Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Alfare πόσο κοστίζει ;


Dionysia

Recommended Posts

Η μπέμπα μου έχει αρχίσει να ρεύετε πολλές φορές και να κλαίει πάρα πολύ όταν τρώει. Τώρα πίνει το Frisolac AC προληπτικά.

Η γιατρός μας πρότεινε το Alfare.

Ξερει κανείς πόσο κοστίζει ;

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα ; Τα παιδάκια σας το έπιναν με ευκολία ;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν θυμάμαι καλά κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ το κουτί, ωστόσο δικαιολογείται από το ταμείο σας εάν έχετε βεβαίωση από γιατρό δημόσιου νοσοκομείου οτι το μωρό το χρειάζεται. Προσκομίζοντας αυτή τη βεβαίωση, τα αντίστοιχα αποκόμματα από τα κουτιά και μια αίτηση στο ασφ. ταμείο παίρνεις πίσω όλο το ποσό. Ο γιός μου το έπινε σχετικά άνετα αν κι εμένα μου φαινόταν λίγο δύσοσμο. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου έχει αρχίσει να ρεύετε πολλές φορές και να κλαίει πάρα πολύ όταν τρώει. Τώρα πίνει το Frisolac AC προληπτικά.

Η γιατρός μας πρότεινε το Alfare.

Ξερει κανείς πόσο κοστίζει ;

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα ; Τα παιδάκια σας το έπιναν με ευκολία ;

Σας ευχαριστώ.

 

Κοστίζει 28ευρώ περίπου. Αποημειώνεται από τα ασφαλιστικά ταμεία όπως είπε η κοπέλα παραπάνω. Αν ανήκεις στο δημόσιο μην περιμένεις χρήματα πριν περάσει χρόνος κ αν τα πάρεις.

Είναι πολύ καλό γάλα, ειδικό για παιδάκια που έχουν αλλεργίες.

Να σου ζήσει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι ακόμα... υπάρχει κάποιο σχετικό link για την διαδικασία της γνωμάτευσης ; Πρέπει κάθε φορά να παίρνω νέα γνωμάτευση η υπάρχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια που ισχύει ; Δίνεται γνωμάτευση εάν δεν αποδειχθεί με εξετάσεις αλλεργία. Το παιδί είναι ασφαλισμένο στο ΙΚΑ. Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς που το κοριτσάκι μας έχει πιστποποιημενη αλλεργία, στο νοσοκομείο ο αλλεργιολογος τυπωνει ένα χαρτί που λέει πως χρειάζονται πχ 100 κουτιά γάλα το χρόνο απο την συγκεκριμένη εταιρεία ( εμάς μας είχε γράψει άλλο )..αυτο το πας στο φαρμακείο σου κ τα παραγγελνεις, τα πληρώνεις κ τα παίρνεις τα χρήματα απο το ταμείο..( εγω ακόμα δεν της έχω δώσει το υποαλλεργικο αλλα αυτα μου είπαν κ στο νοσοκομείο κ στο φαρμακείο )...

 

Τώρα αν δεν έχει ιατρική γνωμάτευση δεν ξέρω να σου απαντήσω...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κλείνεις ραντεβού στο παίδων απογευματινό για πιο γρήγορα αποτελέσματα,πρωινό αν δεν έχεις πρόβλημα. Λες τι συμβαίνει στο παιδί σου κ τι σου πρότεινε η παιδίατρός σου. Εκείνη θα σε καθοδηγήσει α)να κάνεις εξετάσεις ,που χρειάζονται για να σου δώσει γνωμάτευση Β)αν το κρίνει η ίδια θα σου δώσει γνωμάτευση αλλεργίας, ασχέτως εξετάσεων. Παίρνοντας το χαρτί πας σε συγκεκριμένες ώρες να σου το υπογράψει ο διευθυντής του ικα του νοσοκομείου. Πας μετά στο ικα της περιοχής σου κ παίρνεις κ απο εκεί υπογραφή του διευθυντή του τοπικού υποκαταστήματος. Το χαρτί αυτό θα ισχύει για έξι μήνες κ για όσα κουτιά θα σου δώσει η παιδίατρος. Το βγάζεις λοιπόν πολλές φωτοτυπίες. Πας στο φαρμακείο κάθε μήνα, παίρνεις όσα κουτιά σου αντιστοιχούν,πληρώνεις. Με το χαρτί απο το νοσοκομείο, την απόδειξη του φαρμακείου κ τα κουπόνια απο τα γάλατα, το βιβλιάριο το δικό σου αλλά κ του παιδιού πας στο ικα στις παροχές,σου εγκρίνουν τα χαρτιά κ παίρνεις τα λεφτά απο το ικα. Όλο αυτό θα το κάνεις κάθε μήνα ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.

Το ζητούμενο για σένα είναι να πάρεις γνωμάτευση από γιατρό του παίδων. Εγώ όταν η κόρη μου ήταν βρεφάκι είχε τοπική αδερματίτιδα πήγα στην παπαδοπούλου στο αγλαία κυριακού κ παρότι μου έγραψε εξετάσεις μου έκανε αμέσως γνωμάτευση,γιατί ήταν πολύ σίγουρη πως το παιδί έχει αλλεργία.Οι εξετάσεις αλλεργίας εξάλλου σε μωρά μπορεί να μη δείχνουν τίποτα. Σε εμάς τουλάχιστον δεν έδειξαν. Έξι μήνες μετά πήγα σε γιατρό,που δε θα πω το όνομά της κ αρνιόταν να μου γράψει γνωμάτευση. Το αποτέλεσμα? 2 μήνες γάλα με 28 ευρώ το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.....Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ 2 ΜΗΝΩΝ ΠΙΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΑΛΦΑΡΕ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΩ ΤΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ..ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΗΔΗ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΓΙΕΡ ΚΟΠΡΑΝΩΝ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΗ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ).ΑΝ ΤΟ ΠΑΩ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ? ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΩ ΤΟ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ 60 ΗΜΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω την αλήθεια εμείς πηγαίναμε σε γιατρό που ήταν και σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε απλά μας είπε ελάτε αύριο απο εκεί να σας δώσω το χαρτι.....

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.....Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ 2 ΜΗΝΩΝ ΠΙΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΑΛΦΑΡΕ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΩ ΤΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ..ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΗΔΗ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΓΙΕΡ ΚΟΠΡΑΝΩΝ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΗ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ).ΑΝ ΤΟ ΠΑΩ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ? ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΩ ΤΟ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ 60 ΗΜΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙ!

 

Μάλλον εξαρτάται από το πού θα πε΄σεις... Σ' εμάς έδωσαν γνωμάτευση βασιζόμενοι μόνο σε αυτό που τους είπαμε για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

το τσμεδε σιγουρα ζηταει χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο?εμας περσι στο τσμεδε αγ. παρασκευης μου δεχτηκαν τη γνωματευση απο τον κανονικο απλο παιδιατρο μου.παρε στο τσμεδε αγ. παρασκευης και ρωτησε. διαφορετικα δε θα γλυτωσεις μια επισκεψη σε παιδιγαστρεντερολογο δημοσιου νοσοκομειου για να σου κανει εξεταση και να σου δωσει γνωματευση.

αααα! και βεβαιωση απλου αλλεργιολογου μας εχουν δεχτει, για ψαξε το

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τα τελευταια νεα σπο το τσμεδε μιας κ πηγαμε πριν απο 1 μηνα περιπου.Ζηταει γνωματευση απο δημοσιο νοσοκομειο, απο το διευθυντη της κλινικης που να γραφει τι σκευασμα κ ποσα κουτια το μηνα χρειαζεται το παιδι καθως κ τα barcode του σκευασματος πισω απο την αποδειξη του φαρμακειου.

 

Εμεις ακολουθουσαμε κανονικα τη διαδικασια κ περναμε κανονικα τα χρηματα μας για το γαλα HUMANA HA πισω αλλα τωρα μας το εκοψαν γιατι το κουτι απο το γαλα που παιρνουμε δεν εχει barcode που να βγαινει αλλα πρεπει να κουβαλαω ολοκληρο το μεταλλικο κουτι κ ετσι μου δωσαν ακυρο παρολο που νομιζω οτι το δικαιουμαστε.

Link to comment
Share on other sites

28 ευρω ειχε πριν 1 χρονο που το σταματησαμε αλλα θα σου προτεινα το Althera, το Alfare βρωμαει!!! Στην ιδια τιμη ειναι και εκεινο,ιδια εταιρεια λιγο καλυτερη γευση,υποαλλεργικο και αυτο και φυσικα καλυπτεται απο τα ταμεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω τα τελευταια νεα σπο το τσμεδε μιας κ πηγαμε πριν απο 1 μηνα περιπου.Ζηταει γνωματευση απο δημοσιο νοσοκομειο, απο το διευθυντη της κλινικης που να γραφει τι σκευασμα κ ποσα κουτια το μηνα χρειαζεται το παιδι καθως κ τα barcode του σκευασματος πισω απο την αποδειξη του φαρμακειου.

 

Εμεις ακολουθουσαμε κανονικα τη διαδικασια κ περναμε κανονικα τα χρηματα μας για το γαλα HUMANA HA πισω αλλα τωρα μας το εκοψαν γιατι το κουτι απο το γαλα που παιρνουμε δεν εχει barcode που να βγαινει αλλα πρεπει να κουβαλαω ολοκληρο το μεταλλικο κουτι κ ετσι μου δωσαν ακυρο παρολο που νομιζω οτι το δικαιουμαστε.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ...ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΔΟΥΝΕ

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια στο τσμεδε αγ. παρασκευησ και τωρα ακομα δεν μου ζηταν barcode...και το μαιο, που μας περασε τους πηγα χαρτι απο αλλεργιολογο και το δεχτηκαν. απο τον αυγουστο και μετα, παω και εγω χαρτι παιδων. μηπως με το καινουργιο συνταγολογιο ζητανε barcode?

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αγοράσει το γάλα μέσω καποιου αξιόπιστου site ;

Έχω βρει το http://www.pharmacy-drmario.com/en/index.php και έχω κουφαθεί με την διαφορά της τιμής.

Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΑΛΦΑΡΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΔΙΟΝΥΣΙΑ.....ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΙΡΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ NEOCATE ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΟΧΙ ΤΟ ADVANCE , TO ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ SITE..... ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟ NEOCATE ΚΑΝΕΙ 56,8 ΕΥΡΩ....ΞΕΡΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΑΥΤΑ Η ΔΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΙΣΩ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

κοριτσια μου σορυ για το ακυρο αλλα επειδη και εμεις ειχαμε αλλεργια αλλα ευτυχως την ξεπερασαμε...

πωλουνται γαλατα αλφαρε(για αλεργια-δυσανεξια στην πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος) ελληνικα αγορασμενα απο φαρμακειο,σε πολυ χαμηλη τιμη απο την πραγματικη του τιμη..υπαρχουν γυρω στα 15 γαλατα..οποιος ενδιαφερεετε ας στειλει π.μ..

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Παιδια επειδη ανήκω στο δημόσιο μπορει να μου πει καποιος τι αλλαγες εχουν γινει για να παίρνουμε τα λεφτα μας πίσω απο συνταγη αλλεργιολογου για alfare?

Μου ειπαν στον ΕΟΠΥΥ πως πλέον απο 1η Φεβρουαριου 2017 δεν θα καταθέτουμε χαρτιά αλλά θα δίνουμε την συνταγή κατευθείαν στα φαρμακεία. Ξερετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...