Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το ένα στήθος δεν έχει γάλα


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θηλαζω αποκλειστικά το 3.5 μηνών κοριτσάκι μου και μέχρι πριν λίγες μέρες όλα πήγαιναν πολύ καλα. Κάθε φορά θηλάζω και από τους 2 μαστούς 10 λεπτά τον καθένα μέχρι που αδειάζουν. Το μωρό θηλάζει κάθε 3 ώρες και το βάρος του είναι πολύ ικανοποιητικό. Εδώ και μία εβδομάδα περίπου ο ένας μαστός που είχε ούτως ή αλλως λιγότερο γάλα, έχει ελάχιστο. Το μωρό θηλάζει 3-4 λεπτά και μετά σταματάει και δείχνει εκνευρισμένο γιατί δεν βρίσκει άλλο. Γνωρίζω ότι ο θηλασμός υπακούει στο νόμο της ζήτησης και της προσφοράς και για το λόγο αυτό άρχισα να βαζω το μώρο παντα πρωτα στο προβληματικό στήθος. Επίσης προσπαθώ όποτε γκρινιάζει ή θελει να κοιμηθεί να βάζω το μωρο πάλι σε εκείνη την πλευρά ωστόσο δεν έχω δει κανένα θετικό αποτέλεσμα μέχρι τώρα και το στήθος συνεχίζει να παράγει ελάχιστο γάλα. Ανησυχώ μήπως στερέψει τελείως. Τι μπορώ να κάνω?

Να σημειώσω ότι προκειμένω να δημιουργήσω μία τράπεζα γάλακτος άρχισα να αντλώ γάλα με θήλαστρο τις νυκτερινές ώρες που το μωρό κοιμάται συνεχόμενα, δλδ δεν επηρεάζει τα γευματα του. Μιά φορά μόνο, τη θήλασα από το ένα στήθος το πρωί, που είχα πολύ γάλα και άντλησα από το προβληματικό. Λέτε αυτό το μεμονωμένο γεγονός να επηρέασε την παραγωγή?Τις τελευταίες μέρες έχω σταματήσει τις αντλήσεις και βαζω το παιδί όσο πιο συχνά μπορώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολλά παιδάκια μπορεί να δείξουν κάποια στιγμή προτίμηση στο ένα στήθος, και μερικά σε έντονο βαθμό, όπως η δική σου. Από την άποψη της σίτισης δεν υπάρχει πρόβλημα, τουλάχιστον απ΄ό,τι φαίνεται στη δική σου περίπτωση, ακόμη κι ένα στήθος μπορεί να καλύψει τις ανάγκες ενός μωρού υπό κανονικές συνθήκες. Το πρόβλημα μπορεί να είναι απλά αισθητικό για σένα λόγω της διαφοράς μεγέθους, αν και πολλές γυναίκες έχουν από τη φύση τους εμφανή διαφορά μεγέθους στους δύο μαστούς.

 

Στη θέση σου θα φρόντιζα καλού-κακού να μην κοπεί τελείως η γαλουχία και από το άλλο στήθος. Συνέχισε να την βάζεις στο στήθος με τη μικρή παραγωγή με κάθε ευκαιρία. Μπορείς αφού χορτάσει από το "καλό" στήθος, να την ξαναβάλεις πάλι και στο άλλο, αν δέχεται και για όση ώρα δέχεται.

 

Δεν νομίζω να φταίει η μία φορά που ήπιε μόνο από το ένα στήθος. Συνήθως στο θηλασμό δεν γίνονται τόσο απότομα οι αλλαγές. Μάλλον για κάποιο λόγο θα προτιμούσε και παλιότερα το ένα στήθος.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου.

Μακάρι το προβλημα να ήταν η προτίμηση του μωρού στο ένα στήθος αλλά φοβάμαι μήπως σταματήσει τελείως η παραγωγή γάλακτος και δεν θα μπορώ να χορτάσω το μωρό μου. Τό μωρο θήλαζε κανονικά πριν κάποιες μέρες.

Να σημειώσω οτι το στήθος αυτό μοιάζει άδειο και είναι πάντα πολύ ελαφρύ. Επίσης, δεν νοιώθω πλέον το γάλα να κατεβαίνει όπως μέχρι τώρα.

Δεν μπορώ να εξηγήσω το φαινόμενο αυτό από τη μια μέρα στην άλλη.

Ρώτησα την παιδίατρο μου, είπε να συνεχίσω να βάζω το μωρό, πράγμα που κάνω αλλά ανησυχώ πολύ γιατί εδώ και μια εβδομάδα δεν είδα βελτίωση. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω :-(

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι ελαφρύ το στήθος δεν σημαίνει ότι δεν έχει γάλα. Επίσης με τον καιρό δεν νιώθεις να κατεβαίνει το γάλα όπως παλιότερα, γιατί συνηθίζει το στήθος. Εφόσον το μωρό θηλάζει ανεμπόδιστα, η παραγωγή σου προσαρμόζεται, είτε με ένα, είτε με δύο στήθη. Αλλά σίγουρα είναι καλό να κρατήσεις την παραγωγή και από τα δύο στήθη.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε, αλλά είναι πολύ πιθανό να είχε το μωρό αυξημένες ανάγκες τις προηγούμενες μέρες π.χ. λόγω αναπτυξιακού άλματος, και τώρα να μειώθηκαν οι ανάγκες της και να μείωσε το θηλασμό μόνο από το ένα στήθος. Το σημαντικό είναι ότι το μωρό φαίνεται καλά, όπως τα περιγράφεις, αναπτύσσεται και δείχνει ευχαριστημένο.

 

Συνέχισε και τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε εάν έπαιρνα χάπια μαγιάς?

Κάθε μέρα πίνω τσαί με τριγονέλλα και μάραθο αλλά αφού έχω μειώση παραγωγής μήπως δεν είναι αρκετό?

Είμαι πολύ ανήσυχη. Με προβληματίζει η τόσο ξαφνική αλλαγή στη παραγωγή και μάλιστα μόνο από τη μια πλευρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη μαγιά μπύρας κοίταξε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22143&highlight=%EC%E1%E3%E9%DC+%EC%F0%FD%F1%E1%F2

 

Επίσης κοίταξε και εδώ που συζητιούνται παρόμοιοι προβληματισμοί:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22583&highlight=%F3%F4%DE%E8%EF%F2

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=119434&highlight=%F3%F4%DE%E8%EF%F2

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...