Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα στην μέση από επισκληρίδιο ένεση?


Recommended Posts

Ούτε εγώ έχω ακούσει να έχει μείνει κανείς ανάπηρος από επισκληρίδιο, αλλά αν ο γιατρός θέλει να είναι σωστός πρέπει να σε ενημερώσει ότι υπάρχει τέτοια πιθανότητα έστω και αν είναι 1 στο δισεκατομμύριο.

Εμένα πάντως λόγω του μεγάλου προβλήματός που έχω στη μέση μου -όπως προείπα- αρνήθηκε να μου την κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η αληθεια ειναι οτι γενναω τον ιουλιο.εχω ενα προβληματακι με τη μεση μου , ακομη ομως κ αν δεν το ειχα θα προτιμουσα και παλι να μην κανω καμμια αναισθησια.αυτο φυσικα ειναι στην κριση της καθεμιας μας,συμφωνω.ο καθενας μπορει να κρινει για τον εαυτο του.εγω πιστευω οτι μπορω να αντεξω τον πονο, και θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα, χωρις αναισθησια.απο κει και περα οταν θα ερθει η ωρα μου ισως χρειαστει καισαρικη ή οτιδηποτε αλλο,αυτο δεν μπορω να το γνωριζω απο τωρα.η επιθυμια μου παντως ειναι χωρις αναισθησια και βρισκω συμφωνη και την γιατρο μου.ολα αυτα προς το παρον!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειπα κι εγω χτες στην γιατρό μου ότι έχω στένωση σπονδύλου αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιον σπόνδυλο και μου είπε να μην ανησυχώ για την επισκληρίδιο. Όντως όσο περνάνε τα χρόνια οι πρακτικές αυτες γίνονται όλο και πιο ακίνδυνες σε σχέση με το παρελθόν. Πάντως κι εγω θα προτιμήσω το βλέποντας και κάνοντας

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επισκληρήδιο πριν από 7 χρόνια και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τη μέση μου όλα αυτά τα χρόνια. Πριν από 5.5 μήνες γέννησα πάλι με επισκληρήδιο.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επισκληρήδιο πριν από 7 χρόνια και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τη μέση μου όλα αυτά τα χρόνια. Πριν από 5.5 μήνες γέννησα πάλι με επισκληρήδιο.

Ι

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ!

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΣΧΕΤΗΣΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ..ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΕΧΕΙΣ?ΗΣΟΥΝ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΚΤΛ ΚΤΛ? :shock::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O γιατρος μου ειναι κατα της επισκληριδιου. Δεν θα ελεγα οτι οι πονοι ηταν λιγοι (βεβαια εμενα ηταν τεχνητοι οποτε ηρθαν πολυυυ αποτομα)

Θυμαμαι οτι αυτο που του ειπα ηταν ¨"το επομενο με καισαρικη ααααααα" :lol::lol:

Γενικα με ακουσε ολο το νοσοκομειο. Αν με ρωτησεις τωρα δεν ξερω αν θα κανω η οχι.

Ειναι αυτο που λεει η μαμα μου (οτι μετα απο λιγο ολα ξεχνιουνται )

:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θέλω να γεννησω με επισκληριδιο και θα το δηλωσω απο την αρχη.

Κι εμενα η μαμα μου με επισκληριδιο με γεννησε πριν 27 χρονια και ολα καλα! Τωρα σιγουρα υπήρχαν περιπτωσεις παραλυσης αλλα στα αρχικα σταδια και ποιος ξερει απο τι γιατρους...

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα χωρίς επισκληρίδιο και γρηγορα. γενικά είμαι ανεκτική στον πόνο και πιστευα ότι θα άντεχα (όπως έγινε άλλωστε). πίστευα και πιστέυω ότι μια φορά πρέπει να γεννήσεις φυσιολογικά, να ζήσεις την εμπειρία, να δεις πώς είναι (εφ΄όσον δεν υπάρχει πρόβλημα), την επόμενη να έχεις την επιλογή. ΦΤ ή καισαρική; εγώ θα διάλεγα ΦΤ πάλι!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ Η ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΗΣ (ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΕΝΕΣΗ) ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΣΟΥ! Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ......ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ Κ ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΣΗ...? ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ....ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ??????? :roll:

 

Ο αφόρητος πόνος προέρχεται από την ωκυτοκίνη που σου βάζουν στον ορό και όχι από τις δικές σου ορμόνες. Η ωκυτοκίνη είναι χρήσιμο φάρμακο για έναν τοκετό που δεν εξελισσεται όμως εδώ οι γιατροί τη χρησιμοποιούν για να τελειώσουν πιο γρήγορα και να φύγουν...

 

Κάτι άλλο που πονάει πολύ είναι η στάση στην οποία σε υποχρεώνουν να γεννήσεις, το ξαπλωτό που βολεύει στη μέση του γιατρού. Για σκέψου πόσα χρήματα πληρώνεις για να κάνεις τελικά αυτό που βολεύει στη μέση του γιατρού...

 

(τις αγελάδες τις σέβονται πολύ περισσότερο και τις αφήνουν να γεννήσουν σε όποια στάση θέλουν και ο κτηνίατρος στην ανάγκη ξαπλώνει και στο πάτωμα... παρόλο που τα χρήματα που παίρνει είναι πολύ λιγότερα...)

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ Η ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΗΣ (ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΕΝΕΣΗ) ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΣΟΥ! Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ......ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ Κ ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΣΗ...? ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ....ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ??????? :roll:

 

Ο αφόρητος πόνος προέρχεται από την ωκυτοκίνη που σου βάζουν στον ορό και όχι από τις δικές σου ορμόνες. Η ωκυτοκίνη είναι χρήσιμο φάρμακο για έναν τοκετό που δεν εξελισσεται όμως εδώ οι γιατροί τη χρησιμοποιούν για να τελειώσουν πιο γρήγορα και να φύγουν...

 

Κάτι άλλο που πονάει πολύ είναι η στάση στην οποία σε υποχρεώνουν να γεννήσεις, το ξαπλωτό που βολεύει στη μέση του γιατρού. Για σκέψου πόσα χρήματα πληρώνεις για να κάνεις τελικά αυτό που βολεύει στη μέση του γιατρού...

 

(τις αγελάδες τις σέβονται πολύ περισσότερο και τις αφήνουν να γεννήσουν σε όποια στάση θέλουν και ο κτηνίατρος στην ανάγκη ξαπλώνει και στο πάτωμα... παρόλο που τα χρήματα που παίρνει είναι πολύ λιγότερα...)

:lol::lol::lol: Έγραψες πάλι!!!!

 

Εγώ λοιπόν απλά για να απαντήσω (και εδώ!!) γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισσκληρίδο... τα είδα όλα από πόνο... σε σημείο που ξεφώνιζα "αν δε βγένει... βάλτο μέσα!!!!" και μετά "βγήκεεεεε, βγήκεεεεεε"... αλλά μολις το πήρα αγκαλιά... πάει... τα ξέχασα όλα!! μάλιστα και στο επόμενο καλά να 'μαι... έτσι θέλω να γεννήσω! απόλυτα φυσικά! δεν είναι ούτε μαζοχισμός ουτε ηρωισμός, είναι απλά προσωπικη επιλογή!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλό θα ήταν να γεννούσαμε όρθιες , αυτό είναι πιο βολικό διότι βοηθά και η βαρύτητα όσο να ναι , αλλά αν πω στο γιατρό μου οτι θέλω να με ξεγεννήσει όρθια έχω να ακούσω..... :D

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κ ΤΙΣ ΔΥΟ..

ΟΜΩΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ ΕΔΩ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ Κ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΕΤΣΙ?ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΞΑΠΛΩΤΗ..ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ????????

ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ???????

ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΝΑ 'ΧΕΙΣ????

ΤΙ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙΣ ΞΑΠΛΩΤΗ ΤΕΛΕΙΩΣ....ΓΙΝΕΤΑΙ???? ΒΡΕ ΤΟΥΣ ΓΑΜ.....ΝΟΥΣ!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙ ΠΟΛΥ...!

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΛΩΣΩ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ...ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ...ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΙΛΗΣΩ ΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΕΡΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ "ΓΑΝΤΙ" ??????? :wink::wink:

:mad::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε γλυκό lenaki χαλάρωσε!

καλώς ή κακώς... τώρα τα σκέφτεσαι όλα αυτά! πίστεψέ με εκείνη την ώρα, δε βλέπεις τη στιγμή να γεννήσεις και να πάρεις το νινάκι σου αγκαλιά!

αργότερα, όταν ανέβεις στο δωμάτιο... θα τα ξανασκεφτείς... αλλά, θα είναι πιά περασμένα!!!! :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

 

ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΔΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΤΕ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΠΟΚΤΑΣ ΜΟΝΙΜΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

για πονους στη μεση που να οφειλονται στην επισκληριδιο δεν εχω ακουσει ,αλλα μια συναδελφος μου που ναι μεν εργαζομασταν στον ιδιο χωρο αλλα δεν ειχα το θαρρος να ρωτησω λεπτομερειες για το τι εφταιξε,η επισκληριδιος της ειχε προκαλεσει μονιμη βλαβη στο ποδι και ειχε μεινει για ενα διαστημα παραλυτη,με τον καιρο ομως και με φυσικοθεραπειες καταφερε να περπατησει ξανα αλλα το προβλημα στο ποδι ηταν εμφανες...

Αλλο ενα περιστατικο που εχω δει με τα ματια μου...εκανα πρακτικη στα χειρουργια του Ασκληπιειου στην Βουλα ,και μια αναισθησιολογος μεγαλη σε ηλικια θα εκανε επισκληριδιο σε μια κυρια για να χειρουργηθει,ε την τρυπησε παρα πολλες φωνες ,η γυναικα ουρλιαζε και αιματα ετρχαν απο πισω (βεβαια η ασθενης δεν τα εβλεπε)τελικα δεν τα καταφερε και φωναξε αλλον ,ο οποιος την αναισθητοποιησε με την πρωτη...απλα θελω να πω οτι ειναι και θεμα αναισθησιολογου,θελω να πιστευω ομως οτι στα μαιευτηρια ειναι ολοι εμπειροι....

ελπιζω δηλ....

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι θεμα αναισθσιολογου και θεμα βαρουσ γενικοτερα. Στο συζυγο που ειναι παχυσαρκος δεν μπορεσαν να κανουν αν και προσπαθουσαν μιαμιση ωρα. Παντως και εγω σε γενικο νοσοκομιο την εκανα στο βελγιο. Μαλιστα με συνεδεσαν σε ενα μηχανημα και οταν ποναγα επερνα μια δοση (ρυθμιζουν το ελαχιστο διαστημα αλλα εχεις κατι να πατας με μανια οταν πονας και ψιλοξεχνιεσαι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...