Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλη απώλεια βάρος μετά τον τοκετό και θηλασμός


Recommended Posts

Γεια σας! Γέννησα στις 11/7 ένα υγιειάστατο κοριτσάκι με ΦΤ βάρους 2.870. Από την εγκυμοσύνη κιόλας ήμουν αποφασισμένη ότι θα το θηλάσω αποκλειστικά! Με το που γέννησα μου το έφεραν αμέσως να θηλάσω και από τότε δηλ. εδώ και 6 μέρες θηλάζω αποκλειστικά χωρίς συμπλήρωμα. Το πρόβλημα είναι η απώλεια βάρους που έχει παρουσιάσει η μπεμπούλα μου. Οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

11/7 (γέννα) : 2.870

14/7 (έξοδος): 2.580

15/7 (μέτρηση στο σπίτι): 2.450

16/7 (μέτρήση στο σπίτι): 2.430

Γνωρίζω ότι μία απώλεια της τάξεως του 10% είναι φυσιολογική, εμένα όμως η μπεμπούλα έχει χάσει παραπάνω και φόβάμαι μήπως πάθει αφυδάτωση... Σημειωτέον ότι θηλάζω όποτε και όσο θέλει χωρίς ωράριο και από χθες τουλάχιστο κάθε διώρο δηλ. αν κοιμάται την ξυπνάω για να φάει καθώς στο μαιευτήριο μπορεί να περνούσαν και 4-5 ώρες χωρίς να ξυπνήσει για να φάει. Εκεί μου είπαν αν συνεχιστεί το χάσιμο βάρους να δώσω συμπλήρωμα όμως εγώ δε θέλω...

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και περιμένω τις συμβουλές σας!

Ευχαριστώ!

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου και συγχαρητηρια για την επιμονη σου να θηλάσεις.

Γιατρός δεν είμαι αλλά θα σου πω ότι έχεις να ακούσεις πάρα πολλά, τόσο από γιατρούς όσο και από τον περίγυρο.Η μικρή σου έχει χάσει 400 γρ απ'την γένησή της.Όταν θηλάζεις, καταλαβαίνεις ότι πίνει?Κάνει κινήσεις κατάποσης?Εσύ γενικά έχεις "κατεβάσει" γάλα?Θέλει τον χρόνο του το θέμα.Να ξέρεις ότι το νεογέννητο ανακτά το βάρος γεννήσεώς του μέσα στις πρώτες 21 μέρες.Καλά κάνεις και την ξυπνάς κάθε δίωρο-νομίζω.Επίσης, να θηλάζεις όση ώρα θέλει το μικρό σου.Τις πρώτες μέρες το παιδί μπορεί να είναι στο στήθος και 19 από τις 24 ώρες.Για να μην ταλαιπωρεισαι μπορείς να κοιμάσαι μαζί της και να θηλάζεις σε ξάπλα/πλάγια θέση.Υπάρχει ένα πολύ ωραίο βίντεο στο youtube που είναι μια ομιλία της Άννας Πατσούρου που τα λέει πολύ απλά και κατανοητά.Μην σε τρομοκρατούν οι γιατροί.Το παιδί για να πάθει αφυδάτωση θα πρέπει τα ματάκια του να αρχίσουν να "μπαίνουν" προς τα μέσα.Σου παραθέτω το link

Εύχομαι να σε βοήθησα.Υπομονή κι επιμονή κι όλα θα πάνε καλά.Κι αν δεν βγάλεις άκρη, να απευθυνθείς σε κάποιον σύμβουλο γαλουχίας το συντομότερο, προτού δώσεις μπουκάλι και μετά δεν σου παίρνει το στήθος.Οι παιδίατροι δυστυχώς, δεν ενδιαφέρονται για το αν ένα παιδί θα θηλάσει.

ΥΓ:αν τελικά δώσεις συμπλήρωμα, να γνωρίζεις ότι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι εκτός απ' το μπουκάλι

 

Καλή επιτυχία

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Patz, συγχαρητηρια και να σου ζήσει!

Θελω να σε καθησυχασω λιγο, γιατι και το δικο μου μωρο εχανε βαρος μεχρι και τη 10η μερα παρολο που το θηλαζα συνεχως οπως εσυ.

Γεννηθηκε 3150 και στις 9 μερες ειχε παει 2870. Τον πηγα αρον αρον σε συμβουλο θηλασμου-παιδιατρο στις 12 μερες οπου ευτυχως ειχε βαλει 50 γρ ειχε πιασει πια το κατωτερο οριο και απο κει και περα μου ειπε θα εβαζε οποτε δεν εκανα τιποτα. Το μωρο μου βαζει τωρα σταθερα 23 γρ τη μερα, ειναι λιγο μινιον αλλα μια χαρα.

Η συμβουλη μου ειναι να πας σε παιδιατρο-συμβουλο θηλασμου, ετσι ωστε και συμπληρωμα να δωσεις, να γινει με σωστο τροπο και να μην υπονομευθει ο θηλασμος. Θα νιωσεις και καλυτερα και πιο σιγουρη, μια επισκεψη ειναι.

Εσυ καλα κανεις και παρακολουθεις με ζυγαρια το μωρο (αν και η συμβουλος μου ειχε πει πετα την) απλα καντο μια φορα τη μερα την ιδια ωρα, και μολις αρχισει να βαζει, μην ακους κανενα!

Καλο κουραγιο σου ευχομαι!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν θηλάζει μήπως κανεις πολύ συχνές εναλλαγες στήθους και δε προλαβσινει να πιει το λιπαρό γάλα που θα τη βοηθησει να βάλει βάρος;από πάνες πως τα πατε;πόσες πάνες αλλάζετε τη μέρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Γέννησα στις 11/7 ένα υγιειάστατο κοριτσάκι με ΦΤ βάρους 2.870. Από την εγκυμοσύνη κιόλας ήμουν αποφασισμένη ότι θα το θηλάσω αποκλειστικά! Με το που γέννησα μου το έφεραν αμέσως να θηλάσω και από τότε δηλ. εδώ και 6 μέρες θηλάζω αποκλειστικά χωρίς συμπλήρωμα. Το πρόβλημα είναι η απώλεια βάρους που έχει παρουσιάσει η μπεμπούλα μου. Οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

11/7 (γέννα) : 2.870

14/7 (έξοδος): 2.580

15/7 (μέτρηση στο σπίτι): 2.450

16/7 (μέτρήση στο σπίτι): 2.430

Γνωρίζω ότι μία απώλεια της τάξεως του 10% είναι φυσιολογική, εμένα όμως η μπεμπούλα έχει χάσει παραπάνω και φόβάμαι μήπως πάθει αφυδάτωση... Σημειωτέον ότι θηλάζω όποτε και όσο θέλει χωρίς ωράριο και από χθες τουλάχιστο κάθε διώρο δηλ. αν κοιμάται την ξυπνάω για να φάει καθώς στο μαιευτήριο μπορεί να περνούσαν και 4-5 ώρες χωρίς να ξυπνήσει για να φάει. Εκεί μου είπαν αν συνεχιστεί το χάσιμο βάρους να δώσω συμπλήρωμα όμως εγώ δε θέλω...

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και περιμένω τις συμβουλές σας!

Ευχαριστώ!

 

Να σου ζησει!!!!

 

-Ακούς το μωρο να καταπίνει στο στήθος; Δηλαδή ρουφά 3-10 φορές και μετα υπάρχει καταποση;

-Πόσες πάνες βρέχει και πόσες κενώσεις έχει την ημέρα;

 

Προς το παρόν καλο θα ήταν να την ξυπνάς ανα 2 ώρες την ημέρα και ανα 3 την νύχτα.

Να την βοηθάς να μην κοιμάται στο στήθος κι οπότε βλέπεις ότι σταματάει να καταπίνει ή να χάνει το ενδιαφέρον της άλλαζε στήθος ή στάση θηλασμου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τη στήριξη, απαντώ όσο μπορώ στις ερωτήσεις καθως είμαι πολύ νέα μαμά και ακόμα το ... παλεύω να καταλάβω κι εγώ τι συμβαίνει!

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

37+6

Β. Το φύλο του βρέφους

Κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Δεν εμφάνισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Όχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

11/7 (γέννα) : 2.870

14/7 (έξοδος): 2.580

15/7 (μέτρηση στο σπίτι): 2.450

16/7 (μέτρήση στο σπίτι): 2.430

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Όποτε θέλει ή τουλάχιστο κάθε δίωρο αν κοιμάται - τις 3 πρώτες μερες όμως δεν το ήξερα και την άφηνα να κοιμάται οπότε μπορεί να περνούσαν και 4 ώρες χωρίς color.gifφαγητό

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα φαίνεται ότι καταπίνει. Βλέπω ότι κάνει θηλαστικές κινήσεις και το λαιμουδάκι της να κουνιέται. Δεν την αφήνω να κοιμάται στη θηλή χωρίς να τρώει.

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Δεν έχει πάρει καθόλου

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Δεν χρησιμοποιώ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

Όχι

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Ένα πρόβλημα το έχω με την πανα, δε μπορώ να καταλάβω πότε τα κάνει και το μωρό δεν γκρινιάζει και πολύ, όμως έχω παρατηρήσει ότι κάθε 2-3 γεύματα ουρεί

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Στο μαιευτήριο έκανε συχνά όμως ήταν τα μαύρα - το μηκώνιο. Στο σπίτι την πρώτη μέρα που γυρίσαμε δεν έκανε καθόλου, τη δεύτερη 2 φορές και την τρίτη πάλι 2 φορές. Σήμερα το πρωί έκανε αρκετή ποσότητα.

 

Συχνές εναλλαγές δεν κάνω στο στήθος γιατί όταν πάω να την γυρίσω στο άλλο στήθος μετά από κανά 10 λεπτό -15 που έχει φάει από το ένα αποκοιμιέται στο άλλο και δε θέλει....

 

Το καλό είναι ότι βρήκα μία παιδίατρο που είναι πολύ υπέρ του θηλασμού και μου λέει να συνεχίσουμε με αποκλειστικό θηλασμό με συνεχή παρακολούθηση του βάρους. Όσο για το αν έχω καταβάσει γάλα, κάνω μαλάξεις και βλέπω σταγόνες γάλατος. Μάλιστα κυρίως τη νύχτα όταν θηλάζω από το ένα στήθος το άλλο τρέχει! Επίσης, νιώθω ότι ξεφουσκώνω μετά το θηλασμό....Απλά το ένα στήθος είναι πάντα πιο γεμάτο από το άλλο....

Σας ευχαριστώ και πάλι για τη συμπαράσταση!

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κανεις το κολπο με την χαρτοπετσετα μέσα στην πάνα για να καταλάβεις πόσες φορές ουρεί. Όσα περιγράφεις ακούγονται καλα πάντως. Παρακολούθησε το βάρος με την παιδιατρο και το ξανασυζηταμε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κανεις το κολπο με την χαρτοπετσετα μέσα στην πάνα για να καταλάβεις πόσες φορές ουρεί. Όσα περιγράφεις ακούγονται καλα πάντως. Παρακολούθησε το βάρος με την παιδιατρο και το ξανασυζηταμε.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, το έκανα το κόλπο όμως μετά έκανα κακά του και έγινε μαντάρα :P. Η αλήθεια είναι ότι νομίζω ότι πάμε καλύτερα, και εχθές και σήμερα έκανε 6 φορές και 5 φορές κένωση, κάνει συχνά και ούρα και ρεύεται κιόλας, γενικά τα κάνει όλα :P. Επίσης, χθες πήρε και 25 γρ... δεν ξέρω αν είναι πολύ όμως είναι κάτι! Απλά δε βλέπω με τίποτα να ανακτά το βάρος της σε 10 μέρες που λένε...

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, το έκανα το κόλπο όμως μετά έκανα κακά του και έγινε μαντάρα :P. Η αλήθεια είναι ότι νομίζω ότι πάμε καλύτερα, και εχθές και σήμερα έκανε 6 φορές και 5 φορές κένωση, κάνει συχνά και ούρα και ρεύεται κιόλας, γενικά τα κάνει όλα :P. Επίσης, χθες πήρε και 25 γρ... δεν ξέρω αν είναι πολύ όμως είναι κάτι! Απλά δε βλέπω με τίποτα να ανακτά το βάρος της σε 10 μέρες που λένε...

 

Στις 15 μέρες αναμένεται ανάκτηση του βάρους γέννησης αλλα κάποια μωρα χρειάζονται 21 ημέρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ, το έκανα το κόλπο όμως μετά έκανα κακά του και έγινε μαντάρα :P. Η αλήθεια είναι ότι νομίζω ότι πάμε καλύτερα, και εχθές και σήμερα έκανε 6 φορές και 5 φορές κένωση, κάνει συχνά και ούρα και ρεύεται κιόλας, γενικά τα κάνει όλα :P. Επίσης, χθες πήρε και 25 γρ... δεν ξέρω αν είναι πολύ όμως είναι κάτι! Απλά δε βλέπω με τίποτα να ανακτά το βάρος της σε 10 μέρες που λένε...

 

Να σου ζήσει!

Η δική μου ανέκτησε το βάρος γέννησης στις 17 μέρες! Και μετά πήρε 1200 γραμμάρια σ' ένα μήνα μόνο με δικό μου γάλα! Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...