Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑΤΤΑ - ΕΤΑΠ ΜΜΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ?


irene77

Recommended Posts

υπαρχει καποια που εχει για ταμειο το ΤΑΤΤΑ να μου πει τι πειρε οτνα γεννησε η αν ξερει τι θα παρει? αν δικαιουμαστε το επιπλεον 6μηνο κλπ?[/b]

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


irene εγω ειμαι στο ΤΑΤΤΑ δεν εχω γεννησει βεβαια αλλα το σιγουρο είναι ότι το 6μηνο δεν το δικαιούμαστε είναι μόνο για ΙΚΑ όσο για τα λεφτά αν εννοείς το επίδομα νομίζω γύρω στα 2200

.png

 

dev104pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι πειρα τηλ και ρωτησα δε το δικαιουμαστε...γιατι ομως μας κρατανε εισφορες και για το ικα.... γρρρρρρρρρρ

δικαιουμαστε λεει μονο 119 μερες

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια ειμαι και εγω παιδι του ΤΑΤΤΑ... Σημερα πήγε ο αντρας μου και ρωτησε για το επιδομα τοκετου με καισαρική και του ειπαν οτι ειναι γυρω στα 3.300 αν θυμαμαι καλα!!!

(Τα τρια ειναι σιγουρα το ποσο παραπάνω δεν ειμαι σιγουρη,,,)

Επισης ρωτησε και για το 6μηνο και του ειπαν οτι δεν το διακιουμαστε!!!

Νομιζω πως ειναι ντροπή, τι σημαινει αυτο, εμεις δεν ειμαστε εργαζομενες; Θα ηθελα να στειλω μια επιστολή, δεν εχω αποφασισει ακομη που στο Ταμειο μας ή στην Υπουργό μας? Που πρεπει να φωναξουμε για να μας ενταξουν και εμας???

Αυτα αν μαθετε κατι νεοτερο ειδοποιηστε και εμενα.

Καλα γεννητουρια σε όλες μας

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου χαν πει τηλεφωνικα 3600 στην καισαρικη αλλα αμα δε το δω δε το πιστευω..

τωρα παμε στο αλλο

πειρα μια εβδομαδα τωρα αναρωτικη γιατι ειμαι χαλιαα και πηγε το χαρτι ο αντρας μου στο ταμειο

και αρχισαν τις βλακιες τελος παντων το τελειωσε αυτο.

ρωτησε για το αν χρειαστω αλλη αδεια καθε ποτε πρεπει να πηγαινω χαρτι.

και του παν πως αν η αδεια περασει το μηνα πρεπει να περασω επιτροπη.

και αναρωτιεμαι τωρα εγω πως περναει επιτροπη μια εγκυος που στο χαρτι γραφει οτι ειναι στο κρεβατι?

επισης ρωτησε τι λεφτα θα περνω στην αναρωτικη.,,, και δεν ηξεραν να πουν πρεπει λεει να κατσουμε να τα υπολογισουμε....

Μπαχαλο....

πρεπει να παω απο κει αλα και να παω ακρη δε θα βγαλω,,,

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μου χαν πει τηλεφωνικα 3600 στην καισαρικη αλλα αμα δε το δω δε το πιστευω..

τωρα παμε στο αλλο

πειρα μια εβδομαδα τωρα αναρωτικη γιατι ειμαι χαλιαα και πηγε το χαρτι ο αντρας μου στο ταμειο

και αρχισαν τις βλακιες τελος παντων το τελειωσε αυτο.

ρωτησε για το αν χρειαστω αλλη αδεια καθε ποτε πρεπει να πηγαινω χαρτι.

και του παν πως αν η αδεια περασει το μηνα πρεπει να περασω επιτροπη.

και αναρωτιεμαι τωρα εγω πως περναει επιτροπη μια εγκυος που στο χαρτι γραφει οτι ειναι στο κρεβατι?

επισης ρωτησε τι λεφτα θα περνω στην αναρωτικη.,,, και δεν ηξεραν να πουν πρεπει λεει να κατσουμε να τα υπολογισουμε....

Μπαχαλο....

πρεπει να παω απο κει αλα και να παω ακρη δε θα βγαλω,,,

 

Καλημερα σας. Εχω και εγω την ιδια απορία με την επιτροπή, αλλα τι ναπώ, ίσως να κανονιζουν να πάει καποιος δικος σου (που και αυτο γίνεται;) προσκομίζοντας ίσως κάποιον υπέρηχο που να δείχνει οτι δεν μπορεις να παραστεις.

Για την αδεια τώρα νομιζω, πως λειτουργεί κανονικά σαν ειχες αδεια λογω ασθένειας. Τους πας το χαρτί με την αδεια που σου εχει γράψει ο γιατρός , την υπογράφει ο αρχίατρος, την πηγαίνεις στη δουλεια να πάρεις υπογραφές και σου γραφουν και το μισθό σου, και μετα πας το χαρτί ξανά στο ταμείο το οποίο το καταθέτεις για να πάρεις τα λεφτά σου. Το κακό είναι οτι τα λεφτά αυτά θα τα πάρεις μετα από 3-4 μήνες!!!

Ετσι ηταν πάντα με τις αναρρωτικές!

Να σκεφτεις οτι εγω εκανα αποξεση 19 Νοεμβρίου, ειχα πληρώσει το εισητήριο στο νοσοκομείο και την επόμενη κατεθεσα την απόδειξη για να πάρω τα χρηματα πίσω... ε, ακομη δεν τα εχω πάρει!!!

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites

Cat ξερεις και τι διαδικασια ακολουθουμε οταν φτασουμε στην αδεια την κανονικη?

εκει πληρωνομαστε απ το ταμειο η τον εργοδοτη?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν θυμαμαι, εχουν περασει και 4 χρονια βλέπεις, νομιζω πάντως πως τα λεφτά της αδειας τοκετου και του επιδόματος τοκετού που παίρνεις απο το Ταμείο τα παίρνεις όλα μαζι πακέτο.

Η δουλειά σταματάει να σε πληρώνει οταν σταματας για τις 119 ημέρες και ξαναξεκινάει αμέσως μετα.

ΑΥτο θυμαμαι αλλα θα ρωτήσω και στη δουλεια για πιο σίγουρα

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω να πω ότι αυτό το ταμείο είναι λίγο (εως εντελώς χάλια) άσε που κάθε πέμπτη εχουν στάση εργασίας, η γραφειοκρατεία τους είναι ελεεινή. Πήγα προχτές για κάτι εξετάσεις και ζήτησα καινούργια λίστα γιατρών και εκτός ότι έχουν αυτή που πήρα το 2004 όταν πρωτοασφαλίστηκα μου είπαν και ότι τελειώνουν οι συμβάσεις με τις κλινικές και τα νοσοκομεία και αν χρειαστώ κάτι να πάρω τηλέφωνο :shock::shock::shock:

αλήθεια έχει καμία κοπέλα κανένα γυναικολόγο να είναι σε δημόσιο από το ταμείο? (νομίζω πως όλοι είναι ιδιωτικοι)

.png

 

dev104pr___.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω να πω ότι αυτό το ταμείο είναι λίγο (εως εντελώς χάλια) άσε που κάθε πέμπτη εχουν στάση εργασίας, η γραφειοκρατεία τους είναι ελεεινή. Πήγα προχτές για κάτι εξετάσεις και ζήτησα καινούργια λίστα γιατρών και εκτός ότι έχουν αυτή που πήρα το 2004 όταν πρωτοασφαλίστηκα μου είπαν και ότι τελειώνουν οι συμβάσεις με τις κλινικές και τα νοσοκομεία και αν χρειαστώ κάτι να πάρω τηλέφωνο Shocked Shocked Shocked

αλήθεια έχει καμία κοπέλα κανένα γυναικολόγο να είναι σε δημόσιο από το ταμείο? (νομίζω πως όλοι είναι ιδιωτικοι)

 

Μη το λες αυτο για το ταμειο μας εχει αρκετα καλά!!! Ενταξη υπάρχουν οι καθυστερησεις σε πληρωμές και διαφορα αλλα, αλλα στο γενικο συνολο ειναι αρκετα καλο ταμείο, Εχεις τοσα εξωτερικα διαγνωστικα κέντρα που μπορεις να κάνεις τις εξετασεις σου, πληρωνοντας πλεον μοναχα το 20%, μπορει οποιοσδηποτε γιατρος να σου συνταγογραφει φαρμακα, εχεις καλη θεση αν χρειαστει σε δημοσιο νοσοκομείο κ.α

Τι να πουν αυτοι που εχουν ΙΚΑ;;;;;

Εγω δεν εχω πληρωσει σχεδον κανενα εμβολιο του γιου μου και μας τα εκανε και ο δικος μας παιδιατρος!!!

Οσο για τα νοσοκομεια και τις συμβάσεις παντα ισχυε οτι επρεπε να παρεις τηλεφωνο για να δεις τι ακριβώς ισχυει, οπως και με τους γιατρους, πρεπει παντα να τηλεφωνας για να δεις αν ειναι ακομη συμβεβλημενος με το Ταμειο μας.

Τελωσπαντων οσον αφορα τους γιατρους εγω προσπαθησα μηπως και ηταν καποιος σε δημοσιο νοσοκομείο, ηθελα να εχω και κάποια συσταση απο κάποιον, αλλα δεν βρήκα κανεναν. Εχω βρει εναν ομως του ταμείου που μου γραφει τις εξετασεις που μου δινει ο δικος μου γιατρος. Αν θελεις να σου πώ, αν και δεν νομιζω κάποιος να σου δημιουργησει κανενα πρόβλημα αν του ζητησεις κατι τετοιο, απλα δυστυχως ειναι μια ταλαιπωρια που πρεπει να περάσουμε!

Εμαθα επισης οτι αν πας χαρτι απο το γιατρό σου που να πιστοποιει την εγκυμοσύνη σου το καταθέτεις και το περνανε στην επιτροπή, και δεν πληρώνεις τη συμμετοχη του 20% μέχρι να γεννησεις.

:)

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θελεις να σου πώ, αν και δεν νομιζω κάποιος να σου δημιουργησει κανενα πρόβλημα αν του ζητησεις κατι τετοιο, απλα δυστυχως ειναι μια ταλαιπωρια που πρεπει να περάσουμε!

Εμαθα επισης οτι αν πας χαρτι απο το γιατρό σου που να πιστοποιει την εγκυμοσύνη σου το καταθέτεις και το περνανε στην επιτροπή, και δεν πληρώνεις τη συμμετοχη του 20% μέχρι να γεννησεις.

:)

 

 

Eγω θελω να μου πεις το γιατρο που σου γραφει τις εξετασεις και πως του ειπες οτι δε θες να σε παρακολουθει κιολας.. θελω να γραψω εξετασεις.

το δευτερο ναι ισχυει και γω θα παω το χαρτι τωρα να βγαλουν το 20%.

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...