Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΚΡΙ ΚΑΝΑΠΕΣ - ΧΡΩΜΑ ΤΟΙΧΟΥ?


irallada

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Μετά από πολύ ψάξιμο, θα αγοράσουμε έναν σκούρο γκρι καναπε γωνια. Σκεφτομουνα λοιπον να διακοσμησω το σαλονι σε μαυρο, καποια ανοιχτο λιλα διακοσμητικα και ισως ασπρο...Εχω ομως κολλησει με το χρωμα που θα βαψω στους τοιχους. το γκρι δεν θα ητανε πολυ μουντο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορεις να παιξεις με τονους του γκρι. Υπαρχουν και ζεστα γκρι. Θα μπορουσες να κανεις μια διχρωμια οπως πχ να βαψεις τον ενα τοιχο με ενα γκρι ζεστο και λιγο σκουρο, και τους υπολοιπους με ενα ανοικτο ή ακομα και του παγου. Αν πας σε ενα χρωματοπωλειο θα δεις οτι υπαρχουν απειροι τονοι του γκρι. Μη το σκεφτεσαι σαν μουντο.

Link to comment
Share on other sites

Βάψε τον τοίχο πίσω από τον καναπέ ένα χρώμα σχετικά έντονο και τους υπόλοιπους τοίχους σε πολύ πιο ανοιχτό τόνο. Εφόσον θα έχεις κι άλλες πινελιές σε λιλά, μπορείς να βάψεις τον ένα τοίχο σε οποιαδήποτε απόχρωση του μωβ. Μη φοβάσαι το χρώμα στο χώρο γενικότερα. Το μαύρο όμως που λες θα το κάνει μουντό. Μπορείς να παίξεις με μαξιλαράκια κομποζέ σε τόνους του γκρι και του λιλά/μωβ μαζί. Γενικά πίσω από έναν γκρι καναπέ, μπορείς να βάψεις τον τοίχο ό,τι χρώμα θελεις (από κόκκινο, μέχρι τερακότα ή πράσινο-λαδί της ελιάς) φτάνει να μπορείς να το συνδυάζεις με το όλο στυλ στο δωμάτιο. Εννοείται ότι οι υπόλοιποι τοίχοι θα είναι πιο ουδέτεροι χρωματικά. Δεν μας είπες, οι κουρτίνες και τα χαλιά σε τι τόνους είναι; Τα υπόλοιπα έπιπλα;

 

Εdit: επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη σου τον προσανατολισμό του δωματίου. π.χ. αν ο χώρος είναι φωτεινός τις περισσότερες ώρες της ημέρας, μπορείς άφοβα να βάλεις και γκρι ανοιχτό στους τοίχους, αλλά αν το δωμάτιο είναι σκοτεινό, πρέπει να επιλέξεις μόνο φωτεινά χρώματα για να το "ξανοίξουν".

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε γκρι μολυβί καναπέ,όλοι οι τοίχοι είναι λευκοί εκτός από έναν που είναι στο χρώμα της ελιάς (δένει πολύ με το γκρι) και τον τοίχο που είναι φόντο στον καναπέ και θα τον έλεγα μελιτζανί πολύ-πολύ ανοιχτό όμως, που μέσα του έχει και γκρι.

Είναι απίθανο χρώμα πολύ ζεστό και καθόλου έντονο.

Ίσως το τελευταίο χρώμα να σου ταιριάζει καλύτερα εφόσον θα έχεις και λιλά διακοσμητικά!

Link to comment
Share on other sites

έχουμε κι εμεις καναπαέδες σε γκρι ανοιχτό

ο τοίχος είναι κιτρινος!

έχομε πίνακα σε μάυρο και πορτοκαλί

το φωτιστικό πορτοκαλι

έχουμε βάλει και καδράκια με διάφορες φωτος σε άλλο τοίχο

τα έπιπλα μαύρα

ένα στόρι μαύρο

θα σου πω,βέβαια,οτι το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιήσεις καλύματα για τους καναπέδες

εμείς πχ είχαμε πορτοκαλί-μπορντό

τωρα βάλαμε λαχανι

χαχαχ

γενικώς το σπίτι μας έιναι μέσα στο χρώμα!!!

μας αρέσει πολύ!

είναι χαρούμενο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Μετά από πολύ ψάξιμο, θα αγοράσουμε έναν σκούρο γκρι καναπε γωνια. Σκεφτομουνα λοιπον να διακοσμησω το σαλονι σε μαυρο, καποια ανοιχτο λιλα διακοσμητικα και ισως ασπρο...Εχω ομως κολλησει με το χρωμα που θα βαψω στους τοιχους. το γκρι δεν θα ητανε πολυ μουντο;

και εγω γκρι καναπε εχω σε ανοιχτο κ θελω να παρω τα επιπλα σε ασπρο κ εχω βαλει ριχτΑρια γκρι σκουρο,εγω νομιζω επειδη θα βαλεις εσυ σκουρα επιπλα καλο ειναι να κανεισ κατι σ ασπρο τον τοιχο η κανενα σημειο τοιχου μωβ που παει τελεια με το γκρι κ να βαλεισ κ μαξιλαρια μωβ στον καναπε η και λεπτομεριες σε ασημι!!ελπιζω να σε βοηθησα εγω το εψαξα πολυ αλλα ειναι κ θεμα γουστου,παντωσ το γκρι και το απσρο ειναι πολυ στη μοδα!!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για τις πολυτιμες απαντησεις σας.

 

Εχω μια μαυρη τραπεζαρια με καρεκλες με ασπρο πατο (λογικα θα τις αλλαξω υφασμα). τραπεζακι σαλονιου δεν πηραμε ακομα, σκεφτομουνα κατι σε ασπρη λακα ή θα εκανε πολυ designia???

 

Χαλί θα βάλω προσωρινά κι αν μου αρεσει θα το κρατησω ενα εκρου με κυκλους μαυρους και γκρι που εχει πανω.

 

χρωματικα ελεγα να βαλω ενα ανοιχτο χρωμα και σε μια κολωνα που ειναι πισω απο τον καναπε και τον τοιχο της τραπεζαριας μια τεχνοτροπια σε σκουρο χρωμα τυπου σφουγγαρι. και η ταπετσαρια μου αρεσει πολυ αλλα ο αντρας μου δεν θελει καθολου.

 

ασχετο αλλα πως βαζω φωτογραφιες που εχω στο σκληρο εδω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Το χαλί πιστεύω ότι ταιριάζει πάρα πολύ όπως το περιγράφεις, το ίδιο και η τραπεζαρία σε μαύρο χρώμα.

Σε χρώματα τοίχων μπορείς να παίξεις σε ένα που θα αποφασίσεις στην ανοιχτή για τον ένα χώρο και την πιο κλειστή απόχρωση για τον άλλο, πχ λιλά και μωβ σκούρο!

Οι ταπετσαρίες είναι φανταστικές αλλά μπορεί να τις βαρεθεις!

Για επικόλληση φωτογραφίας

1 θα πας στο site: http://img28.imageshack.us/

2 θα πατήσεις Browse για θα βρεις την εικονα στον υπολογιστη σου

3 πατας πανω στην εικονα και μετα πατας Ανοιγμα

4 πατας start upload!

5 Επιλέγεις αυτο που σου βγαζει (τη διευθυνση) και την κανεις copy

6 κανεις επικολληση τη διευθυνση στο μηνυμα του forum

Link to comment
Share on other sites

Έχει την ωραία γκρι απόχρωση!

Βαλε έντονο χρώμα για να τον αναδείξεις!

Δες εδώ από όταν έψαχνα εγώ από έκθεση (δεν πήραμε αυτόν τελικά)

http://imageshack.us/photo/my-images/818/img1179aa.jpg/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον και γω παιζω σε αυτες τις αποχρωσεις λευκο μαυρο και ο καναπες μου ενα πολυ μυστηριο χρωμα αναμεσα σε γκρι καφε/μπεζ.

τους τοιχους μου τους εβαψα σε ανοχτο γκρι και στο προηγουμενο σπιτι που ειχα και εναν κοκκινο τοιχο (το βασικο κοκκινο το μπορντω ουτε πορτοκαλι) αλλα και τωρα με εναν ωραιτοατο λαδι τοιχο. εναν μονο να μην γινει και χαμος και επειδη τα γκρι και τα μαυρα βαρενουν και μικραινουν ενα χωρο βαψε ανοιχτοχρωμους τοιχους

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια ελπίζω να το καταφέρω.

 

Αυτός είναι ο καναπες:

 

http://imageshack.us/photo/my-images/155/document1h.jpg/

ο καναπες σου ειναι τελειος.και η λευκη λακα στο τραπεζι τησ μεσης πιστευω θα τον απογειωσει!!!και εγω λευκο τραπεζι θελω να παρω γιατι ακομα εχω ενα παλιο καφε σκουρο και δεν ταιριαζει κα8ολου με το γκρι καναπε!!!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

olive τελειος ο καναπες που εβαλες στη φωτο! θυμασαι τιμη; εγω τον καναπε που σας εβαλα τον εχει σε προσφορα απο 2000, 990?. ειναι ο πιο ωραιος που εχω δει μεχρι στιγμης και συναμα ο φτηνοτερος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις εχουμε γκρι ανοιχτο καναπε,με ασπρο του παγου τοιχο,γκρι σκουρο ταβανι κ χακι γκρι πλακακι.κ μετα παιζουμε με επιπλα,χαλια κ διακοσμητικα σε λαχανι.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε γκρι και μαυρους καναπεδες, μια μαυρη πολυθρόνα και έχουμε βάψει τον τοιχο της τηλεόρασης μπορντω και τους υπόλοιπους γκριζο παρα πολύ ανοιχτό.... εχουμε μαξιλαράκια μπορντω και λαχανι στους καναπεδες και λαχανι χαλί!!!


 

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω γκρι καναπε εχω βαψει τους τοιχους σε γκρι ανοιχτο το ζεστο αν πας σε χρωματοπωλειο θα βρεις απειρα χρωματα και εχω το τζακι πιο σκουρο γκρι και αλλον ενα τοιχο μικρο και συνηθως πεζω με τις κουρτινες και διακοσμητικα και ριχταρια σε τονους φουξια και σαπιο μηλο και μωβ και ειναι πολυ πολυ ωραιος συνδυασμος και εμενα που δεν ειναι και πολυ φωτεινη δε δειχνει καθολου μουντο. ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εστειλα ειναι φυλλαδιο,πατα επανω και θα αρχησουν να ανοιγουν οι σελιδεσ,στην πρωτη σελιδα κατω αρηστερα ειναι οι καναπεδεσ μου!!

 

selestina μου δυστυχως δεν μου φορτωνουν οι σελιδες του φυλλαδιου. παντως λιγο που κοιταξα στο site εχει υπεροχα πραγματα. κριμα που μενω αθηνα :(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως κορίτσια ότι σε ανάλογη διακόσμηση θα ταίριαζε τρομερά μια άσπρη μαλακή φλοκάτη. Εκτός του ότι όμως είναι ακριβή και αυτή την εποχή no money, θα έπρεπε να αναγκάζω τους φιλοξενούμενους όχι μόνο να βγάζουν τα παπουτσια τους αλλα και να πλένουν τα πόδια τους!

 

flokatiarearug5x7natura.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

selestina μου δυστυχως δεν μου φορτωνουν οι σελιδες του φυλλαδιου. παντως λιγο που κοιταξα στο site εχει υπεροχα πραγματα. κριμα που μενω αθηνα :(
ναι δεν φανταζεσε τι εχει!!ασε εγω εμενα ηδη μονη μου κ ειχα καποια πραγματα και αλαξαμε μονο καναπε και πηραμε καινουργια κραβατοκαμαρα και τα βλεπω και τρελενομαι,το κραβατι εμεισ στο δωματιο το πηραμε ασπρο δερμα και ειναι θεικο!!επισης η φλοκατη η ασπρη τα σπαει!!!κ εγω τρελενομαι για λευκο αλλα οπως ειπες no money κ θα γινει και μαυρη οποτε εγω σκεφτομαι για καμοια ασημι οταν θα μου περισεψει κανενα ευρουλακι!!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...