Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


Recommended Posts

Pipi για σημαδι εβαλα ενα βραχιολι στο χερι ετσι θηλαζω απο χθες 2φορες στο ιδιο στηθος και τα κακα σημερα ειναι κιτρινα.Το μωρο πηρε 400γρ πολυ καλα για αυτο το μηνα μας ειπε ο γιατρος αλλα να της αρχισω κρεμα ρυζαλευρο το απογευμα γιατι δεν ειχε παρει βαρος τους πρωτους μηνες (ειχε ικτερο 2 μηνες)

Γεννηθηκε 07/11/2008 βαρος 3270

13/03/2009 βαρος 5400

15/04/2009 βαρος 5800

να διπλασιασει στους 6 μηνες ειναι αδυνατο,τι να κανω να τη θηλαζω στην αρχη και μετα να της δινω την κρεμα ή να περιμενω λιγο ακομα αφου το υψος που πηρε και τα αντανακλαστικα της ειναι καλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κρέμα ρυζάλευρο είναι περιττή, γεμάτη ζάχαρη και άδειες θερμίδες.

Αφού τα κακά σας επανήλθαν, τώρα μπορεί να παίρνει πιο γρήγορα βάρος και να διπλασιάσει μέχρι τους 6. Ούτως ή άλλως δεν είσαι μακριά από τα κιλά που θα πρέπει να είναι μέχρι τότε.

Κράτησε τους 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού και ύστερα μπες στις στερεές με φρουτόκρεμα. Διάβασε αν θες το υπόμνημα εδώ στο θηλασμό "Θηλασμός κι εισαγωγή στερεών" να δεις τι κάνουν κι οι άλλες μαμάδες.

Κράτα 2 γεύματα/1 στήθος για 3-4 μέρες ακόμα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Pipi πιστευεις πως μπορει η μικρη μου να παρει 750γρ σε 1 μηνα;θα βαλω τα δυνατα μου να την παχυνω.Θελω τον Ιουνιο στη βαφτιση της να ειναι αφρατουλα.Μεσα απο το φορουμ εμαθα οτι οσο περισοτερο βαζεις το μωρο στο στηθος αυξανεις και την παραγωγη αλλο μυστικο υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο "μυστικό" δεν υπάρχει. Αυτό είναι το βασικό, μέχρι τον 1ο χρόνο του παιδιού ο θηλασμός να είναι ανεμπόδιστος. Όποτε θέλει, όσο θέλει. Καλή συνέχεια!

Αν το μωρό σου δεν έπαιρνε το βάρος που ήθελε αυτούς τους μήνες (πχ λόγω υπερπαραγώγης), τότε θα το πάρει τώρα μαζεμένο αφού το πρόβλημα λύθηκε.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τουλίπα, τα κορίτσια τα είπαν πολύ σωστά!! Απλά ήθελα να προσθέσω, οτι αν δε διπλασιάσει το βάρος ακριβώς στους 6 μήνες δεν πειράζει. 750 γρ σε ένα μήνα δεν είναι πολλά, και πιστεύω οτι θα τα πάρει. Αλλά κι αν πάρει 650 ας πούμε, δε χάλασε ο κόσμος. Αρκεί να βάζει βάρος, να έχει αρκετές πάνες, και μουσταρδί κακάκια με κόκκους.

 

Να σου ζήσει το μωράκι, και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καλησπέρα και πάλι.

 

Ελπίζω να με θυμάστε, είμαι η κοπέλα η μια στις 1000 που δεν θήλασα καθόλου!!!!!!!!!

 

Επανέρχομαι σε εσάς μετά από μια αποβολή και απόξεση, στην προσπάθειά μου για ένα δεύτερο μωρό, το οποίο ελπίζω να καταφέρω αυτή τη φορά να θηλάσω.

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν από τότε που συζητήσαμε το πρόβλημά μου Αγλαΐα, έπεσε κάτι στην αντίληψή σου, που θα μπορούσε να βοηθήσει τον οργανισμό να έχει μεγαλύτερη παραγωγή γάλακτος. Αν δηλαδή μπορώ να κάνω κάτι από την αρχή της εγκυμοσύνης ή έστω κατά τη διάρκεια αυτής που να βελτιώσει κάπως την κατάσταση.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

ΥΓ Μετά από ένα χρόνο πια θέλω να σε ευχαριστήσω και δημόσια για το χρόνο και τις γνώσεις που μου διέθεσες τότε, έστω και αν δεν μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.

Μια στιγμή, μια ζωή

Η στιγμή που σε είδα...

 

catcatsrd20090114_1_To+mpoumpouki+mou+is.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Φροιξούλη, δεν έχει φτάσει κάτι σε εμένα. Αν υπάρχει κάτι, νομίζω ότι θα το ξερει ο ενδοκρινολόγος που σε παρακολούθησε και στη γαλουχία. Μου έδωσε την εντύπωση ότι ενημερώνεται τακτικά.

 

Αν έχει δημοσιευτεί κάτι, το μαθαίνουν πρώτα οι άμεσες ειδικοτητες. Σε εμάς φτάνει με σημαντική χρονική διαφορά γιατί θα πρέπει να βρεθούν μητέρες που έχουν τέτοιου είδους πρόβλημα και θέλουν να θηλάσουν. Όταν δοκιμαστεί από κάποιους συμβούλους γαλουχίας ή γιατρούς που υποστηρίζουν το θηλασμό, τότε δημοσιεύουν τα συμπεράσματά τους και ενημερωνόμαστε κι εμείς.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

θα ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗ ΑΓΛΑΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΥΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ 3 ΕΤΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΗΛΑΣΑ 8 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΥΠΕΡΠΡΟΛΑΚΤΙΝΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ Η ΣΥΛΛΗΨΗ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗ ΘΗΛΗ Ή ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΘΗΛΑΖΖΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ?

Μπορεί να συμβεί αν το μωρό δεν θηλάζει ικανοποιητικά.

 

Αντέγραψε αυτές τις ερωτήσεις

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

μετέφερέ τες εδώ και γράψε δίπλα τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας

 

Β. Το φύλο του βρέφους: κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. : επισκληρίδιος

 

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη: Δεν εμφάνισε ίκτερο

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.: δεν νοσηλεύτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

28/6/2012 2650

29/6/2012 2640

5/7/2012 2930

 

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

οκτώ γεύματα-

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε κανένα .πίνει μητρικό από μπιμπερό.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα.

Δεν έχει πιει συμπλήρωμα.Μόνο στο μαιευτήριο.

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Νοσοκομειακό θήλαστρο της Medela το symphony

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: Nαι

 

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο οκτώ με δέκα

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι από το πρωϊ μέχρι το βράδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση είκοσι λεπτά.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο Πάνω από 7 κενώσεις

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

 

Δείχνει να μη χορταίνει με την ποσότητα των 50 60 γραμ. που του έβγαζα μέχρι σήμερα.Δεν πιάνει τη θηλή επειδή είναι αρκετά μεγάλη για το στόμα του και δεν έχω επάρκεια γάλακτος για να χορτάσει.Βγάζω από εχθές περίπου 40 γραμ. τη φορά ενώ είχα περισσότερο εικάζω.

Θα ήθελα να το θηλάσω έστω με το μπιμπερό .Τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή γάλακτος? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας

 

Β. Το φύλο του βρέφους: κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. : επισκληρίδιος

 

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη: Δεν εμφάνισε ίκτερο

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.: δεν νοσηλεύτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

28/6/2012 2650

29/6/2012 2640

5/7/2012 2930

 

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

οκτώ γεύματα-

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε κανένα .πίνει μητρικό από μπιμπερό.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα.

Δεν έχει πιει συμπλήρωμα.Μόνο στο μαιευτήριο.

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Νοσοκομειακό θήλαστρο της Medela το symphony

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: Nαι

 

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο οκτώ με δέκα

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι από το πρωϊ μέχρι το βράδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση είκοσι λεπτά.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο Πάνω από 7 κενώσεις

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

 

Δείχνει να μη χορταίνει με την ποσότητα των 50 60 γραμ. που του έβγαζα μέχρι σήμερα.Δεν πιάνει τη θηλή επειδή είναι αρκετά μεγάλη για το στόμα του και δεν έχω επάρκεια γάλακτος για να χορτάσει.Βγάζω από εχθές περίπου 40 γραμ. τη φορά ενώ είχα περισσότερο εικάζω.

Θα ήθελα να το θηλάσω έστω με το μπιμπερό .Τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή γάλακτος? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Να σου ζησει!!!

 

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε μια βραδινή άντληση μεταξυ 12-5πμ! Δεν νομίζω ότι πρέπει να προσθέσεις μια ακόμα, απλα την μια άντληση απο τις 8-10 που κάνεις να τη βάλεις το βράδυ.

 

Μην καταθέσεις τα όπλα, οσο μεγαλώνει το μωρο θα είναι πιο εύκολο να θηλασει παρολο που έχεις μεγάλη θηλή. Είναι θέμα ημερών!

 

Παίρνεις χάπια μαγιας μπύρας;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...