Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

@Αγγελίνα_2 και @argini εννοείται πως κάνουμε όλα τα εμβόλια, είναι 27 μηνών. αρχές Σεπτεμβρίου εμβόλιο κάναμε. και το MMR κάναμε που κάποιοι το θεωρούν υπέθυνο για αυτισμό κι εννοείται πως δεν φοβάμαι τα εμβόλια της λίστα και γίνονται στον χρόνο τους αλλά εκείνα δοκιμάζονται χρόνια. αυτό έγκριση μπορεί να πήρε αλλά είναι καινούργιο. πόσα κρούσματα έχουμε κάθε χρόνο στην Ελλάδα από μ. Β και πόσα είναι θανατηφόρα και σε ποιες ηλικίες; ένα το έχω και το έχω σαν τα μάτια μου, ο πανικός όμως δεν βοηθάει.

 

Καταλαβαινω απόλυτα οτι δεν θες να κανεις απλα ενα άλλο εμβολιο που προτείνουν εκει έξω ειδικα αν αυτο ειναι πανακριβο και δεν καλύπτεται

Αυτο που εκανε μερικές απο μας να το κάνουμε ομως ειναι το γεγονός οτι σε παρα πολλές χώρες σκέφτονται να το προσθέσουν στο κανονικό προγραμμα εμβολίων και ο μόνος λόγος που δεν το κάνουν ειναι το κόστος και τιποτα άλλο

Προςωπικα θα με άγχωνε αν ήξερα οτι χώρες σαν την αγγλια το σύστημα υγείας θελει να το καλύψει (που δεν καλύπτει και πολλα, ουτε καν την ανεμοβλογιά να φανταστείς) αλλα η κυβέρνηση και ο manufacturer προσπαθούν να τα βρουν στο οικονομικό!!

Θεός φύλαξη ποτε να μην μας τύχει απλα προσπαθούμε να μανατζαρουμε το ρίσκο!!

 

And by the way το πρόβλημα δεν ειναι μονο οι θάνατοι... Εδω έχουν μείνει πολλα χωρις χεράκια/ ποδαράκια :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως με γνωστές μου που συζητάω, οι οποίες έχουν μεγαλύτερα παιδιά δεν έχει τύχει να τα πάνε σε παιδίατρο τους τελευταίους 3-4 μήνες, δεν γνωρίζουν για το εμβόλιο & οι παιδίατροι τους δεν τους έχουν ενημερώσει ότι πρέπει να το κάνουν. Και δεν μιλάω για ανθρώπους που έχουν παιδίατρο του ταμείου (... πόσοι να είναι αυτοί?? οι περισσότεροι πληρώνουμε ιδιωτικά παιδίατρους!!) Πως θα ενημερωθούν οι γονείς αν δεν φροντίσουν οι γιατροί να ενημερώσουν μαζικά??

Επίσης, ισχύει επιστημονικά ότι όσο πιο πολλοί εμβολιαστούν, τόσο μικραίνει ο κίνδυνος κρουσμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με γνωστές μου που συζητάω, οι οποίες έχουν μεγαλύτερα παιδιά δεν έχει τύχει να τα πάνε σε παιδίατρο τους τελευταίους 3-4 μήνες, δεν γνωρίζουν για το εμβόλιο & οι παιδίατροι τους δεν τους έχουν ενημερώσει ότι πρέπει να το κάνουν. Και δεν μιλάω για ανθρώπους που έχουν παιδίατρο του ταμείου (... πόσοι να είναι αυτοί?? οι περισσότεροι πληρώνουμε ιδιωτικά παιδίατρους!!) Πως θα ενημερωθούν οι γονείς αν δεν φροντίσουν οι γιατροί να ενημερώσουν μαζικά??

Επίσης, ισχύει επιστημονικά ότι όσο πιο πολλοί εμβολιαστούν, τόσο μικραίνει ο κίνδυνος κρουσμάτων?

 

Και εμεις που πηγαμε τον Ιουλιο αν και συζητησαμε για το εμβολιο που εχει να κανει ο Δ δεν μας ειπε τιποτα για αυτο, Ουτε και το χαρτι που μας εδωσαν απο το σχολειο το αναφερει.

Θα ρωτησω και τον οικογενιακο μας γιατρο και την παιδιατρο αλλα δεν προβλεπεται να παμε πριν το Δεκεμβρη.

Ουτε στο Βελγιο το καλυπτει η ασφαλεια ακομη

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ισχύει επιστημονικά ότι όσο πιο πολλοί εμβολιαστούν, τόσο μικραίνει ο κίνδυνος κρουσμάτων?

 

Φυσικά και ισχύει, όπως και για όλες τις ασθένειες που καλύπτουν τα εμβόλια. Σε λινκ που παρατέθηκε πιο πάνω, αναφέρεται ότι πλέον τα κρούσματα μηνιγγιτιδας δεν οφείλονται στους ορότυπους που καλύπτει το "παλιό" εμβόλιο, που το κάνουν εδώ και αρκετά χρόνια όλα τα βρέφη, αλλά μόνο στον Β, για τον οποίο μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχε εμβόλιο. Τυχαίο; Με την καμία! ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε νοσοκομείο για κατι αςχετο αλλα μου είπαν οτι τα κρούσματα μυνηγγιτιδας που βλέπουν έχουν αυξηθεί σε βαθμό που εξέτασαν και τον δικο μου για μυν Β (και άλλες μορφές)

Συμπέρασμα ενώ στον μεγαλο το εκανε το εμβολιο οταν έκλεισε τα δυο ο μικρός θα το κανει απο έξι μηνων.... Ενώ τη φοβομουνα την αρρώστια πριν τωρα την τρέμω χειροτερα... Οπότε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δεν τη ζήτησε η BabyCute την εξέταση, ήταν στο "πακέτο διερεύνησης" του νοσοκομείου κι απλά την ενημέρωσαν. Υπάρχει κοπέλα στο φόρουμ που το μωρό της είχε νοσηλευτεί με μηνιγγίτιδα 40 ημερών, όχι Β ευτυχώς.

 

Την πρώτη δόση Menigitec νομίζω πως την κάναμε μαζί με το Prevenar 4 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τη ζήτησε η BabyCute την εξέταση, ήταν στο "πακέτο διερεύνησης" του νοσοκομείου κι απλά την ενημέρωσαν. Υπάρχει κοπέλα στο φόρουμ που το μωρό της είχε νοσηλευτεί με μηνιγγίτιδα 40 ημερών, όχι Β ευτυχώς.

 

Την πρώτη δόση Menigitec νομίζω πως την κάναμε μαζί με το Prevenar 4 μηνών.

Ακριβως αυτο, στα πολυ μικρα κάνουνε αυτη την εξεταςη (μαζι με άλλες) αμεςως με το που μπαίνουνε μεςα. Και δίνουν αντιβιωση αμεςως δεν περιμένουν αποτελέσματα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, κορίτσια, όπως ακριβώς τα λέτε είναι. Εννοούσα ότι θα ήταν υπερβολικός όποιος γιατρός πίστεψε πραγματικά ότι το μωρό είχε μηνιγγιτιδοκοκκική μηνιγγίτιδα (που σε αυτές τις ηλικίες έχει εξαιρετικά βαριά εικόνα). Σαν ρουτίνα, βεβαίως και πρέπει να αποκλειστεί η μηνιγγίτιδα! Εξάλλου, μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα όλων των καλλιεργειών, κάθε νεογνό με πυρετό αντιμετωπίζεται ως να είχε μηνιγγίτιδα/σηψαιμία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Γεγονός είναι ότι υπάρχουν διφορούμενες απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα.

Ο δικός μας παιδίατρος π.χ. χωρίς να αμφισβητήσει την αξία του εμβολίου μας πρότεινε να περιμένουμε λίγο καθώς δεν έχει δοκιμαστεί. Όμως μετά από συζήτηση με άλλους γιατρούς και κυρίως μετά από την προτροπή οικογενειακής μας φίλης παιδιάτρου η οποία το έκανε μάλιστα στα παιδιά της από το καλοκαίρι, τελικά αποφασίσαμε και κάναμε την πρώτη δόση σήμερα και η επόμενη θα πρέπει να γίνει τον Δεκέμβριο. Ο γιός μου δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά η κόρη μου παραπονιέται ότι έχει πόνο στο χέρι στο οποίο έγινε, πράγμα για το οποίο βέβαια μας είχε ενημερώσει η γιατρός.

Ελπίζω να κάναμε την σωστή κίνηση, γιατί πραγματικά προβληματιστήκαμε πάρα πολύ για να λάβουμε την απόφασή μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Μετά από ενημέρωση της "Μανούλα για πάντα!" σας μεταφέρω την εμπειρία μου σχετικά με το νέο εμβόλιο.

 

Γεγονός είναι ότι υπάρχουν διφορούμενες απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα.

Ο δικός μας παιδίατρος π.χ. χωρίς να αμφισβητήσει την αξία του εμβολίου μας πρότεινε να περιμένουμε λίγο καθώς δεν έχει δοκιμαστεί. Όμως μετά από συζήτηση με άλλους γιατρούς και κυρίως μετά από την προτροπή οικογενειακής μας φίλης παιδιάτρου η οποία το έκανε μάλιστα στα παιδιά της από το καλοκαίρι, τελικά αποφασίσαμε και κάναμε την πρώτη δόση σήμερα και η επόμενη θα πρέπει να γίνει τον Δεκέμβριο. Ο γιός μου δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά η κόρη μου παραπονιέται ότι έχει πόνο στο χέρι στο οποίο έγινε, πράγμα για το οποίο βέβαια μας είχε ενημερώσει η γιατρός.

Ελπίζω να κάναμε την σωστή κίνηση, γιατί πραγματικά προβληματιστήκαμε πάρα πολύ για να λάβουμε την απόφασή μας.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κάναμε την πρώτη δόση προχθές!! Είχε αρκετό πόνο στο χέρι, ειδικά στο σημείο που έγινε το εμβόλιο, αλλά κάναμε & τη βλακεία να το κάνουμε στο δεξί χέρι, οπότε πονάει περισσότερο όταν γράφει ... Σήμερα το πρωϊ ακόμα πονούσε, αλλά όχι τόσο έντονα. Αυτό μόνο, τίποτα από πυρετό.. Ελπίζω σε 2 μήνες που θα πρέπει να κάνουμε το επαναληπτικό να το έχει καλύψει το ταμείο. Δεν άντεχα να περιμένω, αφού ξέρω ότι υπάρχει εμβόλιο για κάτι τόσο σοβαρό & ας μην είναι τόσο συχνό, δεν ήθελα να το ρισκάρω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα οι δικοί μου είναι 13 και 17 ετών. Το κάνω?Ο παιδίατρός τους μου είπε : Θα... το δούμε, κάποια στιγμή... Πάντως τα ταμεία και Ο ΕΟΥ μην περιμένετε γρήγορα να το εντάξουν στον υποχρεωτικό εμβολιασμό. Σε κάνα δυο χρόνια.. Ετσι είχε γίνει με το Minigitec της Α΄. Μπήκε στον υποχρεωτικό μετά από 2 - 3 χρόνια. Και είχε μόνο 70? η δόση. Το πλήρωνες και έπαιρνες πίσω από το ταμείο σου, κάποια λευτά επιστροφή. Βλέπετε είναι πολλά τα λευτά Ακη.....

Link to comment
Share on other sites

Eμας η παιδίατρος μας είχε πει πιο παλιά που την ρώτησα, να μην το κάνουμε γιατί είναι πολύ καινούργιο ακόμα. Θα την ξανά ρωτήσω όταν μπει στο πρόγραμμα εμβολιασμού.

Link to comment
Share on other sites

Kακό είναι που δεν εμβολιάζεις τα παιδιά σου. Αν είμασταν σε ευνομούμενο κράτος θα σου είχε ασκηθεί ποινικη διωξη α) για παραμέληση ανηλίκου και β) για έκθεση ανηλίκων σε κίνδυνο ( όχι μόνο για τα παιδιά σου αλλά και για τους συμμαθητες τους που πιθανως λογω αλλεργιας δεν μπορουν να εμβολιαστουν)....

Με κάτι τέτοιους ανεύθυνους γονεις που μαθαινουν ιατρικη μεσω ιντερνετ θα γυρισουμε στην εποχη που είχαμε επιδημιες...

ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙ...

Είναι η λεγόμενη ανοσια της αγέλης....

Link to comment
Share on other sites

εμάς ο παιδίατρος μας, δεν μας έχει ενημερώσει για αυτό το εμβόλιο. Επειδή δεν εχω διαβάσει όλα τα μηνύματα, έχει κάποια τη καλοσύνη να μου πει σε ποιες ηλικίες αφορά; Επίσης, αν συνταγογραφειται;

Link to comment
Share on other sites

εμάς ο παιδίατρος μας, δεν μας έχει ενημερώσει για αυτό το εμβόλιο. Επειδή δεν εχω διαβάσει όλα τα μηνύματα, έχει κάποια τη καλοσύνη να μου πει σε ποιες ηλικίες αφορά; Επίσης, αν συνταγογραφειται;

 

Δεν συνταγογραφειται δυστυχως. Αφορά κυριως βρέφη, νηπια, παιδια και νεαρους ενηλικες.

Link to comment
Share on other sites

Kακό είναι που δεν εμβολιάζεις τα παιδιά σου. Αν είμασταν σε ευνομούμενο κράτος θα σου είχε ασκηθεί ποινικη διωξη α) για παραμέληση ανηλίκου και β) για έκθεση ανηλίκων σε κίνδυνο ( όχι μόνο για τα παιδιά σου αλλά και για τους συμμαθητες τους που πιθανως λογω αλλεργιας δεν μπορουν να εμβολιαστουν)....

Με κάτι τέτοιους ανεύθυνους γονεις που μαθαινουν ιατρικη μεσω ιντερνετ θα γυρισουμε στην εποχη που είχαμε επιδημιες...

ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙ...

Είναι η λεγόμενη ανοσια της αγέλης....

 

Πόσο θα συμφωνήσω!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...