Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμβαίνει και σε εμένα


Recommended Posts

Αγαπητές μου φίλες,

σας αποκαλώ ετσι γιατι σας διαβαζω όλες πολύ καιρό και νιώθω σαν να σας ξερω. Εκλαψα με τις ιστορίες σας, χαρηκα με τα χαρμόσυνα νέα σας. Μεχρι πριν λίγες μέρες ήμουν και εγώ μια χαρούμενη εγκυούλα 8 εβδομάδων και μάλιστα σε διδυμάκια! Δεν μπορώ να σας περιγράψω την ευτυχία μας! Δυστυχως στον υπερηχο που καναμε προχθες και ενω την προηγουμενη φορα ειχαμε ακούσει καρδια και των δύο εμβρύων, αυτη τη φορά δεν υπηρχε καρδιακός παλμός απο κανένα. Καταλαβαινετε το σοκ μου και την στεναχωρια μου. Αυριο θα επαναλάβω την χοριακη που εκανα χθες γιατι ζητησε η γιατρός μου να ξερει τις μονάδες πριν προχωρησουμε σε απόξεση. Να σημειώσω εδω οτι και τα δύο εμβρυακια μου ειχαν μεινει πισω μια εβδομαδα στην αναπτυξη τους.

Είμαι διαλυμένη. Αφενος παιρνω δυναμη απο όσα διαβάζω εδω μεσα που τελικα ειχαν ευτυχη καταληξη με μια επόμενη εγκυμοσύνη, αφετερου πριν μια εβδομαδα ηταν ολα τελεια και ξαφνικα...το τελος. Μετά λεω θαυματα γινονται και μπορει να εγινε καποιο λαθος, ας μη χανω τις ελπίδες μου. Συγγνωμη αν σας κουρασα και σας ευχαριστω που με διαβασατε.

σας φιλώ και να ειστε όλες καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι πολύ...

Πάντως πάρε και μια δεύτερη γνώμη. Εχει τύχει σε γνωστή ακριβώς ίδια περίπτωση (δίδυμα κι εκείνη κατά σύμπτωση) και τελικα είχε απλώς χαλάσει το μηχάνημα του υπερήχου.

Δε θέλω να δίνω ελπίδες και να σε αναστατώνω, απλά σε τέτοια σοβαρά θέματα μια δευτερη γνωμη δε βλάπτει.

Όπως και να έχει να σκέφτεσαι πως ό,τι έγινε ίσως έγινε για καλό, ίσως η φύση προνόησε επειδή υπήρχε κάποιο προβληματάκι. Θέλουμε ΓΕΡΑ παιδάκια πάνω απ'όλα.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κοριτσακι μου! Πολυ λυπαμαι...😔. Τωρα αν σου οτι μια συναδελφος μου ειχε παρομοια εμπειρια και μια μερα πριν την αποξεση πηγε να τη δει κι αλλος γιατρος και τελικα ακουσε καρδουλα; Δε θελω να σου δωσω ψευτικες ελπιδες αλλα πραγματικα γινονται θαυματα! Οπως και να εξελιχθει παντως εσυ μη το βαζεις κατω και να ξερεις οτι ο Θεος θα σου τα γυρισει πισω καποια μερα...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ...

Πάντως πάρε και μια δεύτερη γνώμη. Εχει τύχει σε γνωστή ακριβώς ίδια περίπτωση (δίδυμα κι εκείνη κατά σύμπτωση) και τελικα είχε απλώς χαλάσει το μηχάνημα του υπερήχου.

Δε θέλω να δίνω ελπίδες και να σε αναστατώνω, απλά σε τέτοια σοβαρά θέματα μια δευτερη γνωμη δε βλάπτει.

Όπως και να έχει να σκέφτεσαι πως ό,τι έγινε ίσως έγινε για καλό, ίσως η φύση προνόησε επειδή υπήρχε κάποιο προβληματάκι. Θέλουμε ΓΕΡΑ παιδάκια πάνω απ'όλα.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

 

Βρε κοριτσι! Ουτε στο μυαλο μου να ησουν!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω τοσο πολύ για τα μηνυματα σας. Λογικα αν η αυριανη χοριακη ειναι διπλασια απο τη χθεσινη σημαινει πως οντως κατι δε πηγε καλα και σιγουρα θα κανουμε υπερηχο. Επίσης σκεφτομουν πριν την αποξεση να ζητησω και εγω εναν τελευταιο υπερηχο για σιγουρια. Οπως λετε και εσεις ποτε δεν ξερεις. Τα ηθελα πολύ αυτα τα μωρακια. Ειχα κανει πολλά ονειρα. Σαφώς και σκεφτομαι συνεχεια πως για καποιο λόγο εγινε και πως καλυτερα τωρα στην αρχη και οχι αργοτερα και επισης μονο αν ηταν υγιη θα επρεπε να προχωρήσουν. Αλλα....ειναι δυσκολο!! Πολυ δυσκολο! Επισης ευτυχως συλλάβαμε με την πρωτη με τον αραβωνιατσικό μου και αυτο μου δίνει παρα πολύ κουραγιο στις δυσκολες στιγμές που περναω τώρα. Συνεχεια σκεφτομαι: "ειχα δύο, τώρα γιατι δεν έχω κανένα;"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φανταζεστε να ειναι πολύ υψηλη η χοριακή και να ειναι απλα λάθος του υπέρηχου; και μονο να εχει αργησει λιγο να αναπτυχθει το εμβρυο αλλα να προχωραει παρόλα αυτά; αν γινει οοολο αυτο θα παω να αναψω λαμπαδα στην Τήνο! θα ειναι ένα ονειρο! Μου δίνετε όλες πολύ κουραγιο. οπως και να χει ναι, εξετασεις θα κανω σιγουρα γαι το ενδεχομενο να μην επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω τοσο πολύ για τα μηνυματα σας. Λογικα αν η αυριανη χοριακη ειναι διπλασια απο τη χθεσινη σημαινει πως οντως κατι δε πηγε καλα και σιγουρα θα κανουμε υπερηχο. Επίσης σκεφτομουν πριν την αποξεση να ζητησω και εγω εναν τελευταιο υπερηχο για σιγουρια. Οπως λετε και εσεις ποτε δεν ξερεις. Τα ηθελα πολύ αυτα τα μωρακια. Ειχα κανει πολλά ονειρα. Σαφώς και σκεφτομαι συνεχεια πως για καποιο λόγο εγινε και πως καλυτερα τωρα στην αρχη και οχι αργοτερα και επισης μονο αν ηταν υγιη θα επρεπε να προχωρήσουν. Αλλα....ειναι δυσκολο!! Πολυ δυσκολο! Επισης ευτυχως συλλάβαμε με την πρωτη με τον αραβωνιατσικό μου και αυτο μου δίνει παρα πολύ κουραγιο στις δυσκολες στιγμές που περναω τώρα. Συνεχεια σκεφτομαι: "ειχα δύο, τώρα γιατι δεν έχω κανένα;"

 

Καλη μου σε καταλαβαινω απολυτα! Περασα τα ιδια..... Εμενα η γιατρος μου μου εκανε και εναν υπερηχο ακριβως πριν την αποξεση, ετσι για σιγουρια! Να το κανεις για να εισαι 100/100 σιγουρη.... Απο εκει και περα η διαδικασια ειναι απλη και το δυσκολο ξεκιναει οταν πια γυρισεις σπιτι σου..... Ομως οτι και να γινει δεν πρεπει να χανουμε το κουραγιο μας! Θρηνησε το οσο εχεις αναγκη και μετα με αισιοδοξια ξανα καινοτργια προπσαθεια!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Sophi04 και όλες φυσικα για τη συμπαρασταση σας. Μου κανει πολύ καλο αυτό το forum, αισθάνομαι ότι δεν ειμαι μόνη. Εχω κλαψει παρα πολύ, ατέλειωτες ώρες και πιστευω πως αφού κάνω την απόξεση θα ηρεμήσω και θα μπορώ να κανω μια νέα αρχή. Να ζήσω ενα ομορφο καλοκαίρι και φυσικά να ξεκινήσω παλι τις προσπάθειες. Ευχομαι η γιατρός να μη μου πει οτι πρεπει να περιμένω πολύ για αυτό. Δεν φαντάζεστε ποσο ετοιμη νιώθω ήδη να το ξαναπροσπαθήσω! Εχω πολλή δυναμη και ακόμα και αν μερικές φορες πεφτω παλι μετά στεκομαι στα ποδια μου και ειμαι ετοιμη να το παλέψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ Sophi04 και όλες φυσικα για τη συμπαρασταση σας. Μου κανει πολύ καλο αυτό το forum, αισθάνομαι ότι δεν ειμαι μόνη. Εχω κλαψει παρα πολύ, ατέλειωτες ώρες και πιστευω πως αφού κάνω την απόξεση θα ηρεμήσω και θα μπορώ να κανω μια νέα αρχή. Να ζήσω ενα ομορφο καλοκαίρι και φυσικά να ξεκινήσω παλι τις προσπάθειες. Ευχομαι η γιατρός να μη μου πει οτι πρεπει να περιμένω πολύ για αυτό. Δεν φαντάζεστε ποσο ετοιμη νιώθω ήδη να το ξαναπροσπαθήσω! Εχω πολλή δυναμη και ακόμα και αν μερικές φορες πεφτω παλι μετά στεκομαι στα ποδια μου και ειμαι ετοιμη να το παλέψω.

 

Καταρχας ας περιμενουμε αυριο τι θα δειξει η χορικαη, γιατι θαυματα οντως γινονται....αν παρολα αυτα χρειαστει να κανεις αποξεση, συνηθως συνιστουν 2-3 μηνες χρονο πριν την καινουργια προσπαθεια. Εμενα μου ειχε φανει τραγικα πολυ, αλλα τωρα που περασαν καταλαβαινω οτι οντως χρειαζεται, κυριως ψυχολογικα.... Αλλα οπως λες καλοκαιρακι ερχεται και ειναι ιδανικη ευκαιρια για χαλαρωση!

Link to comment
Share on other sites

Isabella1981, δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά τα πράγματα... έχει συμβεί σε πολλές από εμάς, και, ξανά δυστυχώς, θα υπάρξουν κι άλλες κοπέλες που θα το βιώσουν.

Μην σε παίρνει από κάτω, να κάνεις εξετάσεις, όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια και να προχωρήσεις μπροστά. Το ότι συλλάβατε αμέσως είναι ένα μεγάλο ατού για εσάς, υπό την έννοια ότι καταρχήν ξέρετε ότι μπορείτε να συλλάβετε (και πίστεψέ με, για τις επόμενες προσπάθειες σε γλιτώνει από το μεγάλο άγχος: μπορούμε-δε μπορούμε να συλλάβουμε) κι επιπλέον, πού ξέρεις, μπορεί να είστε τυχεροί και να μείνεις έγκυος αμέσως πάλι.

Μετά την απόξεση θα δώσεις ένα διάστημα 1-2 μήνες στο σώμα σου να επανέλθει (θα σε καθοδηγήσει και ο γιατρός σου σχετικά) και μετά θα είσαι οκ για νέες προσπάθειες.

Στα γράφω όλα αυτά για να ξέρεις ότι σε περίπτωση απόξεσης αυτό που ακολουθεί μπορεί να σου φαίνεται βουνό, αλλά όταν θα "αρχίσεις να το ανεβαίνεις" δεν είναι τελικά και τόοοοσο δύσκολο.

Αλλά, ας μην προδικάζουμε τίποτα!!!! Περιμένουμε κι ευχόμαστε όλες να έχεις μία καλή χοριακή, και να είναι όλο αυτό μία κακή ανάμνηση!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Isabella δυστυχως δεν εισαι η μονη.Θα σου ευχηθω πρωτα η χοριακη σου να βγει καλη και τελικα να ηταν λαθος του υπερηχου.Το περασα και εγω οπως και πολλες πολλες αλλες κοπελες.Εμενα με βοηθησε πολυ το γεγονος οτι εμεινα αρκετες ωρες μονη μου και εβγαλα ολη μου την στεναχωρια με πολυ κλαμα. Μην ξεχνας το γεγονος οτι αυτη σου η εγκυμοσυνη ηρθε ευκολα και οταν με το καλο ο γιατρος σου,σου δωσει το οκ ξανα μετα απο 2 κυκλους συνηθως θα ξαναμεινεις εγκυος.Παρε το χρονο σου,ειναι το πιο σημαντικο.Αυτο το διαστημα που μεσολαβει ειναι γιατρος. Περιμενουμε νεα σου.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλες μου,

η χοριακη μειωθηκε μεσα στο 48ωρο. Οχι πολύ αλλα μειωθηκε. Αυριο λογικα παω για την επεμβαση. Δεν φοβαμαι, οτι κακο ηταν να γινει εγινε και θελω απλα να κανω το αυριανο και να το αφησω πισω μου. Ξερω πως πολλες απο εσας εχετε περασει ή περνατε τωρα τον ιδιο γολγοθα. Σημερα που ειμαι εδω και το ζω πιο ζωντανο απο ποτέ. Μετά απο ωρες στεναχωριας και κλαματος και απελπισιας θελω να δωσω ενα μηνυμα σε όλες σας, ενα μήνυμα αγαπης: ειμαστε ολες γυναικες και θελουμε να φερουμε στον κοσμο μωρακια. Προσπαθουμε, δεν τα καταφερνουμε αλλα δεν απελπιζομαστε! Αγαπήστε τον εαυτο σας, αγαπηστε τη ζωή και μην το βαζετε κατω! Συνεχιστε! Πιστεψτε! Νιωστε τη δυναμη που κρυβετε μεσα σας και αντλήστε όση μπορειτε απο αυτους που σας αγαπουν! Συνεχίστε! Σας το λεω εγω που αυριο θα ζησω την τελευταια πραξη και που η καρδουλα μου ειναι σπασμενη στα δύο απο τον πονο. Να προσεχετε..

Link to comment
Share on other sites

Φιλες μου,

η χοριακη μειωθηκε μεσα στο 48ωρο. Οχι πολύ αλλα μειωθηκε. Αυριο λογικα παω για την επεμβαση. Δεν φοβαμαι, οτι κακο ηταν να γινει εγινε και θελω απλα να κανω το αυριανο και να το αφησω πισω μου. Ξερω πως πολλες απο εσας εχετε περασει ή περνατε τωρα τον ιδιο γολγοθα. Σημερα που ειμαι εδω και το ζω πιο ζωντανο απο ποτέ. Μετά απο ωρες στεναχωριας και κλαματος και απελπισιας θελω να δωσω ενα μηνυμα σε όλες σας, ενα μήνυμα αγαπης: ειμαστε ολες γυναικες και θελουμε να φερουμε στον κοσμο μωρακια. Προσπαθουμε, δεν τα καταφερνουμε αλλα δεν απελπιζομαστε! Αγαπήστε τον εαυτο σας, αγαπηστε τη ζωή και μην το βαζετε κατω! Συνεχιστε! Πιστεψτε! Νιωστε τη δυναμη που κρυβετε μεσα σας και αντλήστε όση μπορειτε απο αυτους που σας αγαπουν! Συνεχίστε! Σας το λεω εγω που αυριο θα ζησω την τελευταια πραξη και που η καρδουλα μου ειναι σπασμενη στα δύο απο τον πονο. Να προσεχετε..

 

Λυπαμαι πολυ isabella.Οτι και να σου πω ειναι λιγο μιας και πριν 3μηνες το περασα και μετα απο χρονια που περιμεναμε μωρακι.Την ημερα που ηταν να κανω αυχενικη δυστυχως εκανα τον καθαρισμο.Τραγικο.Τωρα ομως ειμαι ετοιμη και ξαναρχιζουμε προσπαθιες.Ο θεος και οι αγαπημενοι σου,θα σου δωσουν τη δυναμη για να συνεχισεις.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ cat76 ειλικρινα σου ευχομαι αυτη η φορά να ειναι και η τυχερη σου!!!!! Τελικα ολες παλευουμε, ολες ελπιζουμε και όλες πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε. Ειναι το πιο δυσκολο πραγμα του κοσμου και ομως, συνεχιζουμε να χαμογελαμε, να σηκωνομαστε καθε πρωι, να μιλαμε, να πηγαινουμε στις δουλειες μας, να προσεχουμε τους αντρες μας. Μεσα μας ποτε δεν ξεχναμε και καμια φορα μελαγχολουμε και κλαιμε οτανε ειμαστε μονες μας. Ευχομαι ολες να ειμαστε δυνατες.

Link to comment
Share on other sites

Αχ cat76 ειλικρινα σου ευχομαι αυτη η φορά να ειναι και η τυχερη σου!!!!! Τελικα ολες παλευουμε, ολες ελπιζουμε και όλες πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε. Ειναι το πιο δυσκολο πραγμα του κοσμου και ομως, συνεχιζουμε να χαμογελαμε, να σηκωνομαστε καθε πρωι, να μιλαμε, να πηγαινουμε στις δουλειες μας, να προσεχουμε τους αντρες μας. Μεσα μας ποτε δεν ξεχναμε και καμια φορα μελαγχολουμε και κλαιμε οτανε ειμαστε μονες μας. Ευχομαι ολες να ειμαστε δυνατες.

 

Isabella σ'ευχαριστω.Να εισαι καλα και ευχομαι να το "ξεπερασεις' οσο το δυνατον πιο ηπια.Ο αντρας σου και οι δικοι σου ανθρωποι θα σου δωσουν την δυναμη και την αγαπη που σου χρειαζεται.Ολα να πανε καλα.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλες μου,

η χοριακη μειωθηκε μεσα στο 48ωρο. Οχι πολύ αλλα μειωθηκε. Αυριο λογικα παω για την επεμβαση. Δεν φοβαμαι, οτι κακο ηταν να γινει εγινε και θελω απλα να κανω το αυριανο και να το αφησω πισω μου. Ξερω πως πολλες απο εσας εχετε περασει ή περνατε τωρα τον ιδιο γολγοθα. Σημερα που ειμαι εδω και το ζω πιο ζωντανο απο ποτέ. Μετά απο ωρες στεναχωριας και κλαματος και απελπισιας θελω να δωσω ενα μηνυμα σε όλες σας, ενα μήνυμα αγαπης: ειμαστε ολες γυναικες και θελουμε να φερουμε στον κοσμο μωρακια. Προσπαθουμε, δεν τα καταφερνουμε αλλα δεν απελπιζομαστε! Αγαπήστε τον εαυτο σας, αγαπηστε τη ζωή και μην το βαζετε κατω! Συνεχιστε! Πιστεψτε! Νιωστε τη δυναμη που κρυβετε μεσα σας και αντλήστε όση μπορειτε απο αυτους που σας αγαπουν! Συνεχίστε! Σας το λεω εγω που αυριο θα ζησω την τελευταια πραξη και που η καρδουλα μου ειναι σπασμενη στα δύο απο τον πονο. Να προσεχετε..

 

Πολυ σπουδαια αυτα που λες και πρεπει να τα εχουμε οδηγο! Καλο κουραγιο αυριο! Και δωσε χρονο στον εαυτο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα isabella 1981 μου ελπιζω να εισαι καλυτερα γιατι καταλαβαινω απολυττα το πως νιωθεις.και εγω πριν 2 εβδομαδες εχασα το μωρακι μου στην 12+3 εβδομαδα γιατι ανακαλυψαμε στην αυχενικη οτι ειχε χρωμοσομικη ανωμαλια...ειναι παρα πολυ δυσκολο γιατι οσο να ναι εχεις δεθει τα πλασματακια σου..σου ευχομαι να εχεις δυναμη και πιστη και θα τα καταφερεις.ειμαι σιγουρη!μιλησα με πολλες γυναικες και ειναι απιστευτο ποσες εχουν χασει τα μωρακια τους το χειροτερο ειναι οτνα ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη και ξεκινας καπως αδοξα με περισσοτερο αγχος..ολα θα μας πανε καλα..θα δεις...σου στελνω την αγαπη μου και την συμπαρασταση μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα isabella 1981 μου ελπιζω να εισαι καλυτερα γιατι καταλαβαινω απολυττα το πως νιωθεις.και εγω πριν 2 εβδομαδες εχασα το μωρακι μου στην 12+3 εβδομαδα γιατι ανακαλυψαμε στην αυχενικη οτι ειχε χρωμοσομικη ανωμαλια...ειναι παρα πολυ δυσκολο γιατι οσο να ναι εχεις δεθει τα πλασματακια σου..σου ευχομαι να εχεις δυναμη και πιστη και θα τα καταφερεις.ειμαι σιγουρη!μιλησα με πολλες γυναικες και ειναι απιστευτο ποσες εχουν χασει τα μωρακια τους το χειροτερο ειναι οτνα ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη και ξεκινας καπως αδοξα με περισσοτερο αγχος..ολα θα μας πανε καλα..θα δεις...σου στελνω την αγαπη μου και την συμπαρασταση μου.

Link to comment
Share on other sites

Isabella 81 και σε όλα τα κοριτσάκια που εχουν βιώσει απώλεια......

Απλώς θέλω να σας τονίσω να μην χάνεται τις ελπίδες και την πίστη σας αφενός και αφετέρου να ψαχτείτε, γιατί ισως όλα να μην είναι τυχαία....Μετά από μια επιτυχή πρώτη εγκυμοσύνη το 2008, το 2012 έμεινα ξανά έγκυος, όπου απέβαλα την 9η εβδομάδα.....ο πόνος ανέιπωτος, μου ξέσκιζε τα σωθικά.....μετά από εξετάσεις, αποδείχτηκε οτι έχω θρομβοφιλία.....αυτή τη στιγμη η κορούλα μου, 14 μηνών, κοιμάται γαλήνια στο κρεβατάκι της....

Να ξέρετε ότι ποτέ δεν θα ξεχάσετε...πάντοτε θυμάμαι εκείνο το αγγελουδι μου και κλαίω......όταν θα βιώσετε το πένθος σας ολότελα, όταν θα κλείσει ο κύκλος, τότε ένα νεος θα ξεκινησει......

Τα μωράκια σας περιμένουν....μη χανετε την πίστη σας.....και μην αμελειτε να ψαχτειτε......

Σας καταλαβαίνω απόλυτα

Όμως, η ευτυχία σας ειναι πολυ κοντά.....

Καλό κουράγιο, υπομονή και επιμονη

Σας κάνω μια αγκαλιά.......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...