Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στιγμα (μεσογειακης αναιμιας) και γενικοτερες ευαισθησιες


Recommended Posts

στον οργανισμο. Εχουν καμια σχεση? Ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο?

Εγω εχω στιγμα αλλα δεν θυμαμαι να ημουν φιλασθενη σαν παιδι. Τωρα εχω καποια προβληματα στο αναπνευστικο αλλα αυτο ειναι γιατι επαθα μια βροχιτοδα ως φοιτητρια την οποια δεν αντιμετωπισα με την πρεπουσα σοβαροτητα.

Ο μεγαλος μου εχει σιγουρα στιγμα και ειναι φιλασθενος. Κατα τον πατερα του εγω φταιω (προφανως) οχι μονο γιατι εχει στιγμα αλλα και επειδη αρρωστενει ευκολα και κουραζεται ευκολα - οχι επειδη δεν τον προσεχω αλλα επειδη εχει στιγμα. Ισχυριζεται μαλιστα οτι και ο ανηψιος του που εχει στιγμα(απο το αλλο σοϊ) - ενα ντερεκι 2μετρο που πιαζει συστηματικα μπασκετ- ειναι ευαισθητουλης εξ αιτιας του στιγματος.

Υπαρχει λοιπον αποδεδειγμενη σχεση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοίτα, δεν ξέρω να σου πω αν υπάρχει αποδεδειγμένη σχέση, θα σου πω όμως την προσωπική μου εμπειρία. έχω κι εγώ ένα τύπο στίγματος μεσογειακής και ουδέποτε υπήρξα φιλάσθενη. το αντίθετο μάλιστα. αρρώσταιναν όλοι γύρω μου κι εγώ βράχος , δεν πάθαινα τίποτα.

ο άντρας μου το ίδιο,έχει κι αυτός στίγμα αλλά φιλάσθενο δεν το λες με τίποτα.είναι πεντάγερος και δεν κουράζεται καθόλου εύκολα.

ο γιός μας κληρονόμησε το δικό μου στίγμα αλλά δόξα τω θεώ ακόμα δε μου έχει αρρωστήσει ποτέ.

μην αγχώνεσαι τόσο με το θέμα στίγμα. να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να ναι πάντα καλά.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, δεν ξέρω να σου πω αν υπάρχει αποδεδειγμένη σχέση, θα σου πω όμως την προσωπική μου εμπειρία. έχω κι εγώ ένα τύπο στίγματος μεσογειακής και ουδέποτε υπήρξα φιλάσθενη. το αντίθετο μάλιστα. αρρώσταιναν όλοι γύρω μου κι εγώ βράχος , δεν πάθαινα τίποτα.

ο άντρας μου το ίδιο,έχει κι αυτός στίγμα αλλά φιλάσθενο δεν το λες με τίποτα.είναι πεντάγερος και δεν κουράζεται καθόλου εύκολα.

ο γιός μας κληρονόμησε το δικό μου στίγμα αλλά δόξα τω θεώ ακόμα δε μου έχει αρρωστήσει ποτέ.

μην αγχώνεσαι τόσο με το θέμα στίγμα. να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να ναι πάντα καλά.

 

Μία από τα ίδια κι εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Εχω στιγμα ποτε δεν υπηρ3α φιλασ8ενη. Προβλημα δημιουργει το στιγμα οταν πεφτουν τα απο8εματα σιδηρου. Εκει εχω φτασει να κοπαναω στο πατωμα απο αδυναμια. Αυτο πρεπει να προσε3εις. 8α στα πουν και οι γιατροι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας μου εχει στιγμα Μεσογειακης και ειναι σαν ταυρος δεν αρρωσταινει ποτε και ειχε παντα τεραστιο αιματοκριτη, ειναι εθελοντης αιμοδοτης με τεραστιο αιματοκριτη, και δεν προσεχε ποτε τις συνθηκες ζωης του. Δυνατος ανθρωπος πολυ,. Μην ακους χαζομαρες δεν παιζει ρολο το στιγμα στο αν καποιος ειναι φιλασθενος.

 

Ακομα και εγω που εχω την παθηση και οχι απλα το στιγμα στην παιδικη μου ηλικια δεν αρρωσταινα ποτε. Μετα απο την εφηβεια αρχισαν τα παρατραγουδα λογω κακης ζωης που αφυπνησε την παθηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...