Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι οι Ελληνες δεν πανε διακοπες με την οικογενεια ?


citron

Recommended Posts

Με αφορμη μια συζητηση σε ενα αλλο τοπικ, θα ηθελα τις αποψεις σας για ενα θεμα που σκεφτομουν και εγω πολυ φετος το καλοκαιρι.

 

Θυμαμαι πριν 2 χρονια στο Μαροκο, εν μεσω καυσωνα και αναμεσα στις μυρωδιες και στην σκονη της παλιας πολης, συναντησαμε ενα νεο ζευγαρι απο την Δανια. Ηταν και οι 2 πολυ καλοβαλμενοι και ειχανε μαζι τους την μολις 2 μηνων κορουλα τους. Μου ειχε κανει τοτε ( ακομα χωρις παιδι ) πολυ εντυπωση γιατι ηταν κατι που δεν μπορουσε ο μεσος Ελληνας να διανοηθει. Να παρεις δηλαδη το μωρο σε ενα ταξιδι στο εξωτερικο και μαλιστα σε μια πολη που ειχε αρκετες δυσκολιες για ενα μωρακι και τους γονεις ( ακαταλληλο νερο και τροφες, ζεστη, καθαριοτητα). Μου ειπαν μαλιστα οτι περνανε πολυ καλα και οτι θα συνεχιζαν το ταξιδι με το μωρο και σε αλλες χωρες.

 

Ο μεσος Ελληνας με την οικογενεια αντε να παει με το μωρο εως το χωριο του ή στην καλυτερη καπου αγκαζε με γονεις και πεθερικα γα να τους βοηθανε με το παιδι. Το λεω αυτο βλεποντας και τους φιλους μας που οι περισσοτεροι δεν κουνανε ρουπι εκτος σπιτιου χωρις την κουστοδια. Βεβαια ουτε συζητηση οι περισσοτεροι να παρουνε μωρο και να πανε εξωτερικο. Το παρκαρισμα του παιδιου στους παππουδες και διακοπες το ζευγαρι μονο του ειναι το συνηθες.

 

Γιατι ειμαστε εμεις οι Ελληνες τοσο δυσκολοι με παιδι και διακοπες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομιζω εξαρταται και απο τους γονεις,μην τους βλεπουμε μονο σαν εθνικοτητες.

2 μηνων παιδι να το τρεχεις στο Μαροκο πρεπει να τα εχεις και λιγο χαμενα.

 

Ενταξει η φυση δεν ξερει απο 40ημερα,δεν ξερει απο "μακρια απο παιδια" και λοιπες υπερβολες που κανουμε στην Ελλαδα βαζοντας το παιδι σε μια γυαλα,αλλα δεν χρειαζεται να πηγαινεις και σε ενα μερος που δεν ξερεις την γλωσσα με 40 βαθμους κελσιου, παντου σκονη της ερημου και αμφιβολες συνθηκες υγιεινης.Ακομα και αν το παιδι δεν παθει τιποτα,μπορει η μανα του να παθει και να μην μπορει να το θηλασει κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση, το έχω αναρωτηθεί κι εγώ κατά καιρούς. Όπως πάντα, νομίζω ότι έχει να κάνει με τις αντοχές του καθενός - εντάξει, παίζει κι η νοοτροπία του Έλληνα.

Εμείς, πχ, πάμε διακοπές και τριήμερα εντός Ελλάδος με τη μικρή από όταν ήταν 2 μηνών. Δεν είχαμε ποτέ κανένα πρόβλημα και ειδικά φέτος στις διακοπές, που αυτή είναι τώρα 15 μηνών, περάσαμε τέλεια. Αλλά, ας πούμε, πέρυσι δεν είχαμε πάει σε θάλασσα, σκεφτόμουν ότι 2 μηνών είναι πολύ μικρή για να την έχουμε στον ήλιο και τη ζέστη - είχαμε προτιμήσει βουνό.

Το εξωτερικό προς το παρόν το αποκλείω διότι θεωρώ ότι και η μικρή θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο και εμάς δεν θα μας αφήσει να χαρούμε το ταξίδι όπως θα θέλαμε (πχ να γυρνάμε όλη μέρα, να βγαίνουμε το βράδυ κτλ).

Αλλά είναι στα σχέδια μόλις μεγαλώσει λίγο. Ιδανικά θα ήθελα να πάμε Αυστρία ή Ιταλία με το αυτοκίνητο και να μένουμε σε φάρμες!

Link to comment
Share on other sites

xαχαχα...δεν σε πιστευω το ανοιξες!!:)

Λοιπον θα καταθεσω την δικια μου γνωμη βασιζομενη στην εμπειρια μου ως μανουλα 2 παιδιων.

Εχω την εντυπωση πως εδω στο θεμα μωρο μας τρομοκρατουν.Και αυτοι που εχουν παιδια αλλα και αυτοι που δεν εχουν και βλεπουν αυτους που εχουν.Τι εννοω?Οταν γεννησα το πρωτο μου παιδι ηταν Ιουνιος.Ηθελε ο αντρας μου να παρει αδεια αλλα δεν ηξερε ποσο.Ετσι λοιπον αρχισαν ολοι οι "σχετικοι" να του λενε οτι παρτην ολη την αδεια τωρα που γεννησατε γιατι με μωρο 2 μηνων(τον αυγουστο δηλαδη) δεν θα μπορειτε να πατε πουθενα.Ετσι λοιπον εμεις σαν τα προβατα καναμε αυτο που μας ειπαν και τον αυγουστο χτυπαγαμε το κεφαλι μας που μειναμε αθηνα.Οσο μειναμε εδω πηγαιναμε παντου με μια τσαντα επιπλεον.Εντωμεταξυ πειστηκαμε οτι καναμε βλακεια που μειναμε εδω οταν χρειαστηκε να ταξιδεψουμε στην κερκυρα για μια βαφτιση που ο μικρος ηταν ηδη 50 ημερων και δεν μας ταλαιπωρησε καθολου(καναμε βεβαια να παμε 7 ωρες γιατι καναμε πολλα διαλειματα για φαγακι).

Τον χειμωνα παλι ταξιδεψαμε αλλα πηγαμε σε δωματιο που ειχε κουζινακι παλι με μια τσαντα επιπλεον(που περιειχε λαχανικα-μουλτι).Εννοειται πως δεν ταλαιπωρηθηκαμε.Σε οσους το λεγαμε μας κοιταγανε λες και τους ειπαμε οτι θα παμε στον Αρη.Και που θα πατε με 8 μηνων παιδι, θα ταλαιπωρηθει, να πατε καπου να εχει διπλα νοσοκομειο, περιμενε να κανει ολα τα εμβολια, οχι τωρα βγαζει δοντι και τα σχετικα...:twisted:

Απο τον περιγυρο μου λοιπον οσοι ειναι αρνητικοι στο θεμα διακοπες(προσοχη δεν αναφερομαι σε 3μερα, αλλα σε διακοπες) με παιδια ειναι καλοπερασακιδες.Δεν μπορουν να διανοηθουν οτι θα πανε διακοπες και θα κουβαλανε κουβαδακια-μουλτι-μπιμπερο και τα σχετικα.Ετσι εχουν μαθει και τωρα τους κακοφαινεται.Και το κυριοτερο ειναι αποψεις πατεραδων που ειναι ολη την ημερα στη δουλεια και δεν βλεπουν καθολου τα παιδια τους.Θα θελουν να κοιμηθουν στις διακοπες τους και να βγαινουν.Μη με κραξετε επαναλαμβανω οτι μιλαω μονο για δικους μου ανθρωπους.Εχω γνωστο ζευγαρι που εχουν διδυμα αγορακια 3,5 ετων και δεν τους εχουν παρει καθισματακια για το αυτοκινητο γιατι δεν τα πανε πουθενα(και μαλιστα ο μπαμπας πηρε κουπε αυτοκινητο με μηδενικο πορτ μπαγκαζ).Τραβηγμενο μεν, αλλα το ειδα το προηγουμενο σκ.

Τωρα με τον δευτερο μου γιο πηγαμε τον ιουνιο στην Μανη και το καλοκαιρι στη κερκυρα.Οι καλυτερες μας διακοπες.:)

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε φέτος διακοπές μαζί με τον μικρό. Περάσαμε πάρα πολύ ωραία! Φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήσω πουθενά ούτε για μία μέρα καθώς είμαι απολύτως εξαρτημένη απ αυτόν! ;) Βέβαια δεν είναι τόσο εύκολο να πηγαίνεις στη θάλασσα με ένα μωράκι 7 μηνών, ούτε στην ταβέρνα και εννοείται πως πρέπει να ξεχάσεις τις βραδινές εξόδους διότι, άμα χαλάσει το πρόγραμμα του μωρού, θα είναι γκτινιάρικο όλη τη μέρα.

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως οι Έλληνες δεν πηγαίνουν με τα μωρά τους διακοπές επειδή έχουν καλομάθει. Στο εξωτερικό δεν είναι τόσο συνηθησμένο να αφήνει κανείς τα παιδιά του στους παππούδες του, οπότε δεν έχουν και άλλη επιλογή. Επίσης οι ξένοι, και μιλάω κυρίως για Γερμανούς, Άγγλους, Σκανδιναβούς κλπ, δεν έχουν και πολλές ευκαιρίες να απολαύσουν ήλιο και θάλασσα. Δε θέλουν λοιπόν να το στερήσουν από τα παιδιά τους.

 

Πάντως εκεί που πήγαμε εμείς διακοπές, είδαμε και πολλούς Έλληνες με παιδιά και μωρά. Είναι που τα μωρά έχουν γίνει μόδα τελευταία ;) !!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω εξαρταται και απο τους γονεις,μην τους βλεπουμε μονο σαν εθνικοτητες.

2 μηνων παιδι να το τρεχεις στο Μαροκο πρεπει να τα εχεις και λιγο χαμενα.

 

Ενταξει η φυση δεν ξερει απο 40ημερα,δεν ξερει απο "μακρια απο παιδια" και λοιπες υπερβολες που κανουμε στην Ελλαδα βαζοντας το παιδι σε μια γυαλα,αλλα δεν χρειαζεται να πηγαινεις και σε ενα μερος που δεν ξερεις την γλωσσα με 40 βαθμους κελσιου, παντου σκονη της ερημου και αμφιβολες συνθηκες υγιεινης.Ακομα και αν το παιδι δεν παθει τιποτα,μπορει η μανα του να παθει και να μην μπορει να το θηλασει κ.ο.κ.

 

Συμφωνώ απόλυτα!! Μην ξεχνάμε και την κλιματική αλλαγή που είναι αρκετά επικίνδυνη για τόσο μικρό μωρό!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με τη Νίνα πήγαμε διακοπές όταν ήταν 3ων μηνών στην Χίο ,όταν ήταν 7 μηνών στην Ρουμανία 3 ημέρες και συνέχεια την πέρνουμε μαζί ακόμα και για φαγητό να πάμε ή για ποτό στο Μικρολήμανο!!ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΗ και η ζωή μας είναι όπως ήταν και πρίν απλά με ένα παιδικό καρεκλάκι παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως είναι τελείως διαφορετική η νοοτροπία που έχει η πλειοψηφία των ελληνίδων μανάδων απο τη νοοτροπία των ξένων, είχα πάει την προηγούμενη βδομάδα στο grecotel olympia στην κυλλήνη, η πλειοψηφία των θαμώνων του ξενοδοχείου ήταν τουρίστες και το 98% με οικογένεια, οι τουρίστες ήταν πολύ πιο χαλαροί με τα παιδία τους, κάθισαν έλληνες δίπλα μας στο εστιατόριο και άκουγες "φάε κωστάκη μου, δεν έχεις φάει καθόλου, άλλη μια μπουκιά για την μανούλα!!" <---κλασσική ελληνίδα μάνα, δεν κοροιδεύω τα ίδια κάνω και εγώ.Αντίθετα οι τόυρίστες ποτέ δεν είπαν κάτι τέτοιο και φυσικά ουδέποτε τους είδα να πιέζουν τα παιδιά τους να φάνε.Αλλο σκηνικό: κατεβήκαμε στην παραλία και τους έβλεπες όλους μες στο μεσημέρι να έχουν τα μωράκια μαζί τους και τα πιο πολλά να κοιμούνται στο καρότσι μες στη ζέστη κάτω από μια ομπρέλα, εγώ ποτέ δεν θα το έκανα αυτό ,ειδικά στο δικό μου παιδί που έχει και ένα ψιλοθεματάκι καθώς δεν αντέχει καθόλου τη ζέστη , αντίθετα τα άλλα μωράκια τι να πω..το είχαν συνηθίσει??πάντως δεν δυσανασχετούσαν καθόλου!!!φυσικά ούτε τα δικά μας τα παιδάκια έπαθαν κάτι αλλά ούτε και τα άλλα παιδάκια, αλλά μαντέψτε ποιος ταλαιπωρήθηκε τελικά πιο πολύ και φυσικά ποιος ευχαριστήθηκε πιο πολύ τις διακοπές του...όσο για το "παρκάρισμα" στις γιαγιάδες και στους παππούδες δεν γίνεται πάντα για να ξεκουραστούν οι γονείς, υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι που σε αναγκάζουν να το κάνεις όπως αν δουλευεις και παίρνεις μόλις 2 βδομάδες άδεια όλο το καλοκαίρι και τον υπόλοιπο καιρό δεν θα έχεις που να αφήσεις το παιδί ή ποιος γονιός θα προτιμήσει να έχει το παιδί του μες στη ζεστη από το να το έχει στο χωριό που θα κάνει και 10 μπάνια παραπάνω??προσωπικά άλλες φορές παίρνω τον μικρό μαζί μου και άλλες φορές όχι και αυτο το αποφασίζω με βάση το που θα περάσει το παιδί καλά και που δεν ταλαιπωρηθεί και όχι με το αν θα ταλαιπωρηθώ εγώ ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Με τη Νίνα πήγαμε διακοπές όταν ήταν 3ων μηνών στην Χίο ,όταν ήταν 7 μηνών στην Ρουμανία 3 ημέρες και συνέχεια την πέρνουμε μαζί ακόμα και για φαγητό να πάμε ή για ποτό στο Μικρολήμανο!!ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΗ και η ζωή μας είναι όπως ήταν και πρίν απλά με ένα παιδικό καρεκλάκι παραπάνω....

 

έτσι ακριβώς είναι και η δική μας ζωή από τη μέρα που γεννηθηκε με μόνη διαφορά τους προορισμούς...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι οι ελληνες τα εχουμε σε γυαλα τα παιδια. συναντησα κατι καναδους στην παραλια με 2 μηνων παιδακι. το βαλανε στην θαλασσα κανονικα, οσο για την αποστειρωση την κοψαν στις 40 μερες..ενταξει για μενα υπερβολικα ολα αυτα, ολα με ενα μετρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσο θα συμφωνησω στο σχολιο για τον Ελληνα καλοπερασακια. Η αληθεια ειναι οτι ο μεσος Ελληνας δεν θελει να ζοριζεται. Δεν θελει να κουβαλαει μουλτι και κουβαδακια και προτιμαει να παει καπου μονος, να βγει και να κοιμηθει. Ειμαστε και αρκετα υποχονδριοι - να μην παθει κατι, που θα το τρεχεις το παιδι στο δασος - θα κρυωσει, που πας το παιδι στην θαλασσα - εχει αερα και θα φαει αμμο, θα βγει εκτος προγραμματος και δεν θα τρωει ολο του το φαι...και τετοια συνναφη.

 

Βεβαια, νομιζω οτι υπαρχει και αλλη μια πλευρα. Στην Ελλαδα δν υπαρχουν καθολου, μα καθολου υποδομες για παιδια. Και μιλαω για την Αθηνα, ποσο μαλλον στην επαρχια και σε νησια.

 

Θυμαμαι καποιους φιλους που ειχαν παει Μιλανο με το 13 μηνων παιδακι τους. Στην αρχη κουβαλουσαν μουλτι για τα εστιατορια για να ζητανε να τους τα αλλεθουνε. Μετα απο 1 φορα ομως καταλαβανε οτι δεν χρειαζεται. Οπου πηγαινανε ειχανε κατι για τον μικρο και το ετοιμαζανε οπως ζητουσε η μαμα.

 

Οταν γυρισανε αποφασισαμε να παμε μια βολτα στο κεντρο. Αφου με δυσκολια τσουλουσαμε τα καροτσια πανω κατω στα πεζοδρομια, λεμε να καθησουμε να φαμε. Σταματαμε σε ενα εστιατοριο και ζηταμε να κατσουμε. Ο σερβιτορος μας κοιταει εντρομος και σοκαρισμενος και λεει οτι δεν ειναι δυνατον να βαλουμε τα καροτσια αναμεσα στα τραπεζια γιατι θα ενοχλουν. Φυσικα δεν ειχε παιδικα καθησματα οποτε φυγαμε. Το εστιατοριο να αναφερω οτι ηταν αδειο και φυσικα υπηρχαν μερη που τα καροτσακια δεν θα ενοχλουσαν καθολου.

Παμε σε ενα αλλο, καθομαστε και ζηταει η μαμα μια βραστη σαλατα για τον μικρο. Σερβιτορος κοιταει παλι σοκαρισμενος.

-Τι εννοιετε? μας ρωταει.

-Μια μικρη μεριδα σκετα βραστα λαχανικα για τον μικρο.

-Δεν εχουμε μικρες μεριδες και βαζουμε πανω σος

- Ε τοτε φερτε την κανονικη μεριδα και μην βαλετε τιποτα πανω

Ο σερβιτορος καθεται αμιλητος και προβληματισμενος. Βραχικυκλωσε.

- Και αν μπορειτε να τα αλεσετε σε ενα μουλτι ή μπλεντερ παρακαλω. Συμπληρωνει η φιλη μου.

Ο τυπος τα εχασε.

- Δεν εχουμε μπλεντερ (!!!!!!!!!!)

Εστιατοριο και δεν εχει μπλεντερ ?

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι και εδω ειναι ολα δυσκολα. Αν ειναι ετσι στην Αθηνα, σου λεει ο αλλος που θα παω στιε ερημιες ?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα συμφωνησω στο σχολιο για τον Ελληνα καλοπερασακια. Η αληθεια ειναι οτι ο μεσος Ελληνας δεν θελει να ζοριζεται. Δεν θελει να κουβαλαει μουλτι και κουβαδακια και προτιμαει να παει καπου μονος, να βγει και να κοιμηθει. Ειμαστε και αρκετα υποχονδριοι - να μην παθει κατι, που θα το τρεχεις το παιδι στο δασος - θα κρυωσει, που πας το παιδι στην θαλασσα - εχει αερα και θα φαει αμμο, θα βγει εκτος προγραμματος και δεν θα τρωει ολο του το φαι...και τετοια συνναφη.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι τέτοιος γονιός...ευτυχώς απέχω πάρα πολύ μακρίά από αυτό που περιγράφεται....:P

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως μπορούμε και συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις..άλλες κουλτούρες, άλλους πολιτισμούς :!:

 

Εγώ είμαι από τους γονιούς που από πολύ μικρό έχω το παιδί μαζί μου και περνάμε και τέλεια... από ένα σημείο και μετά στο κουβάλημα περιορίζόμουν στα άκρως απαραίτητα δεν κουβαλούσε όλο το νοικοκυριό μπας και χρειαστεί...τλπ...

 

Παρόλα αυτά έχω φίλη που δουλεύει στην Αγγλία σε μεγάλη αλυσίδα ξενοδοχείων...έχει δουλέψει σε πολλές χώρες...

Λοιπόν, οι καλοί, cool ξένοι βάζουν τα παιδιά από πολύ μικρά στις 7 μμ για ύπνο και κατεβαίνουν για φαγητό,ποτό,ψωνια..Στην καλύτερη περίπτωση κάποιοι ελάχιστοι ζητούν baby sitter...

Σας αρέσει αυτό ??

Κάπως έτσι απήχθη η μικρή Madline από την Πορτογαλία...

 

υ.γ.: δεν μου αρέσει προσωπικά η έκφραση παρκάρισμα όταν αναφερόμαστε σε παιδιά καθόλου

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είμαστε καλομαθημένοι....γενικότερα. Η μικρή έκανε το πρώτο της ταξίδι μόλις σαράντισε, 45 ημερών ( γιατί είχα και τις γιαγιάδες...που θα το πας μικρό παιδί κλπ......) με το αυτοκίνητο σε ένα χωριό λίγο πιο έξω από την Πάτρα και μετά από μία εβδομάδα στην Αίγινα. Βέβαια τα πρώτα ταξίδια δεν ήταν μεγάλα και πήγαινα σε σπίτια εξοχικά που είχαν σχεδόν τα πάντα. Αλλά από τότε μέχρι σήμερα η μικρή έχει γυρίσει την μισή Ελλάδα. Πιστεύω ότι όσο πιο μικρό είναι τόσο καλύτερα είναι γιατί το βάζεις στο καροτσάκι ή στο καθισματάκι του αυτοκινήτου και το πας όπου θες. Τώρα μας πάει εκείνη όπου θέλει και ότι ώρες θέλει και φυσικά έχει και άποψη....πότε θα φάμε, πότε θα πάμε για μπάνιο....... :rolleyes:

 

Μ' αρέσει όμως !!!!!!!!

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

O Ελληνας εχει αλλη νοοτροπία. Σε ποσες από εσας δεν σας εχουν ρωτησει αγνωστες "που το πας το μωρο με τοση ζεστη;;"

 

Εγω απ΄την ημερα που γεννησα μετα τον σαραντισμο την επαιρνα παντου μαζι, στο κομμωτηριο "που το φερες το παιδι μεσ΄τις βαφες", στη λαϊκή "αχ που το βγαζεις το παιδι με το κρυο", στην παραλία "κοιτα, κοιτα θα το βαλει μεσα για μπανιο +ειναι παγωμενη" +ο αντρας της να την σκουνταει για να το βουλωσει. Στα ψωνια.... με λιγα΄λογια τα ελληνοπουλα δεν θα πρεπει να βγαινουν απ΄το σπιτι επειδη κανει κρυο, ζεστη, κτλ ....που να τα πας + διακοπες εξωτερικο.......

Link to comment
Share on other sites

H έλλειψη υποδομών είναι ένα μείζον ζήτημα - αλλά στις διακοπές ανακάλυψα ότι με επηρεάζει πιο πολύ στην αθήνα με τα στενά πεζοδρόμια και τα μικρά μαγαζιά, παρά εκτός αθηνών, όπου υπάρχει πιο πολλή άπλα.

 

Μόλις γυρίσαμε από διακοπές - 1 βδομάδα στη Νάξο και 1 στη Λακωνία - τέλεια! Και πεζοδρόμους για το καρότσι, και λίγα αυτοκίνητα, και πώς τύχαινε, εκεί που πηγαίναμε να φάμε, είτε είχε "παιδική χαρά" (τύπου κούνιες, χαλίκι κτλ) είτε απλώς άπλετο χώρο για τη μικρή να περιδιαβαίνει. Μάλιστα, σε αρκετά μέρη βρήκαμε παιδικό κάθισμα και ένα συγκεκριμένο εστιατόριο είχε και παιδικό μενού (οκ, η μικρή τρώει αλεσμένα ακόμη, αλλά θέλω να πω ότι ήταν kid-friendly).

 

Oι μόνοι περιορισμοί: το δωμάτιο έπρεπε να έχει κουζινάκι, πηγαίναμε για μπάνιο μετά τις 5 (αλλά και ως άτεκνοι τότε πηγαίναμε), και ήμαστε σπίτι κατά τις 10. Ε, σιγά τα ωά. Γενικά, φέτος ήταν από τις πιο ωραίες διακοπές, ίσως επειδή χάρηκα τη μικρή μου (που τη στερούμαι 350 μέρες το χρόνο 9 - 5).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας μιλήσω για την δική μου οικογένεια δεν πάμε

διακοπές με την έννοια που αναφέρετε απλά μικρές αποδράσεις γιατί ο

σύζυγος εργάζεται όλες τις μέρες του χρόνου και καταφέρνει με μικρά

ταχυδακτυλουργικά κολπάκια να ξεφεύγει.

Αυτά τα τριήμερα όμως ο μικρός είναι πάντα μαζί μας (κάθε μέρα είναι έξω

από 8 ημερών)και σε καμία περίπτωση

δεν είμαστε αγκαζέ με τους παππουδογιαγιάδες ούτε πάμε στο χωριό

είπαμε να ξεφύγουμε όχι να μας κλείσουν και στο δαφνί.

Από την άλλη δεν τους πέφτει λόγος που θα πάμε και τι θα κάνουμε

ένα εγκεφαλικό το παθαίνουν όταν βλέπουν φωτο πχ τον μικρό να κάνει βόλτα σε δάσος με το άλογο ή τραμπολίνο δεμένος με ιμάντες αλλά μάλλον συνηθίσανε παρότι το αυτί μου έπιασε ένα τρελοί είναι θα το σκοτώσουν το παιδί.

Απλά δεν δίνεις σημασια και συνεχίζεις αυτό που εσύ νομίζεις καλύτερο.

 

Παντού υπάρχουν αφιλόξενα ή φιλικά προς τα παιδιά μέρη και ότι κάνουν οι ξένοι δεν είναι πανάκεια ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο για εκείνον και την οικογένεια του.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ όσους ξέρω πλην ελαχίστων, πάντα με τα παιδιά πάνε... Και όχι γιατί δεν έχουν που να τ'αφήσουν. Και επειδή πάμε συνήθως σε περιοχές που προσφέρονται για οικογενειακές διακοπές βλέπω δεκάδες οικογένειες....

Και μόλις διάβασα τον τίτλο απόρησα....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ όσους ξέρω πλην ελαχίστων, πάντα με τα παιδιά πάνε... Και όχι γιατί δεν έχουν που να τ'αφήσουν. Και επειδή πάμε συνήθως σε περιοχές που προσφέρονται για οικογενειακές διακοπές βλέπω δεκάδες οικογένειες....

Και μόλις διάβασα τον τίτλο απόρησα....

 

 

....που προσφέρονται για οικογενειακές διακοπές....Καλα το εθεσες. Αυτη η συζητηση ειναι για τις διακοπες γενικοτερα και οχι απαραιτητα σε μερη που ειναι ιδανικα για διακοπες με την οικογενεια οπως το χωριο σου, μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες, εξοχικο σου κλπ. Καλα, παιδια μεγαλυτερα βλεπεις αλλα δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο να μιλαμε για δικοπες με μωρο και διακοπες με παιδι 5,6,7 ετων ετσι?

 

 

Στον κυκλο μου που οι περισσοτεροι εχουν ακομα μωρα, οχι παιδια, και λιγοι τολμησανε διακοπες σε ενα νησι ή στο βουνο μονοι τους. Πολλοι προτιμησαν την ευκολη λυση εξοχικου με ή χωρις παππουδες και καποιοι κλασσικες μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες με τους παππουδες παλι. Για εμενα αυτο ειναι φρικη γιατι νομιζω οτι μπορεις να τρελαθεις με αυτο το κονσεπτ αλλα τι να πεις....

 

Στην Παρο που πηγαμε φετος ο δικος μας ηταν απο τους μικροτερους της παραλιας (10 μηνων) πλην καποιων ξενων που ειχαν τα μωρα τους και καποια ζευγαρια που ειχα παρατηρησει επαιζε γκουβερναντα γιαγια παππους. Στο βουνο που πηγαμε τον Αυγουστο μας θεωρουσαν τρελους που βαζαμε το μωρο σε μαρσηπο πλατης και καναμε πεζοπορια στο βουνο. Δεν ειδα εκει ΟΥΤΕ μωρακι αλλα και ΟΥΤΕ παιδακι.

 

Και δεν νομιζω οτι λεμε οτι οτι κανουν οι ξενοι ειναι πανακεια. Το παραδειγμα με το Μαροκο το θεωρω και εγω υπερβολικο και ριψοκινδυνο. Αλλα υπαρχουν και πραγματα που θα μπορουσαμε να υιοθετησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια και εγω ειμαι τις αποψεις οτι οι διακοπες πρεπει να γινονται με τα παιδια.

Αλλωστε τι νοημα θα ειχαν?

Δυστηχως οι ρυθμοι της ζωης πλεον ειναι τοσο εντονοι και ο μπαμπας και η μαμα πρεπει να δουλευουν παρα μα παρα πολλες ωρες με συνεπεια να μην χαιροντε την οικογενεια τους.Οι διακοπες ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να ειναι ολη η οικογενεια μαζι και να περασουν πολυ ευχαριστες στιγμες.

Δεν ειναι αναγκη αν εχεις μωρο παιδι να πας σε μεροι που δε μπορεις να περασεις καλα,εχεις χρονια μπροστα σου για αυτα...........

Υπαρχουν πολλοι ομορφοι και ηρεμοι προορισμοι για να επιλεξεις.......

Εμεις φετος να πω την αληθεια ηταν που πηγαμε για πρωτη φορα οικογενειακες διακοπες και αυτο οχι γιατι τα παιδια ηταν μικρα τοσα χρονια απλα απο θεμα δουλειας του συζηγου.

Σας πληροφορω οτι ηταν οι καλυτερες διακοπες που καναμε ποτε απο την ημερα που γνωρισα τον αντρα μου......

 

Οσο αφορα τωρα το συγκεκριμενο ζευγαρι θα πω τελικα πως δεν ειναι θεμα νοοτροπιας αλλα νοημοσυνης.......................

ειναι πολυ αφελης κινηση θα ελεγα αυτη, και ποτε δεν θα εβαζα σε κινδυνο την υγεια του παιδιου μου για να ικανοποιηθω εγω ,γιατι αυτο που κανανε μονο προσωπικη ικανοποιηση προσφερε και τιποτε αλλο ..........

τι μπορει να καταλαβει ενα τοσο δα μωρακι ενα τετοιο ταξιδι.....μονο ταλαιπωρια γι ¨αυτο ηταν και τιποτε αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όχι...

 

άλλωστε η αρχική ερώτηση δεν είναι μόνο "γιατί οι Έλληνες δεν παίρνουν τα παιδιά μαζί" αλλά "γιατί όταν τα παίρνουν, πάνε στο χωριό (και όχι στο εξωτερικό πχ) ή συνοδεία παππουδογιαγιάδων κτλ".

 

Επίσης, εγώ ονειρεύομαι ήδη από όταν γέννησα το πότε θα πάμε διακοπές μόνοι με τον άντρα μου. Όλο λέμε λέμε, αλλά λίγο το ότι δεν μας είναι εύκολο να την αφήσουμε πρακτικά, λίγο ότι δεν θέλουμε να την αφήσουμε, πάμε από αναβολή σε αναβολή. Θα μου άρεσε να έχω τη δυνατότητα να πάω και λίγες μέρες το χρόνο κάπου μόνη με το σύζυγο - είναι νομίζω η χρυσή τομή: και οικογενειακές διακοπές και ως ζευγάρι που και που.

 

Τώρα που είμαι πάλι έγκυος το όνειρο αυτό έχει μετατεθεί για το 2011 τουλάχιστον (και με τις πιο ευοίωνες προβλέψεις) :lol: Αλλιώς από όταν αρχίσουν να πάνε κατασκήνωση.

Link to comment
Share on other sites

Αναμφιβολα χρειαζονται και διακοπες ξεκουρασης - ως ζευγαρι. Με μια καθημερινοτητα που ποτε δεν μπορεις να ξυπνησεις αργα, να ξεκουραστεις οπτε θελεις κατα την διαρκεια της ημερας, σαφεστατα χρειαζεσαι και ενα διαλλειμα. Και εγω δεν μπορω να πιστεψω οτι καποι

 

Απο τοτε που ημουν εγκυος δεν εχω κανει διακοπες με αυτην την εννοια. Αλλα φετος, παρ'ολο που ζοριστηκαμε με ετοιμασιες φαγητων, κουβαλημα πραγματων και ζωντανων( γιατι παμε παντου και με παιδι και με σκυλι ), αγαρμπα ξυπνηματα και ορισμενες φορες ξενυχτια, οι διακοπες ηταν αξεχαστες.

 

Για 32 χρονια εκανα ανεμελες διακοπες. Εχω ξενυχτησει, εχω πιει, με εχει παρει ο υπνος σε παραλια με τις ωρες. Αλλα αυτο που περασαμε φετος με τον μικρο, εστω και με τον απαραιτητο ψυχαναγκασμο, ηταν ενα ονειρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν, είτε πάει μόνος του διακοπές είτε με το παιδί του! Εμείς πήγαμε με τη μικρή μας 7 μηνών και περάσαμε τέλεια! Εχω βεβαια ένα βολικό παιδάκι και δεν μας δημιούργησε πρόβλημα σε τίποτα! Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα δε ξέρω τι θα έκανα για να μην κάνω και την έξυπνη!

 

Για μένα φέτος ήταν αυτονόητο ότι θα πάμε όλοι μαζί διακοπές και δεν πέρασε καν σαν σκέψη να γίνει κάτι άλλο.

 

Τώρα να πάει ένα διήμερο ένα ζευγάρι κάπου μόνο του δε νομίζω πως είναι φοβερό! Αλίμονο, ένας ευτυχισμένος γονιός είναι ένας καλός γονιος! Ένας που κάνει πράγματα με το ζόρι δεν είναι και καλός γονιός συνήθως! (Δε το λέω με τη κακή έννοια για να μη παρεξηγηθώ)

 

Ότι νομίζει καθένας ότι είναι καλό για το παιδί του αυτό πρέπει και να πράτει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν, είτε πάει μόνος του διακοπές είτε με το παιδί του! Εμείς πήγαμε με τη μικρή μας 7 μηνών και περάσαμε τέλεια! Εχω βεβαια ένα βολικό παιδάκι και δεν μας δημιούργησε πρόβλημα σε τίποτα! Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα δε ξέρω τι θα έκανα για να μην κάνω και την έξυπνη!

 

Για μένα φέτος ήταν αυτονόητο ότι θα πάμε όλοι μαζί διακοπές και δεν πέρασε καν σαν σκέψη να γίνει κάτι άλλο.

 

Τώρα να πάει ένα διήμερο ένα ζευγάρι κάπου μόνο του δε νομίζω πως είναι φοβερό! Αλίμονο, ένας ευτυχισμένος γονιός είναι ένας καλός γονιος! Ένας που κάνει πράγματα με το ζόρι δεν είναι και καλός γονιός συνήθως! (Δε το λέω με τη κακή έννοια για να μη παρεξηγηθώ)

 

Ότι νομίζει καθένας ότι είναι καλό για το παιδί του αυτό πρέπει και να πράτει!

Γειά σου Μαριτα..

Και τα μωράκια μας θέλουν διακοπές:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

....που προσφέρονται για οικογενειακές διακοπές....Καλα το εθεσες. Αυτη η συζητηση ειναι για τις διακοπες γενικοτερα και οχι απαραιτητα σε μερη που ειναι ιδανικα για διακοπες με την οικογενεια οπως το χωριο σου, μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες, εξοχικο σου κλπ. Καλα, παιδια μεγαλυτερα βλεπεις αλλα δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο να μιλαμε για δικοπες με μωρο και διακοπες με παιδι 5,6,7 ετων ετσι?

 

 

Στον κυκλο μου που οι περισσοτεροι εχουν ακομα μωρα, οχι παιδια, και λιγοι τολμησανε διακοπες σε ενα νησι ή στο βουνο μονοι τους. Πολλοι προτιμησαν την ευκολη λυση εξοχικου με ή χωρις παππουδες και καποιοι κλασσικες μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες με τους παππουδες παλι. Για εμενα αυτο ειναι φρικη γιατι νομιζω οτι μπορεις να τρελαθεις με αυτο το κονσεπτ αλλα τι να πεις....

 

Στην Παρο που πηγαμε φετος ο δικος μας ηταν απο τους μικροτερους της παραλιας (10 μηνων) πλην καποιων ξενων που ειχαν τα μωρα τους και καποια ζευγαρια που ειχα παρατηρησει επαιζε γκουβερναντα γιαγια παππους. Στο βουνο που πηγαμε τον Αυγουστο μας θεωρουσαν τρελους που βαζαμε το μωρο σε μαρσηπο πλατης και καναμε πεζοπορια στο βουνο. Δεν ειδα εκει ΟΥΤΕ μωρακι αλλα και ΟΥΤΕ παιδακι.

 

Και δεν νομιζω οτι λεμε οτι οτι κανουν οι ξενοι ειναι πανακεια. Το παραδειγμα με το Μαροκο το θεωρω και εγω υπερβολικο και ριψοκινδυνο. Αλλα υπαρχουν και πραγματα που θα μπορουσαμε να υιοθετησουμε.[/QUO

Επειδή ο γιος μου είναι πάνω από 10 χρονών και η μπέμπα μηνών έχω καταλάβει ότι παίζει σημαντικό ρόλο ο τόπος που θα επιλέξεις για να περάσεις καλά. Επιλέγουμε μέρη που διευκολύνουν και όχι κοσμοπολίτικα μέρη (γνώμη μου)....

Και βέβαι όταν έχεις μωρό καλό είναι να πας εκεί να δεις ακι μετά να κλείσεις.

Πάντα πάμε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια που ξέρουμε από πριν. ούτε καν από γνωστου΄ς....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...