Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγακυστη


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας, ειμαι στον 4 μηνα εγκυμοσυνης και την τελευταια φορα ειδαμε στον υπερηχο την ουροδοχο κυστη του μωρου πολυ μεγαλητερη απο το κανονικο συγκεκριμενα εφτανε κοντα στη καρδουλα του. Στην αρχη ακομα και ο γιατρος τα εχασε καπως και δεν ηξερε τι να μας πει μιλοντας με εναν ειδηκο στην προγεννητικη διαγνωση ηταν πιο καθησυχαστικος και μας ειπε οτι θα παμε να κανουμε εναν υπερηχο και αν δουμε οτι υπαρχει και κατι αλλο θα πρεπει να κανω αμνιοπρακεντηση. Εγω δεν εχω προβλημα να κανω ολες τις απαρετητες εξετασεις απλα φοβαμαι πολυ για το μωρακι μου μηπως εχει προβλημα μιας και ο γιατρος δεν μας εξηγησε. Αν καποια απο σας ειχε περασει κατι παρομοιο η γνωριζει κατι παραπανω ασ μου πει γιατι δεν αντεχω μεχρι να ερθει η μερα να παω στο γιατρο. :cry::cry:

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια γεια σας, ειμαι στον 4 μηνα εγκυμοσυνης και την τελευταια φορα ειδαμε στον υπερηχο την ουροδοχο κυστη του μωρου πολυ μεγαλητερη απο το κανονικο συγκεκριμενα εφτανε κοντα στη καρδουλα του. Στην αρχη ακομα και ο γιατρος τα εχασε καπως και δεν ηξερε τι να μας πει μιλοντας με εναν ειδηκο στην προγεννητικη διαγνωση ηταν πιο καθησυχαστικος και μας ειπε οτι θα παμε να κανουμε εναν υπερηχο και αν δουμε οτι υπαρχει και κατι αλλο θα πρεπει να κανω αμνιοπρακεντηση. Εγω δεν εχω προβλημα να κανω ολες τις απαρετητες εξετασεις απλα φοβαμαι πολυ για το μωρακι μου μηπως εχει προβλημα μιας και ο γιατρος δεν μας εξηγησε. Αν καποια απο σας ειχε περασει κατι παρομοιο η γνωριζει κατι παραπανω ασ μου πει γιατι δεν αντεχω μεχρι να ερθει η μερα να παω στο γιατρο. :cry::cry:

 

Καλησπέρα Αννούλα.

Και σε εμάς είχε διαγνωστεί το μωρό με μεγακύστη συγκεκριμένα 9χιλ(ενώ θα έπρεπε να είναι μέχρι 6 ή 7 αν θυμάμαι καλά-δεν είμαι σίγουρη για τους αριθμούς ακριβώς) στην αυχενική διαφάνεια (άρα όταν ήμουν 12 εβδομάδων). Είχαμε μιλήσει για αμνιοπαρακέντηση. Πριν κάνουμε όμως ο,τιδήποτε αφήσαμε να περάσουν 10 μέρες και ελέγξαμε ξανά την κύστη, η οποία στον δεύτερο έλεγχο ήταν μια χαρά. Και γενικά σε όλους τους ελέγχους από εκεί και μέχρι σήμερα που είμαι στην 33η εβδομάδα. Θα σου πρότεινα να πας σε εμβρυομητρικό. Αυτοί έχουν και εμπειρία (όχι ότι οι απλοί γυναικολόγοι δεν έχουν, αλλά για να νιώθεις εσύ κυρίως πιο ασφαλής). Τελικά δεν υπήρχε λόγος για άμνιο αφού η κύστη επανήλθε στα φυσιολογικά. Δεν μάθαμε ποτέ γιατί σε εκείνον τον υπέρηχο ήταν εκτός ορίων. Εγώ θα σε συμβούλευα να πιστέψεις στο μωράκι σου, να χαλαρώσεις και να το παρακολουθήσεις. Προσωπικά πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά, όπως και για εμάς. Μην βάζεις στο μυαλό σου τι μπορεί να σημαίνει το ένα και τι το άλλο. Διαπιστώστε κατ'αρχήν αν θα υπάρχει όντως πρόβλημα με την κύστη του και μετά θα σου εξηγήσει ο γιατρός αναλυτικά τι θα πρέπει να κάνεις και τι σημαίνουν οι μετρήσει. Και φυσικά γνώμη μου να πας σε έναν εμβρυομητρικό. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και αν χρειάζεσαι κάτι μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου και με π.μ. αν θες. Καταλαβαίνω τόσο πολύ την αγωνία σου.

Link to comment
Share on other sites

Roubies σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και με το καλο το μωρακι σου. Τον επομενο υπερηχο σε εμβρυομητρικο θα το κανουμε στον οποιον ειχα κανει και την αυχενικη και μου ειχε πει πως ολα ηταν αψογα. Τωρα πως μεσα σε 20 μερες εμφανιστικε αυτο δεν ξερω το μονο που ευχομαι ειναι να πανε ολα καλα. μακαρι μεχρι την τριτη που θα παμε να εχει επανελθει σε φυσιολογικα επιπεδα οπως και το δικο σου μωρακι και να φυγει ολη αυτη η αγωνια. Αν δεν σου ειναι κοπως μπορεις να μου πεις εσυ σε ποιον εμβρυομητρικο πηγες γιατι ισως χρειαστουμε και δευτερη γνωμη.

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites

Roubies σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και με το καλο το μωρακι σου. Τον επομενο υπερηχο σε εμβρυομητρικο θα το κανουμε στον οποιον ειχα κανει και την αυχενικη και μου ειχε πει πως ολα ηταν αψογα. Τωρα πως μεσα σε 20 μερες εμφανιστικε αυτο δεν ξερω το μονο που ευχομαι ειναι να πανε ολα καλα. μακαρι μεχρι την τριτη που θα παμε να εχει επανελθει σε φυσιολογικα επιπεδα οπως και το δικο σου μωρακι και να φυγει ολη αυτη η αγωνια. Αν δεν σου ειναι κοπως μπορεις να μου πεις εσυ σε ποιον εμβρυομητρικο πηγες γιατι ισως χρειαστουμε και δευτερη γνωμη.

 

 

Και εμάς όπως εμφανίστηκε έτσι ξαφνικά εξαφανιστηκε ύστερα από 12 μέρες που επαναλάβαμε τον υπέρηχο. Κανείς δεν μας εξήγησε τι μπορεί να έγινε. Πιθανόν και να μην είχε ουρήσει το μωρό την ώρα της μέτρησης. Μέχρι και αυτό μπορεί να παίζει αν και ο εμβρυομητρικός δεν το πολυπιστεύει για την δική μας περίπτωση γιατί ήμασταν αρκετή ώρα στο ιατρείο του. Τέλος πάντων. Ο εμβρυομητρικός που πήγα εγώ ήταν ο κύριος Λίβανος (μιλάμε για Αθήνα-δεν ξέρω που μένεις). Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία χρειαστείς είμαι στην διάθεσή σου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και την Τρίτη να έχετε τα καλύτερα νέα. Σε ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές σου. Να πιστεύεις στο μωράκι σου και προσπάθησε να όσο μπορείς να ελέγχεις το άγχος σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...