Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ζουμε στο Βελγιο και με βαση το εδω εκπαιδευτικο συστημα ο Κωνσταντινος μας 3 χρονων πρεπει να παει σχολειο. Υπαρχουν ελληνοφωνα σχολεια τα οποια ομως ξεκινανε απο τα 6. Ο μικρος τωρα ειναι 2 χρονων (26 μηνων) και θα ξεκινησει γαλλοφωνο παιδικο σταθμο για να συνηθισει την γλωσσα. Μεχρι στιγμης βλεπει παιδικα προγραμματα στα γαλλικα αλλα παρακολουθουμε τηλεοραση και σε αλλες γλωσσες (αγγλικα και ιταλικα). Οταν ειμαστε εξω εγω χρησιμοποιω γαλλικα ή αγγλικα. Στο σπιτι ομως του μιλαμ μονο ελληνικα.

Τι θα γινει τωρα που θα πρεπε να επικοινωνει στα γαλλικα? Τι γλωσσα θα πρεπει να του μιλαμε? Ο συζυγος δεν ξερει γαλλικα και η δικη μου προφορα δεν ειναι και η καλυτερη. Επισης θα καταλαβαινω τι θα λεει? Γιατι και τα ελληνικα που μιλαει ο μικρος θελουν φαντασια και εξασκηση για να γινουν κατανοητα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο σπιτι ελληνικά στο σταθμο γαλλικά ! Εσεις θα συνεχίσετε να του μιλάτε Ελληνικα στο σπιτι και απο μονος του θα ξεχωρισει σιγα σιγα τι θα μιλάει με τον καθενα (γονεις , δασκαλες )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σωστα!και εμεις μενουμε γερμανια και απο τον παιδικο σταθμο η κορη μου αρχισε να μιλαει και γερμανικα απο τα 2,5 τωρα που ειναι 4 τα ξερει φαρσι αλλα στο σπιτι μιλαμε μονο ελληνικα για να μη τα ξεχασει.ωρες ωρες μου απανταει γερμανικα αλλα οταν της ξαναλεμε την ιδια προταση στα ελληνικα τοτε ξεκολλαει:) παντως η 2η γλωσσα ειναι ενα υπερ στις μερες μας γιατι σε λιγα χρονια που θα πρεπει να μαθει αγγλικα θα την διευκολυνει μιας και τα γερμανικα με τα αγγλικα μοιαζουν σε αρκετες λεξεις απλα αλαζει η προφορα.απλα δε πρεπει να ξεχασουν και τη μητρικη τους γλωσσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...