Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Ποτέ τεστ πριν την καθυστέρηση."


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις wannabe μαμάδες!

 

Τη φράση του τίτλου τη διάβασα σε κάποιο τόπικ και μου άρεσε πολύ γιατί νομίζω ότι χτυπάει πραγματικά τη… δικτατορία των τεστ εγκυμοσύνης, που τελικά αναρωτιέμαι μήπως καμιά φορά κάνουν περσσότερο κακό παρά καλό…Θα μπορούσαμε να την κάνουμε και σύνθημα! :)

 

Αν και καινούρια στο φόρουμ, διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό ιστορίες και πολλές από εσάς νιώθω να σας ξέρω σαν φίλες μου. Έχω ζήσει μέσα από τις περιγραφές σας τις αγωνίες σας, τις αμφιβολίες, τα καρδιοχτύπια, τον πόνο που πολλά κορίτσια περνάτε και συμμετέχω νοερά κι εγώ στις στιγμές σας…Απογοητεύομαι όταν κάποια απογοητεύεται, χαίρομαι με τη χαρά σας...Η λύπη μου όμως είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν βλέπω περιγραφές (οι οποίες συνεπαίρνουν κυριολεκτικά!)συναισθημάτων σας και εσωτερικό πόλεμο με τον ίδιο σας τον εαυτό στο δίλλημα ¨να κάνω τεστ ή είναι πολύ νωρίς?¨

 

Είναι πραγματικά κρίμα να βλέπουμε ποστ με καταληκτική ερώτηση ¨λέτε να είμαι έγκυος?¨, αφού πρώτα έχει αναλυθεί με κάθε λεπτομέρεια και ο πιο άσχετος πολλές φορές σωματικός πόνος, ο οποίος ερμηνέυεται ως σύμπτωμα εγκυμοσύνης, εξ αιτίας βέβαια της τεράστιας επιθυμίας για κάτι τέτοιο…

 

Είμαι κι εγώ μια wannabe μαμά, έχω κι εγώ τη δική μου μεγάλη επιθυμία να κρατήσω στην αγκαλιά μου το δικό μου μωρουδάκι, αλλά βρε κορίτσια, πραγματικά μου σκίζεται η καρδιά κάθε φορά που διαβάζω την απογοητευμένη ανάρτηση «Αρνητικό…» κάποιας κοπέλας που έχει βιαστεί να κάνει αυτό το ρημαδοτεστ πριν καν να έχει έστω μια μέρα καθυστέρηση, επειδή έχει πιστέψει ότι είναι έγκυος βασιζόμενη απλώς σε κάποιους πόνους που είχε, ή επειδή της έχει ανοίξει λιγάκι η όρεξη και έφαγε κανένα γλυκάκι παραπάνω, ή επειδή διάβασε ότι έχει «συμπτώματα» που είχε άλλη κοπέλα που «τελικά ήταν έγκυος», ή επειδή ακόμη –ναι, το έχω διαβάσει και αυτό- της φάνηκε ότι η έκφραση του προσώπου της διαφοροποιήθηκε, αγρίεψε(!)… :confused: Δε λέω ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις όταν όμως υπάρχει εγκυμοσύνη, το ανάποδο δεν ισχύει απαραίτητα! Δηλαδή, ας μη φτάνουμε να θεωρούμε δεδομένες εγκυμοσύνες επειδή απλώς έχουμε συμπτώματα που πολλές φορές είναι και φανταστικά (αν μη τι άλλο, έχουμε διαβάσει κατά κόρον για φανταστικά συμπτώματα!)

 

Σκεφτείτε μόνο τι κάνουμε στους εαυτούς μας με όλο αυτό το κυνήγι συμπτωμάτων…Η καθημερινότητα γίνεται μαρτύριο…Σας ξαναλέω, μη με παρεξηγείτε, δεν θέλω ούτε υποδείξεις να κάνω, ούτε να παραστήσω τη σοφή γριά κουκουβάγια, μιας και ούτε σοφή είμαι ούτε- ευτυχώς-γρια!!! Σας παρακαλώ μέσα από την καρδιά μου να χαλαρώσετε και να χαρείτε τη ζωή σε όλες της τις εκφάνσεις και με όλη σας τη δύναμη…Ας μην επικεντρωνόμαστε στο θέμα ¨μωρό¨ και χάνουμε όλα τα άλλα…Η ζωή περνά από δίπλα μας και εμείς δεν της δίνουμε σημασία γιατί ζούμε μέσα στο μικρόκοσμο του σφοδρού πόθου μας και είναι άδικο αυτό για κάθε μια από εμάς…Νομίζω ότι και το φόρουμ χάνει την αξία του έτσι…:)

 

Ναι, είναι πολύ ωραίο το ότι βρίσκουμε εδώ μέσα άλλους ανθρώπους που περνούν κι αυτοί τις ίδιες αγωνίες με εμάς και πράγματι μπορούμε να λύσουμε πολλές απορίες μας, αλλά έχω προσέξει ότι σε τόπικς του τύπου ¨συμπτώματα εγκυμοσύνης¨ μπορεί να ξεκινήσει η κουβέντα από κάτι πολύ απλό για να καταλήξει μετά από μερικές αναρτήσεις να γίνει μια χιονοστιβάδα από υποθετικές εγκυμοσύνες οι οποίες δε βασίζονται παρά μόνο σε «περίεργα συμπτώματα», που…κάθε φορά μας συμβαίνουν «για πρώτη φορά», και παρατηρήσεις του τύπου «μα εγώ ποτέ άλλοτε δεν…».Δε χρειάζεται κοριτσάκια μου να το περνάμε όλο αυτό…Μόνο κακό μας κάνει…Ας επικεντρωθούμε στους συντρόφους μας, στα συναισθήματα και όλους εκείνους τους λόγους για τους οποίους μπήκαν στη ζωή μας, ας ευχόμαστε να είμαστε κάθε μέρα δυνατές για να προσφέρουμε ευτυχισμένη και γαλήνια καθημερινότητα στους αγαπημένους μας και ας αφήσουμε τη φύση να κάνει όμορφα και ήρεμα τη δουλειά της, όπως αυτή ξέρει καλύτερα. ;):)

 

Αυτά από εμένα, ελπίζω ότι δε φάνηκα σαν την κακιά δασκάλα που κουνάει το δάχτυλο, γιατί πραγματικά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος...Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, σύντομα όλες να ζήσουμε το θαύμα της μητρότητας…Το 2012 να γεμίσει από εγκυούλες!!!:D:D:D

 

Φιλιά κορίτσια και χίλια συγγνώμη αν κούρασε το μήνυμά μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες τις wannabe μαμάδες!

 

Τη φράση του τίτλου τη διάβασα σε κάποιο τόπικ και μου άρεσε πολύ γιατί νομίζω ότι χτυπάει πραγματικά τη… δικτατορία των τεστ εγκυμοσύνης, που τελικά αναρωτιέμαι μήπως καμιά φορά κάνουν περσσότερο κακό παρά καλό…Θα μπορούσαμε να την κάνουμε και σύνθημα! :)

 

Αν και καινούρια στο φόρουμ, διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό ιστορίες και πολλές από εσάς νιώθω να σας ξέρω σαν φίλες μου. Έχω ζήσει μέσα από τις περιγραφές σας τις αγωνίες σας, τις αμφιβολίες, τα καρδιοχτύπια, τον πόνο που πολλά κορίτσια περνάτε και συμμετέχω νοερά κι εγώ στις στιγμές σας…Απογοητεύομαι όταν κάποια απογοητεύεται, χαίρομαι με τη χαρά σας...Η λύπη μου όμως είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν βλέπω περιγραφές (οι οποίες συνεπαίρνουν κυριολεκτικά!)συναισθημάτων σας και εσωτερικό πόλεμο με τον ίδιο σας τον εαυτό στο δίλλημα ¨να κάνω τεστ ή είναι πολύ νωρίς?¨

 

Είναι πραγματικά κρίμα να βλέπουμε ποστ με καταληκτική ερώτηση ¨λέτε να είμαι έγκυος?¨, αφού πρώτα έχει αναλυθεί με κάθε λεπτομέρεια και ο πιο άσχετος πολλές φορές σωματικός πόνος, ο οποίος ερμηνέυεται ως σύμπτωμα εγκυμοσύνης, εξ αιτίας βέβαια της τεράστιας επιθυμίας για κάτι τέτοιο…

 

Είμαι κι εγώ μια wannabe μαμά, έχω κι εγώ τη δική μου μεγάλη επιθυμία να κρατήσω στην αγκαλιά μου το δικό μου μωρουδάκι, αλλά βρε κορίτσια, πραγματικά μου σκίζεται η καρδιά κάθε φορά που διαβάζω την απογοητευμένη ανάρτηση «Αρνητικό…» κάποιας κοπέλας που έχει βιαστεί να κάνει αυτό το ρημαδοτεστ πριν καν να έχει έστω μια μέρα καθυστέρηση, επειδή έχει πιστέψει ότι είναι έγκυος βασιζόμενη απλώς σε κάποιους πόνους που είχε, ή επειδή της έχει ανοίξει λιγάκι η όρεξη και έφαγε κανένα γλυκάκι παραπάνω, ή επειδή διάβασε ότι έχει «συμπτώματα» που είχε άλλη κοπέλα που «τελικά ήταν έγκυος», ή επειδή ακόμη –ναι, το έχω διαβάσει και αυτό- της φάνηκε ότι η έκφραση του προσώπου της διαφοροποιήθηκε, αγρίεψε(!)… :confused: Δε λέω ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις όταν όμως υπάρχει εγκυμοσύνη, το ανάποδο δεν ισχύει απαραίτητα! Δηλαδή, ας μη φτάνουμε να θεωρούμε δεδομένες εγκυμοσύνες επειδή απλώς έχουμε συμπτώματα που πολλές φορές είναι και φανταστικά (αν μη τι άλλο, έχουμε διαβάσει κατά κόρον για φανταστικά συμπτώματα!)

 

Σκεφτείτε μόνο τι κάνουμε στους εαυτούς μας με όλο αυτό το κυνήγι συμπτωμάτων…Η καθημερινότητα γίνεται μαρτύριο…Σας ξαναλέω, μη με παρεξηγείτε, δεν θέλω ούτε υποδείξεις να κάνω, ούτε να παραστήσω τη σοφή γριά κουκουβάγια, μιας και ούτε σοφή είμαι ούτε- ευτυχώς-γρια!!! Σας παρακαλώ μέσα από την καρδιά μου να χαλαρώσετε και να χαρείτε τη ζωή σε όλες της τις εκφάνσεις και με όλη σας τη δύναμη…Ας μην επικεντρωνόμαστε στο θέμα ¨μωρό¨ και χάνουμε όλα τα άλλα…Η ζωή περνά από δίπλα μας και εμείς δεν της δίνουμε σημασία γιατί ζούμε μέσα στο μικρόκοσμο του σφοδρού πόθου μας και είναι άδικο αυτό για κάθε μια από εμάς…Νομίζω ότι και το φόρουμ χάνει την αξία του έτσι…:)

 

Ναι, είναι πολύ ωραίο το ότι βρίσκουμε εδώ μέσα άλλους ανθρώπους που περνούν κι αυτοί τις ίδιες αγωνίες με εμάς και πράγματι μπορούμε να λύσουμε πολλές απορίες μας, αλλά έχω προσέξει ότι σε τόπικς του τύπου ¨συμπτώματα εγκυμοσύνης¨ μπορεί να ξεκινήσει η κουβέντα από κάτι πολύ απλό για να καταλήξει μετά από μερικές αναρτήσεις να γίνει μια χιονοστιβάδα από υποθετικές εγκυμοσύνες οι οποίες δε βασίζονται παρά μόνο σε «περίεργα συμπτώματα», που…κάθε φορά μας συμβαίνουν «για πρώτη φορά», και παρατηρήσεις του τύπου «μα εγώ ποτέ άλλοτε δεν…».Δε χρειάζεται κοριτσάκια μου να το περνάμε όλο αυτό…Μόνο κακό μας κάνει…Ας επικεντρωθούμε στους συντρόφους μας, στα συναισθήματα και όλους εκείνους τους λόγους για τους οποίους μπήκαν στη ζωή μας, ας ευχόμαστε να είμαστε κάθε μέρα δυνατές για να προσφέρουμε ευτυχισμένη και γαλήνια καθημερινότητα στους αγαπημένους μας και ας αφήσουμε τη φύση να κάνει όμορφα και ήρεμα τη δουλειά της, όπως αυτή ξέρει καλύτερα. ;):)

 

Αυτά από εμένα, ελπίζω ότι δε φάνηκα σαν την κακιά δασκάλα που κουνάει το δάχτυλο, γιατί πραγματικά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος...Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, σύντομα όλες να ζήσουμε το θαύμα της μητρότητας…Το 2012 να γεμίσει από εγκυούλες!!!:D:D:D

 

Φιλιά κορίτσια και χίλια συγγνώμη αν κούρασε το μήνυμά μου!

 

 

ΕΔΩ ΤΟ ΧΑ ...ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΙ ΕΓΩ!!

ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ

 

ΠΟΛΛΑ "LIKE " ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, πολύ ωράια τα έγραψες, συμφωνώ και εγώ απολύτως, όλο αυτό με τα συμπτώματα δικαιολογείται πιστεύω μια φορά, παρασύρεσαι από την επιθυμία σου, μετά από την απογοήτευση θέλεις δεν θέλεις προσγειώνεσαι!! Πολλά like!!

HvAnp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια! Χαίρομαι αν βρήκατε έστω μια σειρά που να σας εκφράζει στο μήνυμά μου! Είναι πράγματα που τα σκεφτόμουν και ήθελα να τα πω εδώ και πολύ καιρό...

maria_84 , ath_gal1 , maria_v , όλα καλά θα πάνε και όλα θα γίνουν στην κατάλληλη στιγμή και τότε θα είναι πραγματικά όλα αυτά που θα νιώθουμε!!! Ας μην επαναπαυόμαστε αλλά ας φροντίζουμε κυρίως την εσωτερική μας ισορροπία! Φιλάκια κι ελπίζω να τα λέμε μέσα από το φόρουμ...Απ'ό,τι έχω καταλάβει, είναι δυνατό να αναπτυχθεί μεγάλο δέσιμο μεταξύ των μελών μέσα από την αλληλοβοήθεια και τη στήριξη του ενός στον άλλο! Είναι πολύ όμορφο αυτό...

Και πάλι καλημέρα σας! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και όχι μόνο αυτό.........εγώ στην κόρη μου έκανα 3 τεστ και το τελευταιο έδειξε με διαφορά περιπου 2 εβδομαδων το καθένα.... και ήδη ήμουν 2,5 μηνών τι μου λέτε τωρα....και το καταλάβα όταν πήγα supermarket και καταβροχθησα 2 κρουασαν σε χρονο ντε τε και την πόμενη μερα πηγα και έκανα χωριακη.....και εκει μου ειπε η γιατρος πως ειχα προχωρημενη εγκυμοσυνη.....απο συμπτωματα.....τι να πω όλα τα ειχα αλλά νομιζα ότι θα αδιαθετουσα γιατι ειχα περιοδο....όχι κανονική ροή όπως ειχα παλιά αλλά ειχα αρκετη για εγκυμοσυνη....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως για το θεμα τεστ και καθυστερηση μπορω να γραψω τόμο ολοκληρο :lol::lol::lol:

 

πρωτη εγκυμοσυνη (που δεν προχωρησε λογω παλλινδρομησης)

αρχιζουν συμπτωματα που δεν ειχα ποτε ξανα μια εβδομαδα πριν την αναμενομενη ημερομηνια περιοδου (σταθερος κυκλος 28 ημερες)

τρεις μερες πριν την αναμενομενη ημερομηνια περιοδου κανω τεστ το πρωι.

αρνητικο

κανω ξανα το απογευμα. μετα απο 5 λεπτα (!) δειχνει αχνο θετικο. την επομενη μερα κανω χοριακη και δειχνει εγκυμοσυνη με λιγες μοναδες φυσικα γιατι ουσιαστικα ουτε καθυστερηση υπηρχε ουτε τιποτα.....

 

δευτερη εγκυμοσυνη (γιοκας 2 ετων και 3 μηνων)

αρχιζουν τα ιδια συμπτωματα με την προηγουμενη φορα μια εβδομαδα πριν την αναμενομενη ημερομηνια περιοδου (σταθερος κυκλος 28 ημερες)

τρεις μερες πριν την αναμενομενη ημερομηνια περιοδου κανω τεστ το απογευμα. μετα απο 5 λεπτα (!) δειχνει αχνο θετικο. την επομενη μερα κανω χοριακη και δειχνει εγκυμοσυνη με λιγες μοναδες φυσικα γιατι ουσιαστικα ουτε καθυστερηση υπηρχε ουτε τιποτα.....

 

αφου νομιζα οτι καποιος στο συμπαν με κοροιδευει :lol::lol::lol:

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλημερα...

Εγω αυτο το μηνα εκανα φουλ προσπαθειεσ ..δεν θα το λεγα οτι εχω ξανακανει τοσεσ ..σερυ ...και σε γονιμεσ κλπ..ελπιζω μια και καλη! δλδ με αυτον τον μηνα που προσεχα ποτε και τι ..να το επιασα...στη φακα!

αν παλι οχι ..ΔΕΝ θα ξαναφησω τον εαυτο μου να με παρει απο κατω..!

το πιστευω ..τωρα να δω στην πραξη τι θα κανω..

τωρα που εχω και τεστ εγκυμ. μαζι με τα ωορηξιασ που πηρα...ισωσ και να μην με ..τρωει να παω να αγορασω..γιατι ακριβωσ τα εχω ηδη αγορασει ..θελω να κανω ομως υπομονη ...και ΑΝ λεω ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ τοτε να χρησιμοποιησω ενα απο αυτα...

τον προηγ.μηνα ...μπηκα στο τρυπακι και στην 1 μερα καθυστερηση πηγα και εκανα χοριακη ...βεβαια αρνητικη ...και ειχα και αλλεσ 3 μερεσ καθυστερηση ..και ολο αυτο ..ΑΠ ΤΟ ΓΑΜ...ΝΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ!

και απογοητευση ..και ερχεται δεν ερχεται και ολα αυτα ..τα ωραια!

οποτε θα προσπαθησω να συγκρατηθω χωρισ να δωσω ψευτικεσ ελπιδες στον εαυτο μου ...απ τα ..συμπτωματα που λεμε ..θα πουμε οτι σπασανε και τα νερα στο τελος..!!η υπερβολη της υπερβολης πια!!!

αυτα...καλημερα σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω ομως υπομονη ...και ΑΝ λεω ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ τοτε να χρησιμοποιησω ενα απο αυτα...

τον προηγ.μηνα ...μπηκα στο τρυπακι και στην 1 μερα καθυστερηση πηγα και εκανα χοριακη ...βεβαια αρνητικη ...και ειχα και αλλεσ 3 μερεσ καθυστερηση ..και ολο αυτο ..ΑΠ ΤΟ ΓΑΜ...ΝΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ!

και απογοητευση ..και ερχεται δεν ερχεται και ολα αυτα ..τα ωραια!

οποτε θα προσπαθησω να συγκρατηθω χωρισ να δωσω ψευτικεσ ελπιδες στον εαυτο μου ...απ τα ..συμπτωματα που λεμε ..θα πουμε οτι σπασανε και τα νερα στο τελος..!!η υπερβολη της υπερβολης πια!!!

αυτα...καλημερα σε ολες!

 

Ειχα διαβασει τα ποστ σου τον προηγούμενο μήνα. Ελπίζω αυτός ο μήνας να είναι και ο τυχερός. Και να θυμάσαι αυτά που έγραψες. Τεστ μετα από την καθυστέρηση. Ολα θα γίνουν, και το άγχος σίγουρα δεν βοηθάει καθόλου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια πριν 6μιση μηνες περιπου ειχα κατι πονακια κατω αριστερα και επειδη ειχαμε ξεκινησει με τον αντρα μου την προσπαθεια για παιδακι(με την πρωτη εμεινα )το μυαλο μου πηγε κατευθειαν στην εγκυμοσυνη γιατι δεν ειχα ποτε ξανα τετοια πονακια.Και τα ενιωθα πολυ πριν την περιοδο για να ελεγα οτι κατι αλλαξε ισως στον κυκλο μου και γι αυτο ποναγα.2-3 ημερες πριν την περιοδο πηγα και εκανα χοριακη για να σιγουρευτω και σε περιπτωση που δεν ημουν εγκυος να πηγαινα σε ενα γιατρο για να δω τι προκαλουσε τους πονους..Ειμαι κατα τον τεστ γιατι δεν τα θεωρω αξιοπιστα(οχι ολα βεβαια)Ειχα 303 απο οτι θυμαμαι.Πιστευω πως ειναι καλυτερα να κανουμε χοριακη απο την αρχη, βεβαια μεσα σε ενα λογικο διαστημα, οχι 20 ημερες πριν την περιοδο!!Και τωρα περιμενω τον μικρο μου μπομπιρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια έκανα το self clear 4 ή 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο και μου βγήκε θετικό . Το διπλό. Μετά 4 ώρες έκανα και δεύτερο και αυτό θετικό. Ήταν φυσικά σωστά!!

  • Μου αρέσει 1

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει τα ποστ σου τον προηγούμενο μήνα. Ελπίζω αυτός ο μήνας να είναι και ο τυχερός. Και να θυμάσαι αυτά που έγραψες. Τεστ μετα από την καθυστέρηση. Ολα θα γίνουν, και το άγχος σίγουρα δεν βοηθάει καθόλου.

 

την...ειδα αλλιως αυτο το μηνα...

μπορει αν καθομαι κανα διαβαζω και να γραφω ...αλλα ΤΕΣΤ ΔΕΝ ΚΑΝΩ

δεν υπαρχει λογος ..περιμενω βεβαια 18-19 του μηνος, ειχα πολλες επαφες στις γονιμες και θα δειξει ...αν το τσακωσα ..αν παλι οχι ..δεν πειραζει ,τον επομενο μηνα ..

ειπα εξαλλου οτι θα περιμενω αυτο το μηνα .,και αλλουσ δυο ...και αν δεν τυχει μετα παω για σαλπιγγογραφια...το πηρα αποφαση ...

μετα θα εχουμε αγχη για το τι θα δειξει η σαπλιγγ.

τι να κανουμε ,,οπως χρειαστει θα λειτουργησουμε ,θα βαδισουμε ..αλλα δεν θα ..αρρωστησουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα. Πρώτη φορά γράφω σ'αυτή την ενότητα, αλλά "σερφάροντας" μου κίνησε το ενδιαφέρον το θέμα. Έχω φάει κι εγώ τα τεστ με το κουτάλι. Είχα 5 εγκυμοσύνες, αλλά 2 γέννες τελικά. 3 παλλίνδρομες, ευτυχώς σχετικά νωρίς. Αυτό που έχω κι εγώ να πω είναι ότι ναι, κάνουμε τεστ εγκυμοσύνης, από τη μέρα της καθυστέρησης και μετά. Σε ΚΑΜΙΑ εγκυμοσύνη δεν είχα συμπτώματα πριν την καθυστέρηση, που να έδειχναν κάτι τέτοιο. Ούτε αναγούλες, ούτε καούρες, ούτε όρεξη για φαγητό, ούτε υπνηλία, τίποτα απολύτως. Κάθε φορά ήταν σαν να περιμένω περίοδο. Έψαχνα κάτι πολύ μικρό, κάτι που θα μου έδειχνε την εγκυμοσύνη, (για να το θυμάμαι την επόμενη φορά), όμως δεν υπήρχε απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Γι'αυτό το μόνο που προτείνω είναι ΥΠΟΜΟΝΗ. Μόνο από την καθυστέρηση και μετά θα μάθετε τα νέα. Όλα τα συμπτώματα ξεκινούν πολύ αργότερα, δεν είναι δυνατόν κάποια που είναι 4 εβδομάδων να έχει αναγούλες, είναι πολύ νωρίς.

Πολύ φιλικά

 

Κατερίνα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Katerina HT, με κάλυψες και με το παραπάνω! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Κούκλες, ακούσαμε, έτσι?...Μίλησε η πείρα! Εύχομαι σε όοοοοοοολες τις κοπέλες που προσπαθούν, να βρεθούν με ομορφούλικα υγιή πλασματάκια στις αγκαλιές! Εννοείται κι εγώ μέσα!:):D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

floralique πόσο δίκαιο έχεις......και εμένα ο πρώτος μήνας που δεν κάθησα να το σκεφτω, ούτε να βιαστώ να κάνω κάτι με τέστ.....ίσως και επειδή ξέρω πως σε δυο βδομάδες θα μπώ στο χειρουργείο για αφαίρεση κυστών, ινωμυωμάτων και ότι έχω εκεί μέσα.......άλλαξα γυναικολόγο, η οποία είναι καταπληκτική και μου πήρε ένα μεγάλο βάρος.....μένει μόνο να αλλάξω και ενδοκρινολόγο...και μετα απ' όλα αυτά....είμαι έτοιμη και παααααρα πόλυ αισιόδοξη για το μέλλον.....αν όχι τον άλλο μήνα τον μεθεπόμενο....η όταν είναι να έρθει......

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα. Πρώτη φορά γράφω σ'αυτή την ενότητα, αλλά "σερφάροντας" μου κίνησε το ενδιαφέρον το θέμα. Έχω φάει κι εγώ τα τεστ με το κουτάλι. Είχα 5 εγκυμοσύνες, αλλά 2 γέννες τελικά. 3 παλλίνδρομες, ευτυχώς σχετικά νωρίς. Αυτό που έχω κι εγώ να πω είναι ότι ναι, κάνουμε τεστ εγκυμοσύνης, από τη μέρα της καθυστέρησης και μετά. Σε ΚΑΜΙΑ εγκυμοσύνη δεν είχα συμπτώματα πριν την καθυστέρηση, που να έδειχναν κάτι τέτοιο. Ούτε αναγούλες, ούτε καούρες, ούτε όρεξη για φαγητό, ούτε υπνηλία, τίποτα απολύτως. Κάθε φορά ήταν σαν να περιμένω περίοδο. Έψαχνα κάτι πολύ μικρό, κάτι που θα μου έδειχνε την εγκυμοσύνη, (για να το θυμάμαι την επόμενη φορά), όμως δεν υπήρχε απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Γι'αυτό το μόνο που προτείνω είναι ΥΠΟΜΟΝΗ. Μόνο από την καθυστέρηση και μετά θα μάθετε τα νέα. Όλα τα συμπτώματα ξεκινούν πολύ αργότερα, δεν είναι δυνατόν κάποια που είναι 4 εβδομάδων να έχει αναγούλες, είναι πολύ νωρίς.

Πολύ φιλικά

 

Κατερίνα

 

Ετσι ακριβως...Για μενα το τεστ ειναι το λιγοτερο.Το παραλογο ειναι ολο αυτο με τα συμπτωματα.Τα συμπτωματα εγκυμοσυνης αρχιζουν αργοτερα.Και καλα τα πονακαι...να πω οτι αρχιζουν απο νωρις.Αλλα αυτες οι ναυτιες και οι ζαλαδες...και η ατιμη η φουσκωμενη κοιλια.Ε δε γινεται χωρις καθυστερηση να νιωθεις οτι εχεις κανει και κοιλια..Ηρεμηστε,ξεαγχωθειτε και θα δειτε πως εκεινο το μηνα που θα εισαστε οντως εγκυος δε θα καταλαβετε τπτ...ουτε ναυτιες ουτε ζαλαδες ουτε φουσκωμενες κοιλιτσες.

Και σταματηστε να μετρατε κι αυτη την ατιμη τη θερμοκρασια...ποτε δεν το εκανα...αρνουμαι και σαν ανθρωπος να εξαρτωμαι απο ενα κωλοθερμομετρο.Χαρειται τον ερωτα με τον αντρουλη σας...και θα ερθει.Ετσι κι αλλιως τα καλυτερα ειναι αυτα που ερχονται στα ξαφνικα ;)!!

Link to comment
Share on other sites

loralique πόσο δίκαιο έχεις......και εμένα ο πρώτος μήνας που δεν κάθησα να το σκεφτω, ούτε να βιαστώ να κάνω κάτι με τέστ.....ίσως και επειδή ξέρω πως σε δυο βδομάδες θα μπώ στο χειρουργείο για αφαίρεση κυστών, ινωμυωμάτων και ότι έχω εκεί μέσα.......άλλαξα γυναικολόγο, η οποία είναι καταπληκτική και μου πήρε ένα μεγάλο βάρος.....μένει μόνο να αλλάξω και ενδοκρινολόγο...και μετα απ' όλα αυτά....είμαι έτοιμη και παααααρα πόλυ αισιόδοξη για το μέλλον.....αν όχι τον άλλο μήνα τον μεθεπόμενο....η όταν είναι να έρθει......

 

Sofi, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με τις κινήσεις που θα κάνεις και ο επόμενος μήνας να είναι ο τυχερός σου κοπέλα μου!...Τα καλύτερα σου εύχομαι!Εδώ είμαστε και θα τα λέμε...Φιλιά!:)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως...Για μενα το τεστ ειναι το λιγοτερο.Το παραλογο ειναι ολο αυτο με τα συμπτωματα.Τα συμπτωματα εγκυμοσυνης αρχιζουν αργοτερα.Και καλα τα πονακαι...να πω οτι αρχιζουν απο νωρις.Αλλα αυτες οι ναυτιες και οι ζαλαδες...και η ατιμη η φουσκωμενη κοιλια.Ε δε γινεται χωρις καθυστερηση να νιωθεις οτι εχεις κανει και κοιλια..Ηρεμηστε,ξεαγχωθειτε και θα δειτε πως εκεινο το μηνα που θα εισαστε οντως εγκυος δε θα καταλαβετε τπτ...ουτε ναυτιες ουτε ζαλαδες ουτε φουσκωμενες κοιλιτσες.

Και σταματηστε να μετρατε κι αυτη την ατιμη τη θερμοκρασια...ποτε δεν το εκανα...αρνουμαι και σαν ανθρωπος να εξαρτωμαι απο ενα κωλοθερμομετρο.Χαρειται τον ερωτα με τον αντρουλη σας...και θα ερθει.Ετσι κι αλλιως τα καλυτερα ειναι αυτα που ερχονται στα ξαφνικα ;)!!

 

Niki, απόλυτα σωστή σε όλα!Στον "αστερισμό των συμπτωμάτων" όλα οδηγούν μόνο σε ένα σημείο: ΣΤΟ ΤΕΣΤ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω κάτι??????Σήμερα και εν όψη της υστεροσαλπιγγογραφίας που είναι να κάνω όταν μου έρθει η περίοδος....η οποία ήταν σήμερα να έρθει.....είπα και εγώ κατά της 12 να κάνω ένα τέστ εγκυμοσύνης....είπα ας το κάνω τώρα να φεύγει το κουτί από μπροστά μου και για να είμαι σίγουρη πως δεν είμαι (που είμουν 1000% σίγουρη πως δεν είμαι, ακόμα και τώρα δεν ξέρω αν είμαι) δίοτι δεν πρέπει να εγκυμονείς στην εξέταση αυτή και το κάνω το τέστ....και βγαίνει αχνή γραμμή....μετά από ένα λεπτό είδα δυο κανονικότατες γραμμούλες.....δηλαδή θετικό....πήγα για β χωριακή και αναμένω μέχρι της 7.30 μμ. Ακόμα δεν ξέρω αν θα πρέπει να χαρώ ή όχι......ανάμεικτα συναισθήματα.....και αν είμαι...θα πάνε όλα καλά και με την ενδομητρίωση που έχω?????Δεν ξέρω πολύ φοβάμαι......έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου.....sorry αν σας έχω κουράσει .............

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω κάτι??????Σήμερα και εν όψη της υστεροσαλπιγγογραφίας που είναι να κάνω όταν μου έρθει η περίοδος....η οποία ήταν σήμερα να έρθει.....είπα και εγώ κατά της 12 να κάνω ένα τέστ εγκυμοσύνης....είπα ας το κάνω τώρα να φεύγει το κουτί από μπροστά μου και για να είμαι σίγουρη πως δεν είμαι (που είμουν 1000% σίγουρη πως δεν είμαι, ακόμα και τώρα δεν ξέρω αν είμαι) δίοτι δεν πρέπει να εγκυμονείς στην εξέταση αυτή και το κάνω το τέστ....και βγαίνει αχνή γραμμή....μετά από ένα λεπτό είδα δυο κανονικότατες γραμμούλες.....δηλαδή θετικό....πήγα για β χωριακή και αναμένω μέχρι της 7.30 μμ. Ακόμα δεν ξέρω αν θα πρέπει να χαρώ ή όχι......ανάμεικτα συναισθήματα.....και αν είμαι...θα πάνε όλα καλά και με την ενδομητρίωση που έχω?????Δεν ξέρω πολύ φοβάμαι......έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου.....sorry αν σας έχω κουράσει .............

sofii σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη!!!κ γω αυτο ελπιζα το προηγιυμενο μηνα να μαι εγκυοσ κ να μη κανω τη σαλπιγγογραφια.τελικα δεν ημουν κ την εκανα...ουτε κ τωρα ειμαι.ενα μηνα μετα ....οποτε ερχεται οταν δε το περιμενεισ...εγω που ολο το περιμενω απιο μηνα σε μηνα δεν ερχεται....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω κάτι??????Σήμερα και εν όψη της υστεροσαλπιγγογραφίας που είναι να κάνω όταν μου έρθει η περίοδος....η οποία ήταν σήμερα να έρθει.....είπα και εγώ κατά της 12 να κάνω ένα τέστ εγκυμοσύνης....είπα ας το κάνω τώρα να φεύγει το κουτί από μπροστά μου και για να είμαι σίγουρη πως δεν είμαι (που είμουν 1000% σίγουρη πως δεν είμαι, ακόμα και τώρα δεν ξέρω αν είμαι) δίοτι δεν πρέπει να εγκυμονείς στην εξέταση αυτή και το κάνω το τέστ....και βγαίνει αχνή γραμμή....μετά από ένα λεπτό είδα δυο κανονικότατες γραμμούλες.....δηλαδή θετικό....πήγα για β χωριακή και αναμένω μέχρι της 7.30 μμ. Ακόμα δεν ξέρω αν θα πρέπει να χαρώ ή όχι......ανάμεικτα συναισθήματα.....και αν είμαι...θα πάνε όλα καλά και με την ενδομητρίωση που έχω?????Δεν ξέρω πολύ φοβάμαι......έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου.....sorry αν σας έχω κουράσει .............

 

 

sofi moy me to kalo eyxomai na pane ola kala ....!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ....πήρα επιβεβαίωση και με την χωριακή....την πισινή μου την κρατάω ακόμα και δεν πολυχαίρομαι...δεν μπορω να χαρώ επειδη φοβάμαι πάλι μην επαναληφθούν πάλι τα ίδια.....μου ρθε απο κει που δεν το περίμενα.....ath_gal τι κάνεις???πως είσαι???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...