Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές χειμερινές αποδράσεις!


mama-lia

Recommended Posts

Ποια είναι η αφετηρία σας και πότε θα πάτε;

Οι εκδρομές που προτείνω είναι πολύ καλές για οικογένειες με παιδιά σχολικής ηλικίας. Όμως, οικογένειες με μικρά παιδιά διαμορφώνουν το δικό τους πρόγραμμα! Οι διαδρομές στη συγκεκριμένη πρόταση δεν είναι μεγάλες.:)

θα ξεκινησουμε απο αθηνα. Για Νοεμβρη ή δεκεμβρη σκεφτομαστε, ισως και λιγο πριν τα χριστουγεννα... σκεφτομουν να εχουμε βαση το λιτοχωρο. Για την βολτα στον Ολυμπο με τα παιδια σκεφτομαι...

Ευχαριστω για τις πληροφοριες

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 590
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα ξεκινησουμε απο αθηνα. Για Νοεμβρη ή δεκεμβρη σκεφτομαστε, ισως και λιγο πριν τα χριστουγεννα... σκεφτομουν να εχουμε βαση το λιτοχωρο. Για την βολτα στον Ολυμπο με τα παιδια σκεφτομαι...

Ευχαριστω για τις πληροφοριες

Αν βρίσκεστε στο Λιτόχωρο ουσιαστικά ΕΙΣΤΕ στον Όλυμπο ;). Οι αποστάσεις από εκεί είναι πολύ μικρές για τους περισσότερους από τους προορισμούς που σας προτείνω. Από κει και πέρα όλα εξαρτώνται από το πρόγραμμα που θα καθορίσουν ... τα παιδιά :-)

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες και μπαμπάδες, θέλετε μία όμορφη ιδέα για τις γιορτές των Χριστουγέννων; Ονειρούπολη στη Δράμα! Πηγαίνουμε κάθε χρόνο! Στήνεται ένα χωριό παραμυθένιο! Το κεντρικό σπιτάκι είναι του Άγιου Βασίλη, όπου μικροί και μεγάλοι βγαίνουν μαζί του μία φωτογραφία), και γύρω από αυτό: το σπιτάκι όπου διαβάζουν παραμύθια, κάπου αλλού ζωγραφίζουν ξωτικά στο πρόσωπό σας, το ταχυδρομείο όπου γράφουν τα παιδιά σας γράμμα στον Άγιο, το σπιτάκι με τις κατασκευές (κάθε χρόνο στολίζουμε το σπίτι μας με μία όμορφη χειροτεχνία), το σπιτάκι του Αρκτούρου, το σπιτάκι του Παιδικού μουσείου από την Αθήνα...Σε μία εξέδρα γίνονται συναυλίες, ξωτικά χορεύουν μαζί σας... Ένα τρενάκι κάνει το γύρο της πόλης.. Κι όλα αυτά δωρεάν... Και αν θέλετε κάνετε βόλτα με το καρουζέλ, πίνετε ζεστό κρασί, ανεβαίνετε στο παγοδρόμιο ...Και η ατμόσφαιρα μαγική! Λαμπιόνια, χρώματα, μουσικές... Αχ! Πότε θα έρθουν οι γιορτές!:-D

Link to comment
Share on other sites

Και ... για να δείτε τι εννοώ λέγοντας Ονειρούπολη, ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.oneiroupolh.gr/

Μια μικρή γεύση από γιορτινή ατμόσφαιρα, από χαρά, παιδικότητα, όνειρο...:D

Να ξαναδείτε τη σελίδα για περισσότερες πληροφορίες ....

Link to comment
Share on other sites

Kαταπληκτική η ονειρούπολη. Η αλήθεια είναι ότι τέτοια κάνουν και στο Ζάππειο, στο Mall, και γενικώς στους κατά τόπους Δήμους της Αθήνας. Αλλά παρ΄όλα αυτά, για μας που έχουμε μικρά παιδιά είναι καλό να πας κάπου εκδρομή στις γιορτές και να βρεις τέτοιες εκδηλώσεις. Είμαι σίγουρη ότι σιγά σιγά πολλές πόλεις θα το κάνουν αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις τα Χριστουγεννα θα παμε Καρπενησι.Ειναι ωραια?Δεν εχω παει ποτε προς τα εκει.Ξερει καμια κοπελα που εχει παει τι αξιζει να δουμε εκει κοντα?

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω culte για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παει χειμωνα διακοπες με τα παιδια και ανησυχω λιγο, για τον καιρο,μην αρρωστησουν για το πως θα περναμε τη μερα μας γιατι αλλο το καλοκαιρι που πας θαλασσα και αλλο το χειμωνα.Γι αυτο λεω αν ειναι μαπα και το μερος...Εγω ελεγα μηπως πηγαιναμε και Αραχωβα μια εκδρομη ή ειναι μακρια και λεω βλακειες?

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας προτείνω ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ !! Έχω πάει 2 φορές Χριστούγεννα και είναι μαγευτικά, η λιμνη και τα γύρω χωριά χιονισμένα και μέσα στα έλατα!!! Ειδικά αν πετύχεις δωμάτιο με θέα στη λίμνη είναι το κάτι άλλο (όπως εμείς, αν θέλετε σας στέλνω το τηλ)!!

Στο μεταξύ όλα τα χωριά είναι κοντά και ο γύρος της λίμνης είναι το πολύ 2 ώρες!! Τα Μετέωρα και η Ελάτη είναι επίσης κοντά για όποιον θέλει περισσότερες εξερευνήσεις!!

Απ'ότι μου έχουν πει πολύ όμορφα και τις άλλες εποχές και άνοιξη και καλοκαίρι (κάνεις μπάνιο στη λίμνη, ποδηλασία, βαρκάδα, κλπ).

Δείτε και το site για περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.enavotsalostilimniplastira.gr

Αμα πάτε σίγουρα θα ενθουσιαστείτε!!

 

μπορει να μεινει καποιος και μεσα στα τρικαλα που εινα πολυ ομορφα και σε 20 λεπτα να παει ελατη η μετεωρα

Link to comment
Share on other sites

Margio, για να περάσεις καλά με τα παιδιά, διάλεξε έναν ξενώνα με χώρο καθιστικό, για να μπορείτε να καθίσετε με τα παιδιά, αυλή για ξεμούδιασμα ή παιχνίδι, αν το επιτρέπει ο καιρός. Εξάλλου, αν τα παιδιά τα πηγαίνετε βολτίτσες, για να χαρούν τη φύση, θα είναι κουρασμένα και θα κοιμούνται αρκετά.

Στις εκδρομές πρέπει να αφήνουμε τα άγχη για το φαγητό τους, τα ρούχα τους κ.α. στο σπίτι. Εμείς έτσι κάνουμε και στις εκδρομές μας χαλαρώνουμε και όλοι περνάμε υπέροχα! Παίρνουμε πολλά άνετα ρούχα, κάποια παιχνίδια, κάνουμε πολλές πολλές βόλτες και γεμίζουμε τις μπαταρίες μας!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω culte για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παει χειμωνα διακοπες με τα παιδια και ανησυχω λιγο, για τον καιρο,μην αρρωστησουν για το πως θα περναμε τη μερα μας γιατι αλλο το καλοκαιρι που πας θαλασσα και αλλο το χειμωνα.Γι αυτο λεω αν ειναι μαπα και το μερος...Εγω ελεγα μηπως πηγαιναμε και Αραχωβα μια εκδρομη ή ειναι μακρια και λεω βλακειες?

 

H Aράχωβα από Θεσσαλονίκη είναι λίγο μακριούτσικα είναι όμως όμορφα..

Γιατί δεν πάτε Φλώρινα ή Νάουσα που είναι δίπλα σας??

 

Κατ' εμε το κρυο δεν κανει τα παιδια να αρρωσταινουν... ΠΕρσι το χειμωνα σε ενα βουνο με χιονοδρομικο στην Ελβετια όλοι ειχαν μαζι τους παιδακια ακομα και 6-7 μηνων...

 

Σχετικα με τις δραστηριοτητες πολλά μερη εχουν ιππασια, παρκα, διαδρομες για περπατημα κτλ

 

Μην το σκεφτεσαι καν!:D

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

mama lia εχεις δικιο αυτο πρεπει να κανω να χαλαρωσω λιγο,δεν μου ειναι πολυ ευκολο αλλα το προσπαθω αλλιως δεν θα περασει κανενας μας καλα αν με πιασουν οι υστεριες δεν εφαγε το παιδι, θα κρυωσει το παιδι κλπ κλπ.

mpompou ελεγα να παμε Αραχωβα τα Χριστουγεννα που θα ειμαστε στο Καρπενησι απο Θεσσαλονικη ουτε σαν ιδεα δεν περναει απ'το μυαλο μου να ξεκινησω με τα παιδια για Αραχωβα.Απ'το Καρπενησι ειναι κοντα,ξερεις?(Οπως καταλαβατε η γεωγραφια δεν ειναι το ατου μου!)

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Margio Και το Καρπενησι ειναι υπέροχο...

Από το Καρπενησι βασικα η ταλαιπωρια ειναι να βγεις στην Εθνικη, μετα δεν ειναι μακρια απο Λαμια μεχρι Καστρο που ειναι η εξοδος για Αραχωβα...

 

Αλλα βασικα ολα υποκειμενικά ειναι ας πουμε εμενα τιποτα δεν μου φαινεται μακρια, κανω τρελα ταξιδια ακομα και για ΣΚ, ελπιζω να μην αλλαξει αυτο!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

MARGIO το καρπενήσι έχει δικό του χιονοδρομικό και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την Αράχωβα..καλύτερα να μείνεις εκεί, γιατί η Αράχωβα δεν πατιέται τις γιορτές!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιοι οι προορισμοι σας κοριτσια!!Εγω μολις γυρισα απο Καρπενησι, οπου περασα απλα α π ι θ α ν α!!!!!Παντως, για οποια ενδιαφερεται για Ναυπακτο, μπορω να της δωσω οσες πληροφοριες θελει, καθως επισης και να της κανω και μια καλη προσφορα και για διαμονη στα καταλύμματά μου!Θα χαρω πολυ να βοηθησω, ωστε να περασετε τελεια!!!

 

ενδιαφέρομαι:D

βασικά είναι ωραίος προορισμός για χειμώνα??

να ξεφύγουμε λίγο από βόρεια ελλάδα....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω culte για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παει χειμωνα διακοπες με τα παιδια και ανησυχω λιγο, για τον καιρο,μην αρρωστησουν για το πως θα περναμε τη μερα μας γιατι αλλο το καλοκαιρι που πας θαλασσα και αλλο το χειμωνα.Γι αυτο λεω αν ειναι μαπα και το μερος...Εγω ελεγα μηπως πηγαιναμε και Αραχωβα μια εκδρομη ή ειναι μακρια και λεω βλακειες?

 

Μην αγχώνεσαι καθόλου...και μη φοβάσαι...τα παιδιά δεν αρρωσταίνουν από το κρύο

εμείς το κάνουμε από τότε που ο Θεόφιλος ήταν 1,5 ετών....και πλέον το κάνουμε συνέχεια...

το χειμώνα τουλάχιστον 1-2 σ/κ το μήνα φεύγουμε σε χειμερινούς προορισμούς...

Παιδιά και στο ελατοχώρι Πιερίας είναι πολύ όμορφα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα εχει απιθανα χωριά, απίθανα βουνά και τρομερά τοπία...

Μην φοβαστε να πατε στη φυση ακομη και χειμωνα!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Το ελατοχώρι είναι από τα μέρη που αξίζει να πας. Πήγαμε πέρισυ το φθινόπωρο με τα παιδιά και τρελλάθηκα. Ο Όλυμπος σε όλο το μεγαλείο....

Δεν πίστευα ποτέ ότι η φύση σε αυτά τα μέρη μπορεί να έχει τόση ομορφιά και τόσους χρωματισμούς....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

fraoulopoulitsa, δώσε μας περισσότερες πληροφορίες!

Τα φύλλα των δέντρων κιτρίνισαν, κάποια άρχισαν να τα ρίχνουν και μία βόλτα στο δάσος είναι καταπληκτική εμπειρία για τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

μπες στο site www.elatohori.net και θα με θυμηθείς...

Στην ουσία είναι ένα χωριό μέσα στο πράσινο με ζώα στους κήπους , χωρίς αυτοκίνητα και τα παιδιά να τρέχουν ελεύθερα παντού. Μιλάμε για χωριό σαν αυτά που βλέπουμε στα παραμύθια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...