Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναυτιλιακές & Τραπεζες - Πορισμα του Συνηγορου του Πολιτη


prosperous

Recommended Posts

Ενημερωτικα σας λεω οτι εμαθα πως δεν μπορουν να παρουν ολοι οι ασφαλιζομενοι στο ΙΚΑ το εξαμηνο του ΟΑΕΔ. Παει βαση της συμβασης που εχει η επιχειρηση με το ΙΚΑ φερειπειν οι υπαλληλοι γραφειου ναυτιλιακων δεν το δικαιουνται και αυτο το εμαθα απο φιλη που προσφατα γεννησε και η οποια εργαζεται σε ναυτιλιακη και το εψαξε (ανεπισημα το λεω αλλα μαλλον ισχυει και για τραπεζικους υπαλληλους ασφαλισμενους στο ΙΚΑ)..κριμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι αλήθεια! Υπάλληλοι σε ναυτιλιακές εταιρείες , τράπεζες και δημόσιοι υπάλληλοι δεν μπορούν να το πάρουν. Το έψαξα μέσω ΟΑΕΔ και δεν το δίνουν. Κρίμα δεν λες τίποτα. Στη δική μας εταιρεία μας δίνουν άδεια άνευ αποδοχών...και τ αέξοδα να τρέχουν...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εμένα στον τοπικό ΟΑΕΔ μου είπαν πως υπάλληλοι Ναυτιλιακών εταιρειών δεν το δικαιούνται..τώρα το γιατί...δεν το ξέρω...σίγουρα όμως είναι μεγάλη αδικία... Κανονικά θα επρεπε ολες οι νεες μητέρες να κάθονται κανένα χρόνο με το μωρο τους..αλλά πού ειναι το κράτος κοινωνικής πρόνοιας; Και ύστερα σου λέει ...έχει χαθεί ο θεσμός της οικογένειας κλπ...Εμ, πώς να μην χαθεί όταν ο ένας τρέχει αριστερα και ο άλλος δεξια για να εξασφαλίσει τα προς το ζειν; Ειδικα οι νέες μητέρες πρέπει να προστατεύονται και να αμοιβονται απο το κράτος... Αντε τώρα πες σε μια κοπέλα καριεριστα να κάνει παιδί...πού..πώς; Αφού θα βγει εκτος παιχνιδιού, θα χάσει και τον μισθό της και όλα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου κάνει εντύπωση!

 

Θα ρωτήσω στο υπουργείο!

 

Για τις τράπεζες εάν η υπάλληλος είναι υπο καθεστώς ΙΚΑ το δικαιούται σίγουρα!

 

Θα σας ενημερώσω!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσιαρωτησα στο υπουργειο!!!

Στις ναυτιλιακες λογω συμβασεως εχουν ευνοϊκοτερο μειωμενο ωραριο οποτε οι εργαζομενες μητερες δεν δικαιουνται την εξαμηνη αδεια

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια οποια ξερει ας μου απαντησει γιατι θα τρελλαθωωωωω!!!

Δουλευω σε ναυτιλιακη εταιρεια αλλα πχ ολα τα επιδοματα λοχειας-μητροτητας τα εχω λαβει απο το ΙΚΑ!Δικαιουμαι την εξαμηνη αδεια μητροτητας;;;

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια οποια ξερει ας μου απαντησει γιατι θα τρελλαθωωωωω!!!

Δουλευω σε ναυτιλιακη εταιρεια αλλα πχ ολα τα επιδοματα λοχειας-μητροτητας τα εχω λαβει απο το ΙΚΑ!Δικαιουμαι την εξαμηνη αδεια μητροτητας;;;

 

Αν η σύμβασή σου σου παρέχει ευνοικότερη μεταχείρηση από το ΙΚΑ (όπως συμβαίνει στις τράπεζες) δεν δικαιούσαι το εξάμηνο, καθ'ότι μέρος του το παίρνεις ως κεκτιμένο του κλάδου σου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια οποια ξερει ας μου απαντησει γιατι θα τρελλαθωωωωω!!!

Δουλευω σε ναυτιλιακη εταιρεια αλλα πχ ολα τα επιδοματα λοχειας-μητροτητας τα εχω λαβει απο το ΙΚΑ!Δικαιουμαι την εξαμηνη αδεια μητροτητας;;;

 

Αν η σύμβασή σου σου παρέχει ευνοικότερη μεταχείρηση από το ΙΚΑ (όπως συμβαίνει στις τράπεζες) δεν δικαιούσαι το εξάμηνο, καθ'ότι μέρος του το παίρνεις ως κεκτιμένο του κλάδου σου.

 

Μα, αυτο ειναι το περιεργο!Πως τα επιδοματα ακομα και η αδεια λοχειας ηταν βαση αυτο που καθοριζει το ΙΚΑ.Δεν εχω απο αλλο ταμειο κατι ευνοϊκο!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

 

δεν ξέρω για τις ναυτιλιακές αλλά έχω μάθει ότι στη eurobank δεν σε απολύουν αν δεν περάσουν 2 χρόνια μετά τον τοκετό και αυτό είναι ένα παράδειγμα ευνοικότερης ρύθμισης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Ο Συνήγορος του Πολίτη εξεδωσε πόρισμα ότι ο ΟΑΕΔ κακώς απορρίπτει τις αιτησεις των εργαζομενων σε ναυτιλιακές και ιδ.τραπεζες. Το θέμα έχει κοινοποιηθεί και στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους. Το γνωρίζετε? Με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα μιας και εργάζομαι σε ναυτιλιακή και έχω ήδη κάνει δυο ενστάσεις στις απορριπτικές αποφάσεις του οαεδ για το εξάμηνο. Για να δούμε αν θα έχουμε εξελίξεις. Μήπως ξέρει καμια συνφορουμίτισσα να μας ενημερώσει σχετικά?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εργαζομαι σε τραπεζα δεν μου επετρεψαν να παρω την 6μηνη αδεια παρολο που τη χρειαζομουν πολυ. Η αιτιολογια απο τον ΟΑΕΔ ηταν οτι δικαιουμαι 9μηνη αδεια απο τον εργοδοτη (ως συγχωνεμενο μειωμενο ωραριο) την οποια φυσικα οι τραπεζες δεν δινουν !!! Απαραδεκτο ετσι εμεινα μονο με τους 4,5 μηνες του ΙΚΑ.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως που εργαζομαι σε τραπεζα δεν μου επετρεψαν να παρω την 6μηνη αδεια παρολο που τη χρειαζομουν πολυ. Η αιτιολογια απο τον ΟΑΕΔ ηταν οτι δικαιουμαι 9μηνη αδεια απο τον εργοδοτη (ως συγχωνεμενο μειωμενο ωραριο) την οποια φυσικα οι τραπεζες δεν δινουν !!! Απαραδεκτο ετσι εμεινα μονο με τους 4,5 μηνες του ΙΚΑ.

 

Αυτό που λες "συγχωνευμενο μειωμενο ωραριο" ονομαζεται "ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια". Ακριβώς αυτή η αιτιολογια απορριψης είναι παράνομη, συμφωνα με τον Συνήγορο του Πολίτη. Εφόσον ο ΟΑΕΔ δεν μας εξασφαλίζει ότι θα κάνουμε χρήση της ισόχρονης άδειας, κακώς μας απορρίπτει την αίτηση για το εξάμηνο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ρε κορίτσια θα τρελλαθώ.

Μίλησα σήμερα με τα κεντρικά του ΟΑΕΔ με μια κυρία, η οποία μου είπε ότι λάθος έχουμε καταλάβει, η εξάμηνη άδεια (σαν χρόνος δλδ) παρέχεται σε όλες τις ασφαλισμένες στο ικα-εταμ και ο οαεδ απλώς εξετάζει τη χρηματοδότηση του εξαμήνου. Δηλαδή την άδεια την παίρνουμε έτσι κι αλλιώς. Πήρα τηλέφωνο και την επιθεώρηση εργασίας και δεν ήξεραν "εμείς λέμε στις κοπέλες που εργάζονται σε ναυτιλιακές ότι δεν το δικαιούνται, αλλά αν σας είπαν από τον οαεδ έτσι, κάντε μια αίτηση να σας το δώσουν και γραπτώς", έτσι μου ειπαν.

Εννοείται πως έχω ξετρελλαθεί απ τη χαρά μου, αλλά έχω και έναν ενδιασμό, όντως ισχύει? Γνωρίζει κατι κανείς?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εργάζομαι κ εγώ σε ναυτιλιακή εταιρεία και αν κ δεν είμαι έγκυος ακόμα ξεκινάω τις προσπάθειες τώρα και με ενδιαφέρει πολύ να γνωρίζω αν δικαιούμε το 6μηνο ή όχι. Εντωμεταξύ μια φίλη μου που είναι εγκυος τώρα εργάζεται κ αυτή σε ναυτιλιακή ρώτησε κ της είπαν πώς όχι αλλά να ζητήσει αλλού γραπτώς τους λόγους που δεν γίνεται... οτι γνωρίζετε θα ήταν πολύ χρήσιμο..

Τι ευνοικούς όρους έχουμε εμείς που δουλεύουμε σε ναυτιλιακές?

Link to comment
Share on other sites

Exoυμε μεγαλύτερης διάρκειας μειωμένο ωράριο.

Παρε τηλ στα κεντρικά του οαεδ (210-9989000) να ρωτήσεις για το εξάμηνο, πες το και στη φίλη σου, εμενα εκεί μου το είπανε ότι τους 6 μήνες τους δικαιούμαστε, σαν άδεια άνευ αποδοχών, η χρηματοδότηση είναι που δεν εγκρίνεται για την ώρα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες "συγχωνευμενο μειωμενο ωραριο" ονομαζεται "ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια". Ακριβώς αυτή η αιτιολογια απορριψης είναι παράνομη, συμφωνα με τον Συνήγορο του Πολίτη. Εφόσον ο ΟΑΕΔ δεν μας εξασφαλίζει ότι θα κάνουμε χρήση της ισόχρονης άδειας, κακώς μας απορρίπτει την αίτηση για το εξάμηνο.

εχουμε δικιο αλλα που θα το βρουμε?εγω εχω ηδη επιστρεψει στην δουλεια και οταν τους ειπα οτι ο εργοδοτης μου δεν το μου το δινει μου ειπαν ¨-αυτο ειναι αλλο θεμα-τι αλλο θεμα ειναι δηλαδη?το αποτελεσμα μετραει και αυτο ειναι οτι εγω γυρισα στην δουλεια με μωρο 4 μηνων.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω δημητρα αρτεμις, επειδή και εγώ δουλεύω σε τράπεζα 4,5 μήνες συνολικά πήρες ,ε?Δηλαδή και πριν και μετά την γέννηση του μωρού???

ναι ακριβως 4 μηνες και 2 εβδομαδες συνολικα (πριν και μετα)

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κοριτσια γνωριζεται τιποτα νεοτερο για εμας που δουλευουμε σε Ναυτιλιακες εταιριες? Αλλαξε μηπως κατι τον τελευταιο χρονο και τελικα δικαιουμαστε το 6μηνο? Τι αλλες "ευνοικες" συνθηκες υποτιθεται πως ισχυουν για εμας????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σε ολους! ειμαι και γω μανουλα με μωρακι 30 ημερων.σημερα εμαθα πως δεν δικαιουμαι το 6μηνο το οαεδ γιατι ειμαι υπάλληλος ναυτιλιακης εταιριας. αν καποιος γνωριζει οτιδηποτε νεοτερο ας το μοιραστει μαζι μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...