Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός και μύκητες


Recommended Posts

Καλημέρα,

Εχτές έμαθα ότι έχω ένα μικρόβιο-gardnerella vaginalis- (από την αντιβίωση για τη μαστίτιδα που πέρασα) και μου έδωσαν θεραπεία μη συμβατή με το θηλασμό (Caps flagyl 500mg,vag cr climycen και fungo). Το αγοράκι μου είναι 36 ημερών και έκανα αποκλειστικό θηλασμό. Από εχτές λοιπόν, του δίνω το frezy-lac. Στο πρώτο του γεύμα με το ξένο γάλα ήταν μια χαρά, στα 2 επόμενα όμως μου έκανε εμετό και είναι γενικά ανήσυχος. Σφίγγεται συνέχεια...Μπορεί να είναι από το σφίξιμο ο εμετός? Έχω απελπιστεί...

Επεξεργάστηκαν by argell
αναφορά φαρμάκων
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γράψε εδω τις δραστικές ουσίες των φαρμάκων και τσεκαρε αν είναι συμβατά.

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Το flagyl αν θυμάμαι καλα είναι συμβατό.

 

Μπορει να μην ανέχεται καλα το αγελαδινο.

 

Με την παραγωγη σου τι κανεις; Χρησιμοποιείς θηλαστρο;

 

Αν δεν είναι συμβατο κάποιο μπορει να στο αλλάξει με κάποιο άλλο που είναι ο γιατρός.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έδωσαν άλλη θεραπεία και συνεχίζω το θηλασμό κανονικά. Πολύ φοβάμαι όμως ότι έχω υπερπαραγωγή. Ανά 2 ώρες το στήθος μου πετρώνει και αναγκαστικά βγάζω το γάλα με θήλαστρο, το αποθηκεύω και όταν πεινάσει το μωρό, του δίνω από το στήθος. Μετά το θηλασμό, οι θηλές μου είναι λίγο μπλε κ στην κορυφή είναι λευκές για λίγη ώρα. Είναι ανησυχητικό? Επίσης, υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσει η υπερπαραγωγή γάλακτος?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έδωσαν άλλη θεραπεία και συνεχίζω το θηλασμό κανονικά. Πολύ φοβάμαι όμως ότι έχω υπερπαραγωγή. Ανά 2 ώρες το στήθος μου πετρώνει και αναγκαστικά βγάζω το γάλα με θήλαστρο, το αποθηκεύω και όταν πεινάσει το μωρό, του δίνω από το στήθος. Μετά το θηλασμό, οι θηλές μου είναι λίγο μπλε κ στην κορυφή είναι λευκές για λίγη ώρα. Είναι ανησυχητικό? Επίσης, υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσει η υπερπαραγωγή γάλακτος?

 

Για την υπερπαραγωγή, αρχικά περιόρισε το θηλαστρο (εκτός αν σε ενδιαφέρει η δημιουργία τράπεζας για όταν επιστρέψεις στη δουλειά).

Δίνεις και τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα; Αν ναι δίνε το ένα στήθος σε κάθε γεύμα και δες πως παει.

 

Τα κακά του μωρού τι χρώμα είναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για την υπερπαραγωγή, αρχικά περιόρισε το θηλαστρο (εκτός αν σε ενδιαφέρει η δημιουργία τράπεζας για όταν επιστρέψεις στη δουλειά).

Δίνεις και τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα; Αν ναι δίνε το ένα στήθος σε κάθε γεύμα και δες πως παει.

 

Τα κακά του μωρού τι χρώμα είναι;

 

έδινα και τα 2 αλλά από προχτές δίνω μόνο το ένα. Κατά τη διάρκεια της ημέρας πάει μια χαρά. Το βράδυ αναγκάζομαι να το βγάλω γιατί πετρώνει.

 

Τα κακά του μωρού όταν του έδωσα το ξένο γάλα ήταν μουσταρδί και με το δικό μου είναι πορτοκαλί ανοιχτό συνήθως αλλά μου έχει κάνει 1-2 φορές και πρασινοπά.

 

Επίσης, έκανε κακά κάθε μέρα κ τώρα που είναι 46 ημερών, έχει να κάνει 3 μέρες. Είναι ανησυχητικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έδινα και τα 2 αλλά από προχτές δίνω μόνο το ένα. Κατά τη διάρκεια της ημέρας πάει μια χαρά. Το βράδυ αναγκάζομαι να το βγάλω γιατί πετρώνει.

 

Τα κακά του μωρού όταν του έδωσα το ξένο γάλα ήταν μουσταρδί και με το δικό μου είναι πορτοκαλί ανοιχτό συνήθως αλλά μου έχει κάνει 1-2 φορές και πρασινοπά.

 

Επίσης, έκανε κακά κάθε μέρα κ τώρα που είναι 46 ημερών, έχει να κάνει 3 μέρες. Είναι ανησυχητικό?

 

Για κάποια μωρα είναι φυσιολογικο να αραιωσουν μετα τις 20 ημέρες οι κενώσεις κατα πολυ (ακόμα και 1 φορα στις 10 μέρες). Δεν είναι ανησυχητικό αρκεί:

Το μωρο να θηλαζει αποκλειστικα,

Τα κακα να είναι μαλακά,

Η κοιλια να είναι μαλακη,

Να μην πονάει όταν κάνει κακα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...