Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα!μαλλον δεν χρησιμοποιω τις σωστες λεξεις κλειδια κι ετσι δεν μπορω να βρω κατι σχετικο...

γνωριζετε κατι για την αναπτυξη του εμβρυου ανα εβδομαδα και πιο συγκεκριμενα για το βαρος που προσλαμβανει?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας!

ευχαριστω για τις απαντησεις...αυτο που με απασχολουσε ειναι αν το μωρακι εχει φυσιολογικο βαρος για τη βδομαδα του. ο γιατρος ηταν καθυσηχαστικος μιας και δεν υπαρχουν παθολογικα αιτια,αλλα το μικρο μου παρουσιαζεται σχεδον διπλασιο... πχ στις 25 βδομαδες που υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 660γρ, το δικο μου ειναι 1130(φτου φτου μην το ματιασω βεβαια)...

ο γιατρος λεει πως μπορει αυτος ο ρυθμος αναπτυξης να συνεχιστει και να φτασει μεχρι τελους τα 5 κιλα η να μειωθει και να αναπτυσσεται με ενα καπως πιο αργο ρυθμο...στην 1η περιπτωση παμε για καισαρικη και μαλλον αυτο με τρομαξε λιγο...

καμια αλλη κοπελα με αντιστοιχη εμπειρια?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικος μου ηταν παντααα μεγαλυτερος στις μετρησεις και παντα μπροστα στις εβδομαδες ακομα και απο τον πρωτο υπηερηχο(πρωτη φορα στις 5 εβδομαδες ενω καλα καλα μπορει και να μην φαινοταν ο μικρος μας οχι απλα φαινοταν στο σακουλακι του αλλα καταφερε κιολας ο γιατρος να μετρησει CRL αν το λεω καλα)

Γεννηθηκε οντως σχεδον 4 κιλα και 55 ποντους!

Αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας!Ηταν απλα ενα μεγαλο και δυνατο μωρο οπως με διαβεβαιωναν.Και συνεχιζει να εναι ενα πολυ ψηλο παιδι.

 

Για ζαχαρο εχεις κανει καμπυλη;

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι την εκανα την καμπυλη και ειναι ενταξει,οπως εγραψα και πιο πανω οι διαστασεις του παιδιου δεν οφειλονται σε καποιο παθολογικο αιτιο.ο γιατρος λεει πως παιζει σημαντικο ρολο το οτι και ο αντρας μου και εγω γεννηθηκαμε πανω απο 4,5 κιλα και ειμαστε και οι δυο ψηλοι.ο υπερηχος εγραφε οτι υπαρχει πιθανη αποκλιση +-100γρ και κατι(δεν θυμαμαι ποσο ακριβως).

δεν ξερω,ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην υπαρχει προβλημα..να ειναι απλα ενα μεγαλο παιδακι...καμια φορα διαβαζουμε και τοσα και επηρεαζομαστε...

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

ευχαριστω για τις απαντησεις...αυτο που με απασχολουσε ειναι αν το μωρακι εχει φυσιολογικο βαρος για τη βδομαδα του. ο γιατρος ηταν καθυσηχαστικος μιας και δεν υπαρχουν παθολογικα αιτια,αλλα το μικρο μου παρουσιαζεται σχεδον διπλασιο... πχ στις 25 βδομαδες που υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 660γρ, το δικο μου ειναι 1130(φτου φτου μην το ματιασω βεβαια)...

ο γιατρος λεει πως μπορει αυτος ο ρυθμος αναπτυξης να συνεχιστει και να φτασει μεχρι τελους τα 5 κιλα η να μειωθει και να αναπτυσσεται με ενα καπως πιο αργο ρυθμο...στην 1η περιπτωση παμε για καισαρικη και μαλλον αυτο με τρομαξε λιγο...

καμια αλλη κοπελα με αντιστοιχη εμπειρια?

 

εγω πιστευω ολα ειναι σχετικά , οι μετρησεις καπου βασιζονται αλλα δεν ειναι και κανονας. Ο μπέμπης μου στην 23η εβδομαδα ηταν 663, στην 32η 2056. ειχα ραντεβου για καισαρικη (λογω προβληματος στα ματια μου), ακριβως στην 39η εβδομαδα. τελικα με επιασαν πονοι νωριτερα , γεννησα 38+3 .Ο μπεμπης γεννηθηκε 3490 κιλά και 54 εκ. τωρα φοραει φορμακια για 3 μηνων , και τα ποδαράκια του χωράνε ισα-ισα

 

καποια παιδια ειναι μεγαλυτερα , που ειναι το κακό ?

 

αυτο που καταλαβα ειναι οτι οι γιατροι δεν θελουν μεγαλα παιδια....δεν ξερω γιατί...και τι να κανουμε δηλ αν ειναι αναπτυγμενα ?

 

μια χαρα θα ειναι το μωρακι σου !!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΙΤΤΥ να 'σαι καλα και να σου ζησει το μωρακι σου! αυτο καταλαβα κι εγω...οτι δεν θελουμε μεγαλο μωρο.

και φρικαρα γιατι το μικρουλι ειναι ηδη με το κεφαλακι κατω εδω και καιρο και ο γιατρος μου συστησε καισαρικη αν ειναι πανω απο 4 κιλα.δηλ ενα μεγαλυτερο μωρακι δεν μπορει να βγει φυσιολογικα? ναι να κανω καισαρικη αν υπαρχει σοβαρος λογος...το βαρος του εμβρυου ειναι λογος για καισαρικη?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικα να ξερεις οτι οι μετρησεις αυτες εχουν αποκλισεις (καπου στο 10% πανω-κατω ειχα διαβασει καποια στιγμη,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει) και δυστηχως καποιοι γιατροι χρησιμοποιουν αυτες τις μετρησεις για να κανουν καισαρικη. Γνωστη μας την εβαλαν για καισαρικη γιατι το παιδι ηταν ''μεγαλο'' και τελικα το παιδι βγηκε γυρω στα 300γρ. λιγοτερα..

τον υπερηχο που τον κανατε? σε μαιευτηριο ή στο γραφειο του?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι την εκανα την καμπυλη και ειναι ενταξει,οπως εγραψα και πιο πανω οι διαστασεις του παιδιου δεν οφειλονται σε καποιο παθολογικο αιτιο.ο γιατρος λεει πως παιζει σημαντικο ρολο το οτι και ο αντρας μου και εγω γεννηθηκαμε πανω απο 4,5 κιλα και ειμαστε και οι δυο ψηλοι.ο υπερηχος εγραφε οτι υπαρχει πιθανη αποκλιση +-100γρ και κατι(δεν θυμαμαι ποσο ακριβως).

δεν ξερω,ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην υπαρχει προβλημα..να ειναι απλα ενα μεγαλο παιδακι...καμια φορα διαβαζουμε και τοσα και επηρεαζομαστε...

 

μια χαρα θα ειναι.....δεν θα προλαβαίνεις να αλλαζεις φορμάκια !!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

γενικα να ξερεις οτι οι μετρησεις αυτες εχουν αποκλισεις (καπου στο 10% πανω-κατω ειχα διαβασει καποια στιγμη,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει) και δυστηχως καποιοι γιατροι χρησιμοποιουν αυτες τις μετρησεις για να κανουν καισαρικη. Γνωστη μας την εβαλαν για καισαρικη γιατι το παιδι ηταν ''μεγαλο'' και τελικα το παιδι βγηκε γυρω στα 300γρ. λιγοτερα..

τον υπερηχο που τον κανατε? σε μαιευτηριο ή στο γραφειο του?

 

 

ναι την εχω κατα νου την αποκλιση,το εγραφε και στον υπερηχογραφο. ο γιατρος μου ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο και ο υπερηχος εγινε εκει.

στη β' επιπεδου στις 21 εβδομαδες(σε αλλο γιατρο)ηταν 600γρ και η μετρηση συμφωνουσε με τη μετρηση του δικου μου γιατρου..οχι βεβαια απολυτα γιατι μεσολαβησαν καποιες μερες.

νομιζω πως η προοπτικη της καισαρικης ειναι αυτο που με προβληματιζει και οχι το βαρος του παιδιου. ονειρευομουν ενα φυσιολογικο τοκετο χωρις φαρμακα και ξαφνικα μου γκρεμιστηκε το ονειρο..οκ δεν ειναι κατι το τραγικο και μακαρι αυτα να ειναι τα προβληματα μας,αλλα μου κακοφανηκε.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

ΚΙΤΤΥ να 'σαι καλα και να σου ζησει το μωρακι σου! αυτο καταλαβα κι εγω...οτι δεν θελουμε μεγαλο μωρο.

και φρικαρα γιατι το μικρουλι ειναι ηδη με το κεφαλακι κατω εδω και καιρο και ο γιατρος μου συστησε καισαρικη αν ειναι πανω απο 4 κιλα.δηλ ενα μεγαλυτερο μωρακι δεν μπορει να βγει φυσιολογικα? ναι να κανω καισαρικη αν υπαρχει σοβαρος λογος...το βαρος του εμβρυου ειναι λογος για καισαρικη?

 

Σ΄ευχαριστώ πολυ κοριτσάκι μου !!! κι εσυ με το καλο να υποδεχτείς το μωράκι σου !!!

 

Δυστυχως για καποιους γιατρούς , το βαρος του μωρού ειναι λογος καισαρικης, αν και πολλες κοπελες γεννανε φυσιλογικα μεγαλα παιδια.

προσπαθησε να εξαντήσεις καθε περιθωριο , πριν συμφωνησεις για καισαρικη. οχι οτι ειναι κατι φοβερό , αλλα κι εγω πιστευω η γεννα γινεται με το φυσιολογικο τροπο. Εγω , ημουν υποχρεωμενη να κανω καισαρικη , ηταν ξεκάθαρο απο την αρχη.

Εγω ηθελα να ειναι μεγαλουτσικο το μωρο μου. με ειχε ψιλοπρηξει η γιατρος οτι ειναι μεγαλος ....και τι να κανω κυρια μου ?

Μεχρι και μετρησεις για σακχαρο με εβαλαν να κανω κ διαιτα , την οποια δεν εκανα , αφου οι τιμες ηταν φυσιολογικες. και πηγα 2 φορες στον διαβητολογο και αφου ολα ηταν ΟΚ , σταματησα και τις μετρησεις, μονη μου !!!

ολοι ελεγαν ΄΄δεν θελουμε μεγαλα παιδια ΄΄.....μεχρι 3 κιλα....το γιατι ...άγνωστο. και ειχα παρει μονο 6 κιλά !!!!!!

οποτε μονο να ειναι τα καλα τα μωρακια , κι ας ειναι μεγαλουτσικα ....τι τους κοφτει δηλαδή? αυτοι θα τα ταίζουν ? χαχαχαχαχ.....

 

που θα γεννησεις ? κι αν τελικα , κανεις καισαρική , μην αγχωνεσαι , όλα καλα θα πανε , δεν θα ταλαιπωρηθείς και το μπεμπακι θα βγει ζουμπουρλούδικο !!!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

ουτε κι εγω πηρα πολυ βαρος..ειμαι στα +8 και τις τελευταιες 5 εβδομαδες εβαλα μονο 1 κιλο.τα πηρα μαζεμενα στον 5ο και τωρα μπαινουν πιο αργα.ζαχαρο δεν εχω,εκανα 2 φορες καμπυλη οποτε δεν θελω να σκαω για το ποσο βαρυ θα ειναι το παιδι.το πολυ πολυ να παει κατευθειαν παιδικο χαχαχα!

στο πανεπιστημιακο λαρισας θα γεννησω,ετσι δεν εχω και την σκεψη οτι η καισαρικη ειναι τακτικη των ιδιωτικων μαιευτηριων προκειμενου να παρουν περισσοτερα χρηματα. τελοσπαντων,θα δουμε πως θα παει!

ποσο βαρος παιρνει περιπου ανα βδομαδα?200γρ νομιζω ειχα διαβασει καπου αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικα να ξερεις οτι οι μετρησεις αυτες εχουν αποκλισεις (καπου στο 10% πανω-κατω ειχα διαβασει καποια στιγμη,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει) και δυστηχως καποιοι γιατροι χρησιμοποιουν αυτες τις μετρησεις για να κανουν καισαρικη. Γνωστη μας την εβαλαν για καισαρικη γιατι το παιδι ηταν ''μεγαλο'' και τελικα το παιδι βγηκε γυρω στα 300γρ. λιγοτερα..

τον υπερηχο που τον κανατε? σε μαιευτηριο ή στο γραφειο του?

 

παρος μου εχεις απολυτο δικιο εμενα μου εσπασαν τα νερα στης 37 και 3 και στον υπερηχο εδειχνε μια εβδομαδα μικροτερο 36 και 3 και 2500 κιλα τελικα γεννηθηκε 2910 δηλαδη ο υπερηχος ειχε αποκληση 410 γραμμαρια!!!ευτυχος δηλαδη

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

ευχαριστω για τις απαντησεις...αυτο που με απασχολουσε ειναι αν το μωρακι εχει φυσιολογικο βαρος για τη βδομαδα του. ο γιατρος ηταν καθυσηχαστικος μιας και δεν υπαρχουν παθολογικα αιτια,αλλα το μικρο μου παρουσιαζεται σχεδον διπλασιο... πχ στις 25 βδομαδες που υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 660γρ, το δικο μου ειναι 1130(φτου φτου μην το ματιασω βεβαια)...

ο γιατρος λεει πως μπορει αυτος ο ρυθμος αναπτυξης να συνεχιστει και να φτασει μεχρι τελους τα 5 κιλα η να μειωθει και να αναπτυσσεται με ενα καπως πιο αργο ρυθμο...στην 1η περιπτωση παμε για καισαρικη και μαλλον αυτο με τρομαξε λιγο...

καμια αλλη κοπελα με αντιστοιχη εμπειρια?

 

tingerbell μην ανησυχεις καθολου. ξερω κοπελα που γεννησε φυσιολογικα και ο γιος της βγηκε 4850. Απλα εμοιαζε διπλασιος απο τα αλλα νεογεννητα! Δεν εισαι υποχρεομενη να κανεις καισαρικη, μπορεις να του ζητησεις να προσπαθησεις να γεννησεις φυσιολογικα και αν τα βρεις σκουρα παντα υπαρχει η δευτερη επιλογη.

FX0Cp3.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου γέννησε τον αδελφό μου 5μισι κιλά με φυσιολογικό τοκετό αλλά δυσκολεύτηκε πολύ. Αυτό βέβαια πριν 35 χρόνια που δεν υπήρχαν οι γνώσεις και τα μέσα που υπάρχουν σήμερα. Το λέω απλά σαν πληροφορία, αλλά μπορείς να συμβουλευτείς και τον γιατρό σου που σε ξέρει. Αν σου πει ότι είναι καλύτερα να κάνεις καισαρική και σου εξηγήσει ακριβώς τον λόγο και γιατί πρέπει να αποφύγεις τον φτ, τότε θα μπορέσεις να αποφασίσεις καλύτερα.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

ουτε κι εγω πηρα πολυ βαρος..ειμαι στα +8 και τις τελευταιες 5 εβδομαδες εβαλα μονο 1 κιλο.τα πηρα μαζεμενα στον 5ο και τωρα μπαινουν πιο αργα.ζαχαρο δεν εχω,εκανα 2 φορες καμπυλη οποτε δεν θελω να σκαω για το ποσο βαρυ θα ειναι το παιδι.το πολυ πολυ να παει κατευθειαν παιδικο χαχαχα!

στο πανεπιστημιακο λαρισας θα γεννησω,ετσι δεν εχω και την σκεψη οτι η καισαρικη ειναι τακτικη των ιδιωτικων μαιευτηριων προκειμενου να παρουν περισσοτερα χρηματα. τελοσπαντων,θα δουμε πως θα παει!

ποσο βαρος παιρνει περιπου ανα βδομαδα?200γρ νομιζω ειχα διαβασει καπου αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

 

Κι όμως τα μεγάλα δημόσια μαιευτήρια (πχ Αλεξάνδρα, Έλενα κλπ) έχουν το ίδιο ποσοστο καισαρικών με τα ιδιωτικά (περίπου 65%)! Άρα δεν είναι θέμα χρημάτων.

Είναι βασικά θέμα είτε διευκόλυνσης του μαιευτήρα (προγραμματισμός κλπ), είτε θέμα άγνοιας για τις πραγματικές ενδείξεις καισαρικής, είτε (και αυτό το τελευταίο είναι πολύ συχνό στις σύγχρονες Ελληνίδες...) πίεση της μέλλουσας μαμάς ''για να τελειώνουμε'' ''έχω κουραστεί'' κλπ

Δεν σας φαίνεται περίεργο που σε πάρα πολλά post στο forum πολλές μητέρες περιγράφουν με περηφάνια ότι ο '' γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού'' και στο τέλος καταλήγουν με μια μεγαλοπρεπή καισαρική?

Η μητέρα είναι σε ψυχολογικό stress στην εγκυμοσύνη και όταν έρθει η ώρα του τοκετού, στο τέλος κάνει πάντα ότι της πεί ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη mariob για τους λόγους που κάνουν σήμερα καισαρική! Αυτό θα σχολίαζα κι εγώ καθώς και το γεγονός ότι στη Σουηδία δε μετράνε καν το βάρος του εμβρύου, το μαθαίνεις μόνο όταν γεννηθεί διότι θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεται η μαμά μιας και οι αποκλίσεις είναι μεγάλες. Εκτός φυσικά αν συντρέχει ιατρικός λόγος. Την κοιλιά μας μετράνε και βλεπουν αν αντιστοιχεί η ανάπτυξή της με τις εβδομάδες μας. Επίσης, εχω ξαναπεί κάπου εδώ ότι το βάρος του παιδιού δεν έχει καμία σχέση με το αν θα κάνεις καισαρική ή θα γεννήσεις φυσιολογικά, αυτό που παίζει ρόλο είναι η θέση του παιδιού. Αν το παιδί έχει πάρει θέση, έχει εμπεδωθεί και έχεις φουλ διαστολή το γεννάς άνετα κι ας είναι 5κιλο!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να συμπληρώσω στους λόγους που κάνουν εύκολα καισαρικές στην Ελλάδα, και την ασφάλεια που θέλει να νιώθει ο γιατρός και η μαμά βέβαια. Νιώθω ότι στην Ελλάδα είναι πιο αγχωμένοι οι γιατροί να πάνε όλα καλά και να φέρουν στον κοσμο υγιέστατα μωράκια, γεγονός που θεωρούν ότι τους το επιτρέπει πιο ευκολα μια καισαρική. Αψε, σβήσε, τελειώσαμε κι έχεις και το μωράκι σου μια χαρά. Ο φυσιολογικός θέλει χρόνο, υπομονή και πολλές φορές παίρνεις ρίσκο. Τίνγκερμπελ μακάρι να καταφέρεις να γεννήσεις όπως ονειρεύεσαι! Κι εγώ έτσι ακριβως θέλω, γι' αυτό και το έχω ψάξει λίγο παραπάνω, μακάρι να τα καταφέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και με το καλο τα μωρακια σας. Εχω ενα μπεμπη 3.5μηνων, σε καθε υπερυχο μου τον βγαζαν μεγαλυτερο, δυο γιατροι λεγανε οτι θα γεννηθει το λιγοτερο 4κιλα, ακομα και η μαια που επιανε την κοιλια μου τη μερα που γεννησα στις 40+3 ελεγε οτι ειναι το λιγοτερο 4 κιλα, τελικα ο μπεμπης μου γεννηθηκε 3360 και 51 ποντους... Κοντα στα 700γρμ αποκλυση...οποτε μην αγχωνεστε με το βαρος

Link to comment
Share on other sites

Ευθαλια, συγνωμη, οταν λες οτι σας μετρανε την κοιλια τι εννοεις?

γιατι αν ειναι να την μετρανε με τη μεζουρα-δε θα πηγαινα ποτε σε εκεινον τον ιατρο και ας ηταν στην Αγγλια, Σουηδια...

παντως κοριτσια, ολες οι εργαστηριακες μετρησεις εχουν καποια αποκλιση, οποτε το αγχος θα υπαρξει παντα μεχρι να γεννηθει το μωρο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

το οτι υπαρχει αποκλιση γενικα το εχω κατα νου.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι και στην β'επιπεδου για παραδειγμα που πηγα σε αλλο γιατρο παλι μεγαλο μου το εβγαζε. τελοσπαντων, αφου και οι δυο φαινεται να ειμαστε μια χαρα,αυτο ειναι νομιζω που μετραει.

οσο για την καισαρικη,στο γιατρο που παω απο τις 5 κοπελες που ξερω η μια μονο γεννησε με καισαρικη,το 2ο παιδι της λογω καποιας επιπλοκης(δεν ξερω τι ακριβως εγινε).και ο ιδιος μου εχει πει οτι το παμε για φ.τ.δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο το οτι το παιδι εχει ηδη παρει θεση(28η εβδ).στο θεμα του βαρους μονο μιλησε για κτ γιατι ειναι το πρωτο και αν ειναι τελικα τοσο μεγαλο λεει,θα παιδευτω πολυ.

τελοσπαντων μαλλον με το να το ψαχνω και να το αναλυω δε βγαινει κατι,συντομα θα δειξει πως θα εξελιχθουν τα πραγματα:)

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

το οτι υπαρχει αποκλιση γενικα το εχω κατα νου.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι και στην β'επιπεδου για παραδειγμα που πηγα σε αλλο γιατρο παλι μεγαλο μου το εβγαζε. τελοσπαντων, αφου και οι δυο φαινεται να ειμαστε μια χαρα,αυτο ειναι νομιζω που μετραει.

οσο για την καισαρικη,στο γιατρο που παω απο τις 5 κοπελες που ξερω η μια μονο γεννησε με καισαρικη,το 2ο παιδι της λογω καποιας επιπλοκης(δεν ξερω τι ακριβως εγινε).και ο ιδιος μου εχει πει οτι το παμε για φ.τ.δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο το οτι το παιδι εχει ηδη παρει θεση(28η εβδ).στο θεμα του βαρους μονο μιλησε για κτ γιατι ειναι το πρωτο και αν ειναι τελικα τοσο μεγαλο λεει,θα παιδευτω πολυ.

τελοσπαντων μαλλον με το να το ψαχνω και να το αναλυω δε βγαινει κατι,συντομα θα δειξει πως θα εξελιχθουν τα πραγματα:)

καλημερα! κ μενα 37,4 ηταν 2840 κ μου κ μου ειπε οτι θα φτασουμε τα 3 κιλα μιας κ ειχα κανονισμενη καισαρικη στις 38,4 κ γω γεννησα ακριβως στις 38 λογω συσπασεων κ βγηκε 3520!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...