Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ υγρά κατά τον πρώτο μήνα της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλημέρα!Είμαι τεσσάρων εβδομάδων, το πρώτο μου παιδί και ανυσηχώ γιατί παρατήρησα λίγα καφέ υγρά στο σκούπισμα την περασμένη εβδομάδα.Ο γιατρός μου είπε να παρω UTROGESTAN 1 κάθε 8 ώρες, τα οποία ξεκίνησα με 3 μέρες καθυστέρηση γιατί διαβάζοντας τις αντεδείξεις δίστασα!Όταν όμως είδα ότι συνεχίζεται το πρόβλημα ξεκίνησα να τα παίρνω κανονικά και τώρα 3 ημέρες μετά δεν εχω πρόβλημα μέχρι στιγμής.Μόνο λίγα πονάκια, αλλά σχεδόν ανεπαίσθητα. Επίσης προσπαθώ να ξεκουράζομαι. Έχει καποια απο εσάς παρόμοια εμπειρία. Είναι ένδειξη πιθανής μελλοντικής αποβολής;Που οφείλονται; Ανυσηχώ για την συνέχεια!! Παρακάλω απαντήστε.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατά τη γνώμη μου από τη στιγμή που εμπιστεύεσαι το γιατρό έπρεπε να πάρεις απευθείας τα φάρμακα. Αποκλείεται ο γιατρός σου να σου έδινε κάτι που θα σου έκανε κακό ή εσένα ή στο μωράκι σου.

Συνέχισε τη θεραπεία που σου έδωσε και ξεκουράσου.

Το αν αποτελεί ένδειξη για μελλοντική αποβολή δεν μπορώ να στο απαντήσω καθώς μόνο ο Θεός ξέρει.

Καλή εγκυμοσύνη :D

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα η καλή για το μωράκι σου :)

 

Συμβαίνει πάρα πολύ συχνά αυτό που περιγράφεις στις πρώτες εβδομάδες - αν ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικός δεν έχεις λόγο να φοβάσαι τίποτα. Το φόρουμ είναι γεμάτο από περιγραφές σαν την δική σου και όλες κατέληξαν σε γερά μωράκια. Νομίζω είναι η περίοδος της εμφύτευσης αυτό το διάστημα..

 

Όσο για το ultogestan μην εστιάζεις στις αντενδείξεις. Οι γιατροί το δίνουν χωρίς φόβο - προφανώς γιατί το θεωρούν ασφαλές ;)

 

Καλώς όρισες στην παρέα μας :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κι εγώ είχα 2-3 φορές καφέ υγρά μέχρι τον τρίτο μήνα αν θυμάμαι καλά. Φάρμακα δεν πήρα. Ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση και ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Απ' ό,τι έχω ακούσει είναι αρκετά συχνό φαινόμενο, οπότε μην ανησυχείς, απλά ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου.

.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ συχνό φαινόμενο τα καφέ υγρά στην αρχή της εγκυμοσύνης. Ξεκούραση αρκετή για να μην έχουμε κανένα δυσάρεστο αποτέλεσμα. Μην ανυσηχείς, όλα θα πάνε καλά. Όσο για τα χάπια, τα έχω πάρει κι εγώ και πολλές ακόμη κοπέλες που είχαν το ίδιο πρόβλημα. Όταν είχα διαβάσει τις αντεδείξεις, είχα φρικάρει κι εγώ τελείως, τηλ. στο γιατρό μου και με καθησύχασε. Για αυτήν την περίπτωση να ξέρεις ότι δίνονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ συχνό φαινόμενο..εγώ τα ultrogestan τα έπαιρνα μέχρι τον 4ο μήνα, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, μου είπε να μην κοιτάξω καν το φυλλάδιο..να φανταστείς μου είπε ότι στις εξωσωματικές δίνουν μέχρι και 6 - 8 την ημέρα..ορμόνη είναι που βοηθάει στην ενίσχυση των τοιχωματων της μήτρας, ώστε να αποφευχθεί η αποβολή του κυήματος..πολλές φορές τα δίνουνε και προληπτικά, πόσο μάλλον αν υπάρχουν και ενδείξεις καφέ υγρών..η γνώμη μου είναι, να τα παίρνεις, και να συνεχίσεις να τα παίρνεις για όσο καιρό σου πει ο γιατρός σου..πλέον τα παίρνουν παρα πολλές γυναίκες και δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα.και ξεκούραση, εμενα την εβδομάδα που είχε τα καφέ υγρα μου είπε μια εβδομάδα όσο το δυνατόν περισσότερο ξάπλα και μετά ήπιες πολύ δραστηριότητες..γενικά πολλή ξεκούραση, και ξάπλα..καια φού είναι το πρώτο σου , μπορείς να ξαπλώνεις!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Και εγώ ακριβώς είχα το ίδιο πρόβλημα. Ειμαι 8 εβδομάδων και πρίν από 5 μέρες παρατήρησα καφέ υγρά. Πήρα αμέσως Utrogestan που μου σύστησε ο γιατρός και κάθισα σπίτι λίγες μερούλες και μια χαρά. Τη συγκεκριμένη ορμόνη την πήρα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και πήγαν όλα καλά!

Μην ανησυχείς και να ξεκουράζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου. Εγώ δεν πήρα τίποτα και απλά σταματησαν αλλα αυτό δεν σημαινει οτι αυτό πρέπει να κάνεις και εσυ.. Οτι σου πει ο γιατρός σου να κάνεις..

wQuw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...