Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

συνέχεια...........

Και μέχρι σημερα η καρδια μου η ψυχη μου κλάινε. Δεν περνάει ούτε μία μέρα που να μη σκεφτώ το παιδάκι μου που του αφέρεσα τη ζωή. Είχα μετανιώσει για την πραξη μου πριν ακόμα κάνω έκτρωση αλλά δεν θα άντεχα να μεγαλώνω ένα προβληματικό παιδάκι. Έχει επηρεαστεί η ζωή μου, η καθημερηνοτητά μου. Να φανταστειται ότι δεν αφήνω το 1 έτοσ παιδι μου να ακουμπήσει το παραμικρο για να μη μολυνθει από τιποτα άλλο. Φοβάμαι και που αναπνέω. Είμαι υπερβολική, άλλα αυτο που έζησα και το ζώ ακόμη είναι πολύ σκλήρο. Είναί άσχημο να κάνεισ το ότιδήποτε παρά τη θέλησή σου, ειδικά να αφερείσ μια ζωή.

Δεν μπορώ να καταλάβω από που κολλησα αυτο τον ιό. Σε επαφη με γάτεσ δεν έρχομαι, τισ συγχαίνομαι γενικά. Έξω σπάνια τρώμε με τον άνδρα μου. Τι να πω δεν ξέρω.

Τώρα τον απρίλιο θα πάω για εξετάσεισ, να δούμε και τα επίπεδα του ιού που βρίσκονται στο αίμα.

Αγωνιώ κάθε μέρα κάθε στιγμή πότε θα φύγει αυτοσ ο ιόσ από το αίμα και αν θα μπορέσω να κάνω δεύτερο υγειέσ παιδάκι.

Πείτε μου και εσείσ την δική σασ εμπειρία. Βοηθήστε με

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυπάμαι πολύ που χρειάστηκε να τερματίσεις την εγκυμοσύνη σου. .

 

 

Τοξόπλασμα μπορεί να κολήσεις κι από μισοψημένα κρέατα (σουβλάκι με γύρο για παράδειγμα), σαλάτες που δεν έχουν πλυθεί καλά, αλλά και από κήπο. Αν ασχολήθηκες με κηπουρική και δεν φορούσες γάντια, το χώμα μπορεί να ήταν μολυσμένο από τοξόπλασμα. Ή μπορεί να μην τήρησες τις συνθήκες υγιεινής όταν μαγείρεψες κρέας. Ή να δοκίμασες τον κιμά ωμό. Πάντως είναι πολύ πιο δύσκολο να κολήσεις τοξόπλασμα από γάτες, παρά απ' όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και το άλλο θέμα που άνοιξες κι έχω να σου πω το εξής. Οι περισσότεροι γυναικολόγοι τρομοκρατούν τις έγκυες και τις ωθούν σε έκτρωση, κυρίως για να έχουν οι ίδιοι το κεφάλι τους ήσυχο. Αν θέλεις διάβασε προσεκτικά το παρακάτω λινκ.

 

http://www.mednutrition.gr/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=2563

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πάρα πολύ που σου έτυχε κάτι τέτοιο, πόσο καιρό σου είπαν ότι κάνει ο ιός να φύγει από το σώμα?

Γι'αυτό που σου λέει η newbie είναι σωστό, οι γιατροί θέλουν να έχουν το καφάλι τους ήσυχο, αλλά φαντάζομαι κι εσυ δεν θα ήθελες να ρισκάρεις ένα παιδάκι να ταλαιπωριέται με πρόβλημα...

 

Τοξόπλασμα μπορεί να κολήσεις κι από μισοψημένα κρέατα (σουβλάκι με γύρο για παράδειγμα), .

 

Newbie g Αυτό το σουβλάκι με γύρο δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω από μια Θεσσαλονικιά!

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

 

Newbie g Αυτό το σουβλάκι με γύρο δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω από μια Θεσσαλονικιά!

 

 

:lol::lol::lol: Το εγραψα έτσι για να το καταλαβαίνουν κι οι Αθηναίες. Αφού άμα λέμε πίτα-γύρο μας κράζουνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελένη εύχομαι πολύ γρήγορα να το ξεπεράσεις :(. Πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ. Αντιμετώπισα και εγώ πρόβλημα στην εγκυμοσύνη (όχι το ίδιο) και σε καταλαβαίνω απόλυτα....... Ευτυχώς το δικό μου μωράκι είχε πολύ καλή εξέλιξη και έτσι δεν χρειάστηκε να διακόψω την κύηση.

Έκανα εξετάσεις για τοξόπλασμα κάθε 2 μήνες στην εγκυμοσύνη και ευτυχώς δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Δυστυχώς και εγώ έχω ακούσει πώς αν βγεί θετική η εξέταση, η κατάληξη δεν είναι καλή για το έμβρυο. Και να το πώ πιο λαϊκά, κάτι θα αφήσει στο μωρό..... Για εμένα και λυπάμαι πολύ που το λέω, έκανες καλά που διέκοψες την εγκυμοσύνη σου έστω και αν πονάει..........

Από εδώ και πέρα προσπάθησε να κοιτάς μπροστά, ξέρω πώς είναι δύσκολο αλλά δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Δεν σου λέω να ξεχάσεις το μωράκι σου, απλά να προχωρήσεις στη ζωή σου και πίστεψέ με πώς όλα θα πάνε καλά :P.

Πολλά φιλιά.

 

Υ.Γ. Το έγραψα και στο άλλο θέμα που άνοιξες, ελπίζω να μην μου ρίξει καμιά κάρτα ο admin......

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Το εγραψα έτσι για να το καταλαβαίνουν κι οι Αθηναίες. Αφού άμα λέμε πίτα-γύρο μας κράζουνε!

 

Καλά που δεν είπες και "καλαμάκι" να ψάχνουμε τους φραπέδες!:lol::lol::lol:

 

Το τοξόπλασμα απ'ό,τι ξέρω είναι σαν όλους τους ιούς που κάποια στιγμή κάνει τον κύκλο του και μετά φεύγει. Πάντως η θεία μου έχασε δύο μωράκια από αυτό πριν γεννηθούν, μετά με παρακολούθηση έκανε δύο υγιέστατα παιδιά και σημειωτέον, δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με γάτες γιατί τις μισούσε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια! Αρχικα να πω οτι λυπαμαι παρα πολυ για όσες εχει συμβει να πρεπει να διακοψουν την κυηση για διαφορους λογους υγειας.δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο αυτο..... θελω όμως να ρωτησω κατι,αν καποια ξερει να μου, εκανα εξετασεις για τοξοπλασμα πριν απο εξι μηνες και ήταν αρνητικη, εμεινα εγκυος και απεβαλα απο τις πρωτες εβδομαδες. Υπαρχει περιπτωση να εχω τοξοπλασμα?καθε ποτε πρεπει να εξεταζομαστε γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! Αρχικα να πω οτι λυπαμαι παρα πολυ για όσες εχει συμβει να πρεπει να διακοψουν την κυηση για διαφορους λογους υγειας.δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο αυτο..... θελω όμως να ρωτησω κατι,αν καποια ξερει να μου, εκανα εξετασεις για τοξοπλασμα πριν απο εξι μηνες και ήταν αρνητικη, εμεινα εγκυος και απεβαλα απο τις πρωτες εβδομαδες. Υπαρχει περιπτωση να εχω τοξοπλασμα?καθε ποτε πρεπει να εξεταζομαστε γι αυτο?

Υπάρχουν πολυ λόγοι που διακόπτεται η κύηση. Εγώ που έχα τοξόπλασμα δεν απέβαλα το έμβρυο αλλά κάναμε διακοπή επέιδη έτσι ίσωσ έπρεπε να γίνει. Το τοξόπλασμα δεν φέυγει γρήγορα απο το αίμα πρέπει να περάσει κανένασ χρόνοσ. Για την συχνότητα των εξετάσεων θα σε καταυθύνει ο ιατρόσ σου. Εγω μετά την διακοπή έχω κάνει μονο μια φορά εξέταση. Οι τιμέσ έχουν κατευει αρκετα, αλλα ακόμα υπαρχει στο αιμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα με το τοξοπλασμα (η μαμα μου ειχε νοσησει) δ ε ν το κολαμε απο την επαφη με τις γατες!Δηλαδη αν χαιδεψουμε μια γατα κ.τ.λ. Το κολαμε απο τα ουρα και τα κοπρανα της γατας. Και πως? π.χ. δεν πληθηκε καλα καποιο μαρουλοφυλλο με τα οποια καναμε σαλατα ή καποιο αλλο λαχανικο πανω στα οποια υπηρχε το μικροβιο του τοξοπλασματος. Η γατα ειναι μεσολαβητης, μπορει να κουβαλαει στο εντερο της το μικροβιο χωρις να νοσει και το αποβαλει με τα κοπρανα ή τα ουρα!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια καλη συμβουλη ειναι να αφηνουμε τα χορταρικα μας,σαλατες κ λοιπα,αρκετη ωρα μεσα σε ξυδι κ νερο κ μετα να τα ξεπλενουμε καλα.με αυτον τον τροπο σκοτωνουμε ολα τα μικροβια.ευχομαι η επομενη εγκυμοσυνη να ρθει κ να μην υπαρχει κανενα προβλημα!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολυ λόγοι που διακόπτεται η κύηση. Εγώ που έχα τοξόπλασμα δεν απέβαλα το έμβρυο αλλά κάναμε διακοπή επέιδη έτσι ίσωσ έπρεπε να γίνει. Το τοξόπλασμα δεν φέυγει γρήγορα απο το αίμα πρέπει να περάσει κανένασ χρόνοσ. Για την συχνότητα των εξετάσεων θα σε καταυθύνει ο ιατρόσ σου. Εγω μετά την διακοπή έχω κάνει μονο μια φορά εξέταση. Οι τιμέσ έχουν κατευει αρκετα, αλλα ακόμα υπαρχει στο αιμα

 

 

εγω κολλησα το 2006 τοξοπλασμα ,μολις ειχα μεινει εγκυος....αργοτερα προχωρησαμε κι εμεις σε διακοπη.

φετος ειναι η πρωτη φορα που μηδενιστηκε το igG!!!!!!!!

το igM παραμενει θετικο γιατι ειναι τα αντισωματα που πλεον εχω.

το καλο ειναι οτι επειδη απο εδω και περα εχεις αντισωματα δεν αποτελει πλεον μεγαλο κινδυνο για μια επομενη εγκυμοσυνη(που σου ευχομαι συντομα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα με το τοξοπλασμα (η μαμα μου ειχε νοσησει) δ ε ν το κολαμε απο την επαφη με τις γατες!Δηλαδη αν χαιδεψουμε μια γατα κ.τ.λ. Το κολαμε απο τα ουρα και τα κοπρανα της γατας. Και πως? π.χ. δεν πληθηκε καλα καποιο μαρουλοφυλλο με τα οποια καναμε σαλατα ή καποιο αλλο λαχανικο πανω στα οποια υπηρχε το μικροβιο του τοξοπλασματος. Η γατα ειναι μεσολαβητης, μπορει να κουβαλαει στο εντερο της το μικροβιο χωρις να νοσει και το αποβαλει με τα κοπρανα ή τα ουρα!

 

μια καλη συμβουλη ειναι να αφηνουμε τα χορταρικα μας,σαλατες κ λοιπα,αρκετη ωρα μεσα σε ξυδι κ νερο κ μετα να τα ξεπλενουμε καλα.με αυτον τον τροπο σκοτωνουμε ολα τα μικροβια.ευχομαι η επομενη εγκυμοσυνη να ρθει κ να μην υπαρχει κανενα προβλημα!!!

 

 

και τα σουβλακια απ'εξω!!!!!!!!ειναι παντα μισοψημενα(εγω απο 'κει το πηρα)

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι πολυ που χρειαστηκε να διακοψης την εγγυμοσυνη σου Ελένη.

Και το χειροτερο ειναι που πρεπει να περιμενεις και ολο αυτο το διαστημα για αναρωση.

Εγω εχω σκλυλακι στο σπιτι. Αλλά δεν ερχεται σε επαφη με αλλα ζωα, ειναι μεσα ολη μερα.

Δεν εχω μιλησει με τον γιατρο μου αλλα με αυτα που ακουω για λαχανικα και τα κρεατα θα ξανακανω την εξεταση ετσι για να ειμαι σιγουρη.

Ευχομαι σε ολες οτι καλυτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πραγματικά που τόσες κοπέλες εχουν περάσει αυτές τις λοιμώξεις. το τοξόπλασμα και ο μεγαλοκυτταροϊός ειναι απο τις ποιο συχνές λοιμώξεις. Φάνηκα άτυχη και εγω πριν ενα μήνα γέννησα πρόωρα και στην βιοψία μου βρήκαν μεγαλοκυτταροιό! σπάσανε τα νερά και ήμουν στον 6μήνα, δεν νομίζω οτι θα το ξεπεράσω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια, μια γνωστη μου που κολλησε τοξοπλασμα στην εγκυμοσυνη, πηρε αντιβιωση(καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης) και παρακολουθουσε ο γιατρος αν προσβαλλει ο ιος το μωρο.Εν τελει γεννησε ενα αγορακι υγιες (αλλα ενα μηνα νωριτερα απο οτι το περιμενανε).Αραγε υπαρχει περιπτωση να εχει επηρεαστει με καποιο τροπο το μωρο αυτο?Ευχομαι πως οχι.....

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια λυπάμαι πολύ για τις άσχημες εμπειρίες σας....ήθελα όμως να πω ότι μια γνωστή μου κι εμένα κόλλησε τοξόπλασμα στην αρχή της εγκυμοσύνης της, έπαιρνε φαρμακευτική αγωγή και τελικά γέννησε ένα μωρό χωρίς προβλήματα...ίσως κάθε φορά να εξαρτάται από την περίπτωση, δεν ξέρω...

Επίσης ήθελα να σας πω ότι εγώ εξετάσεις για τοξόπλασμα έκανα μόνο στον προγεννητικό έλεγχο όπου βρέθηκε ότι έχω αντισώματα. Έκτοτε δεν ξανάκανα για τοξόπλασμα αλλά μόνο για μεγαλοκυτταροϊό (αν το λέω σωστά) κάνω κάθε μήνα επειδή η πρώτη εξέταση έδειξε ότι δεν είχα αντιτισώματα. Η ερώτησή μου είναι : εσείς πόσο συχνά κάνετε αυτές τις εξετάσεις;;Ποια είναι τα συμπτώματα για το τοξόπλασμα;;Υπάρχουν συμπτώματα ή φαίνεται μόνο στις εξετάσεις αίματος;;Μήπως έπρεπε να μου έχει πει ο γιατρός να έχω ξανακάνει εξετάσεις γι' αυτό το θέμα;;

Να είστε καλά.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια λυπάμαι πολύ για τις άσχημες εμπειρίες σας....ήθελα όμως να πω ότι μια γνωστή μου κι εμένα κόλλησε τοξόπλασμα στην αρχή της εγκυμοσύνης της, έπαιρνε φαρμακευτική αγωγή και τελικά γέννησε ένα μωρό χωρίς προβλήματα...ίσως κάθε φορά να εξαρτάται από την περίπτωση, δεν ξέρω...

Επίσης ήθελα να σας πω ότι εγώ εξετάσεις για τοξόπλασμα έκανα μόνο στον προγεννητικό έλεγχο όπου βρέθηκε ότι έχω αντισώματα. Έκτοτε δεν ξανάκανα για τοξόπλασμα αλλά μόνο για μεγαλοκυτταροϊό (αν το λέω σωστά) κάνω κάθε μήνα επειδή η πρώτη εξέταση έδειξε ότι δεν είχα αντιτισώματα. Η ερώτησή μου είναι : εσείς πόσο συχνά κάνετε αυτές τις εξετάσεις;;Ποια είναι τα συμπτώματα για το τοξόπλασμα;;Υπάρχουν συμπτώματα ή φαίνεται μόνο στις εξετάσεις αίματος;;Μήπως έπρεπε να μου έχει πει ο γιατρός να έχω ξανακάνει εξετάσεις γι' αυτό το θέμα;;

Να είστε καλά.

 

Πράγματι στη σύγχρονη μαιευτική, διακοπή κύησης σε λοίμωξη της μητέρας από τοξόπλασμα γίνεται συνήθως αν αποδειχθεί ΚΑΙ λοίμωξη του εμβρύου (με αμνιοπαρακέντηση και όχι απλά με υπέρηχο). Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δίνεται αντιβίωση στη μητέρα και το μωρό γεννιέται χωρίς προβλήματα.

Παλιότερα γινόταν διακοπή και μόνο στο άκουσμα της λοίμωξης της μητέρας...

 

Όσο για τις εξετάσεις αίματος της μητέρας συνιστάται πλέον επανάληψη ανά τρίμηνο (3 φορές στην εγκυμοσύνη). Η παλιά πρακτική να γίνεται μόνο στον προγεννητικό έλεγχο στην αρχή της κύησης πρέπει να εγκαταλειφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια λυπάμαι πολύ για τις άσχημες εμπειρίες σας....ήθελα όμως να πω ότι μια γνωστή μου κι εμένα κόλλησε τοξόπλασμα στην αρχή της εγκυμοσύνης της, έπαιρνε φαρμακευτική αγωγή και τελικά γέννησε ένα μωρό χωρίς προβλήματα...ίσως κάθε φορά να εξαρτάται από την περίπτωση, δεν ξέρω...

Επίσης ήθελα να σας πω ότι εγώ εξετάσεις για τοξόπλασμα έκανα μόνο στον προγεννητικό έλεγχο όπου βρέθηκε ότι έχω αντισώματα. Έκτοτε δεν ξανάκανα για τοξόπλασμα αλλά μόνο για μεγαλοκυτταροϊό (αν το λέω σωστά) κάνω κάθε μήνα επειδή η πρώτη εξέταση έδειξε ότι δεν είχα αντιτισώματα. Η ερώτησή μου είναι : εσείς πόσο συχνά κάνετε αυτές τις εξετάσεις;;Ποια είναι τα συμπτώματα για το τοξόπλασμα;;Υπάρχουν συμπτώματα ή φαίνεται μόνο στις εξετάσεις αίματος;;Μήπως έπρεπε να μου έχει πει ο γιατρός να έχω ξανακάνει εξετάσεις γι' αυτό το θέμα;;

Να είστε καλά.

 

 

απο την στιγμη που εχεις αντισωματα δεν υπαρχει προβλημα...σε προφυλασσουν αυτα.

 

το τοξοπλασμα δεν εχει συμπτωματα ,φαινεται μονο με εξεταση αιματος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το προηγούμενο μήνα έκανα παλι εξετάσεισ για τοξόπλασμα και τα αποτελέσματα ειναι καλα. Είμαι πολυ χαρούμενη που ξεφορτόθηκα αυτο το μικρόβιο.

Τελικα κορίτσια σήμερα όταν αποφασιζεις να κάνετε παιδί πρέπει προηγουμένοσ να κάνεισ όλεσ τις προγεννετικές εξετάσεισ γαι να σιγουρευτείσ ότι δεν έχεισ κανένα μικρόβιο που θα σου στερίσει το παιδι. Και αφου μείνεις έγκυος τότε μακρυα από ζωάκια και έτοιμο φαγητό!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια , χθες πήρα τις εξετάσεις μου και στο τοξόπλασμα είμαι θετική είχα νοσήσει παλιά και δεν το ήξερα, η μικροβιολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος αλλά τώρα που διάβασα την ιστορία της Ελένης τρομοκρατήθηκα οι τιμές είναι

IgG: 95,9 ΘΕΤΙΚΟ

IgM: 0,241 ΑΡΝΗΤΙΚΟ

Εσείς τι πιστεύεται;

Ελένη σου εύχομαι τα καλυτέρα και γρήγορα να σε επισκεφτεί ο πελαργός

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια , χθες πήρα τις εξετάσεις μου και στο τοξόπλασμα είμαι θετική είχα νοσήσει παλιά και δεν το ήξερα, η μικροβιολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος αλλά τώρα που διάβασα την ιστορία της Ελένης τρομοκρατήθηκα

Georgia, εφόσον είσαι θετική στην παλιά μόλυνση (IgG) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ούτε για σένα ούτε για το μωρό. Σημαίνει ότι έχεις αντισώματα και δεν ξανακολλάς. Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο... κρίμα είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ki emena mou eipe na kanw diakopi kyisis molis mathame oti kollisa me to poy emeina egkyos.apofasisa omws na kanw prwta amnioparakentisi na sigoureytw oti exei perasei kai to mwro moy kai meta na proxwrisw se kati tetoio.i exetasi einai se 12 meres kai tremw gia to apotelesma alla an den einai kalo tha prepei ki egw na kanw tin kardia mou petra kai na to apoxwristw.den thelw to mwraki moy na tirranietai gia panta kai na mou rixnei eythynes kapoia stigmi.As elpisoume oti ola tha pane kala mono ayto thelw na skeytomai!!!

WTHap2.png
Link to comment
Share on other sites

ki emena mou eipe na kanw diakopi kyisis molis mathame oti kollisa me to poy emeina egkyos.apofasisa omws na kanw prwta amnioparakentisi na sigoureytw oti exei perasei kai to mwro moy kai meta na proxwrisw se kati tetoio.i exetasi einai se 12 meres kai tremw gia to apotelesma alla an den einai kalo tha prepei ki egw na kanw tin kardia mou petra kai na to apoxwristw.den thelw to mwraki moy na tirranietai gia panta kai na mou rixnei eythynes kapoia stigmi.As elpisoume oti ola tha pane kala mono ayto thelw na skeytomai!!!

Εύχομαι να σου πανε όλα Καλα... Κ Εγω όταν ήμουν έγκυος στην μπεμπα μου, έκανα εξετάσεις για τοξοπλασμα κάθε μήνα, Γιατί απ΄οτι μου είχε πει ο γιατρός δεν είχα καθόλου αντισώματα.ετρεμα στην ιδέα να κολλησω. Περιττό να πω Ότι δεν έφαγα απ΄εξω τίποτα για 9 μήνες κ εννοείτε καθόλου λαχανικά εκτός αν τα επλενα Εγω, κ πιο πολυ αγγουρακια κ ντοματουλεσ ξεφλουδισμενα Φυσικά..

Εύχομαι να Έχεις Καλα αποτελέσματα...

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...