Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωταγωνιστές :Τα παιδιά του «Μητέρα»


lenagr1

Recommended Posts

καλημερα, χθες εβλεπα την εκπομπη του Θεοδωρακη, βεβαια δεν την ειδα απο την αρχη αλλα προσπαθούσα να καταλάβω την διαφορά ανάμεσα στην αναδοχή και την υιοθεσία, μαλλον θα έχει να κάνει με την γραφειοκρατεία, ίσως με επισημα χαρτιά?? μπορεί καποιος να με διαφωτίσει?

Τι κρίμα να μένουν τοσα παιδιά στα αζήτητα.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν ενδοιασμοί όσον αφορά το θέμα της υγείας.

Ομολογώ πως με άγγιξε πάρα πολύ το θέμα, τι γλυκο να παρεχεις θαλπωρή σε ένα μικρό πλασματάκι, να το βοηθάς και να καταφέρνεις να αλλάξεις την τύχη του, να βοηθήσεις ένα νεο ανθρωπο να προσφέρει στην κοινωνία.

Πάντως δεν ήξερα ότι τιθεται το θέμα της αναδοχής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την ειδα και εγω πολυ ωραια εκπομπη.Στην αναδοχη η διαδικασια περνει γυρω στους τρεις μηνες και αυτο μονο μεχρι οι υπηρεσιες να κανουν τον αναλογο ελεγχο στην οικογενεια.Ηδιαφορα ειναι οτι το παιδι δεν το εχεις για παντα το κρατας καποια χρονια αναλογως την οικογενοιακη κατασταση του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά απλά το φιλοξενείς για λίγα χρόνια ή και λιγότερο (πχ για τις γιορτές). δεν ξερω κατά πόσο ειναι καλό για την ψυχολογία του παιδιού αυτό. εχεις ας πούμε τη δυνατότητα να το υιοθετήσεις καποια στιγμή? και αν θελει κι εκεινο να μεινει μετα τη "ληξη" της αναδοχής, μπορεί?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ειχα ψαξει κ ειχα παρει τηλ στο μητερα κ ειχα ρωτησει,λυπαμαι παρα πολυ που δεν μπορεσα να συνεχισω την διαδικασια,το καλο που κανεις ειναι πολυ μεγαλο γιατι μπορει να ποναει που θα χρειαστει το παιδι να γυρισει πισω, η να παει σε καποιον αλλον.Η ουσια ομως ειναι πως το παιδι θα περασει ενα διαστημα μεσα σε ενα σπιτι,κ οχι μεσα σε ενα ιδρυμα,οποτε ειναι εγωιστικο απο μερους μας να λεμε πως θα δωσουμε το παιδι πισω,σαφως κ θα στεναχωρεθουμε ολοι μας αλλα σκεφτειτε τι καλο ειναι για το παιδι για οσο διαστημα μπορει να φυγει απο κει,κ να ειναι σε ενα ωραιο περιβαλλον με ανθρωπους που ενδιαφερονται γι αυτο.Μακαρι να μπορουσαμε ολοι μας να βοηθαγαμε αυτα τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Και ήθελα να το ανοίξω το θέμα... Τέλειωσε η εκπομπή και είχα έναν κόμπο στο λαιμό, ένα σφίξιμο στο στομάχι κι ένα δάκρυ στα μάτια...

Εγώ κάτι γυναίκες σαν και αυτές που έδειξε τις προσκυνώ! Αν έπρεπε να φιλήσω το χέρι κάποιου θα φιλούσα το δικό τους και όχι του παπά! (Είμαι και θεολόγος και τα λέω αυτά!!!:shock:) Για τη δική μου λογική αυτές οι γυναίκες κάνουν πράξη το Χριστιανισμό και δίνουν τον ορισμό της λέξης ανθρωπισμός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι.Και εγω ειχα κανει διαδικασιες τις οποιες σταματησα και στεναχωρηθηκα πολυΤο μονο που ζητανε ειναι μια οικογενεια και αγαπη.Τα παιδια ειναι καλυμενα ιατρικος και σου δινουν ενα ποσο για τα εξοδα του.Εχω ακουσει και περιπτωσεις που μετα την αναδοχη προχωρησαν σε υιοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κρίμα όμως να δένεσαι με αυτό το παιδί, να γίνεται μέρος της οικογένειάς σου και μετά να χρειαστεί να επιστρέψει πίσω. Και για ποιο λόγο πρέπει να γυρίσει πίσω, το ζητάει πισω η βιολογική του μητέρα, ας πουμε? ή εισαι υποχρεωμένος να το κρατήσεις μονο για ορισμένο διάστημα?

Και εγώ τις προσκυνώ αυτές τις γυναίκες, για την δύναμη της ψυχής να παρέχουν θαλπωρή σε ένα αδικημένο και πληγωμένο πλασματάκι, να παρέχουν αγάπη και μετά να χρειάζεται να το επιστρέψουν.

Δλδ δεν μπορουν μετά να προχωρησουν σε υιοθεσία?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κρίμα όμως να δένεσαι με αυτό το παιδί, να γίνεται μέρος της οικογένειάς σου και μετά να χρειαστεί να επιστρέψει πίσω. Και για ποιο λόγο πρέπει να γυρίσει πίσω, το ζητάει πισω η βιολογική του μητέρα, ας πουμε? ή εισαι υποχρεωμένος να το κρατήσεις μονο για ορισμένο διάστημα?

Και εγώ τις προσκυνώ αυτές τις γυναίκες, για την δύναμη της ψυχής να παρέχουν θαλπωρή σε ένα αδικημένο και πληγωμένο πλασματάκι, να παρέχουν αγάπη και μετά να χρειάζεται να το επιστρέψουν.

Δλδ δεν μπορουν μετά να προχωρησουν σε υιοθεσία?

Ειναι καποιες γυναικες που κανουν μονο αναδοχη δηλαδη φευγει το ενα παιδι και ερχεται το αλλο.Η υιοθεσια εξαρταται απο την οικογενειακη κατασταση του παιδιου μπορει η μητερα να το αφησε εκει για καποιο διαστημα και μετα να το παρειπ.χ και απο την γραφειοκρατια 5 χρονια που περιμενεις το λιγοτερο.
Link to comment
Share on other sites

Την ειδα και γω την εκπομπή και συγκεκριμένα συγκινήθηκα πολύ με ένα αγοράκι που εδειξε που το χε πάρει μια οικογενεια για ένα χρόνο σπίτι της και μετα το επέστρεψαν πάλι στο ίδρυμα.Δεν κατάλαβα όμως για ποιο λόγο.Φανταστείτε όμως την ψυχολογία αυτου του παιδιού που για ενα χρόνο βρίσκει μια οικογενεια μια σπιτική ζεστασια και αγκαλια και μετα να γυρναει παλι πισω απο οπου το πήραν.Με πιάσε η ψυχή μου ρε κορίτσια τι να πω...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

είμαι νέο μέλος και παρακολουθώντας το θέμα της εκπομπής για τις αναδοχές, ήθελα να πω πως βρίσκω λίγο δύσκολο το θέμα της αναδοχής.

Τους τελευταίους 6 μήνες πέρνουμε στο σπίτι για Σαβατοκύριακο ένα 8χρονο παιδάκι από μια Στέγη Ανηλίκων, και τώρα τον έχουμε σπίτι για το καλοκαίρι. Θεωρητικά, θα συνεχίσει να μένει μαζί μας αλλά δεν είμαστε σίγουροι.

Έχοντας λοιπόν αυτή τη μικρή εμπειρία στο θέμα, δεν νομίζω ότι συναισθηματικά είναι εύκολο ούτε για το παιδί ούτε για τους ενήλικες να χειριστούν το θέμα αναδοχή. ήρωες οι γυναίκες που το κάνουν. Respect!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κρίμα όμως να δένεσαι με αυτό το παιδί, να γίνεται μέρος της οικογένειάς σου και μετά να χρειαστεί να επιστρέψει πίσω. Και για ποιο λόγο πρέπει να γυρίσει πίσω, το ζητάει πισω η βιολογική του μητέρα, ας πουμε? ή εισαι υποχρεωμένος να το κρατήσεις μονο για ορισμένο διάστημα?

Και εγώ τις προσκυνώ αυτές τις γυναίκες, για την δύναμη της ψυχής να παρέχουν θαλπωρή σε ένα αδικημένο και πληγωμένο πλασματάκι, να παρέχουν αγάπη και μετά να χρειάζεται να το επιστρέψουν.

Δλδ δεν μπορουν μετά να προχωρησουν σε υιοθεσία?

 

Βασικά σου λένε ποια παιδάκια δίδονται για βραχυπρόθεσμη και ποια για μακροπρόθεσμη αναδοχή.Αυτά που είναι για λίγο χρονικό διάστημα,θα γυρίσουν πίσω στους βιολογικούς γονείς τους,οι οποίοι τα έχουν αφήσει στο ίδρυμα έως ότου ορθοποδήσουν,ή βγουν από την φυλακή,ή απεξαρτηθούν και ου τω καθεξής.Αν όμως πρόκειται για μακροπρόθεσμη αναδοχή,τα παιδιά μένουν συνήθως χρόνια ολόκληρα με τους ανάδοχους γονείς.Ούτως ή άλλως τα έχουν εγκαταλείψει σε βρεφική ηλικία οι βιολογικοί γονείς τους και τα περισσότερα από αυτά,αντιμετωπίζουν και κάποια προβλήματα υγείας.Τα παιδιά λοιπόν που δεν είναι εντελώς υγιή, αφενός δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τα ζητήσουν πίσω οι βιολογικοί γονείς τους αφού εξάλλου γι'αυτόν τον λόγο κυρίως τα εγκατέλειψαν και αφετέρου,είναι δύσκολο και να τα ζητήσουν για υιοθεσία,γιατί δυστυχώς αυτοί που περιμένουν στην ουρά για να υιοθετήσουν παιδάκι,θέλουν να είναι και υγιές και βρέφος ως επί το πλείστον.Ένα παιδί λοιπόν μπορεί να φύγει απ'την ανάδοχη οικογένειά του μόνο εφόσον το ζητήσουν οι βιολογικοί γονείς του πίσω,ή εάν αυτό δεν συμβεί,αν έρθει η σειρά του για υιοθεσία.Λαμβάνοντας όμως υπόψη μας τα παραπάνω τα οποία σας ανέφερα σχετικά και με την νοοτροπία των ατόμων που θέλουν να υιοθετήσουν,όλα συγκλίνουν στο ότι ένα παιδί αν ξεκινήσει σε ανάδοχη οικογένεια,το πιθανότερο είναι πως θα μείνει για πάντα εκεί.Άσε που στο τέλος αν έχουν περάσει κάποια χρόνια και δεν το έχει ζητήσει κανείς,μπορεί και η ίδια η ανάδοχη οικογένεια να προχωρήσει σε υιοθεσία,ή αν το επιθυμεί στην ανάθεση της επιμέλειας του.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Σπουδαίο θέμα. Μπραβο στην κοπέλα που το άνοιξε.

 

Τους τελευταίους 6 μήνες πέρνουμε στο σπίτι για Σαβατοκύριακο ένα 8χρονο παιδάκι από μια Στέγη Ανηλίκων, και τώρα τον έχουμε σπίτι για το καλοκαίρι. Θεωρητικά, θα συνεχίσει να μένει μαζί μας αλλά δεν είμαστε σίγουροι.

Έχοντας λοιπόν αυτή τη μικρή εμπειρία στο θέμα, δεν νομίζω ότι συναισθηματικά είναι εύκολο ούτε για το παιδί ούτε για τους ενήλικες να χειριστούν το θέμα αναδοχή. ήρωες οι γυναίκες που το κάνουν. Respect!

ckelly, σου είναι εύκολο να μας πεις κάποια πράγματα παραπάνω, μιας και το ζεις από μέσα το θέμα?

Θα μ' ενδιέφερε πολύ ν' ακούσω την εμπειρία σου - το πως το βιώνετε εσείς και κυρίως το παιδί. Είναι κάτι που σκέφτομαι καιρό...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και εγω ειδα την εκπομπή όχι φυσικά απο την αρχή....αλλά δεν είχα καταλάβει πως τα παιδιά επίστρέφονται....να σας πβ την αλήθεια δεν ειναι κακή ιδέα....θα ήθελα να το συζητησω με τον συζηγο μου αλλά φοβάμαι....πως ισως εχει αντιρηση.....μπορει και όχι γιατι μαζι ειδαμε το θέμα....απλά αυτο που εγω διερωτάμε.....ειναι....οκ ένα πιάτο φαι μπορεις να το προσφέρεις στο παιδι....δικαίωμα επιλογής σε παιδι έχεις....?σε τι κατάσταση ειναι αυτο το παιδι όπως αναφαίρθηκε και στην εκπομπή....οτι δεν έχουν ερεθίσματα......και ο εγκλισμός στο ίδρυμα τα κάνει κάπως αμέτοχα.....και τι εννοούν όταν λένε οτι το παιδι πάσχει απο ένα χρονιο προβ΄λημα....?γιατι εαν μιλάμε για μια βροχιτιδα ή ένα ασθμα.....δεν ειναι μη αντιμετωπίσιμα όλα αυτά.........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέποντας και γω την εκπομπή προβληματήστικα αρκετά!

Οκ δε λέω σπουδαίο να είσαι ανάδοχος γονιός αλλά στην περίπτωση που έχεις και άλλα παιδιά δεν είναι δύσκολο ξαφνικά να τους πεις οτι θα έχουν αδερφάκι και μετά πάλι ξαφνικά να τους το πάρεις?

Και αν δεν έχεις παιδιά πώς μπορεί ένα παιδί να πηγαίνει συνέχεια σε ανάδοχες οικογένειες χωρίς να του δημιούργούνται προβλήματα? εκεί που συνηθίζει ένα μέρος ξαναπάει στο ίδρυμα και μετά πάλι απο την αρχή.................

δεν ξέρω δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.............

είμαι μπερδεμένη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν είδα την εκπομπή....διάβασα τα μηνύματά σας και προβληματίστηκα...

NIK-16 με πρόλαβες...συμφωνώ ότι είναι σπουδαίο αυτό που κάνεις...αλλά πως κατανοεί ένα παιδάκι 8 χρονών ότι σ/κ είμαι σε ένα σπίτι και τον υπόλοιπο καιρό σε ένα ίδρυμα;

Τι λες στα δικά σου παιδιά, ειδικά αν είναι μικρά;

 

Επίσης, πως αλλάζει η καθημερινότητά σου και πως χειρίζεσαι τα πρακτικά θέματα (όπως δωμάτιο κλπ)... ckelly τα φώτα σου.

 

Δεν ξέρω...πριν ένιωθα ευτυχισμένη στην άγνοιά μου...εδώ και 2 μέρες το σκέφτομαι συνέχεια...και νιώθω και εγώ μπερδεμένη!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΔΟΧΗΣ

Η αναδοχή είναι μια μορφή παιδικής προστασίας αναγνωρισμένη από το κράτος με Ν.2082/1992.

Το Κέντρο Βρεφών Η ΜΗΤΕΡΑ είναι ένας από τους κύριους φορείς παιδικής προστασίας με υλοποίηση προγράμματος αναδοχής από το πρώτο έτος λειτουργίας του.

Η αναδοχή δεν είναι υιοθεσία. Το παιδί δεν ανήκει νομικά στους ανάδοχους γονείς, χωρίς να αποκλείεται η υιοθεσία του από αυτούς ως εξέλιξη της σχέσης τους ή η μετέπειτα ανάληψη της επιμέλειας του παιδιού από αυτούς.

Οι ανάδοχοι γονείς είναι συνεργάτες του ΜΗΤΕΡΑ και στο ρόλο τους υποστηρίζονται από ομάδα ειδικών (κοινωνικό λειτουργό, παιδίατρο, ψυχολόγο) του Κέντρου.

 

 

Αναδοχή είναι:

  • να αναλάβετε στην οικογένεια σας τη φροντίδα και ανατροφή ενός παιδιού που οι γονείς του δεν μπορούν να το φροντίσουν.
  • να προσφέρετε την αγκαλιά σας, την αγάπη σας, την ασφάλεια και τη σταθερότητα της οικογένεια σας σε ένα παιδί που το έχει στερηθεί.
  • να έχετε κατανόηση και να βοηθήσετε ένα παιδί στα προβλήματα και τις δυσκολίες του για να εξελιχθεί σε ένα υγιές συναισθηματικά και κοινωνικά άτομο.
  • να εξηγήσετε στο παιδί τους λόγους που δε ζει με τους φυσικούς του γονείς, να το στηρίξετε συναισθηματικά και να το βοηθήσετε να αναπτύξει υγιή και ολοκληρωμένη ταυτότητα.
  • να διευκολύνετε την επικοινωνία του παιδιού με τη φυσική του οικογένεια.

 

 

Ποιοι μπορούν να γίνουν ανάδοχοι γονείς.

Όσοι έχουν την ειλικρινή διάθεση να φροντίσουν και να βοηθήσουν ένα παιδί.

 

  • -άτομα ηλικίας από 30 έως 50 ετών
  • -οικογένειες με ή χωρίς δικά τους παιδιά
  • -μονογονεϊκές οικογένειες
  • -συγγενικές οικογένειες,
  • -μεμονομένα άτομα

 

Ποια παιδιά τοποθετούνται σε ανάδοχες οικογένειες.

 

 

  • -παιδιά που οι γονείς τους προσωρινά αδυνατούν να τα φροντίσουν, αλλά προγραμματίζουν να τα ξαναπάρουν κοντά τους.
  • -παιδιά με ειδικές ανάγκες και προβλήματα που στερούνται την οικογένεια.
  • -παιδιά που για σοβαρούς λόγους δεν μπορούν να μείνουν κοντά στους φυσικούς γονείς τους και τα οποία ενδεχομένως θα μεγαλώσουν σε ανάδοχες οικογένειες με παράλληλη επικοινωνία με τους φυσικούς γονείς.

Η ηλικία των παιδιών που τοποθετούνται σε αναδοχή ποικίλει από τη νηπιακή ηλικία μέχρι την πρώτη παιδική ηλικία.

 

 

Πόσο διάστημα μένει το παιδί στην οικογένεια.

 

Η αναδοχή μπορεί να είναι προσωρινή ή μόνιμη. Ένα παιδί μπορεί να μείνει στην ανάδοχη οικογένεια από λίγα χρόνια έως πολλά. Τα περισσότερα παιδιά παραμένουν στις ανάδοχες οικογένειες και μετά την ενηλικίωση τους.

 

 

Παροχές στις ανάδοχες οικογένειες.

 

Το ΜΗΤΕΡΑ για κάθε παιδί που είναι τοποθετημένο σε ανάδοχη οικογένεια παρέχει:

 

  • μηνιαίο επίδομα κλιμακούμενο ανάλογα με τις ειδικές ανάγκες του παιδιού
  • πλήρη ιατροφαρμακευτική και νοσηλευτική κάλυψη.
  • κάλυψη ειδικών θεραπειών
  • κάλυψη ένδυσης, υπόδησης, ιματισμού και ειδών πρώτης εγκατάστασης του παιδιού στην οικογένεια
  • κάλυψη σχολικών δαπανών.

 

Τηλέφωνα επικοινωνίας:

2102627155

http://www.kvmhtera.gr

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

οποτε όπως καταλαβαίνετε τα παιδιά αυτα δεν έχουν μια απλη βροχιτιδα ή ένα ασθμα ειναι ειδικές περιπτώσεις...ειναι πάντως γενναιο αυτο που κάνει η πολιτεια....μπραβο μας...βρε.....τουλάχιστον σε επιδοτει γαι ένα καλο σκοπο......

δεν θα μπορουσα να πάρω ένα αυτιστικο παιδι λογω έλλειψης χρονου......και δεν ξερω αν θα μπορουσα να ειμαι τοσο δυνατη για μια τέτοια περίπτωση........

πάντος δεν θα έιχα πρόβλημα με τον μικρο Μαρινο πχ....που αναφερει μεσα στο site.....

μαλλον θα κάνω μια πρωτη κρουση στον άντρα μου........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγω προβληματιστικα...

Σιγουρα ειναι καλυτερο για ενα παιδι να μεγαλωνει σε μια οικογενεια αλλα δεν θα ειναι ασχημο για τον ψυχισμο του να μπαινοβγαινει μεσα σε μια οικογενεια ιδιως αν υπαρχουν και αλλα παιδια...και να συγκρινει καταστασεις με το ιδρυμα?

Κατα τη γνωμη μου το ιδανικο θα ηταν να βρεθουν οικογενειες χωρις παιδια, να τους δινετε το επιδομα και να τα εχουν μονιμα μεχρι να επιστρεψουν στους γονεις τους ή να ενηλικιωθουν και αποκατασταθουν...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως καλύτερα για ενα παιδί να μεγαλώνει σε ενα σπίτι αντί στο ίδρυμα; Όσες είδατε την εκπομπή σίγουρα θα προσέξατε τι έλεγε ο διευθυντής (νομίζω πως ήταν..) του Μητέρα. Τα παιδιά στερούνται εμπειριών και δραστηριοτήτων (κυρίως όπως είπε λόγω έλλεψης προσωπικού - πολλά παιδιά).

 

Προσωπικά, αν αποφάσιζα να γίνω ανάδοχος γονέας,θα έλεγα την αλήθεια στην κόρη μου.

 

Είναι δύσκολο το βήμα και θέλει θάρρος..

 

ckelly, όπως και η zopiron, θα με ενδιέφερε να μας μεταφέρεις κάποιες εμπειρίες σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...