Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παχυσαρκια Ενηλικων, Επεμβασεις, Γιατροι.


Recommended Posts

Το ξέρεις κι εσύ όπως όλοι μας,ότι σε μεγάλο δμσ είναι εξαιρετικά δύσκολο να χάσεις το πλεονάζον βάρος και ακόμη πιο απίθανο να το διατηρήσεις που αυτό είναι το ζητούμενο.Όσο περνάει ο καιρός,το βάρος αυξάνεται με μαθηματική ακρίβεια.Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά τα στατιστικά αυτά λένε,1% πετυχαίνει τον παραπάνω στόχο και ο κίνδυνος της επέμβασης είναι μικρότερος από τον καθημερινό κίνδυνο των επιπλοκών του αυξημένου βάρους και το ενδεχόμενο διάβρωσης κτλ του δακτύλιου.Δεν είναι πιο 'επικίνδυνη' επέμβαση από άλλες-χειρουργείο είναι με ότι αυτό συνεπάγεται-αλλά το επιπλέον βάρος είναι αυτό που κάποιες φορές δημιουργεί επιπλοκές που ίσως σε ασθενή με φυσιολογικό βάρος δεν θα υπήρχαν.Και πάλι δεν είναι απόλυτο.Το γεγονός όμως της καθημερινής καταπόνησης,της προσπάθειας που επί χρόνια όλοι κάναμε χωρίς επέμβαση,της στέρησης καθημερινών χαρών με τα παιδιά όπως και η αφαίρεση του μην δημιουργήσει προβλήματα,είναι αυτό που πρέπει να σε βάλει σε σοβαρή σκέψη.Με μια επέμβαση πλέον που θα είναι το απόλυτο όπλο για την περίπτωση σου ώστε να υπάρχουν μακροχρόνια αποτελέσματα και βελτίωση ποιότητας της ζωής.

Μαγική λύση δεν υπάρχει,υπάρχει όμως το κατάλληλο βοήθημα.Απλά είσαι σε αυτούς-τους πολλούς δυστυχώς- ασθενείς που 'πληρώνουν' την ιδιοτέλεια κάποιων.

Αξίζει να προσπαθήσεις ακόμη κι αν προβείς σε νέο χειρουργείο-ότι χάσεις κέρδος είναι-,αλλά είπαμε,δύσκολα τα πράγματα.

Μη μιλάς ποτέ για τον ευατό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καααααααλα, κατάλαβα, έχω μείνει πίσω πια στις ιατρικές εξελίξεις... Το 2004 δεν μου ειπε κανείς για τέτοιο πράγμα... Το γαστρικό by pass που μου περιέγραψαν ήταν τόσο "άγριο" που το απέρριψα αμέσως...

 

Θα ήθελες να μας πεις λίγα λόγια για τη μέθοδο αυτή; Ποιο είναι το κέρδος όταν παρακάμπτεται η χολή και το πάγκρεας; Δεν έχει επιπτώσεις στον οργανισμό αυτό; Παίρνεις συμπληρώματα βιταμινών κλπ;

 

Εγώ έχω πολύ άσχημη υπερινσουλιναιμία (και πολλά άλλα ορμονικά προβλήματα) και αναρωτιεμαι αν πρέπει να κάνω κάτι πρι να αντιμετωπίσω το πλήρες φάσμα του διαβήτη...:-(

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σας ευχαριστω πολυ για οσα γραψατε!!!

πασχαλιτσα ναι χανω ευκολα κιλα ευτυχως αλλα αν σταματησω ειτε γιατι κουραστηκα ειτε γιατι εχω παντα καθυστερισεις με την περιοδο μου εκει ξεφευγω τελειως!!! εγω εχω 3 μιση χρονια που το εχω κανει και ειμαι 15 κιλα κατω με μεγιστο χασιμο τα 25 κιλα!!!

εχω ξεκινησει να κανω καποιες εξετασεις οπως για θυριωδη,πολυκιστικες οωθηκες και υπερυχο στα ποδια για θρομβωσεις που μου τα ζητησε ο γιατρος και μολις παρω τα αποτελεσματα θα κανονισω τα παντα για το οικονομικο και παρακολουθηση του γιατρου!!! σε λιγες μερες θα σας πω νεοτερα :)

Στελιο εχεις δικιο σε πολλα που ειπες αλλα πιστεψε με οτι για κανεναν λογο δεν θα πηγαινα να κοψω ζωτικο μου οργανο και ας ηταν ο λογος να χασω κιλα!η μεθοδος που εχεις κανει εσυ να πω την αληθεια δεν την ξερω και οπως ειπε και η πασχαλιτσα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα!!!κακα τα ψεμματα με αυτα που βλεπουμε να γινονται γυρω μας και πλεον σε ολες τις ηλικιες,καλυτερα αν παθω κατι αυτο να ειναι απο τα περιττα μου κιλα παρα απο καποια επεμβαση που θα εκανα γι αυτα!!!!ξερω αρκετους που δεν ειχαν επιτυχια και ειχαν παρα πολλες επιπλοκες!!! ελπιζω και βασιζομαι λοιπον σε μενα καταρχην και πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αν το θελουμε! ελπιζω οτι καλυτερο σε ολους τους παθοντες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τόση ώρα έγραφα και χάθηκαν...άντε πάλι από την αρχή....

Νίκη:Για ακρωτηριασμούς κτλ μιλάνε όσοι θέλουν να υποστηρίξουν άλλες μεθόδους και όσοι είναι άσχετοι με το θέμα.Γιατί δεν είναι ακρωτηριασμός η αφαίρεση χολής,αμυγδαλών κτλ;ζωτικά όργανα είναι που έχουν λόγο ύπαρξης,η νόσος όμως που προκαλούν επιβάλει την αφαίρεση τους.Και η παχυσαρκία νόσος είναι και μάλιστα πολυπαραγοντική.Εκτός αν προτιμάει κάποιος να πεθάνει από το λίπος ενώ υπάρχει λύση.

Στις παρακάμψεις-αν αυτό βοηθάει ψυχολογικά- δεν 'ακρωτηριάζεται' κάτι,όλα είναι εντός αλλά αλλάζει η 'συνδεσμολογία' τους.Στη σληβ είναι που κόβεται και αφαιρείται το μεγαλύτερο μέρος του στομάχου,αλλά προς όφελος της υγείας μας...

Η επιτυχία μιας επέμβασης όσον αφορά την απώλεια,έγκειται στην σωστή εκλογή τύπου επέμβασης και στη σωστή τεχνική εκτέλεση της.Αν σου κάνουν μια όχι ταιριαστή επέμβαση δεν θα χάσεις όσα πρέπει,το ίδιο θα συμβεί αν σου κάνουν την πρέπουσα αλλά σου αφήσουν στη σληβ πχ στομάχι 150μλ οπότε πάλι θα πάρεις πίσω το βάρος...

Οι επιπλοκές υπάρχουν σε όλες τις επεμβάσεις,ακόμη και στα κρεατάκια.Τα διεθνή στατιστικά μιλάνε για 99% επιτυχία,1% θνησιμότητα και 5% πιθανές επιπλοκές.Στο Πανεπιστημιακό του Ρίο που πήγα εγώ το ποσοστό θνησιμότητας είναι κατά πολύ μικρότερο.Η γνώση της αντιμετώπισης των επιπλοκών είναι άλλο ένα μεγάλο κομμάτι της γνώσης του χειρουργού το οποίο ελάχιστοι το έχουν.

Πασχαλίτσα και Νίκη:οι παρακάμψεις(γαστρικό μπαι πας και χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη roux n y ) είναι οι πιο 'παλιές' επεμβάσεις παχυσαρκίας,στο Ρίο δεν γίνονται από το 1993 αν θυμάμαι καλά.Μετά εμφανίστηκε ο δακτύλιος και τα τελευταία 5 χρόναι η σληβ(μανίκι) που προήλθε από γαστρεκτομή σε καρκινοπαθείς('ακρωτηριασμός' για λόγους νόσου)

Η χολοπαγκρεατική εκτροπή υπάρχει σε 3 'εκδόσεις' ανάλογα τον επιστήμονα,κατά Μαρσώ,κατά Σκοπινάρο και κατά Καλφαρέντζο που έχει λύσει τα προβλήματα και σχεδόν εξαλείψει τις επιπλοκές των άλλων 2,αυτήν έχω κάνει κι εγώ

Λειτουργεί περιοριστικά ως προς τον όγκο και την όρεξη και δυσαπορροφητικά ως προς την απορρόφηση θερμίδων και θρεπτικών συστατικών.Γρήγορος κορεσμός λόγω μικρού στομάχου,μειωμένη όρεξη λόγω απομόνωσης της γκρελίνης και γρήγορη προώθηση της τροφής προς το έντερο παρακάμπτοντας μεγάλο μέρος της διαδρομής ώστε να μην απορροφηθούν όλες οι θερμίδες,σε χοντρές γραμμές.Είναι για μεγάλο δμσ και απείθαρχο διατροφικά ασθενή(γλυκά,τσιμπολογήματα κτλ).Αν το παρακάνεις με τα λιπαρά,το αποτέλεσμα είναι υδαρές και δύσοσμο για το επόμενο που θα μπει στο wc,είναι όμως μηχανισμός αποτροπής να ξαναφάς πολλά και συχνά λιπαρά και αν τα φας θα σε προστατέψει να μην βάλεις όλο το βάρος σε βάθος χρόνου.Ίσως και καθόλου αν είσαι σωστός διατροφικά(τρως αυγά γάλα γιαούρτι τυρί κρέας κατά προτεραιότητα και άφθονο) και αποφυγή ζάχαρης αλκοόλ συστηματικά.Εκεί θέλει τη συμμετοχή μας αν και το μυαλό δεν αλλάζει,αλλά είναι το μεγαλύτερο βοήθημα που μπορούμε να έχουμε αν έχουμε την ένδειξη για αυτή την επέμβαση.

1 πολυβιταμίνη και παστίλιες ασβεστίου εφ όρου ζωής προς λήψη,προτιμότερο από αντιδιαβητικά,αντιυπερτασικά κτλ

Όχι στους εμπόρους γιατρούς που κάνουν φασόν επεμβάσεις και καταστρέφουν συνανθρώπους μας.Έχω δει να συμβαίνουν πολλά σε πολλούς από πολλούς στα 5 χρόνια που είμαι εγχειρισμένος και ξέρω καλά το χώρο που κάποιοι λυμάινονται.

Μη μιλάς ποτέ για τον ευατό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

παιδια γεια σας ειμαι νεο μελος αν και εμπενα τακτικα για οποιες πληροφοριες ηθελα

ετσι αποφασισα να γραψω και εγω το προβλημα μου μηπως και βρω μια λυση

αυτο που θελω ειναι πολυ δυσκολο να γινει και παρακαλω να μην γελασετε θα ηθελα

να μου πειτε αν ξερετε καποιο γιατρο που θα μπορουσε να με βοηθησει κυριως με

το κοστος της μεθοδου σλιιβ δεν εχω καθολου χρηματα και δεν υπαρχει καποιος απο

το οικογενιακο περιβαλον που να συμφωνει με την οποια επεμβαση το προβλημα μου εκτος απο το βαρος ειναι και πιεση που κανω τωρα τελευταια και διαφορες αλλες συνεπειες ευχαριστω προκαταβολικα το ονομα μου ειναι Ειρηνη και ειμαι 51 ετων

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς χρήματα γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο κατόπιν της έγκρισης του φορέα σου.Για την έγκριση θα σου ζητηθούν κάποιες εξετάσεις(που τις θέλει και ο χειρουργός),την γνωμάτευση του χειρουργού και οπωσδήποτε να έχει δμσ 40 και άνω ή εναλλακτικά 36 και άνω αλλά με συνοδά προβλήματα εκ της παχυσαρκίας.Το καλύτερο νοσοκομείο(και από ιδιωτικά) για τις επεμβάσεις αυτές,είναι το Πανεπιστημιακό νοσοκομείο στο Ρίο της Πάτρας.Χειρουργεί ο κορυφαίος στο είδος και χωρίς προαπαιτούμενα φακελλάκια κτλ.Η διαδικασία είναι λίγο χρονοβόρα,αλλά αξίζει την αναμονή.Και μην 'κολλάς' με τη σληβ,καθώς μπορεί να μη σου ταιριάζει στο διατροφικό και ιατρικό σου ιστορικό και να καταλήξει σε άλλη επέμβαση.Απλά τα τελευταία χρόνια η σληβ έγινε 'μόδα' σαν τον δακτύλιο παλιά,αλλά αυτό δεν σημαίναι ότι ταιριάζει σε όλους.

Η έγκριση του φορέα σου αφορά: κάλυψη όλων των εξόδων σε δημόσιο νοσοκομείο ή κάλυψη των εξόδων του χειρουργείου σε ιδιωτικό και ο ασθενής πληρώνει το δωμάτιο και τον γιατρό.Το πλεονέκτημα στο ιδιωτικό είναι ότι γίνεται γρηγορότερα.Θέλει πολύ προσοχή καθώς παίζει πολύ παρασκήνιο σε ιδιωτικά και δημόσια με τις επεμβάσεις αυτές.

Μη μιλάς ποτέ για τον ευατό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εγω ειχα κανει το 2007 την επεμβαση για 3 χρονια περιπου το παρακολουθουσα αλλα μετα τα παρατησα δλδ απο το 2010 δεν εχω παει καθολου αλλα δεν εχω καμια ενοχληση τιποτα ?λετε να παθω κατι?θελω να το αφαιρεσω γιατι τελικα δεν με καλυπτει αυτη η μεθοδοσ και δεν τα ειχα καταφερει ποσο στοιχιζει η αφαιρεση ?και πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη 'επιπλοκή' εμφανίστηκε,δεν έχασες προφανώς το βάρος που έπρεπε.Το πιο πιθανό είναι ότι δεν σου ταίριαζε αυτή η επέμβαση όπως και σε πάρα πολλούς,αλλά επειδή είχε γίνει μόδα,αυτό ήξεραν,αυτό έκαναν,ότι γίνεται τώρα με τη σληβ(μανίκι).Αν θα πάθεις κάτι άλλο,κανείς δεν το εγγυάται,αλλά το ότι δεν έχεις ενοχλήσεις κτλ είναι μάλλον καλό σημάδι.Αν προχωρήσεις σε χειρουργείο αφαίρεσης,θεωρώ ότι θα κάνεις ταυτόχρονα και revesion,δηλαδή άλλη μέθοδο πιο αποτελεσματική ώστε να φτάσεις στο βάρος που πρέπει.Προσωπικά μπορώ να σου συστήσω και δημόσιο και ιδιωτικό γιατρό καθώς στα 6 χρόνια που είμαι χειρουργημένος απέκτησα 'πείρα' καθώς είδα και άκουσα ακόμα περισσότερα με αποτυχίες κτλ

Μη μιλάς ποτέ για τον ευατό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Εντάξει... 1ο μήνυμα σε φόρουμ γονέων και στοχευμένα στο συγκεκριμένο θέμα...νιάου νιάου...

Κριτήριο δεν είναι ο πόνος σε μια επέμβαση-ούτε και εγώ πόνεσα- ,αλλά τα αποτελέσματα της σε βάθος ετών...Και η συγκεκριμένη μέθοδος δεν έχει τέτοια αποτελέσματα...

Μη μιλάς ποτέ για τον ευατό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα! Σκέφτομαι να απευθυνθώ στον κο Γκιουρδα για γαστρικη πτυχωση τριών στρωματων. Τον έχω ακούσει να υπόσχεται ότι είναι αποτελεσματική σε όλο το φάσμα της παχυσαρκίας (εγώ έχω να χάσω 50 κιλά!) . Με απασχολούν και με φοβιζουν όμως οι πιθανές επιπλοκές. Ξέρει κανείς σχετικά με τον συγκεκριμένο γιατρό; είναι αξιόπιστος; και σε σχέση με την συγκεκριμένη επέμβαση: έχει κανείς εμπειρία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...