Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασβέστιο και Σίδηρο από πότε?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Για να σου δώσει σίδηρο θα πρέπει να δεί τις εξετάσεις σου και να κρίνει εάν αυτό είναι απαραίτητο.Εγώ σίδηρο πήρα, γιατί στις εξετάσεις μου, διαπίστωσε ότι είχα αρκετά χαμηλό αιματοκρίτη.

Μαγνήσιο, μου έδωσε στην 16η εβδομάδα περίπου, αλλά ρωτώντας κάποιες φίλες μου, μου είπαν ή ότι πήραν πιο νωρίς, λόγω συσπάσεων ή κάποιες άλλες, ότι ο γιατρός τους έκρινε ότι δεν χρειάζεται να πάρουν καθόλου. Συνήθως αυτοί που το δίνουν όταν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με συσπάσεις, είναι για προληπτικούς λόγους. Όπως στην δική μου περίπτωση, που το έκανε προληπτικά. Κάποιοι άλλοι δεν το θεωρούν απαραίτητο, όταν όλα κυλούν ομαλά.

Για το ασβέστιο, μου είπε να κρίνω εγώ. (αυτό μου φάνηκε λίγο κουφό αλλά τέλος πάντων.)Μου είπε αν καταναλώνω γαλακτομικά σε επαρκείς ποσότητες, μπορώ και να μην πάρω, αλλά και να πάρω δεν τρέχει και τίποτα.

Μια φίλη μου μαία, μου είπε καλύτερα να πάρω, μια που το μωρό, τραβάει αρκετό ασβέστιο για την ανάπτυξη του, με αποτέλεσμα να το στερούμαστε εμείς. Οπότε αφού κι ο γιατρός το άφησε στην κρίση μου, αποφάσισα να πάρω.

Τώρα αν εσύ, καταναλώνεις άφθονα γαλακτομικά, και δεν σου το προτείνει κι ο γιατρός σου να πάρεις, μπορείς και να μην πάρεις.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου είχε δώσει στην 6η εβδομάδα μαγνήσιο και φολικό και τώρα που είμαι στην 21 εβδομάδα τον ρώτησα αν θα μου δώσει άλλα χάπια και μου έδωσε ασβέστιο και σίδηρο.

 

Μπορεί όντως όπως λέτε να μην μου είχε δώσει νωρίτερα διότι οι εξετάσεις μου ήταν πάρα πολύ καλές..γενικά πίνω γάλα και τρώω αρκετά γαλακτοκομικά.

 

Από σήμερα όμως θα τα ξεκινήσω...κακό σίγουρα δεν κάνουν..βιταμίνες είναι άλλωστε!

eNortjK1UjK2NDM0U7IGXDASyAKl94.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε θα ξεκινησω σιδηρο και ασβεστιο μετα την αυχενικη, εξαλλου οι εξετασεις μου ηταν τελειες, ο σιδηρος και ο αιματοκριτης σε ψηλα επιπεδα...

 

Φολικο παιρνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης... Μαγνησιο οχι ακομα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...