Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύτεκνες οικογένειες


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω δυο κοριτσάκια και αν τα καταφέρω θα ήθελα να κάνω ακόμη δυο παιδάκια.Θα ήθελα να ρωτήσω γονείς που έχουν εμπειρία πάνω στο θέμα να μου πουν την γνώμη τους.

Είναι αλήθεια ότι οι πολύτεκνες οικογενειες αντιμετωπίζονται με ρατσιστική συμπεριφορά απο κάποιους;Πόσο δύσκολο είναι να μεγαλώνεις 3 και πάνω παιδιά;

 

Θα ήθελα τις απόψεις και τις εμπειρίες σας! :lol:

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 501
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν η πρώτη πολύτεκνη!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει προκατάληψη. Το μόνο βέβαια πυ μπορώ να σκεφτώ είναι ότι λόγω των αυξημένων υποχρεώσεων δεν μπορείς να είσαι πολύ κοσμική ειδικα εαν εργάζεσαι κιόλας. Αυτό μπορεί κάποιοι να το παρερμηνεύουν. Επίσης μάλλον ζηλεύουν τις παροχές που δίνονται στους πολύτεκνους που αν το σκεφτείς είναι ψίχουλα μπροστά σε όσα δίνουν άλλα ευρωπαικά κράτη.

Τώρα το πως είναι να μεγαλώνεις τέσσερα παιδιά, δυσκολο, συναρπαστικό, ευτυχές, μοναδικό, κουραστικό και μπορώ να συνεχίσω τα επιθετα επι μακρόν. Με μία λέξη πάντως ΣΧΟΛΕΙΟ ΖΩΗΣ.

Σου το εύχομαι λοιπόν μ όλη μου την ψυχή για τα παιδάκια που θα έχουν μια ευκαιρία στη ζωή και για εσάς το ζευγάρι που θα έχετε πολλά να μάθετε και να κερδίσετε.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Ευουλα ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση!

Οταν λεω ρατσισμος εννοω οτι καποιοι λενε ''καλα αυτοι ειναι τρελλοι και εχουν 4 παιδια;''ή ''δεν ξερουν τι σημαινει προφυλαξη''.Βεβαια αυτα αμα θες τα αγνοεις αλλα νομιζω ειναι πολυ εκνευριστικα! :evil: Τα εχεις συναντησει εσυ;

 

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου! :lol:

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωστο, ξερετε υπάρχουν και τα προφυλακτικά ή τηλεόραση δεν έχετε στο σπίτι κτλ.

Τα αποδίδω όλα στη ζήλια. Εγώ το επέλεξα δεν ήταν τυχαίο και για αυτό αισάνομαι περήφνη.

Σ΄όποιον αρέσουμε λοιπόν.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Ευουλα εισαι πολυ σωστή!Ζήλεια και μόνο ζήλεια.Είτε του στυλ''καλα πόσα βγάζουνε και έχουνε 4 παιδιά'',είτε ''πώς αντέχει και εγω με 2 κοντευω να μπω στο Δαφνι;''

 

:lol: Καλα κανεις και δεν ακους κανεναν!Εισαι αξια συγχαρητηριων οπως και ολες οι αλλες μανουλες! :lol:

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα προαναφερομενα και άλλα τόσα και άλλα τόσα ακούσαμε κι εμείς και ακουμε ακομα. Τι σημασια έχει η γνώμη των άλλων? Αν μπορούσα θα έκανα κι άλλο ένα παιδάκι, νιώθω ευτυχία. Η αγάπη πολλαπλασιάζεται, αυτό κατάλαβα. Να κάνεις αφού θέλεις κι άλλα παιδάκια, δεν θα μετανιώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σκορπίνα κι εγώ μία από τα ίδια. Θα έκανα κι άλλο αλλά έκλεισε δυστυχώς το εργοστάσιο μετά από τέσσερεις καισαρικές. Αισθάνομαι ευλογημένη.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακούω πολλά σχόλια περί... τηλεόρασης και προφυλακτικών κτλ. Αλλά και πάλι δεν τα αποδίδω στη ζήλια. Κάποιοι από αυτούς που τα λένε μπορεί όντως να ζηλεύουν, κάποιοι άλλοι τα λένε χωρίς καν να τα σκεφτούν, έτσι απλά για να πουν κάτι για χαβαλέ. Ίσως προσπαθούν να καλύψουν κάποια αμηχανία γιατί δεν γνωρίζουν το κεφάλαιο "παιδιά" ή τώρα πρόκειται να μπουν σε αυτό.

 

Προσωπικά μάλλον θα έλεγα πως δεν τους δίνω σημασία, όπως δε δίνω σημασία σε σχόλια του τύπου... αγόρι θα κάνεις έχεις μυτερή κοιλιά κτλ.... Ο κόσμος λέει... για να λέει. Κι αν το θέμα δεν του είναι οικείο τότε... μπορεί να πεταχτεί κάποιο "άκομψο" σχόλιο. Εεε και τι έγινε; :wink:

 

Αυτό που έχω ακούσει από άλλη πολύτεκνη η οποία διορίστηκε λόγω ιδιότητας, είναι πως αντιμετωπίζεται με επιθετικότητα από συναδέλφους γιατί πιστεύουν πως... "δεν έχουν ικανότητες αντικειμενικές, αλλά διορίζονται λόγω επιδόσεων στο κρεβάτι". Κάτι τέτοιο το θεωρώ κακοήθεια, και μόνο από ζήλια μπορεί να προέρχεται.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Να τους απαντάτε ότι διοριζόμαστε γιατί η ανάγκη ενός αξιοπρεπούς και σταθερού μισθού είναι επιτακτική , προκειμένου να αναθρέψουμε τα παιδιά μας. Όπως η αγάπη πολλαπλασιάζεται, έτσι πολλαπλασιάζονται και τα έξοδα. Τώρα το ποιος είναι ικανός εκπαιδευτικός, ας το κρίνουν οι μαθητές που διδάσκετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αντιμετωπίσει ρατσιστική συμπεριφορά, εκτός από τις ατάκες που αναφέρατε, που δεν τις θεωρώ κακοπροαίρετες ούτε εγώ.

 

Η διαφορά που είδα με το τρίτο παιδάκι είναι πόσο αυξάνονται οι δουλειές που πρέπει να γίνουν, από τα πλυντήρια μέχρι το κόψιμο των φρούτων π.χ. ή το πλύσιμο κλπ. Αλλά συνηθίζεις, και άμα υπάρχει βοήθεια στο σπίτι (από το σύζυγο εννοώ) όλα γίνονται. Είναι ευτυχία να βλέπεις τα παιδάκια σου παρέα όπου πάς, να μην υπάρχει πρόβλημα πώς θα τα απασχολήσεις, έχουν το ένα το άλλο (παίζει και η διαφορά ηλικίας βέβαια σ'αυτό).

 

Αν και το τρίτο παιδάκι δεν το είχαμε υπολογίσει για τόσο γρήγορα, με τίποτε δε θα γύριζα πίσω :lol::lol::lol: Μπράβο σε όλες σας που έχετε/θέλετε/ετοιμάζετε 4 παιδάκια, εγώ μάλλον θα σταματήσω εδώ για την ώρα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκορπίνα κι εγώ μία από τα ίδια. Θα έκανα κι άλλο αλλά έκλεισε δυστυχώς το εργοστάσιο μετά από τέσσερεις καισαρικές. Αισθάνομαι ευλογημένη.

 

 

να χαιρεσαι τα κουκλια σου!!μεχρι στιγμης εχω ενα μπεμπαρο.θα ηθελα να σε ρωτησω αν ηταν ρισκο η τεταρτη καισαρικη.εδω στην επαρχια και στην τριτη καισαρικη ειναι επιφυλακτικοι οι γιατροι...το ονειρο μου ειναι να αποκτησω 3-4 παιδακια,αν θελησει και ο Θεουλης.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω σαν τρίτεκνη θα μιλησω....

αντιμετώπισα τα ίδια σχόλια αλλά πιστεύω πως δεν είναι κακοπροαίρετα ίσα ίσα με διάθεση χιούμορ.

 

Από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει ότι θέλεις παιδιά ξέρεις ότι θα στερηθείς εξόδους, προσωπικά έξοδα, ελεύθερο χρόνο.... αλλά όταν τα κοιτάς ή τα ακους να παίζουν, να στριγκλιζουν το σπίτι είναι γεμάτο από ζωή.

 

Σας εύχομαι να αποκτήσετε οσα παιδάκια θέλετε!

Link to comment
Share on other sites

.....θα ηθελα να σε ρωτησω αν ηταν ρισκο η τεταρτη καισαρικη.εδω στην επαρχια και στην τριτη καισαρικη ειναι επιφυλακτικοι οι γιατροι...το ονειρο μου ειναι να αποκτησω 3-4 παιδακια,αν θελησει και ο Θεουλης.

 

Σε εμένα δε μου μιλήσανε για κανένα πρόβλημα για 3η καισαρική. Κι ας είναι τόσο κοντινές. Ακόμα και ο γιατρός που με παρακολουθεί στα Γιάννενα... μου είπε μην ανησυχείς... κανένα πρόβλημα. Εκεί που είναι κάθετοι όμως είναι να κάνεις φυσικό τοκετό μετά την καισαρική. Μεγάλο το ρίσκο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπε απο όλες σας είναι ότι δεν το έχετε μετανιώσει :lol: Φυσικά όταν έχει γεννηθεί ο άγγελος σου πως να φανταστείς την ζωή σου χωρίς αυτόν; :D Και ακόμα μια ερώτηση.Πόση πιστευετε(ή απο την εμπειρία σας)είναι η κατάλληλη διαφορά;Εμείς σκεφτόμαστε μόλις οι μικρές μας κλείσουν το δεύτερο έτος της ζωής τους,να ξεκινήσουμε προσπάθειες.Αν όλα πάνε καλά θα έχουν σχεδόν 3 χρόνια διαφορά... :lol:

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο σκέλος Θεοδώρα εγώ θα σου πω ότι τρίτο παιδί δεν ήθελα... :oops::oops: τώρα δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς τη Δημητρούλα....

 

Για μένα ιδανική διαφορά δεν υπάρχει. Ισως η πιο κατάλληλη θα ήταν τα 2,5 χρονια (σαν μέσο ορο). Τα δυο πρώτα έχουν 5 χρονια διαφορά, ήταν πιο ξεκουραστα γιατι η Αλκμήνη μπορούσε να φάει μόνη της, να πάει τουαλέτα, και έτσι μπορούσα να αφοσιωθώ στο μωρό. Ο Βασίλης με την Δήμητρα έχουν 17 μήνες... εκεί τα βλέπεις όλα αλλα ξεμπερδεύεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pam,σίγουρα δεν υπάρχει η ιδανική διαφορά αλλα λέμε στο...περιπου! :lol:

Δηλαδή 3 χρόνια είναι καλή;;; :P

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ναι γιατί ήδη το παιδί στα 3 έχει κόψει πάνες και μπορείς να συννενοηθείς πολύ πιο εύκολα... δεν έχεις ξεφύγει πολύ από μωρά ώστε να ξαναρχίσεις από την αρχή...όσο για τη ζήλια έιναι στο παιδί δεν έχει να κάνει με διαφορά ηλικίας....

Link to comment
Share on other sites

η ζήλεια πάντα υπάρχει δυστυχώς. το θέμα είναι να την διαχειριστούμε όσο μπορούμε σωστά (γιατί είναι και θέμα χαρακτήρα του παιδιού...) και να προσπαθούμε να την εκτονώνουμε όσο είναι ακόμα μικρά

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο θέμα ζήλεια.Εγώ έχω δίδυμα.Έχουνε μάθει απο την αρχή της ζωής τους ότι δεν τους ανήκουν όλα.Δεν έχω παρατηρήσει ζήλεια ίσως επειδή το θεωρούν δεδομένο ότι έχουμε αδερφάκι και μοιραζόμαστε,αντίθετα με ενα μοναχοπαίδι.Λέτε να αντιμετωπίσουμε ζήλεια ή θα τους φανεί κάτι φυσιολογικό; :roll::lol:

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου συγχαρητηρια για τα παιδακια σας και για τις ομορφες οικογενειες σας , εμεις σιγουρα θελουμε να κανουμε ακομα 1 παιδακι να χουμε 3 δηλαδη , υγεια πανω αποολα βεβαια . Τωρα μεσα μου θαθελα να ειναι και δυδιμα για να παμε για πολυτεκνοι αμεσως αλλα αυτα ο Θεος τα ξερει. Και εγω οταν τολμησα να ανακοινωσω οτι θελω και 3ο επεσαν να με φανε ολοι απο το σοι μου χαχαχαχαχαχα , τεσπα δεν βαριεσε μωρε αστους να λενε . εδω νομιζανε και για την 2η εγκυμοσυνη επειδη εγινε πολυ συντομα με την πρωτη οτι ητανε καταλαθος , φυσικα καταλαθος νομιζανε και την 1η εγκυμοσυνη επειδη δεν ειμασταν παντρεμενοι , εμεις ομως ειχαμε κανονισει το γαμο και εντωμεταξυ προσπαθουσαμε για παιδακια επειδη το θελαμε παρα πολυ ,το 2ο αποφασησαμε οτι το θελουμε γρηγορα και το προσπαθησαμε και ημασταν απιστευτα τυχεροι και τις 2 φορες και μας εκατσε απο τον πρωτο μηνα . Η πλακα ειναι οτι οταν με το καλο μεινω εγκυος στο 3ο παλι θα νομιζουνε οτι ειναι καταλαθος γιατι κανεις δεν τολμαει να σκεφτει οτι οντως το θελουμε τοσο πολυ χαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν την Ευούλα κι εγώ, 4 καισαρικές σε 7 χρόνια. Ο γιατρός μου επιτρέπει και πέμπτη. Θεωρώ κι εγώ τα 3-4 χρόνια ιδανική διαφορά, όσο μεγαλύτερο το παιδάκι τόσο περισσότερα αντιλαμβάνεται και έχει μεγαλύτερη υπομονή. Με το καλό όσες το αποφασίσετε, αξίζει ασυζητητί!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σας μιλησω κι εγω σαν μοναχοκορη και μανουλα μοναχοκορη και που περιμενω το 1ο μου παιδακι και μεχρι πριν λιγο καιρο ελεγα οτι θα ειναι μοναχοκορη κι αυτο.

Κατ'αρχην να πω οτι τα τελευταια χρονια εχουν αρχισει να αυξανονται οι τριτεκνες οικογενειες οπως μου λεει κι ο γιατρουλης μου που αντιμετοπιζει πολλες περιπτωσεις. Αυτο ηταν το 1ο που με ταρακουνησε. Διαβασα λοιπον καποιες ερευνες οτι το περιβαλλον με πανω απο 2 παιδια στο σπιτι ,συμφωνα παντα με ψυχολογους, ειναι πολυ καλυτερο και υπαρχει καλυτερη ισσοροπια.

Μετα απο αυτο γνωρισα μια φιλη η οποια εχει 4 αδερφια, ειναι δηλαδη 5 συνολικα. Πηγα καποιες φορες σπιτι τους και δεν πιστευα στα ματια απο το ποσο αρμονικα και ομορφα ζουνε. Μου εκανε τρομερη εντυπωση.

Βεβαια συνεχιζω να το θεωρω δυσκολο για τους γονεις και μπραβο στην αντοχη τους αλλα πολυ μου αρεσε.

Οσες εχετε τις αντοχες και τη θεληση να το κανετε και να μην ακουτε κανενα ρατσιστικο σχολιο διοτι δεν υπαρχει λογος.

Δεν ξερω αν θα βρω την αντοχη να το κανω κι εγω ειμαι και ηδη 32 βλεπετε!

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

.....θα ηθελα να σε ρωτησω αν ηταν ρισκο η τεταρτη καισαρικη.εδω στην επαρχια και στην τριτη καισαρικη ειναι επιφυλακτικοι οι γιατροι...το ονειρο μου ειναι να αποκτησω 3-4 παιδακια,αν θελησει και ο Θεουλης.

 

Σε εμένα δε μου μιλήσανε για κανένα πρόβλημα για 3η καισαρική. Κι ας είναι τόσο κοντινές. Ακόμα και ο γιατρός που με παρακολουθεί στα Γιάννενα... μου είπε μην ανησυχείς... κανένα πρόβλημα. Εκεί που είναι κάθετοι όμως είναι να κάνεις φυσικό τοκετό μετά την καισαρική. Μεγάλο το ρίσκο.

 

 

τι χαζη που ειμαι...τωρα ειδα οτι αυτη θα ειναι η τριτη και οχι η τεταρτη καισαρικη :oops::oops:

 

με το καλο να ερθει το μωρακι σου :!::!:

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

τι χαζη που ειμαι...τωρα ειδα οτι αυτη θα ειναι η τριτη και οχι η τεταρτη καισαρικη :oops::oops:

 

με το καλο να ερθει το μωρακι σου :!::!:

 

Καλά είπες εσύ για 4η καισαρική... H evoula έχει κάνει 4 αν κατάλαβα καλά. Απλά εγώ βρήκα την ευκαιρία και απάντησα για 3 κοντινές.. :)

 

Για τη ζήλια πιστεύω πως πρώτα είναι θέμα διαχείρησης του όλου θέματος από τους γονείς. Φυσικό είναι οι διεκδικήσεις χώρου ή αντικειμένων να γίνονται κάποιες φορές το μήλο της έριδος. Ανάλογα της αντιμετώπισης λοιπόν.... ενισχύεται ή αποδυναμώνεται η ζήλια.

 

Από την άλλη, ένα παιδάκι 4-5 χρονών που βιώνει για πρώτη φορά τον έρχομο ενός νέου μέλους, κατά τη γνώμη μου, είναι πιο πιθανό να εκδηλώσει μεγαλύτερη ζήλια γιατί κατανοεί περισσότερα πράγματα και έχει μάθει σε άλλους ρυθμούς τόσα χρόνια. Ενώ ένα παιδί 2-3 ετών.. επειδή μαθαίνει ακόμα τον κόσμο γύρω του θεωρεί φυσικό αυτό που συμβαίνει... σα να μαθαίνει κάτι καινούριο μέσα σε τόσα άλλα που βιώνει κάθε μέρα.

 

Αυτά βέβαια τα λέω με επιφύλαξη, γιατί δεν έχω μεγάλες διαφορές στα παιδιά μου... κι έτσι δεν ξέρω καθόλου καλά "την άλλη πλευρά". Εμείς πάντως δεν έχουμε τέτοια προβλήματα (εκτός από μικρο-ζήλιες πολύ σπάνια και κυρίως στην αρχή μέχρι να έρθει μια ρουτίνα).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon και εγώ αυτό πιστεύω για το θέμα της ζήλειας.

Λοιπόν κορίτσια σήμερα έμαθα απο μια φίλη μου ότι η αδερφή της περιμένει το 3ο της παιδάκι,εδώ να σημειώσω ότι τα άλλα δυο είναι 2 και 1 έτους.Η φίλη μου το καταδίκαζε και κατηγορούσε την αδερφή της για αυτή την απόφαση.Πραγματικά στεναχωρήθηκα πάρα πολύ :cry: και θύμωσα! :mad:

Γραφίστρια να κάνεις και 3ο και 4ο παιδάκι!

Όταν μια οικογένεια έχει 1 παιδί,δεν μαθαίνει να μοιράζεται.

Όταν απαρτίζεται απο 2 παιδιά δημιουργείται αναταγωνισμός μεταξύ τους.Στα 3 παιδιά το 2ο νιώθει παραμελημένο γιατί συνήθως όλοι δείχνουν περισσότερη προσοχή στο μεγαλύτερο και στο μικρότερο.Σε μια οικογένεια με 4 παιδιά υπάρχει ισορροπια :lol:

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...