Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΝΙΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΛΟΓΩ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι..έχω γεμίσει την ενότητα του αποκλειστικού θηλασμού με θέματά μου, λόγω των πολύ πληγωμένων θηλών. Αφού πέρασα έναν γολγοθά και πραγματικά "μαρτύρησα", πέρασα τις χειρότερες στιγμές της ζωής μου, δεν χάρηκα το μωράκι μου καθόλου, πήγα σε γιατρούς κάθε ειδικότητας,σε νοσοκομεία, σε σύμβουλο..τελικά κάτι πάει να γίνει και να βελτιωθεί η κατάσταση με την τραυματισμένη θηλή, αλλά τώρα έχω άλλο θέμα:

το μωρό είναι 4 μηνών σχεδόν, θηλάζει αποκλειστικά, απλά για 1 μήνα περίπου τον τάϊζα από το ένα στήθος και του έδινα και ό, τι έβγαζα με το θήλαστρο από το τραυματισμένο (το symphony εννοείται σε ταχύτητα..σχεδόν μηδέν λόγω του πόνου). Τότε έδειχνε να μη θέλει και το καλό στήθος, είχε αρεστεί στο μπουκάλι.

Ήρθε λοιπόν η ώρα που βελτιώθηκε η κατάσταση και θηλάζει κανονικά και από τα δύο (με πόνο βέβαια, αλλά αντέχω πλέον). Τα προβλήματα είναι τα εξής

1) πνίγεται αμέσως (βλέπω και γω το γάλα να ξεχειλίζει από το στόμα του) και ουρλιάζει και γυρνάει το κεφάλι από την άλλη). Πλέον και μόνο που κάνω την κίνηση να τον βάλω να θηλάσει, κλαίει και δεν πιάνει. Αλλάξαμε στάσεις, τον βάζω ψιλοκαθιστό με τη θηλή πιο κάτω, ξαπλωτό, εγώ από π΄νω στα τέσσερα, τίποτα. Οι μόνες φορές που πιάνει είναι στον ύπνο του (θηλάζει πάνω στο μαξιλαράκι θηλασμού).Αυτά από το "τραυματισμένο".

2) από το καλό πίνει για πολύ λίγο και μετά κλαίει, σαν να μην μπορεί να τραβήξει γάλα, κλαίει και πεινάει. Ε, λέω και γω, θα το ήπιε όλο. Πατάω λίγο με το χέρι και τα συντριβάνια πετάγονται. Τον ξαναβάζω, ψιλοπιπιλίζει και πάλι καλίει, σαν να μην μπορεί να θηλάσει και να το πιει.

 

Δοκίμασα θηλασμό μόνο από το ένα στήθος για αρκετές ώρες, μετά από το άλλο κλπ. τίποτα, δοκίμασα να βγάζω πιο πριν με το θήλαστρο, τίποτα. Τα κακάκια του είναι μονίμως πράσινα σκούρα (πολύ σκούρα) και σαν οδοντόκρεμα, όχι υδαρή. Κάνει κακάκια 1 φορά στις 5-6 μέρες. Αερίζεται συνέχεια κια μυρίζει απαίσια, σαν ξινισμένο γιαούρτι.

Μόλις έκοψα το θήλαστρο που χρησιμοποιούσα όταν δε θήλαζε από το τραυματισμένο, είχα πρόβλημα με το ότι το στήθος έτρεχε συνέχεια γάλα. Σιγά σιγά ρυθμίστηκε αυτό και πλέον δεν τρέχει.

Πλέον θα κάνω από 0 μέχρι 2-3 αντλήσεις για αποσυμφόρηση. Αλλά όσο και να το αδειάζω για να φτάσει το μωρό γρήγορα στο λιπαρό γάλα, δε γίνεται τίποτα.

Από κιλά μέχρι και τον 3ο μήνα πάμε πολύ καλά, έπαιρνε σχεδόν 1 κιλό το μήνα. Τώρα θα μας ζυγίσει η παιδίατρος την Πέμπτη, αλλά από ένστικτο καταλαβαίνω ότι το μωρό δεν βάζει.

Καμιά ιδέα για το πώς αντιμετωπίζεται το πνίξιμο αυτό από το γάλα? Το καημένο κλαίει πολύ, τρομάζει και πονάει.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντλήσεις γιατί συνεχίζεις να κάνεις; Αφού έχεις υπερπαραγωγή θα πρέπει να σταματήσεις να αντλείς για να μειωθεί το γάλα σου. Αν θέλεις να αποσυμφορήσεις το στήθος, εντάξει, μπορείς να βγάλεις λίγο γάλα αλλά πολύ λίγο, όσο λιγότερο αντέχεις.

 

Σε γενικές γραμμές η υπερπαραγωγή δεν είναι δύσκολο πρόβλημα. Αντιμετωπίζεται εύκολα και σχετικά γρήγορα. Μέσα στο φόρουμ θα βρεις πάρα πολλές μαμάδες που πέρασαν από αυτό το στάδιο (μεταξύ των οποίων και εγώ). Η λύση είναι για 3-4 μέρες δίνεις μόνο ένα στήθος ανά 3ωρο. Αν δεν περάσει το 3ωρο δεν αλλάζεις μεριά. Μετά τις 3 μέρες αν το πρόβλημα συνεχίζει δίνεις το ίδιο στήθος ανά 5ωρο ή 6ωρο και μετά αλλάζεις. Κρατάς αυτό το πρόγραμμα για άλλες 4 μέρες.

 

Για να βοηθηθείς να μειώσεις την υπερπαραγωγή γρηγορότερα βοηθάει και το φασκόμηλο (1 κούπα, 4 φορές τη μέρα για 4 μέρες) http://www.mother.gr/displayarticle.asp?articleId=236.

 

Όταν επανέλθει η παραγωγή στα φυσιολογικά της, προσπάθησε να δίνεις ένα στήθος ανά γεύμα εκτός αν βλέπεις ότι το μωρό σου πεινάει κι άλλο και δεν επαναπαύεται με το ένα στήθος αλλά θέλει και από το άλλο. Καλή επιτυχία και εύχομαι σύντομα να απαλλαγείς από όλα τα προβλήματα που έχεις με το θηλασμό!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τα πάτε καλύτερα!

 

Τα πράσινα κακα σε τι φως τα βλέπεις; Σε φυσικο, σε κίτρινο, σε φθορισμού;

 

Δεν είμαι σίγουρη για το οτι έχεις υπερπαραγωγή ή απλώς έντονη ροη ή αντανακλαστικό καθόδου.

Στη θέση σου δε θα έκανα ακόμα τη μέθοδο του 3ωρου ούτε φασκομηλο.

 

Μη θηλαζεις το μωρο με εσένα στα τέσσερα απο πάνω του, αυτή η στάση ειναι για μειωμένη ροη. Εσυ θες το αντίθετο:γύρε την πλάτη σου προς τα πίσω σε μαξιλάρια και βάλε το μωρο να θηλαζει οπως και καθιστο στο πόδι σου.

 

Δίνεις και τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα ή το ενα μόνο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τα πάτε καλύτερα!

 

 

 

Δίνεις και τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα ή το ενα μόνο;

 

Tο πράσινο χρώμα το βλέπουμε στο φως του δωματίου, κίτρινο, αλλά έτυχε και το πρωί, στο φως. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι άλλο χρώμα, μιλάμε για καταπράσινο σκούρο, σπάνια γίνεται πράσινο απλό.

Εσύ Nina-Nana ξέρεις καλά την περίπτωσή μου. Όπως και να τον βάζω, το γάλα τρέχει από το στόμα του και αυτός γυρίζει από την άλλη για να καταπιεί ό, τι έχει στο στόμα του και κλαίει απαρηγόρητος. Μου το είχε πει και η σύμβουλος θηλασμού ότι αν ποτέ ξαναθηλάσω από το τραυματισμένο, το μωρό θα πνίγεται (είχε δει τότε τη ροή που είχα).

Μέχρι χθες του έδινα άλλοτε και τα 2, άλλοτε μόνο το ένα. Αλλά συνήθως επειδή δεν θέλει το τραυματισμένο, ανακαστικά του δίνω το καλό. Από το οποίο έχω άλλο θέμα, πίνει λίγο και μετά χτυπάει το στήθος, σαν να το μαλώνει, σαν να το δέρνει, σαν να ψάχνει το γάλα του. Πατάω και γω το στήθος, τρέχει το γάλα. Απορώ γιατί δεν βάζει δύναμη να θηλάσει και απλά πιπιλίζει και περιμένει έτσι να βγει το γάλα, εμ δε βγαίνει. Ενώ στο τραυματισμένο που πνίγεται, θηλάζει τέλεια (σαν άνοιγμα στόματος εννοώ, σαν κίνηση).

Χθες ξεκίνησα αυτό με τις ώρες, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο, γιατί άρχισε να τρέχει τρελά το τραυματισμένο, γεμίσαμε γάλατα. Και μη φανταστείς ότι το κράτησα για ώρες, στην ουσία έκανα το εξής:

- 00:00 με 07:00 το πρωί καλό (θήλασε στις 03:00)

-07:00 με 12:00 το μεσημέρι, σε λίγο δηλαδή, το τραυματισμένο (θήλασε στις 7 και στις 11 με το ζόρι, διέκοψε λόγω του ότι πνιγόταν πάλι).

Στην ουσία τώρα το ξεκίνησα. Και τις παραπάνω ώρες τις περισσότερες το μωρό κοιμόταν. Και το τραυματισμένο έτρεχε..

Αχ, δεν ξέρω τί να κάνω. Σκέφτηκα να βγάζω το γάλα με το θήλαστρο και να το πίνει έτσι, αλλά το θήλαστρο δεν βγάζει όλο το γάλα, όσο και να το χω στο στήθος και να δείχνει ότι δεν έχει άλλο, το στήθος είναι γεμάτο (το πιέζω και τρέχει).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξάπλωσα προς τα πίσω και έβαλα το μωρό από τα πλάγια από πάνω και είχαμε δράματα, πήγαινε να πιει και άνοιγε το στόμα του και όλο το γάλα έτρεχε και δωσ του κλάμα. Το στόμα το άνοιγε αν κατάλαβα καλά για να καταπιεί σε κάποιες στιγμές.

Χθες το βράδυ που πάλι δεν μπορούσα να πιει από μένα, του δωσα δικό μου σε μπουκάλι (όχι πολύ) και το καταβρόχθισε.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζίφος, πάλι δεν έγινε τίποτα. Και άρχισε βρε κορίτσια να τρέχει τόσο γάλα από το τραυματισμένο, που αφού έβαλα το μωρό και δεν έπιανε με τίποτα, έβαλα το θηλαστρο να το αποσυμβφορήσω και μου βγαλε στην πλάκα 50 ml. Μετά έβαλα πάλι το μωρό στο στήθος, αφού σκέφτηκα θα έχει ψιλοαδειάσει και το μωρό θα πιει άνετα ό, τι απέμεινε. Αμ δε, άρχισε πάλι να πνίγεται τόσο, που τρόμαξα. Το λυπήθηκα το καημένο μου. Οπότε έδωσα στο μωρό με το μπιμπερό calma τα 50 ml που έβγαλα και τα καταβρόχθισε.

Τελικά εκεί που νόμιζα ότι θα χάσω το θηλασμό λόγω του πληγωμένου στήθους και του αποκλειστ. θηλασμού μόνο από το καλό στήθος, τώρα μου φαίνονται τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα. Και μάλιστα είναι πολύ πιο πιθανό να αποτύχω τώρα. Μα πώς τα κατάφερα έτσι? Το μωρό πλέον αρχίζει να κλαίει πριν καν ακουμπήσει στο στήθος, με το που θα καταλάβει ότι τον βάζω για μαμ, αρχίζει η σειρήνα.

Αλλά και με το θήλαστρο να τον ταϊζω, με αντλημένο γάλα εννοώ, και πάλι το θήλαστρο δεν αδειάζει τελείως το στήθος ώστε να βγάλει και το "παχύ" γάλα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλά και με το θήλαστρο να τον ταϊζω, με αντλημένο γάλα εννοώ, και πάλι το θήλαστρο δεν αδειάζει τελείως το στήθος ώστε να βγάλει και το "παχύ" γάλα.

 

Πώς το ξέρεις αυτό; Αν μετά το θήλαστρο δε νιώθεις το στήθος σου άδειο ενώ θέλεις να το αδειάσεις, δοκίμασε να βγάλεις με το χέρι το τελευταίο γάλα. Κάποιες φορές το άδειασμα με το χέρι είναι πιο αποτελεσματικό από το θήλαστρο.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος, πάλι δεν έγινε τίποτα. Και άρχισε βρε κορίτσια να τρέχει τόσο γάλα από το τραυματισμένο, που αφού έβαλα το μωρό και δεν έπιανε με τίποτα, έβαλα το θηλαστρο να το αποσυμβφορήσω και μου βγαλε στην πλάκα 50 ml. Μετά έβαλα πάλι το μωρό στο στήθος, αφού σκέφτηκα θα έχει ψιλοαδειάσει και το μωρό θα πιει άνετα ό, τι απέμεινε. Αμ δε, άρχισε πάλι να πνίγεται τόσο, που τρόμαξα. Το λυπήθηκα το καημένο μου. Οπότε έδωσα στο μωρό με το μπιμπερό calma τα 50 ml που έβγαλα και τα καταβρόχθισε.

Τελικά εκεί που νόμιζα ότι θα χάσω το θηλασμό λόγω του πληγωμένου στήθους και του αποκλειστ. θηλασμού μόνο από το καλό στήθος, τώρα μου φαίνονται τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα. Και μάλιστα είναι πολύ πιο πιθανό να αποτύχω τώρα. Μα πώς τα κατάφερα έτσι? Το μωρό πλέον αρχίζει να κλαίει πριν καν ακουμπήσει στο στήθος, με το που θα καταλάβει ότι τον βάζω για μαμ, αρχίζει η σειρήνα.

Αλλά και με το θήλαστρο να τον ταϊζω, με αντλημένο γάλα εννοώ, και πάλι το θήλαστρο δεν αδειάζει τελείως το στήθος ώστε να βγάλει και το "παχύ" γάλα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως προκλήθηκε τόσο μεγάλη παραγωγη απο το ενα στήθος.

Κανε το εξής:δίνε το άλλο στήθος (όχι της υπερπαραγωγής) σε 2 γεύματα συνεχόμενα και στο άλλο γεύμα δίνε το τραυματισμένο.

 

Μην βιαζεσαι να δεις αποτελέσματα, παίρνει λιγα 24ωρα να προσαρμοστεί το στήθος.

 

Επειδή σε διάβασα και στο φβ, μην σε απασχολεί το βάρος σε αυτή την φάση πριν ζυγιστείτε, ετσι κι αλλιώς ο ρυθμός πρόσληψης βάρους πέφτει κατα πολυ σε αυτούς τους μηνες, ειδικά για ενα μωρο που έβαζε 1 κιλό το μήνα.

 

Το προβλημα ειναι οτι το μωρο έχει μια μικρη συγχιση μεταξύ στα δυο στήθη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πώς το ξέρεις αυτό; Αν μετά το θήλαστρο δε νιώθεις το στήθος σου άδειο ενώ θέλεις να το αδειάσεις, δοκίμασε να βγάλεις με το χέρι το τελευταίο γάλα. Κάποιες φορές το άδειασμα με το χέρι είναι πιο αποτελεσματικό από το θήλαστρο.

 

To ξέρω γιατί μετά αν ακουμπήσω το στήθος, βγάζει μια χαρά γάλα. Δοκίμασα να βγάλω με το χέρι, δεν τα καταφέρνω. Απλά μπορώ να διαπιστώσω ότι έχει γάλα γιατί εξακολουθεί να είναι πρησμένο και να βγάζει αν το πιέσω λίγο.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω πως προκλήθηκε τόσο μεγάλη παραγωγη απο το ενα στήθος.

Μου το είχε η Πατσούρου όταν πήγα ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο..

 

Κανε το εξής:δίνε το άλλο στήθος (όχι της υπερπαραγωγής) σε 2 γεύματα συνεχόμενα και στο άλλο γεύμα δίνε το τραυματισμένο.

Το κάνω, με αποτέλεσμα το τραυματισμένο να τρέχει πάλι ποτάμι..το αποσυμφορίζω και σε ένα τέταρτο ξανατρέχει..άσε που πνίγεται και στο καλό.Δεν είναι δυνατόν..

 

 

Μην βιαζεσαι να δεις αποτελέσματα, παίρνει λιγα 24ωρα να προσαρμοστεί το στήθος.

Να περιμένω, και το γάλα που τρέχει σαν τρελό ΄τι να το κάνω? Ξεκίνησα ανακαίνιση στο πατρικό και πρέπει γενικά να είμαι έξω. Έχω κοχύλια, γεμίζουν όμως και τρέχει πάλι.

 

Επειδή σε διάβασα και στο φβ, μην σε απασχολεί το βάρος σε αυτή την φάση πριν ζυγιστείτε, ετσι κι αλλιώς ο ρυθμός πρόσληψης βάρους πέφτει κατα πολυ σε αυτούς τους μηνες, ειδικά για ενα μωρο που έβαζε 1 κιλό το μήνα.

\Έχεις δίκιο.

 

Το προβλημα ειναι οτι το μωρο έχει μια μικρη συγχιση μεταξύ στα δυο στήθη.

Πάντως πάλι του δωσα 50 ml με την κάλμα και τα κατασπ΄'αραξε, σαν να ήταν νηστικός.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω δυστυχώς, αλλά βλέπω πως σε βοηθάνε τα κορίτσια παραπάνω. Απλά σου γράφω για σε εμψυχώσω. Χρειάζεται υπομονή και θέληση που απότι βλέπω έχεις. Το μόνο σίγουρο είναι πως σε λίγο καιρό όλα θα είναι καλύτερα. Πάντως επειδή και εγώ είχα προβλήματα και ακόμα δεν στρώσαμε για τα καλά χαιρόμουν τις γυναίκες στις οποίες ο θηλασμός ήταν μια απλή υπόθεση χωρίς κανένα πρόβλημα και θύμωνα με όσες από αυτές τα παρατήσανε για βλακεία λόγο. Κάνε κουράγιο και στο τέλος θα ανταμειφθείς γιατί με τόση προσπάθεια που κάνεις το αξίζεις και με το παραπάνω. Εύχομαι σύντομα να χαρείς με το παιδάκι σου το θαύμα του θηλασμού

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Λοιπόν, δοκίμασα να θηλάζει για 12 ώρες από το ένα στήθος και για 12 από το άλλο. Ε, ναι, πάλι πνίγεται και το γάλα τρέχει από το στόμα του. Μήπως κάνω λάθος με το 12ωρο?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πηρες τηλεφωνο την Πατσουρου να ρωτησεις?

 

Χαρηκα με τα νεα σου, που ξεπερασες καποια θεματα, αντε κουραγιο κοριτσακι θα το περασετε κι αυτο. Κι εγω ταλαιπωρηθηκα πολυ τον πρωτο καιρο, περασα πολυ πονο αλλα ξεπεραστηκαν ολα και τα ξεχασα. Ευχομαι να γινει και για σας γρηγορα. Θεματα τετοια δεν ειχα και δεν μπορω να σε συμβουλευσω, ρωτα συμβουλο να σε καθοδηγησει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το έχω περάσει και με τα τρία μου παιδιά και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Στην πραγματικότητα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εκτός από αυτό που κάνεις. Συνέχισε όμως. Όταν δυναμώσει το μωρό και μπορεί να πίνει την ποσότητα που κατεβάζει το στήθος σου, θα σταματήσει να πνίγεται. Εμένα ο μικρούλης μου πνιγόταν μέχρι να γίνει έξι μηνών, τώρα όμως θηλάζει μία χαρά. Μην εγκαταλήψεις την προσπάθεια. Πολλές φορές ανατωτιόμουν αν τελικά κάνω καλό στα μωρά μου, όμως επέμεινα και κέρδισαν και τα τρία όλα τα οφέλη του θηλασμού, που δεν είναι και λίγα (ο πρώτος 10 μήνες, η δεύτερη 1 χρόνο και ο τρίτος όσο πάει). Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να σου ζήσει το μωράκι σου. Να είσαι σίγουρη ότι κάνεις το καλύτερο γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω περάσει και με τα τρία μου παιδιά και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Στην πραγματικότητα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εκτός από αυτό που κάνεις. Συνέχισε όμως. Όταν δυναμώσει το μωρό και μπορεί να πίνει την ποσότητα που κατεβάζει το στήθος σου, θα σταματήσει να πνίγεται. Εμένα ο μικρούλης μου πνιγόταν μέχρι να γίνει έξι μηνών, τώρα όμως θηλάζει μία χαρά. Μην εγκαταλήψεις την προσπάθεια. Πολλές φορές ανατωτιόμουν αν τελικά κάνω καλό στα μωρά μου, όμως επέμεινα και κέρδισαν και τα τρία όλα τα οφέλη του θηλασμού, που δεν είναι και λίγα (ο πρώτος 10 μήνες, η δεύτερη 1 χρόνο και ο τρίτος όσο πάει). Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να σου ζήσει το μωράκι σου. Να είσαι σίγουρη ότι κάνεις το καλύτερο γι' αυτό.

 

Ωχ, και είμαστε ακόμη 4 μηνών!! Πώς θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση για 2 μήνες ακόμη, μέχρι να δυναμώσει? Στεναχωριέμαι με τα πράσινα κακάκια, αφού σημαίνει ότι δεν πίνει το θρεπτικό γάλα και φυσικά όταν τον βλέπω να ουρλιάζει μόλις τον βάζω να θηλάσει, ή όταν βλέπω το γάλα να τρέχει ποτάμι από το στόμα του και το καημένο να χτυπιέται και να κλαίει..

Αλλά σιγά μην τα παρατήσω! Εδώ δεν τα παράτησα πριν 2 μήνε ςπου έπαθα τεράστια ζημιά στο στήθος και σχεδόν όλοι οι γιατροί που πήγα σχεδόν μου απέκλεισαν το γεγονός ότι θα μπορέσω να ξαναθηλάσω. Πέρασα τις πιο δύσκολες και άσχημες στιγμές της ζωής μου, με κλάματα, πόνο, νεύρα, αλλά έκανα τεράστια υπομονή και με πείσμα κατάφερα πλέον να φτάσω εδώ. ΄'Οχι ότι τώρα δεν έχουμε πρόβλημα, αφού και αυτό με την υπερπαραγωγή, για μένα τουλάχιστον, είναι ίσως χειρότερο από το να αμφιβάλεις αν έχεις γάλα ή όχι και να θεωρείς ότι το μωρό μένει νηστικό. Όσο για το στήθος, ενάντια στις προβλέψεις των γιατρών και με πολύ δύναμη (και σφίξιμο δοντιών), το μωρό πλέον θηλάζει και από τα δύο (με έντονο πόνο από το τραυματισμένο, αλλά όχι όπως πριν). Οπότε σιγά μην τα παρατήσουμε!!

Παρακαλάμε λοιπόν να περάσει γρήγορα ο καιρός και να γίνουμε 6 μηνών με πολύ όρεξη και δυνατά σαγόνια!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τζίφος, πάλι δεν έγινε τίποτα. Και άρχισε βρε κορίτσια να τρέχει τόσο γάλα από το τραυματισμένο, που αφού έβαλα το μωρό και δεν έπιανε με τίποτα, έβαλα το θηλαστρο να το αποσυμβφορήσω και μου βγαλε στην πλάκα 50 ml. Μετά έβαλα πάλι το μωρό στο στήθος, αφού σκέφτηκα θα έχει ψιλοαδειάσει και το μωρό θα πιει άνετα ό, τι απέμεινε. Αμ δε, άρχισε πάλι να πνίγεται τόσο, που τρόμαξα. Το λυπήθηκα το καημένο μου. Οπότε έδωσα στο μωρό με το μπιμπερό calma τα 50 ml που έβγαλα και τα καταβρόχθισε.

Τελικά εκεί που νόμιζα ότι θα χάσω το θηλασμό λόγω του πληγωμένου στήθους και του αποκλειστ. θηλασμού μόνο από το καλό στήθος, τώρα μου φαίνονται τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα. Και μάλιστα είναι πολύ πιο πιθανό να αποτύχω τώρα. Μα πώς τα κατάφερα έτσι? Το μωρό πλέον αρχίζει να κλαίει πριν καν ακουμπήσει στο στήθος, με το που θα καταλάβει ότι τον βάζω για μαμ, αρχίζει η σειρήνα.

Αλλά και με το θήλαστρο να τον ταϊζω, με αντλημένο γάλα εννοώ, και πάλι το θήλαστρο δεν αδειάζει τελείως το στήθος ώστε να βγάλει και το "παχύ" γάλα.

 

Συγγνώμη, με το θήλαστρο σε πόση ώρα έβγαλες τα 50 ml ;;;; γιατι το αραιό γάλα έρχεται στα πρώτα 2-3 λεπτά...μετά έρχεται το πιο παχύ...μάλιστα φαίνεται στο μπουκαλάκι καθώς το μαζεύεις...Αρχικά είναι ένα αραιό γαλακτερό χρώμα μετά όμως όσο τραβάς θυμίζει το εβαπορέ...Αν θες να σιγουρευτείς βγάλε μια φορά και αν δεν το πιει αμέσως βαλ'το στο ψυγείο κάμποση ώρα να δεις που θα μαζευτεί πανω πάνω το λίπος...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει περίπου 2-3 μέρες που σταμάτησα να βγάζω, βάζω λίγο το μωρό να με αποσυμφορίζει, αλλά η αλήθεια είναι ότι πονάω πολύ, γεμίζει το στήθος και νιώθω σαν μυρμήγκιασμα και θέλω να βγάλω αμέσως το γάλα, αλλά κρατιέμαι.

Στα 50ml ναι, έχει λίπος (το παχύ που κάθεται πάνω και κολλάει στο μπουκάλι). Απλά ενώ το θήλαστρο δεν θα βγάζει άλλο, το μωρό θα στνεχίσει να πνίγεται και το γάλα θα τρέχει από το στόμα του. Τελικά το θήλαστρο δεν αδειάζει το στήθος. Εκτός αν απλά δεν συμβαίνει σε μένα.

Σήμερα είχαμε παιδίατρο, έκλεισε τους 4 μήνες. Έβαλε ακριβώς 1 κιλό από τον 3ο στον 4ο μήνα και 3,5 πόντους. Μας είπε ότι είναι πολύ καλά.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

tsarli αν κατάλαβα καλά το τραυματισμένο στήθος έχει την πολύ έντονη ροή ενώ το άλλο στήθος έχει αργή ροή. Μήπως και η υπερπαραγωγή είναι μόνο από το τραυματισμένο στήθος; Αν είναι έτσι τότε δοκίμασε να θηλάζεις δύο γεύματα από το στήθος με την αργή ροή και ένα από το στήθος με την έντονη. Αυτό θα βοηθήσει στο να αυξηθεί το γάλα (και η ροή) στο πρώτο σου στήθος και να μειωθεί το γάλα και η ροή στο τραυματισμένο. Έτσι θα εξισορροπηθεί κάπως η κατάσταση.

 

Επίσης το να βγάζεις γάλα με το χέρι χρειάζεται εξάσκηση σε πολλές περιπτώσεις. Δες αυτό το βίντεο, ελπίζω να σε βοηθήσει: //newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxProduction.html

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, και είμαστε ακόμη 4 μηνών!! Πώς θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση για 2 μήνες ακόμη, μέχρι να δυναμώσει? Στεναχωριέμαι με τα πράσινα κακάκια, αφού σημαίνει ότι δεν πίνει το θρεπτικό γάλα και φυσικά όταν τον βλέπω να ουρλιάζει μόλις τον βάζω να θηλάσει, ή όταν βλέπω το γάλα να τρέχει ποτάμι από το στόμα του και το καημένο να χτυπιέται και να κλαίει..

Παρακαλάμε λοιπόν να περάσει γρήγορα ο καιρός και να γίνουμε 6 μηνών με πολύ όρεξη και δυνατά σαγόνια!!

 

 

Ο λόγος που σου έγραψα ήταν ακριβώς για να σου δώσω κουράγιο. Αφού έχεις θέληση, σίγουρα θα τα καταφέρεις. Εξάλλου, μπορεί το δικό σου μωρό να δυναμώσει πιο γρήγορα και να τα καταφέρει πριν τους έξι μήνες. Αν ψάξεις λίγο πάντως το θέμα με τις κενώσεις, θα δεις ότι και οι πράσινες κενώσεις μερικές φορές είναι φυσιολογικές, οπότε να έχει να κάνει μόνο με τη ροή του γάλακτος. Εμένα με βοήθησε αρκετά, να τον βάζω μπρούμυτα πάνω μου να φάει (ακόμα δηλαδή έτσι θηλάζει) και να τον κουνάω σιγά σιγά σα να τον νανουρίζω. Εύχομαι να λυθεί γρήγορα το πρόβλημα και να απολαύσετε επιτέλους τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

tsarli πάτε πολύ καλά σε ανάπτυξη. Το βράδυ αντιδρά το ίδιο με τον θηλασμό?

Τώρα που έχουν περάσει 2-3 μέρες που ακολουθείς κάποιες από τις παραπάνω αναφερόμενες συμβουλές, έχεις δει μείωση στο υπερπαραγωγικό στήθος?

Φυσικά και το θήλαστρο δεν αδειάζει τελείως το στήθος. Έχω την εντύπωση πως το μωρό σου είναι πολύ δυνατό και ρουφάει δυνατότερα από οποιοδήποτε θήλαστρο. Γι αυτό και φαίνεται να καταβροχθίζει το γάλα από το μπουκάλι.

Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης (ίσως πάρεις κουράγιο) βγάζω 200ml από το ένα μόνο στήθος σε περίπου 7 λεπτά, από το άλλο μετά βίας κανα τριαντάρι. Ίδια ηλικία. Ξεκινώ από ο στήθος με την μικρότερη ροή κάπως να ηρεμήσει την πείνα και τη δίψα και μετά από εκείνο με τη μεγάλη ροή. Αν το πιει κι εκείνο λαίμαργα πνίγεται κάθε τρεις και λίγο. Αν το πιει ήρεμα καλώς αλλά μόλις κουνηθεί λιγάκι αρχίζουν οι αναγωγές.

Αν δω πως χτυπιέται με γάλατα στο στόμα τελικά θέλει να κοιμηθεί ή να ρευτεί ή να σηκωθεί να κοιτάζει γύρω γύρω κι όχι να φάει.

Στο πρώτο μου παιδάκι η ροή ήταν τόσο μικρή που έτρωγε πολλές ώρες μέχρι να χορτάσει. Στο δεύτερο έγινε το αντίθετο (ίσως γιατί σταματησα το θηλασμό μόνο για 4 μήνες μέχρι να έρθει το 2ο μωρό).

 

Συμπέρασμα: 1 κιλό σε 1 μήνα, όποια δυσκολία κι αν έχεις συναντήσει, τα πάτε πολύ καλά.

 

(έντιτ: στο στήθος με τη μικρότερη ροή, μόλις το βάζει στο στόμα τραβά 2-3 καλές ρουφηξιές και το αφήνει απότομα. Αποτέλεσμα να συνεχίσει να πετάγεται ένας πήδακας γάλακτος για 2-3 δευτερόλεπτα, από το στήθος με τη μεγ΄λη ροή δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό. Άντε βγάλε άκρη μετά)

Link to comment
Share on other sites

Έχει περίπου 2-3 μέρες που σταμάτησα να βγάζω, βάζω λίγο το μωρό να με αποσυμφορίζει, αλλά η αλήθεια είναι ότι πονάω πολύ, γεμίζει το στήθος και νιώθω σαν μυρμήγκιασμα και θέλω να βγάλω αμέσως το γάλα, αλλά κρατιέμαι.

Στα 50ml ναι, έχει λίπος (το παχύ που κάθεται πάνω και κολλάει στο μπουκάλι). Απλά ενώ το θήλαστρο δεν θα βγάζει άλλο, το μωρό θα στνεχίσει να πνίγεται και το γάλα θα τρέχει από το στόμα του. Τελικά το θήλαστρο δεν αδειάζει το στήθος. Εκτός αν απλά δεν συμβαίνει σε μένα.

Σήμερα είχαμε παιδίατρο, έκλεισε τους 4 μήνες. Έβαλε ακριβώς 1 κιλό από τον 3ο στον 4ο μήνα και 3,5 πόντους. Μας είπε ότι είναι πολύ καλά.

 

Προσπάθησε να μη βγάζεις γάλα ή μάλλον να βγάζεις ελάχιστο για αποσυμφόρηση, πρέπει να αντέχεις το γάλα στο στήθος για να μειωθει η παραγωγή.

 

Άλλο πράγμα το να πνίγεται το μωρο στο στήθος κι άλλο πράγμα η υπερπαραγωγή. Συνήθως συνυπαρχουν αλλα δεν ειναι απαραίτητο ενα στήθος που έχει υπερπαραγωγή να έχει μεγάλη ροή ή το αντίθετο.

 

Τα πάτε πολυ καλα, σούπερ στο βάρος! ΜΗΝ δίνεις μπουκάλι στο παιδι, το μόνο σίγουρο ειναι οτι δεν πειναει.

Έχει συγχιση μεταξύ μπουκαλιού, αριστερού και δεξιού στήθους (αν θυμάμαι καλα έχεις διαφορετική ανατομία στις θηλές). Αυτο επιδεινώνει το πνιξιμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Tα νέα μας: έβαλα στην άκρη το θήλαστρο (κρίμα και το έχω κλεισμένο για όλο το μήνα) και πάμε καλύτερα! Από κακάκια δεν ξέρω, γιατί κάνει 1 φορά περίπου τη βδομάδα, οπότε περιμένω.

Από το τραυματισμένο στήθος πνίγεται πάλι και γυρνάει απότομα το κεφάλι και γκρινιάζει. Επίσης όταν τρώει από το άλλο, το τραυματισμένο στάζει. Αλλά γενικώς πάμε κάπως καλύτερα. Και το στήθος το βλέπω κάπως ξεπρησμένο. Εύχομαι να μην είναι η ιδέα μου!

Πάντως και μένα μέχρι τον 3ο μήνα έπινε όλη τη μέρα..άκουγα που άλλες κοπέλες τάϊζαν τα μωρά τους κάθε 3 ώρες και τρελεινόμουν, εμένα ήθελε κάθε 3 λεπτά. Πλέον όμως, αν τον αφήσω π.χ. να πάει βόλτα με τη μαμά μου, αντέχει μια χαρά 2ωρο. Τρώει πιο αραιά, άρα φαντάζομαι και πιο αποτελεσματικά κάθε φορά, γι' αυτό δεν πεινάει αμέσως.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αντε μπραβο! Καλα θα πατε. Τοση προσπαθεια που εκανες εισαι αξιοθαυμαστη!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Xθες τελικά έκανε κακάκια (τελικά κάνει κάθε 5 μέρες τελευταία) και δυστυχώς ήταν τόσο μα τόσο σκούροπράσινα (κυπαρισσί), εκτός από μία κουταλίτσα ποροκαλοκίτρινα με τα γνωστά άπσρα σποράκια. Επίσης μύριζαν απαίσια, θανατηφόρα ήταν.

Και τελευταία το μωρό είναι τόσο ανήσυχο στον ύπνο του, αερίζεται συνέχεια και πονάει πολύ, σαν να έχει κολικούς, κλαίει και κάνω ώρα να τον ηρεμήσω. Αλλά μιλάμε για πολλά αέρια, πάρα πολλά και ηχηρά και μυρωδάτα! Κάθε βράδυ και χειρότερα, το καημένο ταλαιπωρείται πολύ στον ύπνο (και εγώ, αφου με ξυπνάει). Ο πονόκοιλος είναι σίγουρα από τα αέρια, τον βλέπω πως μαζεύεται και πόσο δεν του αρέσουν πλέον όταν τα κάνει.

Οπότε πάλι στο μηδέν, αχ, δεν ξέρω τί αν κάνω. 'Εχω να κοιμηθώ μέρες. Χθες δεν άντεξα και έκανα καφέ (με καφεϊνη)!! Ναι, τον είχα κόψει από την εγκυμοσύνη (και από πιο πριν ακόμη), πίνω μόνο ντεκαφεϊνέ, αλλά χθες ένιωσα ότι θα πέσω και χρειαζόμουν κάτι να με κρατήσει.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...