Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουναει το στομα του σαν να μασαει τσιχλα...και άλλες αποριες


Recommended Posts

Γεια σας! Διαβάζω το σάιτ αυτό εδώ και περίπου δυό χρόνια αλλά είναι η πρώτη φορά που στέλνω δικό μου μήνυμα. Έχω κάποιες απορίες, οι οποίες δε νομίζω να έχουν απαντηθεί αλλού, απ' όσο τουλάχιστον έψαξα.

Έχω ένα αγοράκι τεσσάρων μηνών, το οποιο θηλάζω απόταν γεννήθηκε σχεδόν αποκλειστικά (πίνει ξένο γάλα μόνο αν χρειαστεί να λείψω από το σπίτι για κάποιες ώρες, δηλαδή από καθόλου έως το πολύ ένα ή δυό μπουκάλια τη βδομάδα). Τώρα είναι 6200 κιλά βάρος και 62 εκατοστά ύψος (γεννήθηκε 3600). Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:

 

1. Γιατί κάποιες φορές, ακόμα κι αν έχει μόλις φάει, κάνει μια περίεργη κίνηση με το στόμα του σαν να μασάει τσίχλα; Μοιάζει σαν να προσποιείται ότι τρώει ή ότι έχει πιπίλα, γιαυτό και σκέφτομαι ότι μπορεί να πεινάει ακόμα, παρόλο που μπορεί να έτρωγε επί μισή έως μία ώρα και παρόλο που γενικά είναι ευδιάθετο. Επίσης, βάζει τα χέρια στο στόμα. Μήπως κι αυτό είναι σημάδι ότι πεινάει ή είναι απλώς φυσιολογικό γνώρισμα της ηλικίας του;

 

2. Το τελευταίο διάστημα κοιμάται 8 - 9 ώρες το βράδυ και επιπλέον γυρω στις 4 ώρες κατά τη διάρκεια της μέρας, ενώ πιο πριν κοιμόταν ελάχιστα μέσα στη μέρα, αν και άρχισε από τους 2.5 μήνες να κοιμάται το βράδυ τουλάχιστον 6 ώρες συνεχόμενα. Είναι φυσιολογικό να κοιμάται τόσες ώρες; Μήπως πρέπει να το ξυπνάω το βράδυ ή να μην το αφήνω να κοιμάται μέσα στη μέρα 2 ή 3 ώρες συνεχόμενα; Επίσης, εφόσον δεν τρώει το βράδυ για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, και άρα ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα ότι δε χρειάζεται να παράγει γάλα για 8 - 9 ώρες, πώς μέσα στη μέρα θα έχω αρκετό γάλα, εφόσον τα διαστήματα μεταξύ των θηλασμών είναι από 2.5 έως 4 ώρες;

 

3. Αν και ξέρω ότι για τα μωρά που θηλάζουν δεν πρέπει να κοιτάμε ζυγαριά αλλά διάθεση και γενικότερη ανάπτυξή τους, ωστόσο μου φαίνεται περίεργο να έχει ψηλώσει σε ένα μήνα μόνο μισό εκατοστό και να παίρνει μόνο 100 γραμμάρια τη βδομάδα. Ανησυχώ δηλαδή μήπως το γάλα μου δεν του φτάνει (γιαυτό άλλωστε και συχνά το αφήνω στο στήθος αρκετή ώρα για να είμαι σίγουρη ότι έχει χορτάσει)

 

4. Γιατί μετά από περίπου 5 - 10 λεπτά που ξεκινάει να φάει αρχίζει και γυρίζει το κεφάλι του σαν να δυσανασχετεί, χωρίς όμως να αφήνει το στήθος. Δοκίμασα να το βάλω να ρευτεί, σκέφτηκα μήπως χόρτασε, αλλά δεν είναι τίποτα από αυτά. Μήπως ψάχνει να βρεί γάλα και δεν μπορεί;

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, ελπίζω είτε η Αγλαία είτε κάποια μαμά να μπορεί να μου απαντήσει, γιατί πραγματικά θέλω να συνεχίζω να θηλάζω όσο περισσότερο μπορώ!!!:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Είναι φυσιολογικό να το κάνει αυτό, δε σημαίνει απαραίτητα ότι πεινάει. Στην ηλικία που είναι, είναι πιθανό να έχουν αρχίσει οι ενοχλήσεις από τα δοντακια του, οπότε έτσι ανακουφίζεται. Αν νομίζεις όμως ότι πεινάει δε χάνεις κάτι να τον βάλεις στο στήθος. Αν θέλει να φάει θα φάει, αν δε θέλι σημαίνει ότι δεν πεινάει.

 

2. Μετά τις 40 μέρες αν το μωρό δεν έχει πρόβλημα με το βαρος δε χρειάζεται να το ξυπνάμε τη νύχτα. Υπάρχουν μωρά στην ηλικία του που κοιμούνται 12 ώρες συνεχόμενα κάθε νύχτα. Έχε υπόψιν σου ότι μάλλον θα αυξήσει τα ημερίσια γεύματα. Εμένα πριν σαραντήσει έτρωγε κάθε 2,5 ώρες μέρα και νύχτα. Μετα που σαράντησε κοιμόταν 8, 9 ώρες όπως και το δικό σου αλλά ετρωγε κάθε 1-1,5 ώρα. Είχε όμως μειώσει πολύ τη διάρκεια των γευμάτων. Η διάρκεια ήταν το πολύ 10λεπτο.

 

3. και για τα μωρά που θηλάζουν πρέπει να κοιτάμε ζυγαριά. Μια στασιμότητα στο βάρος μπορεί να υποδηλώνει ουρολοίμωξη για παράδειγμα. έχεις περάσει τις ζυγίσεις στις καμπύλες ανάπτυξης; Αν το μωρό σου ακολουθεί την καμπύλη του η έχει πέσει μέχρι μία καμπύλη (όχι παραπάνω) τότε είναι φυσιολογικό. Ο παιδίατρός σου τι λέει για το βάρος του;

 

4. Στην ηλικία που είναι έχει αρχίσει να έχει περισσίτερο ενδιαφέρον για τον κόσμσο γύρω του. Κι εμένα το δικό μου έτρωγε λίγο και μετά γυρνπυσε να κοιτάξει από δω κι από κει. Μετά συνέχιζε πάλι να τρώει. Δε νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί. καλή επιτυχία! Εύχομαι να θηλάσεις όσο περισσότερο μπορείς!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως όντως ο παιδίατρος είπε ότι η χαμηλή πρόσληψη βάρους μπορεί να σχετίζεται με το ενδεχόμενο μιας ουρολοίμωξης, γιατί έχει μια ήπια υδρονέφρωση. Το θέμα είναι ότι εγώ για να είμαι σίγουρη ότι τρώει όσο πρέπει το θηλάζω αρκετή ώρα, από 30 λεπτά έως - κάποιες φορές - και 50 λεπτά ή 1 ώρα! Και αυτό συνήθως κάθεται, σπάνια θα σταματήσει από μόνο του, ενώ όση ώρα κάθεται τρώει κανονικά, δε χρησιμοποιεί δηλαδή το στήθος για πιπίλα. Πότε θα αρχίσει να τρώει μόνο δέκα λεπτά; Επιπλέον, καθώς θα μεγαλώνει και θα παίρνει κι άλλο βάρος μέχρι να φτάσει τους 6 μήνες - και άρα θα χρειάζεται περισσότερο γάλα - θα έχω εγώ όση ποσότητα χρειάζεται; Τελοσπάντων, δυό μήνες είναι ακόμα, αν καταφέρουμε και τους βγάλουμε καλά, τότε θα είναι εύκολο να συνεχιστεί ο θηλασμός!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...