Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ


pontikaki

Recommended Posts

Δεν ξερω αν ανοιγω στο σωστο μερος το θεμα -ελπιζω ναι :P-

Περνουμε μεταθεση στην ορεστιαδα και θελω να ρωτησω οποια-ος ξερει οτιδηποτε ευπροσδεκτο!

Απο σπιτια,ενοικια,γιατρους: παιδιατρους,γυναικολογους και οτι αλλο ξερετε!

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων!:roll:

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια!!!! ηρθαμε ορεστιαδα την προηγουμενη εβδομαδα και βρηκαμε σπιτι.εχει πολυ νορμαλ τιμες στα ενοικια.αλλα αυτο που τα σπιτια δεν εχουνε ντουλαπες ουτε ανσασερ επαθα πλακα! ασε που ητανε η αιτια να μην νοικιασουμε σπιτι που μας αρεσε! θα δω τι δυσκολιες θα βρω και θα σε ''ενοχλησω''!!!!! ευχαριστω!!!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι κανενα μισαωρο αποσταση,ειναι ωραια πολη αν και οταν πηγαμε ειχε κρυο!!!!!!!!!!!!

μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ειχε πολυ κοσμο εξω τα απογευματα μπορει να εφταιγε και το κρυο βεβαια αλλα θα δειξει..........

ειναι ομως πολυ ευγενικοι ολοι τους,οδηγουνε πολυ προσεκτικα δεν εχουνε φαναρια αλλα δεν παραβιαζουνε τα στοπ δινουνε πρωτεραιοτητα στους πεζους μου εκανε πολυ καλη εντυπωση!

οταν με το καλο παμε και αρχισουμε να τη γνωριζουμε τοτε θα σου πω!!!!!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

ΠΑΙΔΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΪΟ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ. ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΩ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΦΡΙΚΤΑ. ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ (ΕΙΝΑΙ 3) ΑΛΛΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Όντως στην Ορεστιάδα βαριέσαι πολύ. Δεν έχει εναλλακτικές λύσεις εδώ κ είναι μικρή πόλη. Δεν έχεις παρέες εδώ κοπέλα μου κ κάθεσαι μέσα στο σπίτι με το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καινούρια κι εγώ στην πόλη αλλά ακριβώς για να μη βαρεθώ άρχισα τις διαδικασίες για εγγραφή σε χορευτικούς συλλόγους, στο θεατρικό εργαστήρι για ερασιτέχνες ηθοποιούς που υπάρχει εδώ και τώρα κάνω τις διαδικασίες για το κολυμβητήριο για να γραφτώ κι εκεί. Έζησα μια ανάλογη φρίκη και σε άλλη επαρχιακή πόλη κι επειδή συνήθως αυτή τη φρίκη την τρώω τον χειμώνα, αποφάσισα φέτος να γεμίσω τις ώρες μου με τέτοιες ασχολίες. Σε χορευτικούς συλλόγους έτσι κι αλλιώς χορεύω από τότε που ήμουν 6 ετών. Οπότε γράφτηκα σε σύλλογο Ποντιακό (αν και δεν είμαι Πόντια μ' αρέσουν οι χοροί τους και η ιστορία τους) και σε σύλλογο για Θρακιώτικα. Επίσης, ψάχνομαι να μάθω και ραπτική. Με λίγα λόγια, θέλω να σας πω ότι υπάρχουν τρόποι να γεμίζουμε τον χρόνο μας αρκεί να ψαχτούμε και να μην αφήσουμε να μας πάρει από κάτω, ειδικά σε τέτοιες εποχές. Και στους συλλόγους που σας αναφέρω είτε δεν έχει καθόλου συνδρομή είτε είναι μηδαμινή.

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες για γυναικολόγο. Πρέπει να πάρω μια βεβαίωση για το κολυμβητήριο, αλλά μιας και γενικώς θα χρειαστώ γυναικολόγο να με παρακολουθεί εδώ (κάνω και προσπάθειες με τον άντρα μου για παιδάκι), θα ήταν καλό αν μπορούσατε να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας... με το που είδα τη συζήτηση αυτη (που έχει γίνει εδω και κάποια χρόνια βέβαια.. αλλα ποτέ δεν ξέρεις τί γίνεται nowdays) για τους εναπομείναντες στην Ορεστιαδα, αρχικά γέλασα. Δεν πίστευα πως υπάρχουν τόσοι πολλοί με τα ίδια θέματα στο ίδιο μέρος. Εγώ ήρθα απο Αθήνα πριν ένα χρόνο και έχω ένα αγοράκι που είναι μόλις 6 μηνών. Υπάρχουν μεγάλοι περίοδοι θλίψης λόγω του ότι δεν έχω βρει παρέα. Επίσης το παιδί είναι πολύ μικρό ώστε να τρέχω σε διάφορες δραστηριότητες, οπότε βιώνω τον απόλυτο εγκλεισμό. Και διαβάζοντας όλα τα δικά σας σχόλια, σκέφτηκα γιατί πολοι εμείς δεν κάνουμε το δικό μας community? Θα είχε πλακα... Επίσης πρέπει να αναφερω πως στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει ζητημα μετάθεσης. Η ζωη στην Ορεστιαδα είναι μόνιμη, λογω του ότι ο συζυγος δεν είναι στρατιωτικός απλα ένας μόνιμος κατοικος του μέρους. Τί να πω... Αν και είμαι αισιοδοξη για το μέλλον λόγω του ότι ο μικρος θα μεγαλώσει, αλλά και πάλι τα μέχρι τωρα δείγματα από τους ντόποιους εδώ δεν είναι ενθαρρυντικά. Ειδικά με τις γυναίκες, πολύ κουτσομπολιό, ματαιοδοξία στο full και ενδιαφέροντα πιο πολύ για μαλλί, νύχι, ψώνια και τί θα μαγειρέψουμε. Κάτι σε ποιο κοινωνικού ενδιαφέροντος ενδιαφέροντα συζητησεις είναι σχεδόν ανυπαρκτες, πέραν καποιων ομάδων, όπου δεν ανηκουν βέβαια στον κύκλο των παντρεμένων με παιδί.

Τεσπα, σκεφτείτε το για μια συνάντηση... ποτε δεν ξέρεις...

 

Επίσης ψάχνω για babysitter...αν έχει κάποιος-α καμιά ιδέα... ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...