Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγνωτηριο


froufrou

Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω κοριτσια εχω στεγνωτηριο AEG.

Δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενη γιατι οταν βαζω φορμες, φουτερ κλπ των παιδιων , αυτα "μπαινουν", μαζευουν δηλαδη.Προφανως τα βαζω σε λαθος προγραμμα, αλλα απο τις οδηγειες δεν βρισκω καποιο αλλο.

Εχει καμια σας το ιδιο στεγνωτηριο.Σας συμβαινει αυτο?

Και κατι αλλο.

Θυμηστε μου σας παρακαλω ποιο σημα στις ετικετες των ρουχων μας λεει αν επιτρεπεται η οχι το στεγνωτηριο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια εχω στεγνωτηριο AEG.

Δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενη γιατι οταν βαζω φορμες, φουτερ κλπ των παιδιων , αυτα "μπαινουν", μαζευουν δηλαδη.Προφανως τα βαζω σε λαθος προγραμμα, αλλα απο τις οδηγειες δεν βρισκω καποιο αλλο.

Εχει καμια σας το ιδιο στεγνωτηριο.Σας συμβαινει αυτο?

Και κατι αλλο.

Θυμηστε μου σας παρακαλω ποιο σημα στις ετικετες των ρουχων μας λεει αν επιτρεπεται η οχι το στεγνωτηριο.

Ευχαριστω.

 

Το σήμα είναι ένας κύκλος μέσα σε ένα τετράγωνο. Συνήθως έχει μία κουκίδα, το οποίο δείχνει ότι δέχονται στέγνωμα σε χαμηλή θερμοκρασία. Αν δεν έχει κουκίδα σημαίνει ότι μπορούν να μπουν ελεύθερα. Αν αυτός ο κύκλος στο τετράγωνο είναι διαγραμμένος με ένα μεγάλο Χ, τότε σημαίνει ότι δεν κάνει να μπουν καθόλου.

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με στεγνωτήριο της miele μάλιστα. Και το πέταξα! Πήρα ένα Siemens και μέχρι τώρα δεν έχω προσέξει κάποιο πρόβλημα. Μπορείς να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία πάντως και να τους πεις το πρόβλημα. Φυσικά να πρόκειται για ρούχο που επιτρέπεται να μπει στεγνωτήριο, αλλιώς δεν θα βρεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Μαμα Λιζα.

Αυτο το σημα πιστευα οτι ειναι και εγω , αλλα δεν ημουν σιγουρη.

Παντως ειναι κριμα να εχω στεγνωτηριο και να το χρησιμοποιω μονο για πετσετες, γιατι φοβαμαι να βαλω αλλα ρουχα μηπως και μπουν.

Αυτο με την αντιπροσωπεια δεν το ειχα σκεφτει.

Μπορει να τους παρω ενα τηλεφωνο να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

ξαναλέω τα ρούχα για να μπουν στο στεγνωτήριο έχουν κάποιες προδιαγραφές αν η ετικέτα τους έχει το ειδικό σήμα μπορούν να μπουν άφοβα στο πρόγραμμα που αναφέρει (κάποια έχουν 2 τελείες κάποια 1 και κάποια καμία, βλέπεις τι είναι το καθένα και τα βάζεις στο ανάλογο πρόγραμμα) οπότε πριν αγοράσεις το στεγνωτήριο κοιτάς πρώτα τι ρούχα έχεις και από τούδε και στο εξής αγοράζεις μόνο ρούχα που μπορούν να μπούν μέσα. Για τα άλλα ρούχα παίρνεις τα ρίσκα σου.

 

 

Πήρα το τελευταίο μοντέλο της Siemens και μεταξύ άλλων έβαλα και ένα φουτερ του παιδιού που είχε σήμανση ότι μπαίνει στεγνωτήριο και είχε μία κουκίδα (δηλ. σε χαμηλή θερμοκρασία). Το έβαλα στα "Ανάμεικτα" α'βαθμού, χωρίς δηλ. να προσθέσω έξτρα ζεστό αέρα. Αυτό το πρόγραμμα υποτίθεται ότι είναι μέτριας θερμοκρασίας. Το φούτερ μπήκε πολύ! Του κάνει οριακά πλέον του παιδιού, από κει που ήταν άνετο πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως έτυχε? εγώ δεν κοιτάω τις ετικέτες καθόλου. Τα έχω βάλει όλα και δεν μου έχει μπει τίποτα. Φούτερ, φόρμες, τζιν, εσώρουχα, βαμβακερά μπλουζάκια, φουστανακια....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτυχε? εγώ δεν κοιτάω τις ετικέτες καθόλου. Τα έχω βάλει όλα και δεν μου έχει μπει τίποτα. Φούτερ, φόρμες, τζιν, εσώρουχα, βαμβακερά μπλουζάκια, φουστανακια....

 

Θα κάνω κι άλλες δοκιμές, αλλά πολύ φοβάμαι.... Αφού κάθομαι με τη μεζούρα και μετράω τα ρούχα πριν και μετά το στέγνωμα:D Είναι δυνατόν να γράφει επιτρέπεται το στέγνωμα με μία κουκίδα και να μαζεύει??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το στεγνωτηριο, βγαζει υγρασια στο δωματιο που βρισκεται? Ειναι εντονο? Γιατι ακουσα οτι δεν κανει για μικρα σπιτια, γι αυτο το λογο και καλυτερα να εχεις πχ μεζονετα με υπογειο και να το εχεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το στεγνωτηριο, βγαζει υγρασια στο δωματιο που βρισκεται? Ειναι εντονο? Γιατι ακουσα οτι δεν κανει για μικρα σπιτια, γι αυτο το λογο και καλυτερα να εχεις πχ μεζονετα με υπογειο και να το εχεις εκει.

 

Οχι, δεν βγάζει υγρασία. Απλά ένα νότισμα της ατμόσφαιρας ελαφρύ. Δεν υπάρχει πρόβλημα για μικρό σπίτι. Ενα απλό μηχάνημα είναι που κάνει ό,τι π.χ. και ο φούρνος. Δεν θα έβαζες ηλεκτρ. κουζίνα σε ένα μικρό σπίτι? Αλλωστε αυτό δεν βγάζει τέτοια ζέστη, καμία σχέση. Ενα μικρό νότισμα, δεν είναι τίποτα το τραγικό μπροστά στην προσφορά του. Σταμάτησα να απλώνω χειμωνιάτικα!!! Κάνανε 5 μέρες στην απλώστρα! Εξαφανίστηκαν οι απλώστρες! Απλά το ψάχνω ακόμη γιατί κάποια ρούχα μου φαίνεται ότι μπήκαν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στεγνωτήριο της LG και είμαι υπερευχαριστημένη! Ούτε μου έχουν "μπει" ποτέ τα ρούχα και μου τα βγάζει σχεδόν έτοιμα για την ντουλάπα. Πολλές φορές ούτε σιδέρωμα δεν χρειάζονται! Επίσης δεν έχω εντοπίσει καθόλου υγρασία στο δωμάτιο που το έχω, απλά όταν είναι σε λειτουργία βγάζει κάποια θερμότητα. Πλυντήριο έχω πάλι LG και συνήθως το χρησιμοποιώ στις 1200 στροφές γιατί μου είχαν πει από το κατάστημα που τα αγόρασα ότι σε όσο μεγαλύτερες στροφές στύβονται τα ρούχα στο πλυντήριο, τόσο πιο αποτελεσματικό είναι το στέγνωμα στο στεγνωτήριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους και όλες

Η εμπειρία που είχαμε από πλυντήριο στεγνωτήριο ήταν εντελώς προβληματική, πριν 3 χρόνια αγοράσαμε ένα Hoover VWH964D, στους 3 μήνες χάλασε μείναμε 2 εβδομάδες χωρίς πλυντήριο μέχρι να βρουν την βλάβη και να το επισκευάσουν.

Στην συνέχεια της συμβίωσης είχαμε συνεχείς βλάβες όπου εμφανιζόταν το μήνυμα Ε11, όσο ήταν στην εγγύηση ο τεχνικός ερχόταν το έφτιαχνε και μετά από κανένα δίμηνο πάλι τα ίδια . Τελικά και αφού έληξε η εγγύηση και δεν έπαιζε να σκάμε 40αρι σε κάθε επίσκεψη με μια αναζήτηση στο internet ανακάλυψα ότι το Ε11 ήταν ένα καλωδιάκι που τα θύματα του είναι πάρα πολλά σε όλη την Ευρώπη. Πριν 1 μήνα έκαψε εγκέφαλο, 120 ? η επισκευή και μετά από 1 εβδομάδα τον έκαψε και τον καινούργιο. Το πλυντήριο τώρα κάνει διακοπές στο τεχνικό της Hoover εδώ και 2 εβδομάδες χωρίς να μπορούν να βρουν την βλάβη. Ηθικό δίδαγμα, μακριά από Hoover - Candy, είναι ίδιες εταιρίες.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι μιλάμε για ένα εκπληκτικό στην απόδοση μηχάνημα που πλένει και στεγνώνει εκπληκτικά, αλλά με κακή αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Μαμα Λιζα ,πολλα ρουχα μπαινουν.Εγω την εχω πατησει αρκετες φορες.

Μεγαλη προσοχη στις ετικετες , για το σημα οτι ειναι καταλληλα για στεγνωτηριο.

Δυστυχως πολλα δεν ειναι καταλληλα.

Και οσο γινεται στο πιο ελαφρυ προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες

Η εμπειρία που είχαμε από πλυντήριο στεγνωτήριο ήταν εντελώς προβληματική, πριν 3 χρόνια αγοράσαμε ένα Hoover VWH964D, στους 3 μήνες χάλασε μείναμε 2 εβδομάδες χωρίς πλυντήριο μέχρι να βρουν την βλάβη και να το επισκευάσουν.

Στην συνέχεια της συμβίωσης είχαμε συνεχείς βλάβες όπου εμφανιζόταν το μήνυμα Ε11, όσο ήταν στην εγγύηση ο τεχνικός ερχόταν το έφτιαχνε και μετά από κανένα δίμηνο πάλι τα ίδια . Τελικά και αφού έληξε η εγγύηση και δεν έπαιζε να σκάμε 40αρι σε κάθε επίσκεψη με μια αναζήτηση στο internet ανακάλυψα ότι το Ε11 ήταν ένα καλωδιάκι που τα θύματα του είναι πάρα πολλά σε όλη την Ευρώπη. Πριν 1 μήνα έκαψε εγκέφαλο, 120  η επισκευή και μετά από 1 εβδομάδα τον έκαψε και τον καινούργιο. Το πλυντήριο τώρα κάνει διακοπές στο τεχνικό της Hoover εδώ και 2 εβδομάδες χωρίς να μπορούν να βρουν την βλάβη. Ηθικό δίδαγμα, μακριά από Hoover - Candy, είναι ίδιες εταιρίες.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι μιλάμε για ένα εκπληκτικό στην απόδοση μηχάνημα που πλένει και στεγνώνει εκπληκτικά, αλλά με κακή αξιοπιστία.

μια απ τα ιδια...κι εμας E11 ωσπου καηκε ο εγκεφαλος μονο που εμας μας ειπαν γυρω στα 250-300 ο νεος...ετσι πηραμε νεο πλυντηριο αυτη τη φορα και απλα εμεινα χωρις στεγνωτηριο :(

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

300? για καινούργιο εγκέφαλο!!!!

Και εμείς μάλλον για καινούργιο πλυντήριο-στεγνωτήριο πάμε γιατι δεν παίζει να τρώμε καψώνια καθε λίγο.

Και μια και το φέρνει η συζήτηση τι γνώμη έχετε για τις επεκτάσεις εγγύησης;

Αξίζουν;

Link to comment
Share on other sites

300? για καινούργιο εγκέφαλο!!!!

Και εμείς μάλλον για καινούργιο πλυντήριο-στεγνωτήριο πάμε γιατι δεν παίζει να τρώμε καψώνια καθε λίγο.

Και μια και το φέρνει η συζήτηση τι γνώμη έχετε για τις επεκτάσεις εγγύησης;

Αξίζουν;

 

Καλό είναι να μην πάρετε ΜΙΑ συσκευή και για τα δύο. Χαλάνε πολύ πιο εύκολα. Και αν χαλάσει το ένα κομμάτι π.χ. το στεγνωτήριο, θα μείνετε και από πλυντήριο ταυτόχρονα.

Οι επεκτάσεις δείχνουν καλές. Εγώ τις χρησιμοποιώ γενικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά έχουμε πρόβλημα χώρου, οπότε είμαστε αναγκασμένοι να προτιμήσουμε την λύση του 2 σε 1.

Πάντως η θέση ότι οι συσκευές 2 σε 1 είναι "ευαίσθητες" δεν είναι εντελώς σωστή

Link to comment
Share on other sites

Aπό θέμα χρόνου ίσως........βάζεις πλυντήριο, και τα στεγνώνεις ενώ βάζεις άλλο.......αλλιώς με μια συσκευή πρέπει να περιμένεις......σε όλα τα μηχανήματα λένε πως όσο πιο πολύπλοκο, τόσο πιο ευπαθές.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν ειχα μεινει ευχαριστημενη απο την αποδοση στεγνωματος..ισως να εκανα και κατι λαθος...

οταν πηραμε παλι πηραμε σκετο πλυντηριο και απλα μειναμε χωρις στεγνωτηριο....κι εμας δεν χωρανε 2 συσκευες δυστυχως.

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από πολύ σκέψη και πολύ ψάξιμο και επειδή τα ευρώ δεν φυτρώνουν στον δρόμο αποφασίσαμε να αγοράσουμε πλυντήριο στεγνωτήριο από την Ικεα. Βασικά είναι συσκευές της whirlpool με το όνομα της Ικεα, έχουν το service της whirlpool και 5 χρονια εγγύηση.

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γειά σας κι από μένα.Τελικά υπάρχει καμία που να έχει πλυντήριο-στεγνωτήριο 2 σε 1 και να είναι ευχαριστημένη;

 

Ναι εγώ έχω πάρει πριν 2 χρόνια πλυντήριο+στεγνωτήριο 2 σε 1 & είμαι πολύ ευχαριστημένη!!!! Είναι Morris!!!!!:) :) :):!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα σας!θα ηθελα να με βοηθησετε για την αγορα στεγνωτηριου ειμαι αναμεσα σε ενα ΑΕG και LG.τι γνωμη εχετε γι αυτα τα δυο?μπορω αν θελετε να σας γραψω και τα μοντελα για περισσοτερες πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!θα ηθελα να με βοηθησετε για την αγορα στεγνωτηριου ειμαι αναμεσα σε ενα ΑΕG και LG.τι γνωμη εχετε γι αυτα τα δυο?μπορω αν θελετε να σας γραψω και τα μοντελα για περισσοτερες πληροφοριες!

 

 

Εγω εχω το LG Eco Hybrid (RC9055) εδω και 1 χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, συγνωμη, αλλα εσεις τι ρουχα βαζετε στο στεγνωτηριο?Ρωταω γιατι εγω το ειχα παρει κυριως για τα παιδικα ρουχα (φορμες, φουτερ κλπ) και τελικα ειδα οτι σχεδον ολα εχουν σημα οτι απαγορευεται το στεγνωτηριο.

Κατεληξα λοιπον να βαζω μονο πετσετες, σεντονια και τζιν και ολα τα αλλα τα απλωνω κανονικα.

Εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...