Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ? ΚΑΝΕΙ ΑΠΕΡΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ? ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ? ΒΟΗΘΕΙΑ......


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

Εχω μια μπεμπα 8 μιση μηνων που θηλαζει απο την πρωτη μερα της γεννησης της. Δεν εχει παρει ποτε ξενο γαλα.

Γενικα δεν ειναι ενα ιδιαιτερα φαγανο παιδακι, ξεκινησαμε τις στερεες τροφες σχεδον πριν 2 μηνες και πλεον κανει 3 γευματα τη μερα (φρουτοκρεμα-μεσημεριανη κρεατοχορτοσουπα-απογευματινη μπισκοτοκρεμα) και θηλαζει πρωι και βραδυ και καμια φορα και μεσα στη νυχτα. Πριν τις στερεες θηλαζει περιπου ανα 2-3 ωρες τη μερα και το βραδυ απο λεχουδακι κοιμοταν σερι 8-10 ωρες.

 

Απο τοτε που μπηκαν οι στερεες οπως ειπα ελλατωσε κατα πολυ τους θηλασμους και θα ελεγα οτι εχασε και το ενδιαφερον της με το στηθος. Πλεον το στηθος μου δεν πρηζεται οπως πριν και το θεωρησα λογικο, οπως θεώρησα λογικο οτι το στηθος μου προσαρμοστηκε στις απαιτησεις της μικρης.

 

Εχοντας θηλασει με επιτυχια τον γιο μου 16 σχεδον μηνες και μετα απο φυσικο απογαλακτισμο που κρατησε 3 μηνες και με πολυ μεγαλη δυσκολια καταφερα να τον αποθηλασω μιας και θηλαζε πολλες φορες τη μερα παροτι ετρωγε και φαγακι, θεωρησα οτι εχω πειρα και δεν θα αντιμετωπισω κανενα προβλημα με τη μικρη....

 

Η μικρη εδω και μια εβδομαδα δεν θελει να θηλασει. Περασε μια ιωσουλα με λιγο πυρετο, εβγαλε και το πρωτο της δοντακι με πολυ πονο και ταλαιπωρια, εμενα μου ηρθε περιοδος για πρωτη φορα και γενικα το παιδι ειναι σε μια φαση μεταβασης που προσπαθει να μπουσουλησει, να σηκωθει μονη της και να κανει ολα αυτα τα μεγαλα βηματα!!!!!

 

Στο προβλημα τωρα : Η μικρη δεν καθεται στο στηθος, νευριαζει, σπρωχνει και αρνειται να πιει γαλατακι. Πινει μονο μεσα στη νυχτα που ξυπναει λογω μαλλον δοντιων, ετσι κοιμισμενη οπως ειναι ενω την υπολοιπη μερα δεν θελει. Εκανα αντληση με το μινι ελεκτρικ και δεν βγαζω πολυ γαλα, χθες εβγαλα σε 2 αντλησεις μονο 120 μλ :(, το οποιο της το εδωσα το βραδυ μετα το μπανιο και με δυσκολια, επισης δεν ηθελε να θηλασει. Σημερα το πρωι το ιδιο, δεν θηλαζε και της εκανα 120 μλ ξενο απο τα οποια ηπιε 80 μλ και οχι με ορεξη.

Να σας αναφερω οτι το τελευταιο διαστημα εκανα αντλησεις τη μερα και της εδινα ποτε ποτε δικο μου γαλατακι με μπιμπερο και επινε περιπου 120 μλ (τον τελευταιο μηνα αυτο εγινε περιπου 5-10 φορες).

 

Επισης η μικρη δαγκωνει και οταν καθεται να θηλασει χαζευει απο εδω και απο εκει, αν ακουει κανενα θορυβο ή αν βλεπει τον αδερφο της και μεχρι να της ξαναδωσω ενδιαφερον για να πιει γαλατακι απο εμενα κανω ωρα.

 

Τι να φταιει βρε κοριτσια? ΘΕλει να αποθηλασει? Κανει απεργια θηλασμου? Αλλαξε το γαλα μου ή μειωθηκε λογω της ελευσης της περιοδου και νευριαζει στο στηθος? Δεν εχει ορεξη γενικα να πιει γαλα λογω οδοντοφυιας ή της ιωσης που περασε? Επαθε συγχιση θηλων?

Ειμαι να σκασω..... δεν θελω ακομη να αποθηλασω, δεν ειμαι ετοιμη ψυχολογικα, το ειχα στο νου μου γυρω στο χρονο να το κανουμε αυτο.........

 

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, μπράβο για όσα έχεις καταφέρει και να σου ζήσουν τα παιδιά!

Θα σου προτείνω κάποια πράγματα που με βοήθησαν για να συνεχίσω να θηλάζω και μετά την εισαγωγή των στέρεων!

1. δίνω πρώτα στήθος και μετά φαγητό όσο θέλει (το γάλα είναι η κύρια τροφή μέχρι το έτος!!!)

2.δεν αντλώ για να δω πόσο γάλα έχω (είναι ψυχοφθόρο και σίγουρα αναληθές!!!)

3.αν χρειαστεί να αντλήσω δεν δίνω εγώ το γάλα με μπιμπερό αλλά αυτός που θα είναι με το μωρό! (εγώ εννοείται ότι θα λείπω αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να αντλήσω!)

4.3 γεύματα για μωρό που θηλάζει μάλλον είναι πολλά από τόσο νωρίς (έδωσα τρίτο γεύμα περίπου 11 μηνών, μέχρι τότε έδινα φρούτα το πρωί, μεσημεριανό και μετά θηλασμό όσο και όποτε ήθελε.)

5.αν παρόλα αυτά το μωρό πεινάει το απόγευμα (αυτό θα το κρίνεις σε 4-5 ημέρες που θα έχει επανέλθει το γάλα σου αν αρχίσεις να προσφέρεις συνέχεια!) μπορείς να δίνεις λίγο από το μεσημεριανό ή λίγα λαχανικά ή φρούτο, η κρέμα νομίζω πως εκτός από θερμίδες (ανούσιες) δεν προσφέρει κάτι άλλο.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Θέλει υπομονή και επιμονή για να συνεχιστεί ο θηλασμός μετά τις στέρεες αλλά αν το θέλεις, θα τα καταφέρεις!

Φιλικά

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω καταρχην για τον χρονο που μου αφιερωσες :)

 

Θα σου απαντησω ενα προς ενα σε ολα οσα μου ειπες...

1. Δοκιμασα να δωσω πριν το μεσημεριανο σημερα και δεν ηθελε παλι να θηλασει, ισα ισα πιπιλισε κανενα 2λεπτο και μετα το παρατησε.ΜΕτα εδωσα γευμα και εφαγε κανονικα και πολυ ποσοτητα.

 

2. Αντλησα σημερα (και για εμενα ειναι πολυ κουραστικο και χρονοβορο γιατι ζουμε μονοι μας χωρις καμια βοηθεια μακρια απο οικογενειες και εχω και εναν πριγκιπακο περιπου 3 ετων αρα ελευθερος χρονος μηδεν) και εβγαλα μονο 40 μλ και απο τα 2 στηθη :(. Αντλησα για να ενεργοποιησω την παραγωγη...

 

3. Δεν μπορω να πω οτι θα πιει απο αλλον και οχι απο εμενα το γαλα, το ιδιο απο οποιον και αν το δωσει.

 

4. Την απογευματινη κρεμα τη σιχαινεται κυριολεκτικα, απλα επειδη ειναι κακοφαγη και δεν παιρνει παρα πολυ βαρος την πιεζω να τη φαει, μη φανταστεις περιπου 140 μλ νερακι βαζω και προσπαθω για να τη φαει. Δεν ξερω αν θα θηλασει αντι για κρεμα.....

 

Μακαρι να επανελθει η ορεξη της για το γαλατακι μου....Αν εχεις να μου πεις κατι αλλο περιμενω :P

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω καταρχην για τον χρονο που μου αφιερωσες :)

 

Θα σου απαντησω ενα προς ενα σε ολα οσα μου ειπες...

1. Δοκιμασα να δωσω πριν το μεσημεριανο σημερα και δεν ηθελε παλι να θηλασει, ισα ισα πιπιλισε κανενα 2λεπτο και μετα το παρατησε.ΜΕτα εδωσα γευμα και εφαγε κανονικα και πολυ ποσοτητα.

 

2. Αντλησα σημερα (και για εμενα ειναι πολυ κουραστικο και χρονοβορο γιατι ζουμε μονοι μας χωρις καμια βοηθεια μακρια απο οικογενειες και εχω και εναν πριγκιπακο περιπου 3 ετων αρα ελευθερος χρονος μηδεν) και εβγαλα μονο 40 μλ και απο τα 2 στηθη :(. Αντλησα για να ενεργοποιησω την παραγωγη...

 

3. Δεν μπορω να πω οτι θα πιει απο αλλον και οχι απο εμενα το γαλα, το ιδιο απο οποιον και αν το δωσει.

 

4. Την απογευματινη κρεμα τη σιχαινεται κυριολεκτικα, απλα επειδη ειναι κακοφαγη και δεν παιρνει παρα πολυ βαρος την πιεζω να τη φαει, μη φανταστεις περιπου 140 μλ νερακι βαζω και προσπαθω για να τη φαει. Δεν ξερω αν θα θηλασει αντι για κρεμα.....

 

Μακαρι να επανελθει η ορεξη της για το γαλατακι μου....Αν εχεις να μου πεις κατι αλλο περιμενω :P

 

Σου απάντησα και στο άλλο θέμα αλλα ας γράψω κι εδώ:

 

1. Θηλαζε 1-1/2 ωρα πριν το φαγητο και 1-1/2 ωρα μετα.

 

2. Να αντλεις γιατι έχει μειωθεί η παραγωγή σου και γι αυτο το λόγο το μωρο δεν κάθεται στο στήθος, έχει χάσει το ενδιαφέρον του.

Θα αντλεις άσχετα το πόσο βγάζεις, δε σε νοιάζει να βγάζεις πολλα μλ απλα να δίνεις το ερέθισμα στο στήθος. Ακόμα και να έχει σταματήσει να βγαίνει γάλα κρατα το θηλαστρο στο στήθος λίγο ακόμα.

 

3. Το γάλα που θα αντλεις δεν θα το δίνεις. Θα βάζεις το μωρο να θηλαζει. Ακόμα και την ημέρα να μη θελει βάζε το το βραδυ.

 

4. Σε καμία μα καμία περίπτωση μην πιέζεις το μωρο να φάει. Αφου δε θελει την κρέμα αποσυρε την κι εκμεταλλευσου το γεγονός για να θηλασει. Το γάλα έχει περισσότερες θερμίδες απο την κρέμα που γίνεται με νερό ετσι κι αλλιώς.

 

Αν δίνεις πιπιλα πετά την και βάζε το μωρο στο στήθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κανω αυτα που λες Nina-Nana.

θα την θηλαζω στις ωρες που ειπες, δεν θα δινω πιπιλα, δεν θα δωσω με μπιμπερο το δικο μου γαλα, θα το κανω τραπεζα στην καταψυξη, εστω και τα λιγα μλ που θα μαζευω και θα προσφερω συχνα μεσα στη νυχτα που το δεχεται καλυτερα κοιμισμενη....

 

με τις αντλησεις δεν καταλαβα ποσο συχνα να κανω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...