Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρωμοσωμα 10 / καθεξιν αποβολες


evaki79

Recommended Posts

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την ασχημη εμπειρια μου οσον αφορα 2 αποτυχημενες εγκυμοσυνες, μια εκ των οποιων πριν 2 μηνες περιπου.

Το προβλημα μας δεν ηταν ποτε στη συλληψη. Και τις δυο φορες που αποφασισαμε να κανουμε μωρο, εμεινα εγκυος υπολογιζοντας στο περιπου τις μερες ωορηξιας μου.. Την πρωτη φορα ήταν ολα ιδανικα, η χοριακη μου ηταν πολυ καλη αλλα ξαφνικα στην 5η εβδομαδα και ενω το προηγουμενο βραδυ επεσα για υπνο με ας το πουμε πρωτα συμπτωματα εγκυμοσυνης ξυπνησα το πρωι νιωθωντας ότι "κατι εχω χασει", κανοντας χοριακη καταλαβαμε οτι κατι δεν παει καλα και μια εβδομαδα μετα εκανα αποξεση. Ο γιατρος μιλησε για παλινδρομη αλλα δεν μας ενθαρρυνε να το ψαξουμε περισσοτερο. Μας ειπε οτι συμβαινει και να συνεχισουμε ακαθεκτοι.

Τη δευτερη φορα συνεβη ακριβως το ιδιο. Ενω όλα ξεκινησαν μια χαρα ξαφνικα στην 6η εβδομαδα το στηθος αρχισε να ξεπρηζεται απο μονο του και τα συμπτωματα να υποχωρουν. Καρδουλα δεν ακουσαμε σε κανενα απο τα δυο σπορακια. Να μην τα πολυλογω μετα απο αυτο το πηραμε αποφαση να το ψαξουμε γιατι δυο φορες "δεν τυχαινει" απλα. Κανω ορμονικες, θρομβοφιλιας και καρυοτυπο συζυγων.

Αποδεικνυεται οτι ο συζυγος εχει παρακεντρικη περιστροφη του χρωμοσωματος 10 που οπως γραφει και η γνωματευση του γενετιστη μπορει να προκαλεσει "περισεια" η "ελλειψη" χρωμοσωμικου υλικου που μπορει να οδηγησει σε αποβολες. Στην ουσια δηλαδη το σωμα μου απεβαλλε το σπορακι γιατι δεν ηταν αυτο που επρεπε. Μιλησαμε με γενετιστη και μας ειπε οτι εχουμε περιπου ενα 7% περισσοτερες πιθανοτητες αποβολων σε σχεση με τον υπολοιπο πληθυσμο, δεν μπορεσε ομως να απαντησει στην ερωτηση μας αν και εφοσον ξαναμεινω εγκυος και αποφασισει το σωμα μου να το κρατησει, αν το μωρακι θα εχει καποια γενετικη νοσο. Αυτο μου ειπε ειναι πιθανοτητες. Κατι σαν λοτο ενα πραγμα. Για αυτο και μας προτεινε και την πιθανοτητα εξωσωματικης αν και δεν τον ειδα και πολυ σιγουρο οταν τον ρωτησα για τις συνεπειες της εξωσωματικης στον δικο μου οργανισμο, ο οποιος δεν εχει καποιο προβλημα οπως αποδειχτηκε στην αναπαραγωγικη διαδικασια. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δηλαδη.

Συγνωμη αν σας κουρασα, θα ηθελα τη γνωμη σας αν γνωριζετε κατι παραπανω απο μενα στο θεμα η αν εχετε ακουσει καποια παρομοια περιπτωση...

 

Ευχαριστω:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το 7% πιθανότητα για αποβολή δεν είναι και τόσο τραγικό...

έ κάποια εγκυμοσύνη θα σας κάτσει....:D

νομίζω ότι η επιβάρυνση στο σώμα σου είναι σημαντικό στηχείο και δεν βλέπω το λόγο να υποβληθείς σε εξωσωματική αφού δεν υπάρχει πρόβλημα σύληψης και μεγαλύτερη πιθανότητα συνδρόμων....

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ σε ευχαριστω για το ενθαρρυντικο σχόλιο και ναι η αληθεια ειναι οτι 7-8% τοις εκατο δεν ακουγεται τοσο πολυ. Επειδη ομως εχει να κανει με ανθρωπινη ζωη δεν το παιρνω αψηφιστα οτι ειναι μια πιθανοτητα που αλλαζει τη ζωη μας. Εψαξα πολυ στο ιντερνετ και διαβασα περιπτωσεις που ανθρωποι με αναστροφες του συγκεκριμενου χρωμοσωματος μπορει να εχουν συνδρομα υπερκινητικοτητας και αυτισμο. καποιοι βεβαια δεν νιωθουν ποτε τιποτα οπως ο συζυγος μου .. Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο μπορει να ελεχθουν καπως με τροφοβλαστη και αμνιοπαρακεντηση αργοτερα στην εγκυμοσυνη αναλογα συνδρομα. Ο συζυγος δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα ουτε οι γονεις και τα αδερφια του και μας ειπαν να κανουμε καρυοτυπους και στην υπολοιπη οικογενεια κατι το οποιο θα κανουμε.. Να σημειωθει οτι ο καρυοτυπος αποτελει απο τις πιο ακριβες εξετασεις γιατι αφορα το DNA αλλα εκ του αποτελεσματος πλεον τη θεωρω απολυτως απαραιτητη σε περιπτωση αποβολων.

Link to comment
Share on other sites

Το 7% δεν είναι και τίποτα τραγικό, θα μπορούσες να ξαναπροσπαθησεις αλλά το πρόβλημα είναι αν χρειαστείς να κανείς αποξεση που μπορεί και να έχει επιπτωση στην μήτρα

 

Η εξωσωματικη δεν είναι τίποτα τραγικό, πολλές απο μας έχουνε κάνει. Αν έχεις καλα ωαρια και δεν έχεις πρόβλημα σύλληψης όπως λες, ακόμα καλύτερα, μπορείς να κανείς εξωσωματικη με φυσικό κύκλο χωρίς διεγερτικα φάρμακα - η τουλάχιστον με χάπια αλλά όχι ενέσεις . Απλά πρέπει να κάνουν προεμφυτικο έλεγχο στο εμβρυο

 

Ολα θα πανε καλα, μην ανησυχείς απλά θέλει λίγη βοήθεια το πραμα

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ σε ευχαριστω για το ενθαρρυντικο σχόλιο και ναι η αληθεια ειναι οτι 7-8% τοις εκατο δεν ακουγεται τοσο πολυ. Επειδη ομως εχει να κανει με ανθρωπινη ζωη δεν το παιρνω αψηφιστα οτι ειναι μια πιθανοτητα που αλλαζει τη ζωη μας. Εψαξα πολυ στο ιντερνετ και διαβασα περιπτωσεις που ανθρωποι με αναστροφες του συγκεκριμενου χρωμοσωματος μπορει να εχουν συνδρομα υπερκινητικοτητας και αυτισμο. καποιοι βεβαια δεν νιωθουν ποτε τιποτα οπως ο συζυγος μου .. Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο μπορει να ελεχθουν καπως με τροφοβλαστη και αμνιοπαρακεντηση αργοτερα στην εγκυμοσυνη αναλογα συνδρομα. Ο συζυγος δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα ουτε οι γονεις και τα αδερφια του και μας ειπαν να κανουμε καρυοτυπους και στην υπολοιπη οικογενεια κατι το οποιο θα κανουμε.. Να σημειωθει οτι ο καρυοτυπος αποτελει απο τις πιο ακριβες εξετασεις γιατι αφορα το DNA αλλα εκ του αποτελεσματος πλεον τη θεωρω απολυτως απαραιτητη σε περιπτωση αποβολων.

 

Ο καρυοτυπος γινεται σε δημοσια νοσοκομεια. Εγω και ο συζυγος μου καναμε καρυοτυπο ζευγους στο τμημα γενετικης του Αλεξανδρα στο παραρτημα του νοσοκομειου στην οδο Λαμψάκου,χωρις να πληρωσουμε ενα ευρω. Εμεις ειμαστε ασφαλισμενοι στον Ογα γι αυτο και δεν πληρωσαμε ,στο ικα πληρωνεις συμμετοχη την οποια την παιρνεις πισω οταν στειλεις τα απαραιτητα δικαολογητικα.Τωρα που ειναι ολα τα ταμεια ενα, μπορει να μη χρειαζεται καμια διαδικασια και να μην πληρωνεις τιποτα απολυτως ανεξαρτητου ταμειου.

Αν θελεις να κλειεις ραντεβου ή να ρωτησεις για τον καρυοτυπο, παρε τηλεφωνο στο 1535 για το νοοκομειομ Αλεξανδρας τμημα γενετικης.

 

Εμας που ο καρυοτυπος βγηκε τελειος εχουμε χασει τρια μωρα. Τα δυο στις 8 εβδομαδες και το τελευταιο που εχασα πριν 5 μηνες ηταν 20εβδομαδων. Το καλο ειναι οτι εχω ενα κοριτσακι 5 χρονων πριν τις παλινδρομες αυτες.

Το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα μην το βαζεις κατω, ξαναπροσπαθησε.

Ευχομαι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο καρυοτυπος γινεται σε δημοσια νοσοκομεια. Εγω και ο συζυγος μου καναμε καρυοτυπο ζευγους στο τμημα γενετικης του Αλεξανδρα στο παραρτημα του νοσοκομειου στην οδο Λαμψάκου,χωρις να πληρωσουμε ενα ευρω. Εμεις ειμαστε ασφαλισμενοι στον Ογα γι αυτο και δεν πληρωσαμε ,στο ικα πληρωνεις συμμετοχη την οποια την παιρνεις πισω οταν στειλεις τα απαραιτητα δικαολογητικα.Τωρα που ειναι ολα τα ταμεια ενα, μπορει να μη χρειαζεται καμια διαδικασια και να μην πληρωνεις τιποτα απολυτως ανεξαρτητου ταμειου.

Αν θελεις να κλειεις ραντεβου ή να ρωτησεις για τον καρυοτυπο, παρε τηλεφωνο στο 1535 για το νοοκομειομ Αλεξανδρας τμημα γενετικης.

 

athen το εψαξα για δημοσιο και ηθελε πολυ καιρο για να γινει. Στη Θεσσαλονικη που μενουμε μας ειπαν 2 βδομαδες το νωριτερο αναμονη ραντεβου για την εξεταση και 2 μηνες για να βγουν τα αποτελεσματα. οποτε ...καταλαβαινεις :?

Link to comment
Share on other sites

Το 7% δεν είναι και τίποτα τραγικό, θα μπορούσες να ξαναπροσπαθησεις αλλά το πρόβλημα είναι αν χρειαστείς να κανείς αποξεση που μπορεί και να έχει επιπτωση στην μήτρα

 

Η εξωσωματικη δεν είναι τίποτα τραγικό, πολλές απο μας έχουνε κάνει. Αν έχεις καλα ωαρια και δεν έχεις πρόβλημα σύλληψης όπως λες, ακόμα καλύτερα, μπορείς να κανείς εξωσωματικη με φυσικό κύκλο χωρίς διεγερτικα φάρμακα - η τουλάχιστον με χάπια αλλά όχι ενέσεις . Απλά πρέπει να κάνουν προεμφυτικο έλεγχο στο εμβρυο

 

Ολα θα πανε καλα, μην ανησυχείς απλά θέλει λίγη βοήθεια το πραμα

 

 

babyCute σε ευχαριστω πολυ. δυστυχως δεν γινεται προεμφυτευτικη διαγνωση με φυσικο κυκλο. Εχω ρωτησει 2 διαφορετικους γυναικολογους και σε καμια βδομαδα θα κατεβω Αθηνα για να εξετασουν κι εκει την περιπτωση μας. Αυτο σημαινει οτι PGD γινεται μονο απο την αρχη με ολη τη διαδικασια της εξωσωματικης το οποιο δεν ειναι οτι δεν το θελω απλα ειναι η τελευταια λυση.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν καποιο απο τα κοριτσια εχει περασει κατι αντιστοιχο, δηλαδη τι αποφασισε να κανει σε περιπτωση "προβληματικου" καρυοτυπου.. Αν δηλαδη μπορεσε να προχωρησει σε

φυσιολογικη εγκυμοσυνη ή επελεξε την εξωσωματικη.

Link to comment
Share on other sites

babyCute σε ευχαριστω πολυ. δυστυχως δεν γινεται προεμφυτευτικη διαγνωση με φυσικο κυκλο. Εχω ρωτησει 2 διαφορετικους γυναικολογους και σε καμια βδομαδα θα κατεβω Αθηνα για να εξετασουν κι εκει την περιπτωση μας. Αυτο σημαινει οτι PGD γινεται μονο απο την αρχη με ολη τη διαδικασια της εξωσωματικης το οποιο δεν ειναι οτι δεν το θελω απλα ειναι η τελευταια λυση.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν καποιο απο τα κοριτσια εχει περασει κατι αντιστοιχο, δηλαδη τι αποφασισε να κανει σε περιπτωση "προβληματικου" καρυοτυπου.. Αν δηλαδη μπορεσε να προχωρησει σε

φυσιολογικη εγκυμοσυνη ή επελεξε την εξωσωματικη.

Evaki να το κανετε.Μη κολλας.Τοσες γυναικες κανουν εξωσωματικη.Κι εγω τελικα το αποφασισα και μαλλον εξωσωματικη θα κανω με προεμφυτευτικο(αν εχουμε αρκετα εμβρυα βεβαια).Δυστυχως θελει αρκετα εμβρυα για να το κανεις.Το τελευταιο που σκεφτομαι ειναι τα φαρμακα να σου πω την αληθεια.Εγω ετσι κι αλλιως λογω ιστορικου με τις αποβολες μου δινουν προγεστερονη(και ενεσιμα) οποτε και παλι ντοπαρομαι...Ξερω πως μετα τον προεμφυτευτικο εχεις πολλες πιθανοτητες να πιασει η εξωσωματικη(αφου δεν εχετε και προβλημα συλληψης) και πολυ λιγες να αποβαλλεις.Αν δεν κανω προεμφυτευτικο τελικα θα εχω το ιδιο ποσοστο πιθανης αποβολης (οπως κι αν εμενα φυσιολογικα) 40% δυστυχως...:(

edit: εγω δεν εχω προβλημα με τον καρυοτυπο απλα με την ποιοτητα των ωαριων οπως μου λενε...Ομως ξερω κοπελα που τα καταφερε με την πρωτη μ αυτο τον τροπο κι εκανε διδυμα.Εκεινη ειχε μετατοπιση καποιου χρωμοσωματος.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

cacao ευχομαι καταρχας αφου πηρες την αποφαση να σου πανε ολα καλα!

Κι εμεις το σκεφτομαστε, ο γενετιστης εδω μας ειπε για περιπου 7% αυξημενο κινδυνο επιπλοκων αλλα θα κατεβουμε και Αθηνα σε εναν απο τους πιο γνωστους για να μας πει τη γνωμη του. Δεν ειναι πολλες ισως οι πιθανοτητες για κατι ασχημο, απο την αλλη βρισκω τον προεμφυτευτικο κατι πολυ ριζοσπαστικο και εφοσον μεχρι τωρα δεν εχει καποια επιπλοκη

αργοτερα για το εμβρυο ειναι ισως η πιο "σιγουρη" λυση. Το θεμα μου με την εξωσωματικη ειναι λιγο οι ορμονες γιατι ειμαι απο τις γυναικες που δεν αντεχω καθολου τα φαρμακα γενικοτερα, αλλα εφοσον μπουμε στο τριπακι θα εμπιστευτουμε το γιατρο μας και ο θεος βοηθος.

Γνωμη μου ειναι οτι ο,τι και να κανουμε πρεπει πρωτα να το ζυγισουμε πολυ καλα και μετα να παρουμε την αποφαση. Γιαυτο και προσπαθω να μαζεψω γνωμες, στατιστικες και μετα να παρω την αποφαση μαλλον απο σεπτεμβρη.

Η φιλη σου γεννησε? ειναι ολα ενταξει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

cacao ευχομαι καταρχας αφου πηρες την αποφαση να σου πανε ολα καλα!

Κι εμεις το σκεφτομαστε, ο γενετιστης εδω μας ειπε για περιπου 7% αυξημενο κινδυνο επιπλοκων αλλα θα κατεβουμε και Αθηνα σε εναν απο τους πιο γνωστους για να μας πει τη γνωμη του. Δεν ειναι πολλες ισως οι πιθανοτητες για κατι ασχημο, απο την αλλη βρισκω τον προεμφυτευτικο κατι πολυ ριζοσπαστικο και εφοσον μεχρι τωρα δεν εχει καποια επιπλοκη

αργοτερα για το εμβρυο ειναι ισως η πιο "σιγουρη" λυση. Το θεμα μου με την εξωσωματικη ειναι λιγο οι ορμονες γιατι ειμαι απο τις γυναικες που δεν αντεχω καθολου τα φαρμακα γενικοτερα, αλλα εφοσον μπουμε στο τριπακι θα εμπιστευτουμε το γιατρο μας και ο θεος βοηθος.

Γνωμη μου ειναι οτι ο,τι και να κανουμε πρεπει πρωτα να το ζυγισουμε πολυ καλα και μετα να παρουμε την αποφαση. Γιαυτο και προσπαθω να μαζεψω γνωμες, στατιστικες και μετα να παρω την αποφαση μαλλον απο σεπτεμβρη.

Η φιλη σου γεννησε? ειναι ολα ενταξει?

Σ ευχαριστω !Το ιδιο ευχομαι και για σενα οτι κι αν αποφασισεις τελικα!

Λοιπον αυτο το 7% που σου λεει ο γιατρος νομιζω πως εννοει ενα 7% παραπανω απο οτι ο μεσος ορος.Ο οποιος ειναι νομιζω 10% για καθε εγκυμοσυνη.Αρα δεν ειναι 7% οι πιθανοτητες σας για προβλημα αλλα μαλλον 17%.Εγω μπορω να πω πως με το 40% που μου λενε πολυ φοβαμαι πως θα το ξαναδω το ονειρο:(

Η κοπελα που σου λεω γεννησε 2 αγορακια.Ολα πηγαν καλα και τωρα ειναι σχεδον 6 μηνων.

Απο τη στιγμη που υπαρχει ο προεμφυτευτικος γιατι να μην το κανεις;Αλλωστε γι αυτο κανατε και τις εξετασεις για τον καρυοτυπο.Αλλιως δεν ειχε και πολυ σημασια.Τωρα για τις ορμονες που λες νομιζω τις παιρνεις για καμια 10αρια μερες.Πιστευω αντεχεται.

Γνωμη μου ειναι να επισπευσεις λιγακι την επισκεψη στο γιατρο που λες γιατι για να παρεις τα φαρμακα απο το ταμειο καθυστερεις ετσι κι αλλιως.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω cacaooo!

ναι ειπαμε καλοκαιρι βλεπουμε εναν γιατρο ακομα και μετα χαλαρωνουμε λιγακι για να ξεκινησουμε με το καλο οτι και να ναι αυτο με καθαρο μυαλο και καλη διαθεση!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω !Το ιδιο ευχομαι και για σενα οτι κι αν αποφασισεις τελικα!

Λοιπον αυτο το 7% που σου λεει ο γιατρος νομιζω πως εννοει ενα 7% παραπανω απο οτι ο μεσος ορος.Ο οποιος ειναι νομιζω 10% για καθε εγκυμοσυνη.Αρα δεν ειναι 7% οι πιθανοτητες σας για προβλημα αλλα μαλλον 17%.Εγω μπορω να πω πως με το 40% που μου λενε πολυ φοβαμαι πως θα το ξαναδω το ονειρο:(

 

Η αληθεια ειναι οτι το 40% ειναι ζορικο νουμερακι... αλλα μην χανεις ελπιδα!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...