Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για πόσο καιρό το ΙΚΑ πληρωνει για λογοθεραπεία;


Recommended Posts

Έχω ένα γνωστό μου, 51 ετών, με παιδική εγκεφαλίτιδα.

Κάνει λογοθεραπεία εδώ και ένα χρόνο. Στο ΙΚΑ του είπαν ότι του εγκρίνουν τα χρήματα για τη θεραπεία μέχρι να κλείσει 1,5 χρόνο λογοθεραπείας.

Υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο η σχετική εγκύκλιος που να λέει για πόσο καιρό δικαιούται να παίρνει χρήματα για τη θεραπεία του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λογικά μετά θα του ανανεώνουν τις εγκρίσεις που πήρε απο Ηπείρου...

Εμας κάθε χρόνο τις ανανεώνουν για τέσσερα χρόνια τώρα...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις ραντεβού στο Κέντρο Παιδοψυχικής Υγιεινής του ΙΚΑ (παλιά ήταν στην Αραχώβης, πρόσφατα μετακόμισαν στην Ηπείρου) για εκτίμηση...Απο εκεί, αν διαγνώσουν πρόβλημα εκδίδουν μια γνωμάτευση με τον αριθμό των θεραπειών που εγκρίνουν για το παιδί. Κατόπιν πηγαίνεις στο ΙΚΑ της περιοχής σου μ' αυτές τις εγκρίσεις και περνάς επιτροπή. Μετά, κάθε μήνα με τις αποδείξεις της λογοθεραπεύτριας, πας στις παροχές και παίρνεις τα χρήματα που αντιστοιχούν στις εγκρίσεις σου...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tο θέμα είναι ότι του παν ότι μόλις κλείσει ενάμισι χρόνο, θα του διακόψουν τα χρήματα για τη λογοθεραπεία.

Ενώ στην αρχή του χαν πει ότι είναι απεριόριστο.

Γι αυτό ψάχνω την εγκύκλιο, να μάθω επιτέλους τι ισχύει.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM EIMAI MHΤΕΡΑ 4 ΖΟΥΖΟΥΝΙΩΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΜΑΝΑ.ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΥΣΗΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΟΥΝ.ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΔΥΜΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΟΥ.ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟ ΚΔΑΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΓΝΩΣΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΟΥ(ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ)ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΤΟ ΚΔΑΥ ΜΑΣ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ 20 ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ.ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΚΕΝΤΡΑ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΠΟ 50 ΕΩΣ 70 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.(ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ) ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙΑ ΜΟΥ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ. Α! ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΤΟ ΙΚΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 248 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ Η ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΠΟΛΙΤΕΛΕΙΑΣ ΕΤΣΙ ΤΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΙΚΑ :evil: [/b]

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...