ αλλα ηθελα κ εγω να δηλωσω παρουσα. εχω τοσα τοσα πολλα να μοιραστω μαζι σας που νομιζω τα εκανα λιγο ...σουπα ! μια πενταμορφη καλημερα σε ολους σας κ ευχομαι συντομα να τα πουμε παλι !

Perifani_Manoula καλησπέρα.

Χαίρομαι πάρα πολύ για εσάς και την πρόοδο του παιδιού ...όταν μάλιστα ξεκινά στους 18 μήνες έτσι που τον περιγράψατε !!!!

Αφού είναι εξαιρετικός μαθητής στην β' λυκείου ,γιατί σε φοβίζει η 3βάθμια εκπαίδευση ? Όπως τα κατάφερε ώς εδώ θα τα καταφέρει και σε ένα πανεπιστήμιο.

Επίσης το "παιδί" θα συνεχίσει να το παρακολουθεί ένας ψυχολόγος ή και ψυχίατρος - θεωρώ - για όλη του την ζωή για ευνόητους λόγους.

 

Έχετε διάγνωση στα χέρια σας που να μιλά για αυτισμό?? Αν ναι τότε δεν θα έχετε θέμα με τον στρατό. Εκτός αν θέλετε να υπηρετήσει στον στρατό !!!

Μας λες πως το παιδί ονειρεύεται , αν καταλάβαινα τι ονειρεύται ο δικός μου θα τον βοηθούσα να το κάνει ότι και να ΄ταν αυτό :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε αυτιστικά παιδιά βάλτετα να δουν αυτές τις φωτογραφίες του συγκεκριμένου οικισμού. http://www.lifo.gr/team/omorfia/36350

Ο δικός μου δήλωσε πως το λατρεύει αυτό το μέρος.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα σας πω να δείτε

 

και

 

 

για να δείτε πού τελικά αποσκοπεί το να μάθουν τα παιδιά με ΔΑΔ τη μέθοδο TEACCH. Πώς μπορούν να ανεξαρτητοποιηθούν και τι μπορούν να κάνουν για το μέλλον τους.

Γιατί η TEACCH που όλοι οι "επαγγελματίες/ειδικοί" σας λέμε να εφαρμόσετε στα παιδιά σας, δεν είναι μόνο για το σχολείο και για το σπίτι.

 

 

Βέβαια. δυστυχώς όλα αυτά μόνο στην Αμερική.......

 

Θέλω να ευελπιστώ ότι στα επόμενα χρόνια θα γίνει και εδώ..................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μηπως θα μπορουσε καποιος να μου δωσει πληροφοριες για την κ. Παπαγεωργιου-Παιδοψυχολογο Θεσσαλονικη και τον κ. Δημητρη Δημητριου Παπαβασιλειου-Παιδικο Αναπτυξιολογο-Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα μανούλες. Έχω κάποιους προβληματισμούς που θα ήθελα να θέσω στο θέμα σε γονείς που έχουν εμπειρία και που μεγαλώνουν αυτά τα τόσο ιδιαίτερα παιδάκια.Ο μικρός μου είναι 15 μηνών. παρόλο που περπάτησε πολύ νωρίς στην ηλικία των 9,5-10μηνων δεν μιλάει ακόμη. Δεν λέει τίποτα συνειδητά.Και ξέρω πως αυτό δεν είναι ένδειξη κάποιας διαταραχής γιατί είναι ακόμη μικρούλης όμως με προβληματίζει σε συνδιασμό με το γεγονός ότι είναι πολύ ντροπαλός. Όταν βρίσκεται με κόσμο ή άλλα παιδάκια πάντα θέλει να φεύγει και να απομονώνεται και όταν δεν μπορεί να το κάνει αυτό τότε απλώς κολλάει πάνω μου μέχρι να τον πάρω και να πάμε να παίξουμε. Δεν έχω ψάξει γενικώς για το θέμα των διαταραχών και του αυτισμού ,ξέρω πως είναι πολύ νωρίς μάλλον για κάτι τέτοιο απλώς θα ήθελα να ρωτήσω εάν κοιτάζοντας προς τα πίσω όσα παιδάκια έχουν διαγνωστεί ήδη εάν υπήρχαν σημάδια που ίσως τότε δεν αξιολογούσατε λόγω ηλικίας.Ελπίζω το ένστικτό μου να κάνει λάθος για αυτή την ιστορία δεν το έχω συζητήσει με κανέναν ούτε καν με τον σύζυγο μου τις ανησυχίες μου. Ήτανε αυτή τη βδομάδα να κάνουμε και το μμρ αλλά δεν του το έκανα και δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό.Ξέρω πως έχουμε ακουστεί διάφορες απόψεις και για αυτό το θέμα διάβασα όμως και μανούλες που τα αγγελούδια της παλινδρόμησαν μετά από αυτό και έτσι απλώς το αναφέρω..Θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη σας πάνω στο θέμα..Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα!

Εγώ έχω δύο αγόρια ένα 4,5 με σύνδρομο Asperger και ένα 2χρονο διαγνωσμένος με Διάχυτη Αναπτυξιακή Διαταραχή (γενικά). Στο δικό μου παράδειγμα επειδή ο 2ος μου γιος ήταν πολύ μικρός όταν τον πήγαμε για τη διάγνωση (21 μηνών), ο γιατρός δε ρίσκαρε να πει κάτι πιο συγκεκριμένο και καλά έκανε. Εν ολίγοις, μόλις που τους επιτρέπεται να διαγνώσουν από 18 μηνών και πάνω. Πράγματι το δικό σου το παιδάκι νομίζω ότι είναι μικρό.

Επίσης νομίζω ότι την καλύτερη απάντηση στους προβληματισμούς σου μπορεί να στις δώσει μόνο ο ειδικός. Π.χ. ο ειδικός μπορεί να καταλάβει αν βλεματίζει με τρόπο που υποδεικνύει ότι είναι ή όχι στο φάσμα του αυτισμού, εάν οι κινήσεις του είναι εμμονικές κλπ. Πάντως, αφού έχεις προβληματισμούς τέτοιους μην το αφήσεις το θέμα. Κάνε μία βόλτα σε κάποιον ειδικό αλλά μην τρελαίνεσαι. Είτε υπάρχει κάτι, έιτε όχι εσύ πρέπει να είσαι ήρεμη και να φροντίζεις τον εαυτό σου.

Για τη δική μας περίπτωση πάντως φταίει η κληρονομικότητα γιατί και ο άντρας μου έχει asperger, επομένως μάλλον δε φταίει το εμβόλιο!!!

Μπορείς να κάνεις και το τεστ που υπάρχει στο καινούριο βιβλιάριο υγείας (αν δεν έχεις την έκδοση που το περιλαμβάνει σίγουρα θα το βρεις σε κάποιο site). Όμως και αυτό το τεστ απευθύνεται στα παιδάκια που έχουν κλείσει τον 18ο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ έχω δύο αγόρια ένα 4,5 με σύνδρομο Asperger και ένα 2χρονο διαγνωσμένος με Διάχυτη Αναπτυξιακή Διαταραχή (γενικά). Στο δικό μου παράδειγμα επειδή ο 2ος μου γιος ήταν πολύ μικρός όταν τον πήγαμε για τη διάγνωση (21 μηνών), ο γιατρός δε ρίσκαρε να πει κάτι πιο συγκεκριμένο και καλά έκανε. Εν ολίγοις, μόλις που τους επιτρέπεται να διαγνώσουν από 18 μηνών και πάνω. Πράγματι το δικό σου το παιδάκι νομίζω ότι είναι μικρό.

Επίσης νομίζω ότι την καλύτερη απάντηση στους προβληματισμούς σου μπορεί να στις δώσει μόνο ο ειδικός. Π.χ. ο ειδικός μπορεί να καταλάβει αν βλεματίζει με τρόπο που υποδεικνύει ότι είναι ή όχι στο φάσμα του αυτισμού, εάν οι κινήσεις του είναι εμμονικές κλπ. Πάντως, αφού έχεις προβληματισμούς τέτοιους μην το αφήσεις το θέμα. Κάνε μία βόλτα σε κάποιον ειδικό αλλά μην τρελαίνεσαι. Είτε υπάρχει κάτι, έιτε όχι εσύ πρέπει να είσαι ήρεμη και να φροντίζεις τον εαυτό σου.

Για τη δική μας περίπτωση πάντως φταίει η κληρονομικότητα γιατί και ο άντρας μου έχει asperger, επομένως μάλλον δε φταίει το εμβόλιο!!!

Μπορείς να κάνεις και το τεστ που υπάρχει στο καινούριο βιβλιάριο υγείας (αν δεν έχεις την έκδοση που το περιλαμβάνει σίγουρα θα το βρεις σε κάποιο site). Όμως και αυτό το τεστ απευθύνεται στα παιδάκια που έχουν κλείσει τον 18ο μήνα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι πως από τότε που έγραψα το μην ξαφνικά ένα πρωί ο μικρός μου άρχισε να κάνει 5-6 ζώα μαζεμένα και να λέει μαμά,μπαμπά,πάει και γιαγιά.Το οποίο θεωρώ μεγάλο βήμα για εκείνον..ίσως να χρειάζεται απλώς τον χρόνο του..όπως και να έχει το παρακολουθώ το θέμα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι πως από τότε που έγραψα το μην ξαφνικά ένα πρωί ο μικρός μου άρχισε να κάνει 5-6 ζώα μαζεμένα και να λέει μαμά,μπαμπά,πάει και γιαγιά.Το οποίο θεωρώ μεγάλο βήμα για εκείνον..ίσως να χρειάζεται απλώς τον χρόνο του..όπως και να έχει το παρακολουθώ το θέμα..

 

Είναι πολύ μικρούλης ακόμα. Να μην ανησυχείς λοιπόν καθόλου. Οι λέξεις που λέει είναι υπέρ αρκετές για την ηλικία του. Δώσε του χρόνο πάντως. Η ανηψιά μου που είναι 1,5 ετών λέει μαμά,μπαμπά,γιαγιά,μαμ,κο κο και δεν ανησυχούμε καθόλου. Να τα χαίρεσαι....:lol::lol:

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Καλημέρα,

 

είμαι μαμά ενός αγοριού 4,5 χρόνων με διαταραχή αυτιστικού φάσματος σχετικά ήπιας μορφής που ήδη βρίσκεται σε λογοθεραθευτική και εργοθεραπευτική παρέμβαση. Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε σχολεία ιδιωτικά με μικρές τάξεις (κατά προτίμηση σε περιοχες Χαλάνδρι, Αγία Παρασκευή, Βριλήσσια ή κάπου κοντά σε αυτές τις περιοχές) που να μπορούν να υποστηρίξουν αποτελεσματικά τα παιδάκια με αυτισμό. Του χρόνου ο μικρός μου θα πάει στο νήπιο και ψάχνουμε να δούμε πώς θα μπορέσει να συνεχίσει δημοτικό σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο, καθώς στα δημόσια ο αριθμός των παιδιών είναι μεγάλος στις τάξεις και δε διευκολύνει τα παιδιά με αυτισμό.

Επιπλέον ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το Γνωσιακό Συμπεριφορικό Δράμα, ως μέθοδο εκπαίδευσης παιδιών με αυτισμό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλημέρα,

 

είμαι μαμά ενός αγοριού 4,5 χρόνων με διαταραχή αυτιστικού φάσματος σχετικά ήπιας μορφής που ήδη βρίσκεται σε λογοθεραθευτική και εργοθεραπευτική παρέμβαση. Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε σχολεία ιδιωτικά με μικρές τάξεις (κατά προτίμηση σε περιοχες Χαλάνδρι, Αγία Παρασκευή, Βριλήσσια ή κάπου κοντά σε αυτές τις περιοχές) που να μπορούν να υποστηρίξουν αποτελεσματικά τα παιδάκια με αυτισμό. Του χρόνου ο μικρός μου θα πάει στο νήπιο και ψάχνουμε να δούμε πώς θα μπορέσει να συνεχίσει δημοτικό σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο, καθώς στα δημόσια ο αριθμός των παιδιών είναι μεγάλος στις τάξεις και δε διευκολύνει τα παιδιά με αυτισμό.

Επιπλέον ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το Γνωσιακό Συμπεριφορικό Δράμα, ως μέθοδο εκπαίδευσης παιδιών με αυτισμό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Καλησπέρα σας,

Η προτασή μου ως εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής ειναι πως στα ιδιωτικά σχολεια, επειδη ελάχιστα έχουν,για να μην πω κανένα,εκπαιδευτικούς με ειδίκευση στην ΕΑΕ, μην τον πάτε σε ιδιωτικό.Έχω μαθητή με ΔΑΔ στη Β' Γυμνασίου που οι γονεις του τον πήγαιναν σε ιδιωτικό σε όλο

το δημοτικό και δεν είχε αντιληφθεί κανείς τιποτα!

Αντίθετα στα δημόσια σχολεία υπάρχει η λεγόμενη "παράλληλη στήριξη" την οποια ζητούν οι γονείς με αίτησή τους και έρχεται εξειδικευμένος δάσκαλος που στηρίζει το παιδί μέσα στη γενική τάξη,πράγμα πολύ σημαντικό και για την ενσωμάτωση του μαθητή μέσα στο κοινωνικό σύνολο.Βοηθάει πάρα πολύ τα παιδιά με ΔΑΔ.

Σας εύχομαι καλή δύναμη σε ό,τι αποφασίσετε να κάνετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ankas,

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και πολύ περισσότερο επειδή είστε εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής. Ακόμα δεν έχουμε καταλήξει στο τι θα κάνουμε. Γενικά είμαστε υπέρ των ιδιωτικών σχολείων, χωρίς να σημαίνει ότι θεωρούμε τα δημόσια αναποτελεσματικά. Απλά γνωρίζω περιπτώσεις παιδιών που έπρεπε να παρουν παράλληλη στήριξη στο δημόσιο σχολείο και δεν την πήραν γιατί γίνεται άκριτα και χωρίς να λαμβάνεται υπόψιν η διάγνωση. Δε μπορώ λοιπόν να βασιστώ στην τύχη. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να βρούμε μία λύση που θα είναι πιο κοντά στο να βοηθήσει το παιδί σε αυτά τα πολύ σημαντικά χρόνια (προσχολική ηλικία). Αν χρειαστεί παράλληλη στήριξη (πολύ πιθανό) θα βάλουμε κάποιον ιδιώτη, πράγμα που στο δημόσιο σχολείο νομίζω πως δεν επιτρέπεται (ή κάνω λάθος;)

Επίσης κάτι που με προβληματίζει με την παράλληλη στήριξη, είναι μήπως το παιδί τελικά συνειδητοποιεί ότι είναι διαφορετικό και νιώθει μειονεκτικά σε σχέση με τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ankas,

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και πολύ περισσότερο επειδή είστε εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής. Ακόμα δεν έχουμε καταλήξει στο τι θα κάνουμε. Γενικά είμαστε υπέρ των ιδιωτικών σχολείων, χωρίς να σημαίνει ότι θεωρούμε τα δημόσια αναποτελεσματικά. Απλά γνωρίζω περιπτώσεις παιδιών που έπρεπε να παρουν παράλληλη στήριξη στο δημόσιο σχολείο και δεν την πήραν γιατί γίνεται άκριτα και χωρίς να λαμβάνεται υπόψιν η διάγνωση. Δε μπορώ λοιπόν να βασιστώ στην τύχη. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να βρούμε μία λύση που θα είναι πιο κοντά στο να βοηθήσει το παιδί σε αυτά τα πολύ σημαντικά χρόνια (προσχολική ηλικία). Αν χρειαστεί παράλληλη στήριξη (πολύ πιθανό) θα βάλουμε κάποιον ιδιώτη, πράγμα που στο δημόσιο σχολείο νομίζω πως δεν επιτρέπεται (ή κάνω λάθος;)

Επίσης κάτι που με προβληματίζει με την παράλληλη στήριξη, είναι μήπως το παιδί τελικά συνειδητοποιεί ότι είναι διαφορετικό και νιώθει μειονεκτικά σε σχέση με τα υπόλοιπα;

 

Αγαπητή Georgia,

Από τη στιγμή που υπάρχει διάγνωση ο γονέας κανει την αίτηση στο σχολείο (μεχρι 20 Οκτωβρίου γινονται οι αιτήσεις) για να έρθει η π.σ.Το κακό είναι πως δεν ικανοποιούνται όλες οι αιτήσεις,π.χ φέτος έγιναν περίπου 2.500 αιτήσεις και ικανοποιήθηκαν οι 1800 περίπου.Όμως μπορείς να προσλάβεις ιδιώτη και στο δημόσιο,αν το υπουργείο δε στείλει!Απλά στο λέω,γιατί στα ιδιωτικά-έχω εργαστεί και ξέρω από συναδέλφους)- δεν γίνεται κάτι παραπάνω και άδικα θα πάνε τα χρήματά σας.Υπάρχουν και καλά δημόσια σχολεία.

Όσο για την ανησυχία σου ότι θα θεωρήσει ότι διαφοροποιείται από τα άλλα παιδιά,θεωρώ ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα,γιατί είναι μικρός και κάλλιστα θα εξοικειωθεί με την παράλληλη.Ακόμα και στην περίπτωση όμως που αισθανθεί κάτι τέτοιο υπαρχουν τρόποι λύσης,όπως του ότι ο εκπαιδευτικός π.σ βρισκεται εκεί για να βοηθήσει όλα τα παιδιά που έχουν απορία ή θέλουν μια βοήθεια.Ο μαθητής μου που είναι έφηβος ας πούμε,δεν ήθελε ακριβώς γι'αυτό,αλλά εγώ πηγαίνω σε όλα σχεδον τα παιδιά της τάξης του και τώρα πια με καλεί μόνος του όταν θέλει κάτι κ με εμπιστεύεται.

Όποια άλλη πληροφορία θες και μπορώ να βοηθήσω,μη διστάσεις να με ρωτήσεις.Στείλε μου και π.μ αν χρειαστεί.

Φιλικά

ankas

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα, ειμαι μητερα δυο αγοριων και ο μεγαλος μου γιος 6,5 χρονων διαγνωστηκε πριν απο εναμιση χρόνο περίπου με ΔΑΔ. Κάνουμε λογο/πειες, και εργο/πείες και εχουμε μια σχετική βελτίωση. Είναι έξυπνος, μιλάει καθαρά αλλα εχουμε πρόβλημα στην αντίληψη πολλαπλών εντολών. Απο τις 3 εντολες εκτελεί τις 2. Μερικές φορές φέρετε σαν να μήν έχει καποιο πρόβλημα και αλλες παλι σαν να μήν δίνει καθόλου σημασία σε αυτό που του λέμε. Επίσης έχουμε θέμα στην κοινωνικότητα του. Δεν κανει ευκολα φίλους. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ειναι μήπως πρέπει να τον παω σε ιατρο αναπτυξιολόγο να κανουμε ιατρικες εξετάσεις? Μεχρι τώρα τον εχουν αξιολογήσει μονο λογοθεραπευτές, ψυχολογοι, εργοθεραπευτές.

Περιμενω την συμβουλή σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αναφέρετε ότι η διάγνωση του γιού σας είναι ΔΑΔ. Υποθέτω ότι η διάγνωση έγινε από τον ανάλογο ιατρό (αναπτυξιολόγο παιδίατρο ή παιδοψυχίατρο). Αν όχι θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιον παιδίατρο με αυτές τις ειδικότητες και εκείνος θα σας κατευθύνει προς τις παρεμβάσεις που χρειάζεται να ακολουθήσετε. Αυτή είναι γενικά η πορεία των πραγμάτων στις περιπτώσεις αυτής της διάγνωσης. Στη συνέχεια ακολουθεί πιο εξειδικευμένη αξιολόγηση από εργοθεραπευτή, λογοθεραπευτή ή ειδικό παιδαγωγό/ ειδικευμένο ψυχολόγο για να δημιουργηθεί το εξατομικευμένο πρόγραμμα που θα ταιριάζει απόλυτα στις ανάγκες και στις ιδιαιτερότητες του παιδιού σας και το οποίο θα έχει στόχους και στρατηγικές αντιμετώπισης που θα αφορούν την περίπτωσή του.

Εφόσον αναφέρετε ότι ήδη κάνει λογοθεραπεία και εργοθεραπεία σημαίνει ότι πάνω-κάτω έχετε ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία, αλλά προφανώς καποια ελλείμματα παραμένουν. Θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να μιλήσετε με τον υπεύθυνο του προγράμματός σας (δε χρειάζεται απαραίτητα να είναι ο αναπτυξιολόγος, καθώς οι γιατροί έχουν μια πιο γενικευμένη εικόνα και δε μπορούν να συμβουλεύσουν πρακτικά για πολύ συγκεκριμένες συμπεριφορές και δυσκολίες), να μοιραστείτε τις ανησυχίες σας και αναλόγως να τροποποίησετε το πρόγραμμα και τη στοχοθεσία.

Ελπίζω να σας βοήθησα, αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες ή συστάσεις μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα.

 

Καλή δύναμη να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα perifani manoula... και θα πρέπει να είσαι πολύ περήφανη για τον γιο σου... σε ευχαριστώ για αυτό το κείμενο, ταυτίστηκα μαζί σου, ήταν να σαν να έγραφα εγώ αυτές τις λέξεις... έχω τα ίδια άγχη ακριβώς με εσένα... ο γιος μου είναι πιο μικρός βέβαια, είναι 5,5 χρονών, τι θα κάνει σε 12 χρόνια??? σε ποιο χώρο εργασίας θα μπορέσει να ενσωματωθεί?? αν πάω εγώ κάτι ή ο μπαμπάς του τι θα κάνει??? αχ αυτός ο δόλιος τόπος.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εχω ενα γιο πρωτάκι. Ειναι υπερκινήτικός, καλός στα μαθήματα μέχρι στιγμής, αλλά εμφανίζει προβλήματα συμπεριφοράς από την πρώτη μέρα του σχολείου. Χτυπάει στα διαλλείμματα παιδιά (πάντα βεβαια υπάρχει προκληση αλλά σίγουρα δυσανάλογη της αντίδρασης) τα παιδιά τον αποφεύγουν όπως είναι φυσικό, λαχταράει παρέα αλλά πλησιάζει τα άλλα παιδιά με λάθος τρόπο. Στην τάξη αν ένα παιδί τον κοροιδέψει θα σηκωθεί να του τη ρίξει. Μίλησα με τη δασκάλα και τη Διευθύντρια και αποτανθήκαμε σε παιδοψυχίατρο η οποία το ψάχνει (δυστυχως αυτά πάνε λίγο αργά.. πρώτα τη μαμα, μετά πάλι τη μαμα, μετά και τους δύο γονείς και θα δούμε πότε θα δούμε το παιδί). Επειδή στο νηπιαγωγείο είχε ενοχλητική συμπεριφορά (χαλούσε παιχνίδια των αλλων παιδιών, ζωγραφιές, έπαιζε μόνο με ένα παιδάκι, δεν ήθελε τους υπόλοιπους, δεν λειτουργούσε στην ομάδα, έσπρωχνε κάπου κάπου) απευθύνθηκα σε αναπτυξιολόγο η οποία δεν διέγνωσε κάτι συγκεκριμένο αλλά επειδή είχε λίγα θέματα λεπτής κινητικότητας συνέστησε εργοθεραπεία την οποία κάναμε επί 9 μήνες. Μετά είπε όλα καλά, προχωράει για Δημοτικό κανονικά. Χτές άκουσα από τη Διευθύντρια ότι ίσως πρέπει να δούμε το θέμα της παράλληλης στήριξης. Το σχολείο είναι Δημόσιο. Μήπως είναι λίγο υπερβολικό για την περίπτωσή μας? Μήπως φέρει χειρότερη περιθωριοποίηση του παιδιού? Η παιδοψυχίατρος δεν το δέχεται με τίποτα. Σας παρακαλώ πάρα πολύ, όποιος έχει αποψη επί του θέματος να μου απαντήσει. Εχω αρρωστήσει με όλη αυτή την κατάσταση. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγαπητοί γονείς, διαβάζω με ενδιαφέρον τις εμπειρίες σας και κυρίως τις ανησυχίες σας για την ανατροφή και την εκπαίδευση των παιδιών με αυτισμό. Ενδιαφέρον που μοιράζομαι και εγώ απο επαγγελματική σκοπιά ως ειδικός ψυχικής υγείας. Με ενδιαφέρει να έχω τις απόψεις σας στα πλαίσια της έρευνας μου που αφορά την μελέτη των παραγόντων εκείνων που συνδέονται με την προσαρμογή των γονέων στις απαιτήσεις που έχει η ανατροφή ενός παιδιού στο φάσμα του αυτισμού.

Αν σας ενδιαφέρει να συμμετάσχετε στην έρευνα παρακαλώ επισκεφτείτε την σελίδα. Η άποψεις σας ειναι ιδιαίτερα πολύτιμες : http://goo.gl/forms/TDgD6nvG0j

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μία μανούλα ξεκίνησε μία προσπάθεια δημιουργώντας μία ιστοσελίδα, όπου ανεβάζει υλικό εκπαίδευσης για παιδιά με αυτισμό. Πολύ χρήσιμη για γονείς που έχουν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες.

 

www.aftismos.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Μία μανούλα ξεκίνησε μία προσπάθεια δημιουργώντας μία ιστοσελίδα, όπου ανεβάζει υλικό εκπαίδευσης για παιδιά με αυτισμό. Πολύ χρήσιμη για γονείς που έχουν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες.

 

www.aftismos.gr

εμένα τον γίο μου τον βοήθησε ενα πολύ εξιδικευμένο κέντρο ήταν συνέχεια απο πάνω του το παιδί κοντά τους είχε μεγάλη πρόοδο από την πρώτη στιγμή αν τους επισκεφτείτε θα το δείτε και εσείς http://feelthefamily.com/ και φυσικά βοήθησαν και εμάσ πολυ να το διαχειρηστούμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...