Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΔΕΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ( αλλαγη ιδιοκτητη επιχειρησης)


TONIA_Β

Recommended Posts

Για χαρά σε όλους. Είμαι καινούργια χρήστης και συγχωρέστε με για τυχόν παρατυπίες. Έχω μία ειδική περίπτωση και θέλω την βοήθειά σας. Ο μπεμπούλης μου είναι 2μηνών και 10 ημερών. Πήγα στον ΟΑΕΔ για να πάρω την άδεια και μου είπαν να πάρω και την κανονική μου (1μήνα) και μετά.Ως εδώ καλα. Υπάρχει το εξής πρόβλημα. Αφού ξεκινήσει η άδεια μητρότητας από τον ΟΑΕΔ, στην εταιρία που δουλεύω (Franchise) πιθανά να αλλάξει ο εργοδότης - επωνυμία. Άρα αυτομάτως εγώ χάνω το δικαίωμα της 6μηνης άδειας παρόλο που θα συνεχίσω να εργάζομαι κάτω απο το ίδιο καθεστώς???? SOS

ΚΑΙ ΓΩ ΦΡΕΣΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ....ΤΙ ΧΑΡΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΑ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΣΗ. ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ.

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11121

 

Σε αυτό το ποστ μία κοπέλα παραπονιέται για το ότι δεν κοιμάται. Μεταξύ άλλων, όμως, αναφέρει κι αυτά. Έχε το στα υπόψιν μη βρεθείς προ απροόπτου:

 

"Στη δουλεια γύρισα για να μην χάσω τα δικαιώματα μου..τι εννοώ...Η εταιρεία στην οποια εργαζομαι "κλείνει" και ανοίγει με άλλο ΑΦΜ και αλλη επωνυμια αν και ουσιαστικα όλα παραμένουν ως έχουν, τυπικά χάνω τα δικαιώματα μου περι 6μηνης άδειας ή έστω μειωμένου ωραρίου...Θα συνεχίσω να έχω τα δικαιώματα αυτά μόνο αν γίνει πρόσληψη και στηνκαινούργια εταιρεία, ακριβώς την επόμενη ημέρα απο το κλείσιμο της υπάρχουσας. Οπότε, υπέκυψα στις πιέσεις του εργοδότη και γύρισα άρων άρων στη δουλειά με σκοπό να πάω (γιατι εγώ τα κανονίζω) την πρόσληψη μου άμεσα στον ΟΑΕΔ, για την καινούργια εταιρεία. Η νύστα και η κούραση μου δεν περιγράφεται. Πλέον, δεν έχω το προνόμιο να κοιμηθώ λιγο το πρωι που το μωρο κοιμάται, αφού είμαι στην δουλειά και γυρνάω σπίτι κουρέλι και προσπαθώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του μωρού...Το κεφάλι μου παει να σπάσει απο τη νύστα...

Σε ότι αφορά στο θέμα με τον άντρα μου, δεν έχω και την ψυχική διαθεση να προσπαθήσω να αλλάξω την υπάρχουσα κατάσταση. Τον μόνο ανθρωπο που θέλω διπλα μου μερα νυχτα είναι η μητερα μου η οποια και με βοηθαει αφανταστα...Χωρίς αυτή δεν θα μπορούσα να κάνω τιποτα. Τώρα κανω υπομονή μεχρι να ανοιξει η καινουργια εταιρεια οπως σας προανεφερα, να κατοχυρώσω τα δικαιωματα μου και να πω ενα μεγα ΑΪ ΣΙΧΤΙΡ και να κάτσω την 6μηνη άδεια μητρότητας..."

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...