Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Με λένε Μάντι και με πήραν από τη μαμά μου"


nantina3

Recommended Posts

«Λόγω έλλειψης αποδείξεων» έθεσαν στο αρχείο την υπόθεση της εξαφάνισης της μικρής Μαντλίν Μακάν οι δικαστικές αρχές της Πορτογαλίας, 14 μήνες αφότου χάθηκε το κοριτσάκι από το ξενοδοχείο όπου διέμενε με τους γονείς και τα άλλα δύο αδέλφια της.

 

 

Όπως ανακοίνωσε η γενική εισαγγελία, η υπόθεση τέθηκε στο αρχείο αφού «δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι διαπράχθηκε κάποιο αδίκημα από τα υπό έρευνα άτομα». Κατά συνέπεια, αίρεται και η δίωξη που είχε ασκηθεί στους γονείς της μικρής, Τζέρι και Κέιτ Μακάν, καθώς και σε ένα τρίτο Βρετανό, τον Ρόμπερτ Μάρατ.

 

 

Τόσο οι γονείς της μικρής, όσο και ο Βρετανός έχουν αρνηθεί οποιαδήποτε εμπλοκή στην εξαφάνιση της Μαντλίν.

 

Η Μαντλίν εξαφανίστηκε από το υπνοδωμάτιο όπου κοιμόταν, σε ένα θέρετρο του Αλγκάρβε, στις 3 Μαΐου 2007, λίγες ημέρες προτού γιορτάσει τα τέταρτα γενέθλιά της.

 

Οι γονείς της μικρής δηλώνουν «ανακουφισμένοι» από την κατάληξη της υπόθεσης, όπως ανέφερε ένας εκπρόσωπός τους από το Λονδίνο. «Υπάρχει μια κάποια ανακούφιση, όχι όμως και χαρά», είπε ο Κλάρενς Μίτσελ, αφού η Μαντλίν εξακολουθεί να αγνοείται.

 

 

Σύμφωνα με το BBC, οι γονείς της Μαντλίν δήλωσαν πως τώρα θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στα αρχεία της αστυνομίας, κάτι το οποίο θα μπορούσε να βοηθήσει τις δικές τους έρευνες για την κόρη τους.

 

 

Πάντως ο γενικός εισαγγελέας είπε ότι η υπόθεση μπορεί να ανοίξει ξανά αν προκύψει κάποιο νέο στοιχείο από «σοβαρή πηγή»

 

Η υπόθεση είχε προκαλέσει το διεθνές ενδιαφέρον, κυρίως αφότου η πορτογαλική αστυνομία χαρακτήρισε «ύποπτους» τους γονείς του παιδιού. Ωστόσο, οι αρχές δεν κατάφεραν να βρουν ούτε το κοριτσάκι, ούτε επαρκείς ενδείξεις για να ασκήσουν διώξεις εναντίον οποιουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αλλη περιεργη υποθεση......μα καλα ειχανε πει οτι βρηκανε αιμα στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου των γονιων...

δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να μην ξερεις τι απεγινε το παιδι σου...............

υποθεση ΑΛΕΞ...και αυτη στο αρχειο μαλλον ε?

παντως πολυ την σκεφτομαι την Νατελα και να ομολογησω οτι ειναι μια απο τις πολλες φοβιες που απεκτησα επειτα απο την γεννα..διαβαζω το blog της και ειναι αξιοθαυμαστο το κουραγιο της και η υπομονη της...

εχει κανει απειρα δικαστηρια,εχει ξοδεψεο πολυ χρημα (το οποιο δεν της περρισευει)και ακρη δεν βρηκε...

Link to comment
Share on other sites

nantina3 λες βρε κοπελα μου?εγω πιστευω οτι καπου καποτε για τον Αλεξ θα μαθουμε την αληθεια....

αλλα αν δεν το μαθουμε ελπιζω να υπαρχει Θεος και να τιμωρηθουν σε αυτην την ζωη η ενοχοι...και ελπιζω να το κανει με τον πιο φρικτο και βασανιστικο τροπο..

ετσι οπως πονανε και ξεριζωνονται τα σπλαχνα αυτων των μαναδων απο το κλαμα και τον πονο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι το εύχομαι να σταματήσει και ο πόνος αυτής της γυναίκας.Ξέρεις τι είναι να σου λένε ότι το παιδί σου αγνοείται,ότι μπορεί να μην είναι εν ζωή κλπ.Τι να πρωτοκάνει και αυτή η γυναίκα;Να κλάψει,να ψάχνει και να προσπαθεί να στέκεται και στα πόδια της.Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση της.Τη θαυμάζω για τη δύναμη της.Αν και ξέρω ότι μακριά από τις κάμερες πονάει περισσότερο από όσο δείχνει.Και καλά κάνει!Το παιδί της έχασε.Ξεριζώθηκε η καρδιά της,η ψυχή της!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

"Με λένε Μάντι και με πήραν από τη μαμά μου"

6 Αυγούστου 2008, 12:15

 

 

 

Ένα μικρό, κατάξανθο κοριτσάκι, εμφανίστηκε σε μαγαζί ψιλικών στο Άμστερνταμ πέρυσι στις αρχές Μαΐου, είπε ότι τη λένε «Μάντι» και ότι την πήραν από τη μαμά της. Το φωτογραφικό στιγμιότυπο από κάμερα ασφαλείας του μαγαζιού, είναι ένα από τα πολλά στοιχεία που συγκέντρωσε η αστυνομία τους τελευταίους 14 μήνες ερευνών.

 

Ίσως όμως πρόκειται για το πιο συγκλονιστικό στοιχείο, που βγαίνει στη δημοσιότητα για την υπόθεση της εξαφάνισης της μικρής Μαντλίν. Η 41χρονη ιδιοκτήτρια του καταστήματος, σε κατάθεσή της, είπε ότι πέρυσι το Μάιο, μπήκαν στο μαγαζί της, ένα κορίτσι, περίπου 3-4 ετών και συνοδευόταν από μία γυναίκα, έναν άντρα και άλλα δύο παιδιά. Κάποια στιγμή, το ξανθό παιδί την πλησίασε και τη ρώτησε σε άψογα αγγλικά: «Ξέρεις πού είναι η μαμά μου;».

 

 

 

Η ιδιοκτήτρια απάντησε ότι η μαμά της ήταν δίπλα, αλλά το παιδί είπε ότι αυτή δεν ήταν η μητέρα της. «Είναι μία ξένη, με πήρε από τη μαμά μου». Η 41χρονη γυναίκα τη ρώτησε από πού την πήραν και εκείνη αποκρίθηκε «Με πήραν από τις διακοπές μου».

 

«Τη ρώτησα πού έκανε διακοπές, αλλά δεν ήξερε τι να μου πει», ισχυρίστηκε η Ολλανδή γυναίκα. «Μετά τη φώναξε η κυρία που ήταν μαζί της. Δεν την αποκάλεσε Μάντι, αλλά με ένα πιο μεγάλο όνομα, ίσως Μαντελίν, αλλά δεν θυμάμαι καλά», είπε στην κατάθεσή της.

 

 

 

Η καταγγελία αυτή έφθασε στις Πορτογαλικές αρχές στις 18 Ιουνίου 2007. Το φωτογραφικό στιγμιότυπο τραβήχτηκε λίγες ώρες μετά την εξαφάνιση της Μαντλίν από την Πράια Ντα Λουζ της Πορτογαλίας, όπου παραθέριζε με τους γονείς της.

 

Εν τω μεταξύ, νωρίτερα δημοσιεύτηκαν και οι φωτογραφίες από το δωμάτιο που βρισκόταν η Μαντλίν Μακ Καν, όταν εξαφανίστηκε μυστηριωδώς.

 

 

http://www.zougla.gr/news.php?id=5977

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο γνωστές υποθέσεις εξαφάνισης, συνεχίζουν να με συγκλονίζουν. ελπίζω κάποια στιγμή να αποκαλυφθεί όλη η αλήθεια και αν και μπορεί κάποιοι να το θεωρούν απίθανο σενάριο, να βρεθούν τα παιδιά. :(:(

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:? σιγα να μη γυριζουν οι απαγωγεις με το παιδακι στο χερι και να το αφηνουν να μιλαει στις πωλητριες :?:? πολυ απιθανο μου φαινεται. δυστηχως δεν θα μαθουμε ποτε :(
Link to comment
Share on other sites

:? σιγα να μη γυριζουν οι απαγωγεις με το παιδακι στο χερι και να το αφηνουν να μιλαει στις πωλητριες :?:? πολυ απιθανο μου φαινεται. δυστηχως δεν θα μαθουμε ποτε :(
:(:(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Και τελικά τί έγινε; Όντως το κοριτσάκι μοιάζει..

Δεν έχω ακούσει ειδήσεις...υπάρχει κάτι νεότερο για αυτό το θέμα;

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Είδε τη Μαντλίν πριν από πέντε ημέρες

11 Αυγούστου 2008, 22:32

 

 

 

Άλλο ένα βίντεο από κάμερα ασφαλείας κυκλοφόρησε στα βρετανικά ΜΜΕ, σε σχέση με τη Μαντλίν Μακ Καν. Σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στα δημοσιεύματα, πρόκειται για βιντεάκια από κάμερες ασφαλείας που τραβήχτηκε πριν από πέντε ημέρες στις Βρυξέλλες, όπου ένα κοριτσάκι που ταιριάζει στην περιγραφή με τη Μανλτίν φαίνεται να περπατάει στο δρόμο με μία άγνωστη γυναίκα αφρικανικής ή αραβικής καταγωγής, που φορούσε μαντήλα.

 

 

 

Την αστυνομία ειδοποίησε ένας υπάλληλος τράπεζας που είδε τη γυναίκα με το παιδάκι να περνούν από μπροστά του και του φάνηκε λίγο περίεργη η συμπεριφορά τους. Σιγουρεύτηκε ότι ήταν η Μαντλίν, όταν έψαξε και είδε τη φωτογραφία της στην εφημερίδα.

 

Κάποια στιγμή άκουσε το κοριτσάκι να λέει: «Μπορούμε να γυρίσουμε πίσω τώρα;»

 

Το βίντεο εξετάζεται από ερευνητές στις Ηνωμένες Πολιτείες για να εξακριβωθεί, αν η μικρή είναι όντως η Μαντλίν, που χάθηκε το Μάιο του 2007 στο Αλγκάρβε της Πορτογαλίας, ενώ έκανε διακοπές με τους γονείς της.

 

 

http://www.zougla.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ετοιμοθάνατος Βρετανός που έχει καταδικαστεί για παιδεραστία παραδέχτηκε ότι είδε δύο φορές την Μαντλίν Μακάν το διάστημα που εξαφανίστηκε

 

 

Ενας 64χρονος που έχει καταδικαστεί στο παρελθόν για παιδεραστία και νοσηλεύεται σε νοσοκομείο της Γερμανίας παραδέχτηκε πως είχε δει την μικρή Μαντλίν Μακάν το διάστημα που εξαφανίστηκε από θέρετρο της Πορτογαλίας πριν από δύο χρόνια, αποκαλύπτει σήμερα στην ηλεκτρονική της έκδοση η εφημερίδα Bild.

 

Ο άντρας αυτός, που είναι γνωστός ως Ρέιμοντ Χ. βρισκόταν σε διακοπές με τη σύζυγο και τα έξι παιδιά του στο θέρετρο Πραΐα ντα Λουζ του Αλγκάρβε την κρίσιμη περίοδο της εξαφάνισης της τρίχρονης τότε Μαντλίν...

 

 

Η Μαντλίν Μακάν εξαφανίστηκε στις 3 Μαΐου από το διαμέρισμα της οικογένειάς της στο συγκεκριμένο θέρετρο, ενώ οι γονείς της δειπνούσαν με φίλους σε κοντινό εστιατόριο.

 

Ο Ρέιμοντ Χ. ο οποίος υποβάλλεται σε αντικαρκινική θεραπεία σε νοσοκομείο του Ααχεν είχε θεωρηθεί ύποπτος για την υπόθεση αυτή, αλλά είχε αρνηθεί κάθε ανάμιξη.

 

Τώρα παραδέχτηκε πως είδε δύο φορές το κοριτσάκι και μπόρεσε να θυμηθεί το κόκκινο σημάδι στο μάτι της Μαντλίν, γράφει η Bild χωρίς να αποκαλύψει τις πηγές της.

 

"Ναι, την είδα", δήλωσε ο ίδιος, σύμφωνα με το δημοσίευμα, στο οποίο επισημαίνεται πως αστυνομικοί από τη Βρετανία ταξίδεψαν στη Γερμανία για να ανακρίνουν τον Ρέιμοντ σχετικά με υποθέσεις κακοποίησης παιδιών στη Βρετανία. Μάλιστα του πήραν δείγμα DNA για να το εξετάσουν σε βρετανικά εργαστήρια.

 

Οι γιατροί του 64χρονου έχουν δηλώσει πως του μένουν μόνο λίγες εβδομάδες ζωής, επισήμανε στην εφημερίδα ο δικηγόρος του.

 

Ο 64χρονος Βρετανός έχει εκτίσει ποινές φυλάκισης για σεξουαλικές επιθέσεις τρεις φορές, σύμφωνα με την εφημερίδα.

 

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/blog-post_329.html

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...