Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για ενήλικες (γενικής θεματολογίας)


Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα, ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: μου αρέσει πάρα πολύ η ζωρζ σαρή και η άλκη ζέη, αλλά καθώς έχω εξαντλήσει τα βιβλία τους, ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε κάποιον παρόμοιο συγγραφέα που να γράφει έτσι βιβλία που είναι κατάλληλα και για εφήβους και για παιδιά. Ψάχνω στα βιβλιοπωλεία για κάτι παρόμοιο, αλλά καθώς δεν θα ήθελα να διαβάσω κάτι που δεν θα μου αρέσει ή θα μου κάνει κακή εντύπωση σκέφτηκα να σας ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ!

 

Βρε κορίτσια σας ζηλεύω...πως τα καταφέρνετε & 'ρουφάτε' τα βιβλία??? εγώ όταν ξεκινάω να διαβάσω έστω & περιοδικό, κλείνουν τα μάτια μου, με το που ξεκινάω...πόσο ζηλεύω..πιστεύω πια ,πως ο τύπος είναι το υπνωτικό μου...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 740
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα κοκκινοσκουφίτσα, πιστεύω πως είναι και ο τύπος του βιβλίου που διαβάζεις. Κι εγώ άμα διαβάζω ας πούμε βιβλία που είχα στη σχολή βαριέμαι και με πέρνει ο ύπνος, αλλά άμα διαβάζω βιβλία που εξάπτουν τη φαντασία μου και με κάνουν να σκέφτομαι διάφορες καταστάσεις, τότε αυτό με κρατάει πάνω από το βιβλίο (αυτό συμβαίνει ειδικά με την Αγκαθα Κρίστι....μιλάμε δεν μπορώ να αφήσω το βιβλίο από τα χέρια μου....)!! χεχε!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Christina87 γειά σου και από εδώ, φαίνεται πως έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και στα βιβλία :), καθώς μου αρέσει πολύ ο Gaiman!

 

Εύη είναι τέλεια τα βιβλία του. Αν τα έχεις διαβάσει στα Ελληνικά, προσπάθησε και στα Αγγλικά, θα δεις πόσο πιο ζωντανή είναι η γραφή του. Είναι φοβερός. Και το καλό είναι ότι... μ'ένα σμπάρο, δυο τριγώνια. Διαβάζει η μαμά το βιβλίο και μετά το διαβάζει και ο/η μικρός/ή μας. Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Εύη είναι τέλεια τα βιβλία του. Αν τα έχεις διαβάσει στα Ελληνικά, προσπάθησε και στα Αγγλικά, θα δεις πόσο πιο ζωντανή είναι η γραφή του. Είναι φοβερός. Και το καλό είναι ότι... μ'ένα σμπάρο, δυο τριγώνια. Διαβάζει η μαμά το βιβλίο και μετά το διαβάζει και ο/η μικρός/ή μας. Χαχαχα!

 

Μόνο στα Αγγλικά! Ο άντρας μου τον λατρεύει και έχουμε αρκετά δικά του :-)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια μου καλησπέρα! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γνώμες σας!Christina87 θέλω πάρα πολύ να διαβάσω το inferno.Μου είπαν οτι είναι καταπληκτικό βιβλίο,.Τώρα διαβάζω το "ψηφιακό οχυρό" του Dan Brown(αστυνομική περιπέτεια). Πριν 1 εβδομάδα τέλειωσα την τριλογία "οι 50 αποχρώσεις του γκρι".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γνώμες σας!Christina87 θέλω πάρα πολύ να διαβάσω το inferno.Μου είπαν οτι είναι καταπληκτικό βιβλίο,.Τώρα διαβάζω το "ψηφιακό οχυρό" του Dan Brown(αστυνομική περιπέτεια). Πριν 1 εβδομάδα τέλειωσα την τριλογία "οι 50 αποχρώσεις του γκρι".[/QUεε συ εξαιρετικος συγγραφεας.Εχω διαβασει ολα του τα βιβλια.Τωρα διαβαζω ενα ιστορικο μυθιστορημα τα <<ΤΑΥΡΟΚΑΘΑΨΙΑ>> του Νικου Ζερβονικολακη.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εχω αφήσει στη μέση την ιστορία του Ραφαηλίδη όπως και τον "Κόσμο τη Σοφίας",του Γιόχαν Γκάρντερ.. και δεν ξέρω γιατί,αλλά βαριέμαι να τα διαβάσω..και δεν μαρέσει να αφήνω βιβλίο στη μέση!! Τη Σοφία τη διάβασε κανείς άλλος??

Link to comment
Share on other sites

Εχω αφήσει στη μέση την ιστορία του Ραφαηλίδη όπως και τον "Κόσμο τη Σοφίας",του Γιόχαν Γκάρντερ.. και δεν ξέρω γιατί,αλλά βαριέμαι να τα διαβάσω..και δεν μαρέσει να αφήνω βιβλίο στη μέση!! Τη Σοφία τη διάβασε κανείς άλλος??

 

Κι εγώ την παράτησα.

Αντίθετα, δεν μπορούσα να αφήσω από τα χέρια μου την "Κρυφή ιστορία της ανθρωπότητας" του Ζέλντιν. Μαγικό βιβλίο που συστήνω ανεπιφύλακτα. Αναφέρεται στα συναισθήματα και στον τρόπο διαμόρφωσης της ψυχοσύνθεσης και της λειτουργίας του ανθρώπου. Πρώτα τίθεται η ιστορία ενός πραγματικού ανθρώπου (δοσμένη ως διήγημα) και μετά γίνεται ιστορική προσέγγιση και μικρή ανάλυση.

Αυτό το βιβλίο άλλαξε πραγματικά τον τρόπο που έβλεπα τον κόσμο. Και είναι μάλλον το μόνο βιβλίο, για το οποίο μπορεί να πω μια τέτοια μεγαλοστομία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον τελευταίο καιρό ερωτεύτηκα την γραφή της κ. Τσαμάδου. Προχτές τελείωσα το "Υστερόγραφο Ζωής" και δηλώνω συγκλονισμένη.

 

Εκπληκτικό βιβλίο της ιδίας είναι και το "οι Θεοί πέθαναν στη Ρώμη".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκπληκτικό βιβλίο της ιδίας είναι και το "οι Θεοί πέθαναν στη Ρώμη".

 

Παρα πολύ ωραιο βιβλιο,,συμφωνω!

 

ενδιαφερον μου φανηκε το βιβλιο <Μητερα τιγρη> της Αmy Chya,,,η οποια ειναι μια κινεζα μητερα και μιλαει,παραθετοντας την προσωπικης της ιστοριας ως μητερα, για τις διαφορες μεταξυ της κινεζικης και δυτικης ανατροφης,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, πόσο πολλά βιβλία... Πόσο θα ήθελα να ήταν αυτή η δουλειά μου: να διαβάζω καλά βιβλία και να με πληρώνουν κιόλας .. Τώρα πρέπει να βρώ ότι κυκλοφορεί από την κ. Τσαμάδου, από την κ. Θεοδωρίδου και επίσης διαβάζω "Το όνομα του ανέμου" του Patrick Rothfuss και φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ να αγοράσω και τη συνέχεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

...

ενδιαφερον μου φανηκε το βιβλιο <Μητερα τιγρη> της Αmy Chya,,,η οποια ειναι μια κινεζα μητερα και μιλαει,παραθετοντας την προσωπικης της ιστοριας ως μητερα, για τις διαφορες μεταξυ της κινεζικης και δυτικης ανατροφης,,,

 

Αντιφατικό αυτό το βιβλίο.

Ξεκινά ως "σοκ": όταν περιγράφονται ακραίες μέθοδοι, που εφαρμόστηκαν όταν τα παιδιά ήταν δύο χρονών. Π.χ. το πιάνο και η έξοδος από το σπίτι, στο χιόνι...

Ωστόσο, καταλήγει στην "επανάσταση" των παιδιών και στην αναθεώρηση...

 

Είναι από τα βιβλία που τα καταλαβαίνες καλύτερα, δηλαδή καταλαβαίνεις ΤΙ εννοούσε ο συγγραφέας τους, αργότερα, όταν μέσα από συνεντεύξεις αντιλαμβάνεσαι το πώς διαμορφώθηκαν οι απόψεις του.

Η Amy Chua έχει εξηγήσει τον ρατσισμό που αντιμετώπισε ως μαθήτρια, χωρίς φίλους, ο οποίος τροφοδότησε την ανάγκη της να ξεχωρίζει στα μαθήματα. (Μήπως λοιπόν απαγόρευσε στις κόρες της να συμμετέχουν σε playdates και στα θεατρικά παιχνίδια, επειδή εκείνη ως παιδί δεν ήταν ευπρόσδεκτη;).

Έχει επίσης πει πόσο αυστηροί ήταν οι γονείς της: Κάποτε είχε βγει δεύτερη σε ένα σχολικό διαγωνισμό και ο ο πατέρας της -αντί συγχαρητηρίων- της είπε να μην τολμήσει να τον ξανααπογοητεύσει. Η ίδια (ως άμυνα άραγε ή ως τάση να "δικαιολογούμε" τους γονείς μας) θεώρησε τη στάση των γονιών της ως πολύ χρήσιμη και ένδειξη της αγάπης τους και της μεγάλης πίστης τους στο πρόσωπό της. Έχει όμως παραδεχθεί σε συνέντευξή της ότι η στάση μίας από τις αδελφές της (που σπούδασε Νομική στο Yale ή το Harvard) ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη και ποτέ δεν συγχώρεσε στους γονείς αυτήν τη στάση.

Αλλά και τα δικά της παιδιά έχουν αποκλίνουσες αντιδράσεις. Η μεγάλη κόρη εμφανίζεται ως ένθερμη υποστηρίκτρια, ενώ η μικρή σιωπά...

Επίσης, με τα χρόνια και τα νέα βιβλία που εκδίδει (μαζί με το "φάντασμα" σύζυγό της πλέον) έχει ΝΕΡΩΣΕΙ πολλά όσα αποφθεγματικά υποστήριζε, επικαλούμενη τα νέα διδάγματα της ζωής (ασθένεια αδερφής κλπ.).

 

Α, έχει ακόμη παραδεχτεί ότι η διαφορά δεν είναι μεταξύ της Δυτικής και της Ανατολικής κουλτούρας, γιατί στην Κίνα οι γονείς είναι πράγματι ενθαρρυντικοί -όπως οι Δυτικοί- λόγω της μεγάλης πίεσης του σχολικού πλαισίου. Η διαφορά είναι μεταξύ των "λευκών" των ΗΠΑ και των "Ασιατών" των ΗΠΑ, όπου πράγματι υπάρχει μεγάααλη διαφορά στις φιλοδοξίες, τον τρόπο διαπαιδαγώγησης αλλά κυρίως τη γονεϊκή φιλοσοφία.

 

Έχω πάντως την εικόνα ότι ΑΝ είχε ζήσει διαφορετικά (πιο αποδεκτή από τους συμμαθητές της, περισσότερη ζεστασιά από τους γονείς της), θα είχε γράψει βιβλίο για την ΑΝΤΙΘΕΤΗ πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Είδα ένα άρθρο - http://www.boro.gr/26030/ta-100-biblia- ... ti-zoi-sou

Πολυ ενδιαφερον ειναι! Ποσα βιβλια απο αυτα εχετε διαβασει? Σας αρεσαν? Εγω δεν εχω διαβασει πολλα .. 30 περιπου αλλα τουλαχιστον τωρα εχω ιδεες για το τι να διαβασω στο μελλον. Εσεις τι νομίζετε για τη λιστα? Ποια αλλα βιβλια μπορειτε να προσθεσετε? :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...