Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να μην εχει δει κανείς τίποτα?


Recommended Posts

Καλησπέρα Σαπφώ, ελπίζω όλα να πηγαίνουν καλά με τη μικρή σου. Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου τώρα είδα το μήνυμά σας. Καταλήξατε τελικά σε κάποιον παιδοχειρουργό; Ξέρω πως τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά πρέπει να είστε δυνατοί όλοι για τη μικρή σας. Είναι ένα μακρύ ταξίδι αυτό, αλλά όταν τελειώσει μόνο ανακούφιση θα νιώσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα κορίτσια τώρα είδα το θεμα σας και γράφτηκα για να πω και γω τη δικιά μας ιστορία.

Σαπφώ εγώ γέννησα Αθήνα σε μεγάλο μαιευτήριο και η μπεμπα μας χειρουργηθηκε το πρώτο 24ωρο με χαμηλή ατρησια ορθού.

Ελπίζω να έχετε βγάλει κάποια άκρη γιατί ο δρόμος σας ειναι μακρύς και θέλει κουράγιο υπομονή και ψυχραιμία.

Anastazzzia εγώ γέννησα 17/5/13 τραβήξαμε τον γολγοθά μας την ίδια περίοδο.

Σκέφτομαι και γω την ώρα που θα βγάλουμε την πάνα και πως θα συμπεριφερθεί η μικρη. Αντιμετωπίζουμε μεγάλο προβλημα δυσκοιλιοτητας και έχουμε επικοινωνία με παιδογαστρεντερολογο τον χειρουργό και παιδοδιατροφολογο και παλεύω καθημερινά για τη διατροφή της.

Σας σκέφτομαι και προσεύχομαι για τα παιδάκια σας. Ο γιατρός μας ειναι Αθηνα και μπορω να δώσω με Πμ το όνομα και οποία βοήθεια χρειαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τυχαια ανοιξα και διαβασα το θεμα σας. Δεν εχω παρομια εμπειρια απλα ειπα να σας γραψω για να σας πω ποσο σας θαυμαζω για την δυναμη που εχετε!! Ο ΘΕΟΣ να σας δινει οση δυναμη χρειαζεται για να αντεξετε..

Τι ακριβως ειναι αυτο που λετε? Δηλαδη λειπει ενα κομματι που συνδεει το εντερο με το στομαχι?

Η το εντερο με το πρωκτο? Και τι σακουλακια λετε? Αυτο δημιουργει ακτρατεια στα κακα? Σορρυ για της ερωτησεις απο ενημερωση ρωταω να ξερουμε και τι διαβαζουμε!

Περαστικα στε μωρακια σας!! Να αντιμετοπησουν την μικροτερη ταλαιπωρια που γινετε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα κορίτσια τώρα είδα το θεμα σας και γράφτηκα για να πω και γω τη δικιά μας ιστορία.

Σαπφώ εγώ γέννησα Αθήνα σε μεγάλο μαιευτήριο και η μπεμπα μας χειρουργηθηκε το πρώτο 24ωρο με χαμηλή ατρησια ορθού.

Ελπίζω να έχετε βγάλει κάποια άκρη γιατί ο δρόμος σας ειναι μακρύς και θέλει κουράγιο υπομονή και ψυχραιμία.

Anastazzzia εγώ γέννησα 17/5/13 τραβήξαμε τον γολγοθά μας την ίδια περίοδο.

Σκέφτομαι και γω την ώρα που θα βγάλουμε την πάνα και πως θα συμπεριφερθεί η μικρη. Αντιμετωπίζουμε μεγάλο προβλημα δυσκοιλιοτητας και έχουμε επικοινωνία με παιδογαστρεντερολογο τον χειρουργό και παιδοδιατροφολογο και παλεύω καθημερινά για τη διατροφή της.

Σας σκέφτομαι και προσεύχομαι για τα παιδάκια σας. Ο γιατρός μας ειναι Αθηνα και μπορω να δώσω με Πμ το όνομα και οποία βοήθεια χρειαστείτε.

 

Καλησπέρα Νορα....όντως την ιδια περίοδο πορευτήκαμε. Το θεμα ειναι πως τα περιστατικά όλο και αυξανονται και πως αν δε σου τύχει δεν ξέρεις, είχαμε κι εμεις θεμα δυσκοιλιοτητας. Βασικά ακριβώς επειδή το έντερο ήταν ακόμη στενό και ατροφικο μετα την αποκατάσταση ήθελε πολυ προσεγμένη διατροφή. Εμεις τώρα αρχίσαμε να στρωνουμε. Και πάλι του εχει μείνει το ψυχολογικό πέρασε και μια ίωση και πήγαμε πολλα βήματα πίσω. Ακόμη η διαδικασία ειναι ξένη γι αυτόν. Θα χαιρόμουν να ανταλλάξαμε αποψεις. Παντως όσον αφορά στη διατροφή δοκιμάσαμε τα παντα και η καλύτερη λύση ήταν τα πολλα υγρά. Ήμουν κι εγώ έτοιμη για παιδογαστρεντερολογο αλλά ήρθε η βελτίωση, σήμερα όμως που πάλι έκλαιγε οταν ήρθε η ώρα να τα κανει απελπιστικά ....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τυχαια ανοιξα και διαβασα το θεμα σας. Δεν εχω παρομια εμπειρια απλα ειπα να σας γραψω για να σας πω ποσο σας θαυμαζω για την δυναμη που εχετε!! Ο ΘΕΟΣ να σας δινει οση δυναμη χρειαζεται για να αντεξετε..

Τι ακριβως ειναι αυτο που λετε? Δηλαδη λειπει ενα κομματι που συνδεει το εντερο με το στομαχι?

Η το εντερο με το πρωκτο? Και τι σακουλακια λετε? Αυτο δημιουργει ακτρατεια στα κακα? Σορρυ για της ερωτησεις απο ενημερωση ρωταω να ξερουμε και τι διαβαζουμε!

Περαστικα στε μωρακια σας!! Να αντιμετοπησουν την μικροτερη ταλαιπωρια που γινετε..

 

Καλησπέρα Γιάννα και σε ευχαριστώ για τις ευχές, οι ερωτήσεις σου δεν ειναι κατι κακό. Κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική αλλά στις περισσότερες και με απλά λόγια το έντερο δε μεγάλωσε αρκετά για να ενωθεί με τον πομπό επίσης ο ποπος δεν εχει την ανάλογα τρυπουλα. Ετσι γίνεται κολοστομια στα μωρά και τα κακά φεύγουν απο εκεί μέσα σε σακουλάκι. Η ατρησια οισοφαγου ειναι κατι πιο περίπλοκο. Κάθε περίπτωση είναι παντως και διαφορετική

, πχ στον δικό μου ήρωα το έντερο δεν ενώθηκε για ελάχιστα εκ καί χρειάστηκε τρία χειρουργεια για να φτάσουμε στο τέρμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμενα.

Εχω πολυ καιρο να μπω. Ευχομαι υπομονη και κουραγιο σε ολες τις νεες μανουλες.

Να σας πω τα δικα μας νεα, μηπως μπορω κι εγω να βοηθησω, σαν παλια πλεον....

Ο μικρος πηγε φετος σχολειο, πρωτη φορα προνηπιο σε παιδικο σταθμο.

Ευτυχως απο τον οισοφαγο ειμαστε οκ.

Με το εντερο μεχρι και τα Χριστουγεννα νομιζαμε οτι ειχαμε θεματα ακρατειας (τρελο αγχος για το πως θα παει σχολειο, και για αυτο προτιμησαμε παιδικο και οχι νηπιαγωγειο, οπου το θεμα αυτοεξυπηρετησης ειναι πιο αυστηρο). Μεχρι που το Φεβρουαριο περναει μια εντονη περιοδο με κοπρολιθους και συνηδειτοποιουμε οτι η ακρατεια του οφειλοταν στην εντονη δυσκοιλιοτητα (που προκαλουσε δηλαδη χασιμο κατα καποιον τροπο των πιο υγρων μερων των κοπρανων).

Ο χειρουργος ελεγε γαστροραφινη (που ειναι ενα σκιαγραφικο και προκαλει εντονες κενωσεις) και χαμομηλι για να μαλακωνουν, αλλα η γαστροραφινη του μικρου του προκαλουσε διαρροιες και καθολου ελεγχο. Η γαστρεντερολογος μιλουσε για το miralax, το οποιο και παραγωγα αυτου δινει και ο Peina (αν δεν τον γνωριζετε ειναι ο καρυφαιος για το εντερο παιδοχειρουργος στν κοσμο, Αμερικη) και διατροφη γενικοτερα. Αφου το δοκιμασαμε για λιγο καιρο καταλαβαμε οτι το παιδι το συνηθισε, και ξεκινησαν παλι οι κοπρολιθοι. Ψαχνοντας εχουμε καταληξει στο duphalac, καθε βραδυ, θεωρειται αθωο και δεν συνηθιζεται απο τον οργανισμο. Η διατροφη στο συγκεκριμενο παιδι δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο. Το δικο μας το παιδακι το εχει βοηθησει πολυ. Πηγαινουμε σχολειο, οι δασκαλες ειναι βεβαια ενημερωμενες, μηπως και υπαρξει καποιο ατυχηματακι, του εχουμε βαλει καποιο προγραμμα για τουαλετα, καθε μεσημερι να αδειαζει (ο παιδιατρος θεωρει οτι δεν ειναι σωστο να μπαινει προγραμμα και να τον πιεζουμε, αλλα νομιζω οτι ολοι μας εχουμε "βολευτει" ετσι). Αυτο που φοβομασταν, το σχολειο δηλαδη και τα εκτος σπιτιου ατυχηματα, εχουν ως τωρα αποφευχθει.

Η γνωμη μου ειναι οτι καθε παιδι και καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα. Και τελικα νομιζω οτι ο γονιος ξερει και κρινει καλυτερα......

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...