Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωοληψία !


Recommended Posts

καλημέρα κοριτσακια μου!ειναι η πρωτη εξωσωματικη που κανω αλλα η τελευταια προσπαθεια μετα απο σπεματεγχυσεις.Αυριο θα κανω ωοληψια και φοβαμαι πολυ για την ναρκωση κτλ.Ειμαι επισης αγχωμενη για το αν θα πιασουν τα δυο ωαρια που θα βαλουμε.Αντε βρε κοριτσια καντε κι εσεις μια προσευχη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είναι τίποτα! Μην αγχώνεσαι καθόλου. Μια "βολτίτσα" είναι... :)

 

Λεπτομέρειες πια δε θυμάμαι......... τότε πίστευα πως δε θα τα ξέχναγα ποτέ! Αλλά τελικά 4 χρόνια μετά δε θυμάμαι και πολλά ..... :) :) :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αληθεια μαμα alcyon; μακαρι γιατι τα εχω κανει πανω μου στην κυριολεξια...αχ αχ

αντε να δουμε...

vasov μου μην ανησυχεις,ολα θα πανε καλα!!!!ειμαστε στην ιδια κατασταση εγω θα κανω ωολληψια τη δευτερα!!!!θα μου πεις πως ειναι οταν με το καλο τελειωσεις τη διαδικασια!!
Link to comment
Share on other sites

Mη φοβασαι η ωοληψια δεν ειναι τιποτα.Με το καλο και ευχομαι τα καλυτερα

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ένα από τα δύο καλύτερα κομμάτια της όλης διαδικασίας. Το άλλο επίσης καταπληκτικό κομμάτι είναι η εμβρυομεταφορά.

 

Συναισθηματικά θυμάμαι πως είχα όλα αυτά τα αισθήματα προσμονής, αγωνίας, αισιοδοξίας, φόβου ...... αλλά επειδή είναι ενεργό κομμάτι της όλης διαδικασίας, αισθάνεσαι πως πραγματικά "κάτι κάνεις", πως δεν αδρανείς, πως δίνεις τον καλύτερό σου εαυτό (και μάλλον αυτό είναι... κυριολεξία ;) ).

 

Από πρακτικής άποψης δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα (κάτι που σημαίνει πως δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη ταλαιπωρία). Ενώ τις ενεσούλες -για την προετοιμασία των ωαρίων- τις θυμάμαι ακόμα (τζινγκ... τσιμπάνε! Λίγο μεν, αλλά εε το θυμάμαι).

 

Ααααα τώρα μου ήρθε φλας! Θυμάμαι πως μετά τη διαδικασία (στην οποία δεν καταλαβαίνεις τίποτα γιατί κοιμάσαι), ήμουν τόσο χαρούμενη... μα τόσο χαρούμενη... που φίλησα τα χέρια του γιατρού. :)

 

Πόνο.. χμμ όχι δε θυμάμαι να είχε καθόλου πόνο.

 

Όπως βλέπεις ... συναισθήματα θυμάμαι... διαδικασία όχι τόσο. Άρα πιο έντονα είναι αυτά που βιώνεις συναισθηματικά, παρά η πρακτική διαδικασία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλε, δεν ειναι τιποτε απολυτως η ωοληψια. Και δεν ειναι ναρκωση κανονικη, με την εννοια οτι αναπνεεις κανονικα και οχι μεσω μασκας οξυγονου. Μιλαμε για μεθη, δηλαδη, σου βαζουν το αναισθητικο απο το χερακι και τσουπ....σε περνει ο υπνος. Το εχω κανει τρεις φορες! Κανενα προβλημα ουτε μετα, με ενα παυσιπονακι, περναν και τα τυχον πονακια.

 

Θα δεις και εσυ οτι ειναι ενα απο τα ευκολα κομματια της εξωσωματικης, το πιο χαρουμενο ειναι η μεταφορα των εμβρυων και το πιο δυσκολο ψυχολογικα ειναι το κομματι της αναμονης. Εκει ειναι δυσκολα τα πραγματα...

 

ευχομαι απο καρδιας πολυ πολυ πολυ καλη επιτυχια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κοριτσακια μου!ειναι η πρωτη εξωσωματικη που κανω αλλα η τελευταια προσπαθεια μετα απο σπεματεγχυσεις.Αυριο θα κανω ωοληψια και φοβαμαι πολυ για την ναρκωση κτλ.Ειμαι επισης αγχωμενη για το αν θα πιασουν τα δυο ωαρια που θα βαλουμε.Αντε βρε κοριτσια καντε κι εσεις μια προσευχη...

Βάσο μου μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά!! Και εγώ αύριο θα κάνω την ωοληψία!! Αφού θα μας κοιμήσουν δεν θα καταλάβουμε τίποτα!!!

όσο για την εβρυομεταφορά γιατί να μην πιάσουν??? Να ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΑ!! ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

vasov μου μην ανησυχεις,ολα θα πανε καλα!!!!ειμαστε στην ιδια κατασταση εγω θα κανω ωολληψια τη δευτερα!!!!θα μου πεις πως ειναι οταν με το καλο τελειωσεις τη διαδικασια!!

 

 

 

τελικα οντως δεν ηταν τιποτα.Ακομα κι εγω που πιο φοβητσιαρα δεν υπαρχει στον κοσμο το λεω τωρα πια.Καλη επιτυχια Ευουλα μου και μην ανησυχεις καθολου.Το μονο που με αγχωνει ειναι αν θα πιασουν τα ωαρια μου.Θα ξερω μαλλον αυριο.Την θετικη σας ενεργεια φιλεναδες και ευχαριστω που με καθησυχασατε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που όλα παίρνουν το δρόμο τους... να ρωτήσω κάτι που μου έκανε εντύπωση... Γιατί δύο ωάρια; Είχα την εντύπωση πως μπαίνουν 3. Απλή περιέργεια......

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vasov καλή επιτυχία κοριτσάκι μου όλα θα πάνε καλά!!!

Αν κάνεις σε δύο μέρες την εμβρυομεταφορά, σε 12 μέρες

θα έχεις την απάντηση του test, που εύχομαι ολόψυχα να

είναι θετική!!!!!!

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

τελικα οντως δεν ηταν τιποτα.Ακομα κι εγω που πιο φοβητσιαρα δεν υπαρχει στον κοσμο το λεω τωρα πια.Καλη επιτυχια Ευουλα μου και μην ανησυχεις καθολου.Το μονο που με αγχωνει ειναι αν θα πιασουν τα ωαρια μου.Θα ξερω μαλλον αυριο.Την θετικη σας ενεργεια φιλεναδες και ευχαριστω που με καθησυχασατε.
Μπραβο κοριτσακι μου!!!!παει και αυτο.τωρα αρχιζουν τα καλυτερα!!!εγω παω για ωολληψια τη δευτερα!!!!καλη τυχη σε ολες μας!!!
Link to comment
Share on other sites

τα δυο ωαρια ηταν καθαρα δικη μας επιλογη, το γνωριζω οτι κανονικα βαζουν τρια απλα λογω της παλιας μου αποβολλης δεν θελησαμε να αφαιρεσουμε καποιο σε περιπτωση που πιασει.Την Δευτερα κανω εμβρυομεταφορα και αναμενω μετα με αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή .. επιτυχία στη γονιμοποίηση....

και έπειτα ... καλή στερέωση! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία vasov.

είμαι νέο μέλος και γψ κάνω τη δεύτερή μου προσπάθεια εξωσωματικής...τη δευτέρα έχω ωοληψία και μετά έπεται η συνέχεια.....

φοβάμαι πολύ τη μέθη παρόλη την εμπειρία της πρώτης φοράς που κοιμήθηκα του καλού καιρού, αλλά διαβάζοντας το φορουμ...κορίστια άρχισα να σκέφτομαι πιο αισιόδοξα..και σας ευχαριστώ όλες.

κσλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν με αυτό τον τροπο, γιατί θάλει υπομονή και ψυχραιμία!!!!

Link to comment
Share on other sites

vasov αχ ναι κοριτσι μου οπως τα λες, να μιλάμε σε λίγες μέρες για θετικά τεστ εγκυμοσύνης....

εγω δεν έχω πολλές φίλες με τισ οποίες συζητάω το θέμα, γιατί δε βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με μένα και όσο νάναι δεν μπορούν πράγματι να καταλάβουν τι περνάμε....και χαίρομαι τελικά που μοιράζομαι μαζί σας τα συναισθήματά μου και παίρνω και κουράγιο και δε νιώθω τόσο μόνη στην όλη ιστορία.....

πολλά φιλιά σε όλες σας

Link to comment
Share on other sites

πως πήγε η ωοληψία σου stellasss ? ήταν όλα όπως περίμενες? τα πηρε όλα τα ωάρια ο γιατρός ....με τη γονιμοποίηση όλα καλά? με το καλό η εμβρυπμεταφορά..

εγώ αύριο και λόγω άγχους διαβάζω τα νέα σας..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...