Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψειρες σε παιδικο


Recommended Posts

........................μα καλα ακομα δεν αρχισαμε και κολλησανε ψειρες,

Σημερα μας ειδοποιησαν απο τον σταθμο (δημοτικος) οτι παρουσιαστηκαν ψειρες και να ελεγχουμε τα παιδια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι το εχω ξανακουσει αυτο, προφανώς κάποιο παιδί τις κουβαλούσε ήδη...Εσυ βαζε στο παιδί, τις προληπτικές λοσιον και ελεγχε το τακτικα απο δω και περα...

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε κι εμείς την πρώτη συνάντηση γονέων χθές, όποτε και μας ενημέρωσαν να ελέγξουμε και να προσέχουμε τα παιδιά μας για ..... ΨΕΙΡΕΣ!!!!

Αν είναι δυνατόν και είμαστε στο 2010!!!!!

Εχω φρικάρει δεν το συζητάω!!!!!!!

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι παιδαγωγοί στους βρεφονηπιακούς σταθμούς έχουν την υποχρέωση να ενημερώνουν τους γονείς να κρατούν τα παιδιά τους σπίτι σε περίπτωση που έχουν ψείρες.Όταν εμφανίζονται τέτοια συμπτώματα ειναι καλό να μένουν όλα σπίτι μέχρι να τελειώσουν τη θεραπεία και να εξαφανιστούν όλες!

Για να μην ταλαιπωρούμαστε κι εμείς οι γονείς αλλα και τα υπόλοιπα παιδάκια που κολλάει το ένα με το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Είχαμε κι εμείς την πρώτη συνάντηση γονέων χθές, όποτε και μας ενημέρωσαν να ελέγξουμε και να προσέχουμε τα παιδιά μας για ..... ΨΕΙΡΕΣ!!!!

Αν είναι δυνατόν και είμαστε στο 2010!!!!!

Εχω φρικάρει δεν το συζητάω!!!!!!!

Οι παιδαγωγοί στους βρεφονηπιακούς σταθμούς έχουν την υποχρέωση να ενημερώνουν τους γονείς να κρατούν τα παιδιά τους σπίτι σε περίπτωση που έχουν ψείρες.Όταν εμφανίζονται τέτοια συμπτώματα ειναι καλό να μένουν όλα σπίτι μέχρι να τελειώσουν τη θεραπεία και να εξαφανιστούν όλες!

Για να μην ταλαιπωρούμαστε κι εμείς οι γονείς αλλα και τα υπόλοιπα παιδάκια που κολλάει το ένα με το άλλο!

 

και στον δικο μας σταθμο υπηρξαν κρουσματα με ψειρες και ενημερωσαν (οπως κ επρεπε οι δασκαλες). τα 2 παιδακια που ειχαν ψειρες παρεμειναν στο σπιτι τους ωσπου ολοκληρωθηκε η θεραπεια. εγω βαζω στο γιο μου σχεδον καθημερινα προληπτικη λοσιον και τον ψαχνω, αυτο ατο κανω ομως απο οταν αρχισε να πηγαινε παιδικο, οχι μονο απο φετος που ειχαμε κρουσμα. ομως τιθεται και ενα αλλο ζητημα, το κατα ποσο ορισμενοι γονεις κρατουν τα παιδια σπιτι. ισως να μην υπαρχει η δυνατοτητα σε μερικες οικογενειες, αλλα εχω δει περιπτωσεις ακομα κ με ιωση να τα στελνουν χωρις να ενδιαφερονται αν θα κολλησουν και αλλα παιδακια η αν θα χειροτερεψει το δικο τους.

δεν νομζω οτι πρεπει να τρελαινομαστε παντως. ψειρες ειναι, δεν ειναι χολερα. θα κανουμε την θεραπεια και ολα καλα. μες στο προγραμμα ειναι και αυτα(κ μια αφορμη για παραπανω ιστοριες να τους λεμε οταν μεγαλωσουν;)). πιο πολυ θα επρεπε να ανυσηχουμε για ασθενειες που ενω ειχαν εξαλειψει στον ελλαδικο χωρο, ξαναεμφανιζονται(απο παιδιατρο του ΠΑΙΔΩΝ το εμαθα).

Link to comment
Share on other sites

καλα μη φρικαρετε..ειναι οι λεγομενες ψειρες των σαλονιων...σε καθαρα μαλλια πανε και οχι λογω βρωμιας...τωρα απο που εμφανιζονται δε ξερω....εμας απο ην αρχη μας ειχανε ενημερωσει να κανουμε προληπτικα οτι νομιζουμε.....και εγω θυμαμαι στο σχολειο στο δημοτικο ειχα κολλησει....και θυμαμαι ποσο βρωμαγε το φαρμακο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

....και θυμαμαι ποσο βρωμαγε το φαρμακο

 

Τι μου θύμησες τώρα!!!

Άλλα χρόνια τότε! Η λοσιόν , που έπρεπε θυμάμαι να την αφήσεις αρκετή ώρα να δράσει πριν λουστείς με το σαμπουάν, βρωμούσε εντελώς όμως!!!

 

Φαντάζομαι ότι σήμερα υπάρχουν πιο σύγχρονες μέθοδοι αντιμετώπισης, προσωπικά δεν έχω κάνει έρευνα ακόμη , αλλά επιεδή κι εμείς ξεκινήσαμε φέτος παιδικό , που θα πάει , θα τα μάθω κι εγώ τα καινούργια!!! ;)

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εμενα ξεκινησε πριν 3 μερες παλι τον παιδικο και ηρθε με ψειρες:(:(

αλλα ευτυχως του εβαζα λοσιον και ηταν ψοφιες...........τις εβγαλα μια μια,και τωρα ειμαστε ενταξει, αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως ειναι οτι δεν ειχα καμια ενημερωση απο τον παιδικο σταθμο:evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!Σήμερα ο μικρός μου γύρισε από τον παιδικό σταθμό μ ένα σημείωμα που λέει οτι στον παιδικό εμφανίστηκαν ψείρες...όσα παιδάκια έχουν ήδη να ακολουθήσουν αγωγή,όσα δεν έχουν να βάζουν λοσιόν πρόληψης.Δεν έχω δει αν ο δικός μου έχει γιατί βρήκα το σημείωμα αφού τον έβαλα για ύπνο.Αν έχει ξέρω τι να κάνω γιατί η αδερφή μου στο δημοτικό κόλλαγε συνεχώς(εγώ δεν έχω κολλήσει ποτέ,δε ξέρω πως έγινε ενώ κοιμόμασταν σε διπλανά κρεβάτια με την αδερφή μου),αν δεν έχει ποιά λοσιόν να πάρω?καμία αποτελεσματική?Ο άντρας μου κοντεύει να πάθει κατάθλιψη...έχει μαλλιά μακρυά μέχρι τη μέση:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καραρχήν οι ψείρες εμφανίζονται φθινόπωρο και Άνοιξη σε παιδικούς, νηπιαγωγεία και δημοτικά συνήθως. Δεν έχει να κάνει με την καθαριότητα. Είναι έντομα τα οποία δεν τελούν ακόμα προς εξαφάνιση:D:D. Δεν πάνε σε βαμμένα μαλλιά (τιπ για τον αντρα σου...). Εγώ στην κόρη μου προληπτικά βάζω λοσιόν του κορε (μηλόξιδο). Και εμας μας είπαν οτι έχουμε κρούσματα...Προς το παρόν, την ΄ψαχνω κάθε μέρα) και είμαστε οκ. Ελπίζω να μην κολλήσουμε γιατι με τόση μπούκλα να δω πως θα την καθαρίσω.:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καραρχήν οι ψείρες εμφανίζονται φθινόπωρο και Άνοιξη σε παιδικούς, νηπιαγωγεία και δημοτικά συνήθως. Δεν έχει να κάνει με την καθαριότητα. Είναι έντομα τα οποία δεν τελούν ακόμα προς εξαφάνιση:D:D. Δεν πάνε σε βαμμένα μαλλιά (τιπ για τον αντρα σου...). Εγώ στην κόρη μου προληπτικά βάζω λοσιόν του κορε (μηλόξιδο). Και εμας μας είπαν οτι έχουμε κρούσματα...Προς το παρόν, την ΄ψαχνω κάθε μέρα) και είμαστε οκ. Ελπίζω να μην κολλήσουμε γιατι με τόση μπούκλα να δω πως θα την καθαρίσω.:rolleyes::rolleyes:

Τέλεια θα πώ στον άντρα μου να μη αγχώνεται να τα βάψει ξανθά!:PΛές λοιπόν να πάρω τη λοσιόν του Κορέ?

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια θα πώ στον άντρα μου να μη αγχώνεται να τα βάψει ξανθά!:PΛές λοιπόν να πάρω τη λοσιόν του Κορέ?

 

Αντε βρε...καμιά ανταβια να πετάξει και είναι οκ:D:DΕγώ πάντως έμεινα ευχαριστημένη.... Προς το παρόν δηλαδή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πάνε σε βαμμένα μαλλιά (τιπ για τον αντρα σου...).

 

Μέγας μύθος!!!!!!!!!!

 

Παθούσα και μάλιστα ουκ ολίγες φορές!!! Κάθε φορά που στο νηπιαγωγείο εμφανίζεται κρούσμα, η επόμενη που την πατάει είμαι εγώ!!!!

 

Μαλλί μέχρι τη μέση, σγουρό και βαμμένο....

 

Λύση; Paraplus και επανάληψη σε μία εβδομάδα και μετά (για μένα, όχι για τα παιδιά) μια βαφή!

 

Δεν αντέχουν στη βαφή. Όχι δεν πάνε στα βαμμένα μαλλιά

Link to comment
Share on other sites

Μέγας μύθος!!!!!!!!!!

 

Παθούσα και μάλιστα ουκ ολίγες φορές!!! Κάθε φορά που στο νηπιαγωγείο εμφανίζεται κρούσμα, η επόμενη που την πατάει είμαι εγώ!!!!

 

Μαλλί μέχρι τη μέση, σγουρό και βαμμένο....

 

Λύση; Paraplus και επανάληψη σε μία εβδομάδα και μετά (για μένα, όχι για τα παιδιά) μια βαφή!

 

Δεν αντέχουν στη βαφή. Όχι δεν πάνε στα βαμμένα μαλλιά

 

Κρίμα κι ότι τον είχα πείσει...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

σαββατο ειδα μια ψειρα

ειναι της φαντασιας σου λεει,δεν πας καλα λεει συζυγος

μετα μικρη ξυνοταν

ασε να παρουμε λοσιον να της βαλω και να τη χτενισω ειπα

κυριακη της εβαλα hedrin plus 15 λεπτα την εκανα μετα το λουσιμο με χτενι και εβγαλα24!

σκαγανε στο χερι,απλα ζαλισμενες,δεν ειχαν ψοφισει

 

μετα εβαλα και εγω para plus εντομοκτονο

μ'επιασε δυσπνοια,καηκα λαιμο

εβγαλα 5!

που λενε δεν κολλα στα βαμμενα μαλλια

μπουρδες

απο την αλλη οταν το ειπα οτι εχουμε να παρουν μετρα οι αλλες λενε:"ναι εχει το ολοημερο νηπιαγωγειοτο ξερουμε"

ξεραδια,αλλα καμια δεν ενημερωσε,το παπι,λες και ηταν ντροπη

 

χτες ξανα στη μικρη εβγαλα 3 κονιδες με χτενι ζωντανες

πριν της εβαλα λαδι φαγητου για να γλυστρα χτενι και δενηθελε να τη λουσω

χτες μετα απο para plus υποτιθεται με χτενι εβγαλα μια ζωντανη!

εβαλα μετα γιατι ειπαν αποτελεσματικοι αλλης εταιριας το licener

λενε καλο

 

για ονομα του θεου

σημερα παλι στη μικρη θα δοκιμασω το licener

ακουσα και για ηλεκτρικο χτενακι πολυ αποτελεσματικο

το παρηγγειλα

http://www.ploutonhellas.gr/index.php?act=viewProd&productId=535

πως θα φυγουν απο εμενα?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τα προιοντα που αναφερεις και δεν θα αναφερθω σε αυτα.

 

Μεθοδο που μου ειπαν και πετυχε 100%:

 

1. Να παρεις προιον σαν γαλακτωμα, να κολλαει. Ετσι σκοτωνονται οι ψειρες, πνιγονται. Σαν μαγιονεζα για να καταλαβεις. Μερικοι λενε οτι πιανει και η μαγιονεζα η ιδια. Οχι σπρευ δεν κανουν. Να βαλετε ολοι, την ιδια μερα, πολυ.

 

2. Αν δεν καθαρισεις μετα τις κονιδες, δεν εκανες τιποτα. Θελει τουφα-τουφα.

 

3. Σε 6-7 μερες, επαναληψη (για οσες κονιδες δεν επιασες, γιατι τοτε σκαει και η τελευταια).

 

4. την ημερα που βαζεις το γαλακτωμα, σκουπιζεις ολο το σπιτι, καναπεδες, μαζευεις καλυμματα, χαλακια, σεντονια αλλαζεις. Ο,τι μπορεις. Δεν ξαναφορατε φορεμενα ρουχα, καπελα, μπουφαν κλπ.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη φυγουν. Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια sos! μας τρώνε μάλλον ψειρες σώματος ,εχουμε δει κατι μικροσκοπικα μαυρακια.δεν ξέρω τι να κάνω έχω και νεογέννητο και δεν μπορώ να ψεκάσω φάρμακα στο σπιτι. απο που εμφανίστηκαν δεν ξέρω.υπαρχει περίπτωση να τις εφεραν παιδια απ'το παιδικο ή σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

ειχατε παει σε καποιο χωραφι η καμια αποθηκη? αλλιωως μπορει να εχουν ψειρες στα μαλλια τα παιδια και να ειναι τοσες πολλες που να πεφτουν απο το κεφαλι. αυτο γινεται. νομιζω οτι θελει απολυμανση αυτο το πραγμα..δεν εχεις για λιγες μερες να μεινεις με το μωρο σε καμια γιαγια κτ΄λ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια sos! μας τρώνε μάλλον ψειρες σώματος ,εχουμε δει κατι μικροσκοπικα μαυρακια.δεν ξέρω τι να κάνω έχω και νεογέννητο και δεν μπορώ να ψεκάσω φάρμακα στο σπιτι. απο που εμφανίστηκαν δεν ξέρω.υπαρχει περίπτωση να τις εφεραν παιδια απ'το παιδικο ή σχολείο;

 

Οι ψείρες δεν πηγαίνουν στ σώμα , παρά μόνο όπου υπάρχει τριχοφυία.

 

Μάλλον πρόκειται για ψύλλους... Είναι μικρά, καφέ σκούρα, τρέχουν πολύ γρήγορα , πηδάνε, αν καταφέρεις να τα πιάσεις δεν σκάνε εύκολα, τα τσιμπήματα τους είναι μικρά κόκκινα σπυρακια στη σειρά που φαγουριζουν σαν κουνούπια.

 

Θέλει απολύμανση των πάντων. Πολύ καλό καθάρισμα με ηλεκτρική όλου του σπιτιού κλπ

Και αυτά 2 3 φορές ανα 7 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...