Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

Θέλω και εγω να μοιραστω τη δικη μου ιστορια. Το ιανουάριο που μασ πέρασε έμεινα έγκυοσ στο δεύτερο μασ παιδάκι. Όλα έδειχναν να είναι καλά. Έκανα το πρώτο υπέρυχο 10/02/11 και επηβεβαιωθήκαμε για την εγκυμοσύνη. Πετούσα από τη χαρά μου όμωσ για λίγο κράτησε.

Μεχρι τώρα δεν ήξερα ούτε καν τι είναι τοξόπλασμα, από που το κολάσ και σε τι μπορεί να επηρεάσει το μωρό. Εμάθα οτι ο ιόσ αυτόσ μεταδίδεται από τισ γάτεσ ή από μη καλά πλημένα λαχανικά.

Όταν πήγα να πάρω τα αποτελέσματα των εξετάσεων ημικροβιολόγοσ μου είπε να επικοινωνήσω αμέσωσ με το γιατρό μου, επειδή έχω τοξόπλασμα και οι τιμέσ είναι πολύ αυξημένεσ και οι IGM και οι IGG.

Την ίδια στιγμή πηγαμέ στο γιατρό μαζί με τον άνδρα μου, μόνη δεν θα μπορούσα να το αντέξω. Οι πρώτεσ κουβέντεσ του γιατρου ήταν καθησυχαστηκέσ επειδη και ο ίδιοσ αντιμετόπιζε πρώτη φορά τέτοιο περιστατικό. Κάναμε το δεύτερο υπερυχο το παιδάκι είχε μεγαλώσει, άρχισε να σχηματίζει χεράκια, ποδαράκια.

Την επόμενη μέρα με πήρε ο γιατρόσ τηλ και μου είπε να περάσω από την κλινική. Πηγαίνοντασ εκει ήξερα, το ένιωθα ότι θα μου πει να διακόψουμε την εγκυμοσύνη όπωσ και έγινε.

Σ' αύτο το δίαστημα δίαβασα για το τοξόπλασμα και ούτε ένα βιβλίο, ούτε ένα άρθρο δεν έλεγε κάτι θέτικο. Το κακό είναι ότι ο ιόσ επηρεάζει μόνο το έμβρυο. Και όσουσ γιατρούσ ρώτησα μου είπαν ότι το παιδι θα γενιώταν ή κουφο ή τυφλό ή με κάποια άλλη ανωμαλία. Και ακόμα και αν δεν επηρεαστει το μωρό σε όλη τη διάρκεια τησ εγκυμοσύνησ υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να προσβληθει απο τον ιό κατα τη γένα.

Τελικά απόφασίσαμε με τον άνδρα μου να διακόψουμε την εγκυμοσυνη. Όπωσ και έγινε 26/02/2011.

ΤΡΑΓΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

........................

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ελενη λυπαμαι παρα πολυ......εχω περασει κι εγω απο εκει ,απλα μεχρι να αποφασιστει το τι θα κανω ειχα φτασει στην 16η εβδ.

η αποφαση σου ηταν σωστη-αυτο να κρατησεις.

πριν 4,5 χρονια που μου συνεβη ειχα γυρισει αρκετους γιατρους και ειχα τηλεφωνησει σε ακομη περισσοτερους.ενας γιατρος με παρεπεμψε στο παστερ οπου εκανα εξετασεις και βρηκαν οτι ειχα κολλησει οταν εμεινα εγκυος...οποτε το πιο πιθανο εως σιγουρο ηταν οτι θα ειχε περασει στο μωρακι.ρωτησα εαν υπηρχε εξεταση να διαπιστωσουμε κατι...δεν υπηρχε.η αμνιοπαρακεντηση βασιζεται στο αμνιακο υγρο.οχι στο αιμα του μωρου.

επικοινωνησα μεχρι και με λοιμωξιολογο...ουτε αυτη μου τα ελεγε καλα.

ηταν η χειροτερη αποφαση που χρειαστηκα να παρω αλλα εαν ακους μονο αρνητικα,το ρισκαρεις??????

 

 

κι εγω κολλησα τοξο απο τα σουβλακια απο delivery.ποτε δεν ειναι ψημενα αρκετα!!!!:?

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω οτι φετος μετα απο 4,5 χρονια τα igM μου βγηκαν αρνητικα....βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος νωριτερα.το παραδοξο ειναι οτι τωρα που κολλησες απεκτησες αντισωματα(igG) που σε προστατευουν απο 'δω και περα

Link to comment
Share on other sites

Ελένη εύχομαι πολύ γρήγορα να το ξεπεράσεις :(. Πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ. Αντιμετώπισα και εγώ πρόβλημα στην εγκυμοσύνη (όχι το ίδιο) και σε καταλαβαίνω απόλυτα....... Ευτυχώς το δικό μου μωράκι είχε πολύ καλή εξέλιξη και έτσι δεν χρειάστηκε να διακόψω την κύηση.

Έκανα εξετάσεις για τοξόπλασμα κάθε 2 μήνες στην εγκυμοσύνη και ευτυχώς δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Δυστυχώς και εγώ έχω ακούσει πώς αν βγεί θετική η εξέταση, η κατάληξη δεν είναι καλή για το έμβρυο. Και να το πώ πιο λαϊκά, κάτι θα αφήσει στο μωρό..... Για εμένα και λυπάμαι πολύ που το λέω, έκανες καλά που διέκοψες την εγκυμοσύνη σου έστω και αν πονάει..........

Από εδώ και πέρα προσπάθησε να κοιτάς μπροστά, ξέρω πώς είναι δύσκολο αλλά δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Δεν σου λέω να ξεχάσεις το μωράκι σου, απλά να προχωρήσεις στη ζωή σου και πίστεψέ με πώς όλα θα πάνε καλά :P.

Πολλά φιλιά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση.

περιμένω με αγωνία να κάνω εξετάσεισ τον επόμενο μήνα για να δω σε τι επίπεδα βρίσκεται ο ιόσ. Πιστεύω μόνο αν κάνουμε δεύτερο παιδάκι θα ηρεμήσουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπαμαι ειλικρινα για οτι σου συνέβη.

Εγω εκανα εξωσωμ. κ ειχαν ξεχασει να μου γράψουν τις εξετάσεις για τον μεγαλοκυτταρικό ιο, κατι αντιστοιχο με το τοξοπλασμα, μονο που το κολλάς σαν γριπη. Οταν εκανα τον προγεννητικό βγηκα θετικη. Επαιζε ρολο αν το κολλησα ως εγκυος ή πιο νωρις. Καταλαβαινεις οτι μου έλεγαν οτι τα παιδια θα βγουν με προβλημα. Ομως, μου ειπαν παλαιοτερα θα εκανα αμεσα διακοπη, ενω τωρα μπορουσα να κανω τροφοβλάστη να δω αν πέρασε ο ιος στα μωρα. Τελικά την 12η εβδομάδα έκανα την εξεταση κ δοξα τον Θεο, τα μωρά δεν ειχαν επηρεαστει. Οπως βλέπεις ειναι ηδη 1 ετους κ μια χαρα!

Δεν ξερω αν μπορουσες να κανεις κ εσυ την ιδια εξεταση για να δεις αν προσβληθηκε το εμβρυο. Μου κάνει εντυπωση που ο γιατρος σου δεν ειχε αντιμετωπισει κάτι παρομοιο, γιατι το τοξοπλασμα είναι συχνο. Ξερω οτι ειναι πολυ ασχημο αν το κολλησες στην διαρκεια της εγκυμοσυνης ή ενω οι πιθανοτητες να κολλησει το εμβρυο αν το ειχες πριν μεινεις έγκυος είναι ελαχιστες. Μηπως επρεπε να το κοιτάξετε λίγο παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έφτασα κι εγώ πολύ κοντά στο να διακόψω την εγκυμοσύνη μου λόγω τοξοπλάσματος θέλω να σας πω και την εναλλακτική..........

 

Στον πρώτο αιματολογικό έλεγχο που έκανα βρέθηκαν οι τιμές ολων των αντισωμάτων πολύ υψηλές (με επιβεβαίωση και από το παστέρ). Τότε ο γιατρός μου με παρέπεμψε στην κα Γιαμαρέλλου, την καθηγήτρια λοιμωξιολόγο, που λειτουργεί μέσα στο Υγεία ιατρείο ειδικά για τις έγκυες με τοξόπλασμα και νομίζω και κυτταρομεγαλοϊό και μάλιστα δωρεάν. Η διάγνωση ήταν οξεία (παρούσα) τοξοπλάσμωση. Η ερώτηση ήταν αν θέλαμε να κρατήσουμε το παιδί και μετά την καταφατική μας απάντηση μου έδωσε αντιβίωση την οποία θα έπαιρνα μέχρι την ημέρα του τοκετού και μου σύστησε αμνιοπαρακέντηση την 21η εβδομάδα. Μετά από άπειρες συζητήσεις και αμφιταλαντεύσεις καταλήξαμε με τον άντρα μου ότι θα περιμέναμε μέχρι την αμνιοπαρακέντηση κι ότι αν τότε προέκυπτε ότι ο ιός είχε περάσει στο μωρό θα κάναμε διακοπή.

Ήταν σίγουρα οι πιο δύσκολοι μήνες της ζωής μου! Έφτασα 5μηνών, άκουγα βέβαια το μωρό και δεν ήξερα ακόμα αν θα το γεννούσα ή όχι....Μέχρι τότε προσπαθούσα να κρύψω την εγκυμοσύνη, κυρίως γιατί δεν ήθελα να το μάθει η κόρη μου που λαχταρούσε σαν τρελή ένα αδερφάκι (έβλεπε την κοιλιά μου και της έλεγα ότι πάχυνα στις διακοπές).

Ώσπου η αμνιοπαρακέντηση βγαίνει αρνητική και η ανακούφιση είναι τεράστια! Όχι για πολύ όμως. Ξαφνικά μου λένε ότι μόλις γεννηθεί το μωρό θα πρέπει να κάνει κάποιες εξετάσεις προλήπτικα. Οκ λογικό. Μετά όμως οι εξετάσεις αυτές μαθαίνω ότι θα πρέπει να επαναλαμβάνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Στη σκέψη ότι μπορεί κάτι να πάει στραβά στην πορεία τρελλαίνομαι αλλά βέβαια δεν μου περνάει πλέον από το μυαλό η διακοπή. Σκέφτομαι όμως ότι μπορεί να έχω πάρει λάθος απόφαση μόνο και μόνο από την τεράστια επιθυμία μου να χαρίσω ένα αδερφάκι στην κόρη μου.

Για να μην τα πολυλογώ γεννάω τον μπέμπη μου, γίνονται όλες οι εξετάσεις στο μαιευτήριο και είναι όλα φυσιολογικά! Κάπου κάπως όμως βρέθηκε κάποια γιατρός που είπε ότι πρέπει να πάρει αντιβίωση για ένα μήνα προληπτικά....και κάποια άλλη που είπε ότι θα πρέπει να παίρνρι αντιβίωση για ένα χρόνο. Και η αντιβίωση θα συνοδευόταν από εξετάσεις αίματος κάθε 10 μέρες για να προλάβουμε τυχόν παρενέργειές της. Ό,τι και να πω για το πως αισθάνθηκα είναι λίγο.

Τελικά επισκεφτήκαμε λοιμωξιολόγο στο Παίδων, η οποία αφού είδε όλες τις εξετάσεις του μωρύ, σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα της αμνιοπαρακέντησης και την αντιβίωση που έπαιρνα μας είπε ότι μάλλον είναι υπερβολή να πάρει το μωρό αντιβίωση προληπτικά (η απόφαση βέβαια δική μας) και απλά θα του επαναλαμβάνουμε τις εξετάσεις κάθε τρίμηνο για το πρώτο έτος της ζωής του, οπότε και επιτέλους θα ησυχάσουμε.

Πάντως αυτή τη στιγμή έχω έναν υπέροχο μπέμπη που όλοι οι γιατροί μου λένε ότι είναι σχεδόν απίθανο να εμφανίσει κάποιο περόβλημα.

Πιστέψτε με σας τα είπα πολύ περιληπτικά αλλά αν κάποια κοπέλα έχει απορίες ευχαρίστως να απαντήσω.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ! Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό για το γυναικολόγο που είχα ο οποίος και με καθοδήγησε αλλά και με στήριξε πάρα πολύ τόσο από ιατρικής πλευράς όσο και ψυχολογικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και μετά.

Εννοείται ότι τώρα μου φαίνεται αδιανόητο το να είχα επιλέξει την άλλη οδό και να μην είχα το μωρό μου. Επειδή όμως ήταν πάρα πολύ δύσκολη η περίοδος που πέρασε κι επειδή πρόκειται για ένα θέμα αμφιλεγόμενο, ακόμα και για τους γιατρούς, τουλάχιστον στην Ελλάδα, πραγματικά δεν θα ήξερα τι να συμβουλεύσω μια κοπέλα που θα αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ! Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό για το γυναικολόγο που είχα ο οποίος και με καθοδήγησε αλλά και με στήριξε πάρα πολύ τόσο από ιατρικής πλευράς όσο και ψυχολογικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και μετά.

Εννοείται ότι τώρα μου φαίνεται αδιανόητο το να είχα επιλέξει την άλλη οδό και να μην είχα το μωρό μου. Επειδή όμως ήταν πάρα πολύ δύσκολη η περίοδος που πέρασε κι επειδή πρόκειται για ένα θέμα αμφιλεγόμενο, ακόμα και για τους γιατρούς, τουλάχιστον στην Ελλάδα, πραγματικά δεν θα ήξερα τι να συμβουλεύσω μια κοπέλα που θα αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα.

 

 

εγω εκανα διακοπη.λιγο καιρο αργοτερα με ρωτησε μια κοπελα,που περνουσε τα ιδια,τι να κανει.δεν μπορουσα να της πω.....

δεν μπορεις να συμβουλεψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι παρα παρα πολυ σοβαρο καλο ειναι να υπαρχει ενημερωση για το τοξοπλασμα και ρε κοριτσια .... αν εχετε γατες αφηστε για λιγο τα φιλοζωικα σας συναισθηματα στην ακρη προηγειται η ψυχη πο εχετε μεσα σας η οποια ειναι αναντιακτασταστη. Σας το λεω πολυ φιλικα και με ολη την αγαπη μου

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα παρα πολυ σοβαρο καλο ειναι να υπαρχει ενημερωση για το τοξοπλασμα και ρε κοριτσια .... αν εχετε γατες αφηστε για λιγο τα φιλοζωικα σας συναισθηματα στην ακρη προηγειται η ψυχη πο εχετε μεσα σας η οποια ειναι αναντιακτασταστη. Σας το λεω πολυ φιλικα και με ολη την αγαπη μου

 

Καλημέρα!

Δεν έχω ούτε γάτα, αλλά ούτε και μωρό (ακόμη, εύχομα σύντομα στο μέλλον!), όμως είναι λίγο "ακραίο" αυτό που λες και ίσως κάποιες κοπέλες πανικοβληθούν χωρίς λόγο διότι το τοξόπλασμα από τις γάτες μεταδίδεται ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΤΟΥΣ και περισσότερες πιθανότητες έχεις να κολλήσεις τοξόπλασμα από όχι καλά πλυμένα λαχανικά και μισοψημένα κρέατα παρά από οικόσιτη γατούλα!!

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει και το 2ο!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν έχω ούτε γάτα, αλλά ούτε και μωρό (ακόμη, εύχομα σύντομα στο μέλλον!), όμως είναι λίγο "ακραίο" αυτό που λες και ίσως κάποιες κοπέλες πανικοβληθούν χωρίς λόγο διότι το τοξόπλασμα από τις γάτες μεταδίδεται ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΤΟΥΣ και περισσότερες πιθανότητες έχεις να κολλήσεις τοξόπλασμα από όχι καλά πλυμένα λαχανικά και μισοψημένα κρέατα παρά από οικόσιτη γατούλα!!

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει και το 2ο!

Ειρηνη_Α με προλαβες! Όσες γυναικες εχουν γατα κατα την εγκυμοσυνη πρεπει να προσεχουν το εξής:

η γατα πρεπει να ειναι εμβολιασμενη και αποπαρασιτωμένη ώστε να μη νοσεί. επιπλέον, δεν πρεπει να ερχεται σε επαφή με αλλα ζωα γιατί μπορει να κολλήσει. η έγκυος δεν πρεπει να καθαριζει την άμμο της γατας για να μην ερθει σε επαφή με τα κοπρανα της. ακομα, αν εχει κηπο να μην πιανει το χωμα με τα χερια της αλλά με γαντια.

Τωρα, σαλατες απο εξω κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειναι μεγαλο θεμα. εγώ δεν ετρωγα για να ειμαι σιγουρη και σπιτι μου τα ειχα τα λαχανικά μισή ώρα στο ξύδι. επισης, δεν επιανα ωμό κρεας με τα χερια μου (60% των κρεατων που καταναλώνουμε εχει τοξοπλασμα το οποίο καταστρεφεται με το ψησιμο).

ο γιατρός μου μου ειχε πει για μια περιπτωση γυναικας η οποία τρυπηθηκε με αγκαθι σε εναν κηπο και κολλησε απο εκει τοξο. τραβηγμενο, αλλα οχι απιθανο.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη_Α με προλαβες! Όσες γυναικες εχουν γατα κατα την εγκυμοσυνη πρεπει να προσεχουν το εξής:

η γατα πρεπει να ειναι εμβολιασμενη και αποπαρασιτωμένη ώστε να μη νοσεί. επιπλέον, δεν πρεπει να ερχεται σε επαφή με αλλα ζωα γιατί μπορει να κολλήσει. η έγκυος δεν πρεπει να καθαριζει την άμμο της γατας για να μην ερθει σε επαφή με τα κοπρανα της. ακομα, αν εχει κηπο να μην πιανει το χωμα με τα χερια της αλλά με γαντια.

Τωρα, σαλατες απο εξω κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειναι μεγαλο θεμα. εγώ δεν ετρωγα για να ειμαι σιγουρη και σπιτι μου τα ειχα τα λαχανικά μισή ώρα στο ξύδι. επισης, δεν επιανα ωμό κρεας με τα χερια μου (60% των κρεατων που καταναλώνουμε εχει τοξοπλασμα το οποίο καταστρεφεται με το ψησιμο).

ο γιατρός μου μου ειχε πει για μια περιπτωση γυναικας η οποία τρυπηθηκε με αγκαθι σε εναν κηπο και κολλησε απο εκει τοξο. τραβηγμενο, αλλα οχι απιθανο.

 

Συμφωνώ και με κάλυψες απόλυτα!!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω ότι εγώ δεν είχα καμία επαφή με γάτες. Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ ότι απέκτησα το τοξόπλασμα είναι από κάποια σαλάτα έξω πριν μάθω ότι ήμουνα έγκυος.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Δεν έχω ούτε γάτα, αλλά ούτε και μωρό (ακόμη, εύχομα σύντομα στο μέλλον!), όμως είναι λίγο "ακραίο" αυτό που λες και ίσως κάποιες κοπέλες πανικοβληθούν χωρίς λόγο διότι το τοξόπλασμα από τις γάτες μεταδίδεται ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΤΟΥΣ και περισσότερες πιθανότητες έχεις να κολλήσεις τοξόπλασμα από όχι καλά πλυμένα λαχανικά και μισοψημένα κρέατα παρά από οικόσιτη γατούλα!!

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει και το 2ο!

 

Ειρηνη_Α με προλαβες! Όσες γυναικες εχουν γατα κατα την εγκυμοσυνη πρεπει να προσεχουν το εξής:

η γατα πρεπει να ειναι εμβολιασμενη και αποπαρασιτωμένη ώστε να μη νοσεί. επιπλέον, δεν πρεπει να ερχεται σε επαφή με αλλα ζωα γιατί μπορει να κολλήσει. η έγκυος δεν πρεπει να καθαριζει την άμμο της γατας για να μην ερθει σε επαφή με τα κοπρανα της. ακομα, αν εχει κηπο να μην πιανει το χωμα με τα χερια της αλλά με γαντια.

Τωρα, σαλατες απο εξω κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειναι μεγαλο θεμα. εγώ δεν ετρωγα για να ειμαι σιγουρη και σπιτι μου τα ειχα τα λαχανικά μισή ώρα στο ξύδι. επισης, δεν επιανα ωμό κρεας με τα χερια μου (60% των κρεατων που καταναλώνουμε εχει τοξοπλασμα το οποίο καταστρεφεται με το ψησιμο).

ο γιατρός μου μου ειχε πει για μια περιπτωση γυναικας η οποία τρυπηθηκε με αγκαθι σε εναν κηπο και κολλησε απο εκει τοξο. τραβηγμενο, αλλα οχι απιθανο.

 

Για αυτους τους λόγους εγώ προσωπικά θα αγχωνόμουν γιατι θα έπρεπε συνέχεια να είμαι προσεκτική και συνέχεια επιφυλακτική. Για εμενα δεν ειναι κακο για ενα διαστημα (δεν ξερω ποσο αυτο το ξερουν οι γιατροι) η γατα να ειναι καπου αλλου σε αλλο σπιτι ετσι ωστε να εξασφαλισουμε την υγεια του μωρου μας και εμεις να ειμαστε πιο χαλαρες.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτους τους λόγους εγώ προσωπικά θα αγχωνόμουν γιατι θα έπρεπε συνέχεια να είμαι προσεκτική και συνέχεια επιφυλακτική. Για εμενα δεν ειναι κακο για ενα διαστημα (δεν ξερω ποσο αυτο το ξερουν οι γιατροι) η γατα να ειναι καπου αλλου σε αλλο σπιτι ετσι ωστε να εξασφαλισουμε την υγεια του μωρου μας και εμεις να ειμαστε πιο χαλαρες.

αν εχεις τη γατα σε διαμερισμα δεν μπορει να μολυνθει απο άλλα ζώα - φυσικα να μην την ταίζεις ωμά κρεατα. άσε που αν η γατα έχει κολλήσει τοξο μια φορά τώρα έχει αντισώματα και δεν κολλάει. εγώ εδωσα τους παπαγαλους μου απο φοβο για χλαμύδια (μεγαλη βλακεια) και ακομα το μετανιώνω. η έγκυος έχει τόσα συναισθηματικα σκαμπανεβασματα που το ζωακι της μονο καλό μπορεί να της κάνει...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

αυτο για τον κηπο που εγραψα ειναι ανεξάρτητο απο τις γάτες! μπορει να μην εχεις γατες και πάλι να μολυνθεις σκαλίζοντας τον κήπο!

ασε που αν αλλάζεις την άμμο της γατας με χοντρα γαντια, δε νομιζω ότι εχεις πρόβλημα...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Για αυτους τους λόγους εγώ προσωπικά θα αγχωνόμουν γιατι θα έπρεπε συνέχεια να είμαι προσεκτική και συνέχεια επιφυλακτική. Για εμενα δεν ειναι κακο για ενα διαστημα (δεν ξερω ποσο αυτο το ξερουν οι γιατροι) η γατα να ειναι καπου αλλου σε αλλο σπιτι ετσι ωστε να εξασφαλισουμε την υγεια του μωρου μας και εμεις να ειμαστε πιο χαλαρες.

 

Ναι, αλλά άλλο είναι να λές φοβάμαι και αγχώνομαι μήπως ΔΕΝ τηρηθούν οι

 

κανονές υγιεινής (δλδ μου ξεφύγει η γάτα κι έρθει σε επαφή με άρρωστα

 

ζώα, δεν προσέξω κι έρθω σ' επαφή με τα κόπρανα της γάτας κτλ κτλ) και

 

τελικά κολλήσω τοξόπλασμα και άλλο να λες όσο είστε έγκυες δώστε τις

 

γάτες σας γιατί είναι επικίνδυνες για τοξόπλασμα!

 

Αν τηρείς τους κανόνες υγιεινής δεν θα κολλήσεις, αν όμως φοβάσαι

 

ότι δεν μπορείς να τους τηρήσεις τότε για να είσαι ψυχολογικά οκ

 

απομάκρυνε τη γάτα.

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... οκ.. απλα ειπα την γνωμη μου γιατι τις προαλλες που εκανα την αυχενικη ειδα μια κοπελα με τον αντρα της να κλαιει γιατι ειχε λεει τοξοπλασμα και μετανιωσε ου δεν εδιωξε την γατα τους ετσι ελεγε.... και εγω στενοχωρηθηκα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... οκ.. απλα ειπα την γνωμη μου γιατι τις προαλλες που εκανα την αυχενικη ειδα μια κοπελα με τον αντρα της να κλαιει γιατι ειχε λεει τοξοπλασμα και μετανιωσε ου δεν εδιωξε την γατα τους ετσι ελεγε.... και εγω στενοχωρηθηκα πολυ..

 

 

βρε ναι ολοι τη γνώμη μας λέμε :-D! απλά καμιά φορά μπορεί να δημιουργηθεί πανικός χωρίς λόγο!! αυτή ήταν αν θες η "διαφωνία" μου!

όσο για την κοπέλα που αναφέρεις αν δεν τηρούσε τους κανόνες υγιεινής κακώς δεν έδιωξε τη γάτα της..αλλά είπαμε ακόμη κι ένα μισοψημένο σουβλάκι μπορεί να σου κάνει τη ζημιά έχεις δεν έχεις γάτα...

δυστυχώς θέλει μεγάλη προσοχή!!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές στο φόρουμ η σχέση του τοξοπλάσματος με τις γάτες μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσουμε το συγκεκριμένο τόπικ να αφορά μόνο σε περιπτώσεις όπου διαγνώστηκε τοξόπλασμα σε εγκυμοσύνη και τις διάφορες εμπειρίες μας?

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε ναι ολοι τη γνώμη μας λέμε :-D! απλά καμιά φορά μπορεί να δημιουργηθεί πανικός χωρίς λόγο!! αυτή ήταν αν θες η "διαφωνία" μου!

όσο για την κοπέλα που αναφέρεις αν δεν τηρούσε τους κανόνες υγιεινής κακώς δεν έδιωξε τη γάτα της..αλλά είπαμε ακόμη κι ένα μισοψημένο σουβλάκι μπορεί να σου κάνει τη ζημιά έχεις δεν έχεις γάτα...

δυστυχώς θέλει μεγάλη προσοχή!!

 

 

το εχω γραψει πολλες φορες....εγω κολλησα απο σουβλακια απ'εξω...αυτα τα μαλακα και νοστιμα ειναι παντα μισοψημενα

και τον καιρο που εμεινα εγκυος και πριν ακομη το μαθω,λες και με εσπρωχνε ο διαολος,σχεδον καθε μερα τρωγαμε πιτες με σουβλακια.και να φανταστειτε δεν ειμαι και πολυ φαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Λυπαμαι ειλικρινα για οτι σου συνέβη.

Εγω εκανα εξωσωμ. κ ειχαν ξεχασει να μου γράψουν τις εξετάσεις για τον μεγαλοκυτταρικό ιο, κατι αντιστοιχο με το τοξοπλασμα, μονο που το κολλάς σαν γριπη. Οταν εκανα τον προγεννητικό βγηκα θετικη. Επαιζε ρολο αν το κολλησα ως εγκυος ή πιο νωρις. Καταλαβαινεις οτι μου έλεγαν οτι τα παιδια θα βγουν με προβλημα. Ομως, μου ειπαν παλαιοτερα θα εκανα αμεσα διακοπη, ενω τωρα μπορουσα να κανω τροφοβλάστη να δω αν πέρασε ο ιος στα μωρα. Τελικά την 12η εβδομάδα έκανα την εξεταση κ δοξα τον Θεο, τα μωρά δεν ειχαν επηρεαστει. Οπως βλέπεις ειναι ηδη 1 ετους κ μια χαρα!

Δεν ξερω αν μπορουσες να κανεις κ εσυ την ιδια εξεταση για να δεις αν προσβληθηκε το εμβρυο. Μου κάνει εντυπωση που ο γιατρος σου δεν ειχε αντιμετωπισει κάτι παρομοιο, γιατι το τοξοπλασμα είναι συχνο. Ξερω οτι ειναι πολυ ασχημο αν το κολλησες στην διαρκεια της εγκυμοσυνης ή ενω οι πιθανοτητες να κολλησει το εμβρυο αν το ειχες πριν μεινεις έγκυος είναι ελαχιστες. Μηπως επρεπε να το κοιτάξετε λίγο παραπάνω?

εμενα στην πρωτη εγκυμοσυνη μου εβγαιναν απο την αρχη θετικες και οι δυο τιμες στον κυτταρομεγαλοιο, εν τω μεταξυ τα "προσφατα" αντισωματα μια ανεβαιναν μια κατεβαιναν, εκανα καθε εδομαδα εξετασεις και δεν μπορουσαν οι γιατροι να καταληξουν αν νοσουσα ή οχι. τελικα επειδη την τελευταια φορα που ειχα παρουσιασει συμπτωματα σαν γριπη ηταν αρκετο καιρο πριν μεινω εγκυος δε διακοψαμε την εγκυμοσυνη και ολα πηγαν μια χαρα.

φοβαμαι ομως αρκετα το τοξοπλασμα μιας και ο αντρας μου στη δουλεια ερχεται σε επαφη με αντικειμενα που ισως ειναι μολισμενα απο αδεσποτες γατες

Link to comment
Share on other sites

το εχω γραψει πολλες φορες....εγω κολλησα απο σουβλακια απ'εξω...αυτα τα μαλακα και νοστιμα ειναι παντα μισοψημενα

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη διαπιστώθηκε οτι ήμουν θετική στο τοξόπλασμα, αλλα ευτυχώς επρόκειτο για παλιά λοίμωξη. Δεν είχα ποτέ γάτες αλλά πιστεύω πως αυτό είναι το λιγότερο. Τη γάτα την ελεγχεις παίρνεις προφυλάξεις και είσαι οκ. Αλλά μια σαλάτα που δεν πλύθηκε καλά σε μια ταβέρνα πως μπορείς να την ελεγξεις?

Τη μέρα που είχα δώσει αίμα για την εξέταση πηγαμε για φαγητό σε μια ταβέρνα. Δεν παρηγγειλα επιτηδες κρεατικό αλλα δοκιμασα λιγο σουβλακι από του άντρα μου κατόπιν δικής του επιμονής. Είχα ήδη φάει μια μπουκιά όταν στο ημίφως παρατήρησα πως το κρέας από μέσα ήταν κόκκινο. Τρελαθηκα, μεχρι να πάρω τα αποτελέσματα είχα πάθει σοκ. Ευτυχώς ήταν θετικό, γιατί αν ηταν αρνητικό ούτε ξέρω τι θα επακολουθούσε...

line_m123_beg_40_time_1235365200_text_d4ef20e1e3e3e5ebeffde4e920ece1f220e5dfede1e9.gif2011.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...