Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος με κλαματα


Recommended Posts

Αν το μωρο είναι περίπου 40 ημερών και θηλαζει αποκλειστικα, η γαλουχια έχει εδραιωθει και είναι φυσιολογικο το στήθος να είναι μικρότερο και να το αισθάνεσαι άδειο. Το γάλα παράγεται την ώρα που θηλαζει το μωρο επομένως το στήθος δεν είναι πρησμενο.

Τρώει 5 λεπτά, αφήνει το στήθος, πας να ξαναβαλεις το μωρο στο στήθος γιατι πιστεύεις ότι δε χορτασε κι αρχίζει να κλαίει;

 

Ναι ναι έτσι είναι, οι κολικοι, δεν θελει να φάει? τι συμβαινει? πιθανότερο κολικοι....δεν ξέρω έχω απελπιστικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι ναι έτσι είναι, οι κολικοι, δεν θελει να φάει? τι συμβαινει? πιθανότερο κολικοι....δεν ξέρω έχω απελπιστικά...

 

Αυτο που περιγράφεις μοιάζει περισσότερο με πίεση.. Δηλ το πιεζεις να συνεχίσει να θηλαζει γιατι νομίζεις ότι δε χορταινει.

 

Διάβασε το λινκ που σου έβαλα στο άλλο θέμα. Αυτο:

http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

 

Να μετράς τις πάνες του μωρου. Θέλεις 6-8 βρεγμενες μέχρι να σαραντησει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina nana με εσωσες!!!!!σε ευχαριστω παρά πολυ!!! Το διάβασα κ είναι λες κ περιγράφει το δικό μου μωρό!!!! Ακριβώς αυτο αντιμετωπίζω!!!! Το πρωί κ το απόγευμα είναι τρέλα!!! Σήμερα λοιπόν εκατσα στον καναπέ κ 2 ώρες ήμασταν κολλημένοι κ απο κοιμήθηκε στο στο στερνο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Νινα-Νινα, χρειάζομαι τη βοήθεια σου, ο μπεμπούλης μου είναι τεσσάρων μηνών και τον θηλάζω ακόμα αποκλειστικά.εδώ και μερικές εβδομάδες όμως άρχισε να μην θέλει να κάτσει στο στήθος μου. Στην αρχή αραίωσα τις ώρες θηλασμού, δηλ.από 3 τις πήγα στις 4 και όλα πήγαιναν καλά, καμιά φορά μόνο αναγκαζόμουν να του αλλάζω στήθος (τρώει συνήθως για ένα τέταρτο και στο τελευταίο πεντάλεπτο τον άλλαζα). Αυτό το σαβ/κύριακο όμως σχεδόν σταμάτησε να τρώει, ειδικά σήμερα τον τάισα στις 7.30 το πρώί, κατόπιν στις 13.30 (αφού προσπάθησα και στις 12.00 αλλά μάταια ) και αυτό αφού συνεχώς τον σήκωνα να ρευτεί ή του άλλαζα στήθος γιατί έκλεγε, μετά έφαγε απο μπιμπερόκαταψυγμένο στις 5.30 γιατί τον πήγα στην μητέρα μου και μετά δεν ήθελε καθόλου, μέχρι που αναγκάστηκα να τον δώσω πάλι με μπιμπερό στις 22.00 γιατί τον έβλεπα οτι πεινούσε αλλά μόλις τον έβαζα στο στήθος άρχιζε να κλαίει και να τσιρίζει. Με έχει πιάσει απελπισία, γιατί γάλα έχω, μάλιστα αυτή τη στιγμή έχει πετρώσει τμήμα απο το ένα στήθος μου αλλά αυτός κατά πώς φαίνεται δεν θέλει να θηλάσει. Τι να κάνω? Είναι δυνατόν απλά να μην θέλει άλλο να θηλάζει?

Link to comment
Share on other sites

Νινα-Νινα, χρειάζομαι τη βοήθεια σου, ο μπεμπούλης μου είναι τεσσάρων μηνών και τον θηλάζω ακόμα αποκλειστικά.εδώ και μερικές εβδομάδες όμως άρχισε να μην θέλει να κάτσει στο στήθος μου. Στην αρχή αραίωσα τις ώρες θηλασμού, δηλ.από 3 τις πήγα στις 4 και όλα πήγαιναν καλά, καμιά φορά μόνο αναγκαζόμουν να του αλλάζω στήθος (τρώει συνήθως για ένα τέταρτο και στο τελευταίο πεντάλεπτο τον άλλαζα). Αυτό το σαβ/κύριακο όμως σχεδόν σταμάτησε να τρώει, ειδικά σήμερα τον τάισα στις 7.30 το πρώί, κατόπιν στις 13.30 (αφού προσπάθησα και στις 12.00 αλλά μάταια ) και αυτό αφού συνεχώς τον σήκωνα να ρευτεί ή του άλλαζα στήθος γιατί έκλεγε, μετά έφαγε απο μπιμπερόκαταψυγμένο στις 5.30 γιατί τον πήγα στην μητέρα μου και μετά δεν ήθελε καθόλου, μέχρι που αναγκάστηκα να τον δώσω πάλι με μπιμπερό στις 22.00 γιατί τον έβλεπα οτι πεινούσε αλλά μόλις τον έβαζα στο στήθος άρχιζε να κλαίει και να τσιρίζει. Με έχει πιάσει απελπισία, γιατί γάλα έχω, μάλιστα αυτή τη στιγμή έχει πετρώσει τμήμα απο το ένα στήθος μου αλλά αυτός κατά πώς φαίνεται δεν θέλει να θηλάσει. Τι να κάνω? Είναι δυνατόν απλά να μην θέλει άλλο να θηλάζει?

 

Φαίνεται σαν απεργία θηλασμου.

Αλλάξατε συνηθειες ή έγινε κάποιο περιστατικό την ώρα που θήλαζε;

 

Για 3 μέρες μην προσφέρεις στηθος κατα τη διάρκεια της ημέρας. Παράλληλα αύξησε τη σωματική σας επαφή, όσο γίνεται δέρμα με δέρμα. Κάντε μπάνιο μαζί, κοιμηθειτε στο ίδιο κρεβάτι, κάντε αγκαλιές.

Βάζε το μωρο να θηλάζει μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Ο κοινος υπνος θα σε βοηθήσει σε αυτο το θέμα.

 

Αντλησε γάλα και δινε το με κουταλι, ποτηρι, συριγγα ή μπουκάλι.

 

Τα περισσότερα μωρα σε 3 ημέρες επιστρέφουν στο στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίνεται σαν απεργία θηλασμου.

Αλλάξατε συνηθειες ή έγινε κάποιο περιστατικό την ώρα που θήλαζε;

 

Για 3 μέρες μην προσφέρεις στηθος κατα τη διάρκεια της ημέρας. Παράλληλα αύξησε τη σωματική σας επαφή, όσο γίνεται δέρμα με δέρμα. Κάντε μπάνιο μαζί, κοιμηθειτε στο ίδιο κρεβάτι, κάντε αγκαλιές.

Βάζε το μωρο να θηλάζει μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Ο κοινος υπνος θα σε βοηθήσει σε αυτο το θέμα.

 

Αντλησε γάλα και δινε το με κουταλι, ποτηρι, συριγγα ή μπουκάλι.

 

Τα περισσότερα μωρα σε 3 ημέρες επιστρέφουν στο στηθος.

Λοιπόν, το μυστήριο του τί συμβαίνει στο παιδί μάλλον λύθηκε!μου ήρθε περίοδος για πρώτη φορά μετά την εγκυμοσύνη. Δεν το περίμενα ξύπνησα μια μέρα και είχε έρθει..Όσο διάρκεσε ο μικρός έκανε απεργία πείνας κυριολεκτικά, μέχρι που και άλατα έβρισκα στη πάνα του όταν τον άλλαζα και η παιδίατρος μου είπε οτι είναι ήπια αφυδάτωση. Μόλις τελείωσε εντελώς ο μικρός άρχισε ξανά να τρώει στο φούλ ανά 3 1/2 ώρες! Ελπίζω στην επόμενη να είναι πιο ήρεμος αλλιώς κάθε μήνα θα έχουμε δράματα..δεν περίμενα πάντως να επηρεαστεί τόσο πολύ!όπως και να'χει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το λινκ που σου έβαλα στο άλλο θέμα. Αυτο:

http://kellymom.com/parenting/parent...fussy-evening/

 

 

υπαρχει μεταφρασμενο?

 

Εμενα 5μιση μηνες δεν μου εχουν ερθει ακομη!!!!!! παρολο αυτα αν ειναι ξυπνιος και τον βαζω στο στηθος στις 4 ωρες κλαιει και σπαραζει!!!! δεν θελει!!!! τον κοιμηζω και μετα τρωει!!!!

εχω κουραστει!!!!!! δεν μπορω να απω πουθενα και να κανω τιποτα!!! παραμονευω να κοιμηθει για να φαει!!! ωρες ωρες σκεφτομαι σοβαρα να σταματησω τον θηλασμο......

αλλα ειμαι παλι εδω διπλα του και τα υπομενω ολα!!!!! φοβαμαι ομως.... για ποσο?????

τα αλατα στην πανα πως τα καταλαβες???

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Kορίτσια καλημέρα. Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας. Εχω ένα κοριτσάκι 39 ημερών το οποίο και θηλάζω αποκλειστικά. Της προσφέρω το στήθος χωρίς πρόγραμμα όποτε καταλάβω οτι έχει αρχίσει να είναι ανήσυχη και πριν κλάψει, αλλά και όποτε δείχνει οτι πονάει λογω κολικών κτλ.

Εχω τα εξης θέματα: της προσφέρω το ένα στήθος πίνει κάποια λεπτα και πολυ λαιμαργα. Κατά τη διάρκεια του γεύματος και ιδιάτερα τα πρώτα λεπτα ακούω ενα κλακ-κλακ στο στόμα της και επειτα γκλουπ-γκλουπ όταν καταπίνει. Είναι φυσιλογικό;

Πολλές φορές πιέζει με το χεράκι της το στήθος και έπειτα αποτραβιέται με κλάμα και εκνευρισμό. Προσπαθω να την βάλω να ρευτεί αλλά δεν τα καταφέρνω, κλαίει γοερά. Στη συνέχεια της δίνω το άλλο στηθος το οποίο δέχεται χωρις δευτερη κουβέντα, και κάποιες φορές σταματάει και φαίνεται χορτάτη και κοιμάται, ενώ κάποιες άλλες αποτραβιέται πάλι με κλάμα οπότε εγώ παλι προσπαθώ και δεν ρευεται και της προσφέρω ξανά το πρώτο και αυτη η ιστορία συνεχίζεται με πολύ εκνευρισμό και γκρίνια. Οπότε όταν συμβαίνει αυτο την παίρνει λίγο ο μπαμπάς της για να ηρεμησει κι εκεινη κι εγώ και δοκιμάζουμε μετα απο λιγα λεπτά. Βέβαια τις περισσότερες φορες αφού μου την ξαναδώσει δεν δείχνει ενδιαφέρον για το στηθος.

Κάποιες φορές της αρέσει να βαζοβγάζει τη θηλή στο στόμα της, δεν τη σταματάω δεδομένου οτι δεν πονάω όταν το κάνει.

Επίσης πολύ συχνα πνίγεται την ώρα που θηλάζει.

Δοκίμασα να βγάζω λίγο γάλα με το χέρι και παρατήρησα 3 πίδακες σε κάθε θηλή. Τίποτα δεν βελτιώνεται όμως και εξακολουθεί η ίδια κατάσταση. Δοκίμασα να θηλάσω ξαπλωμένη ή ελαφρώς να γέρνω πίσω. Τίποτα.

Επίσης παλιοτερα 10-2 το βράδυ και τελευταια 12 - 2 κλαίει γοερά δεν ηρεμεί με τίποτα και σταματάει το κλάμα αφού κάνει κακά της. Είναι σημάδι δυσκοιλιότητας;

Τα κάκά της είναι πάντα μουσταρδί με σποράκια. Όταν τα κάνει είναι σαν πορτοκαλάδα με ανθρακικό. Τις τελευταίες 2-3 μέρες είδα και κιτρινοπράσινα αλλά μόνο μια φορά την κάθε μέρα.

Με συγχωρείται για το "σεντόνι"... κάθε συμβουλή πολυτιμη

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Καμια αναισθησια

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 10,7

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

27/5 3300 γεννηση

30/5 3140 εξοδος

4/6 3500

20/6 4300

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. Περιπου 8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο περιπου 6-7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχήν να σου ζήσει και καλή δύναμη. Δεν είμαι ειδική επιστήμονας, αλλά από εμπειρία θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες απαντήσεις.

- Τα κλακ κλακ και γκλουπ γλούπ είναι φυσιολογικά ρουφάει, ρουφάει, καταπίνει, καταπίνει.

- Συνήθως πιέζουν με το χεράκι το στήθος για να τρέξει περισσότερο γάλα. Και αυτό γίνεται μετά από λίγο. Αν πεινάει, πολύ μπορεί να μην έχει υπομονή να περιμένει, οπότε βάζει τα κλάμματα. Μπορείς να το καθησυχάσεις λίγο και να το ξαναβάλεις στο στήθος.

- Ο δικός μου σπανίως ρευόταν αμέσως μετά το θηλασμό. Μπορεί και καθόλου. Ο λόγος είναι ότι δύσκολα καταπίνει αέρα όταν θηλάζει.

- Πνίγεται ίσως επειδή έχεις μεγάλη παραγωγή, ίσως και επειδή δεν είναι ώριμο εντελώς το σύστημα κατάποσης του. Αυτό με επιφύλαξη, δεν το ξέρω επιστημονικά, απλά και ο δικός μου το πάθαινε που και που, και δεν είχα υπερπαραγωγή. Με τον καιρό (μετά από μερικές μέρες δηλαδή), έστρωσε. Για την υπερπαραγωγή πάντως υπάρχει ξεχωριστό thread όπου θα βρεις πολλές απαντήσεις.

- Τα κλάμματα μέσα στην νύχτα (και το απόγευμα και όόόλη μέρα ενίοτε), τα απαρηγόρητα είναι συνήθως κολικοί. Υπομονή και προσευχή... Έχουν σχέση με τα κακά, αλλά όχι από άποψη δυσκοιλιότητας. Έχει πάλι να κάνει με την ανωριμότητα του εντερικού τους συστήματος, πιστεύω. Μετά από λίγους μήνες περνάει.

- Οι πάνες που βρέχει μου φαίνονται μια χαρούλα, το βάρος του και όλα μου φαίνονται μια χαρούλα.

 

 

Kορίτσια καλημέρα. Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας. Εχω ένα κοριτσάκι 39 ημερών το οποίο και θηλάζω αποκλειστικά. Της προσφέρω το στήθος χωρίς πρόγραμμα όποτε καταλάβω οτι έχει αρχίσει να είναι ανήσυχη και πριν κλάψει, αλλά και όποτε δείχνει οτι πονάει λογω κολικών κτλ.

Εχω τα εξης θέματα: της προσφέρω το ένα στήθος πίνει κάποια λεπτα και πολυ λαιμαργα. Κατά τη διάρκεια του γεύματος και ιδιάτερα τα πρώτα λεπτα ακούω ενα κλακ-κλακ στο στόμα της και επειτα γκλουπ-γκλουπ όταν καταπίνει. Είναι φυσιλογικό;

Πολλές φορές πιέζει με το χεράκι της το στήθος και έπειτα αποτραβιέται με κλάμα και εκνευρισμό. Προσπαθω να την βάλω να ρευτεί αλλά δεν τα καταφέρνω, κλαίει γοερά. Στη συνέχεια της δίνω το άλλο στηθος το οποίο δέχεται χωρις δευτερη κουβέντα, και κάποιες φορές σταματάει και φαίνεται χορτάτη και κοιμάται, ενώ κάποιες άλλες αποτραβιέται πάλι με κλάμα οπότε εγώ παλι προσπαθώ και δεν ρευεται και της προσφέρω ξανά το πρώτο και αυτη η ιστορία συνεχίζεται με πολύ εκνευρισμό και γκρίνια. Οπότε όταν συμβαίνει αυτο την παίρνει λίγο ο μπαμπάς της για να ηρεμησει κι εκεινη κι εγώ και δοκιμάζουμε μετα απο λιγα λεπτά. Βέβαια τις περισσότερες φορες αφού μου την ξαναδώσει δεν δείχνει ενδιαφέρον για το στηθος.

Κάποιες φορές της αρέσει να βαζοβγάζει τη θηλή στο στόμα της, δεν τη σταματάω δεδομένου οτι δεν πονάω όταν το κάνει.

Επίσης πολύ συχνα πνίγεται την ώρα που θηλάζει.

Δοκίμασα να βγάζω λίγο γάλα με το χέρι και παρατήρησα 3 πίδακες σε κάθε θηλή. Τίποτα δεν βελτιώνεται όμως και εξακολουθεί η ίδια κατάσταση. Δοκίμασα να θηλάσω ξαπλωμένη ή ελαφρώς να γέρνω πίσω. Τίποτα.

Επίσης παλιοτερα 10-2 το βράδυ και τελευταια 12 - 2 κλαίει γοερά δεν ηρεμεί με τίποτα και σταματάει το κλάμα αφού κάνει κακά της. Είναι σημάδι δυσκοιλιότητας;

Τα κάκά της είναι πάντα μουσταρδί με σποράκια. Όταν τα κάνει είναι σαν πορτοκαλάδα με ανθρακικό. Τις τελευταίες 2-3 μέρες είδα και κιτρινοπράσινα αλλά μόνο μια φορά την κάθε μέρα.

Με συγχωρείται για το "σεντόνι"... κάθε συμβουλή πολυτιμη

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ντορουλα μπραβο!ολα τελεια.

Το κλαμα το βραδυ ειναι απο κολικους, θα περασει στο τριμηνο.

Το κλαμα στο στηθος ειναι επειδη δεν θελει να φαει αλλο, αν δεν ειχε χορτασει θα ξαναπιανε θηλη οταν στην εδινε πισω ο μπαμπας της. Τωρα που μεγαλωσε θηλαζει πιο αποτελεσματικα και πιο γρηγορα.

 

Να σου ζησει!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...