Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός σε παιδί 8 χρονών;


Zaira

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Παν μέτρον άριστον!

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως, από ένα σημείο και μετά, η μαμά είναι αυτή που είναι δυσκολότερο να απογαλακτιστεί. Τα παιδιά θεωρώ ότι παύουν να χρειάζονται το θηλασμό νωρίτερα από τα 8 τους.

 

Άλλωστε οι ανθρωπολογικές έρευνες έχουν δείξει ότι η ηλικία απογαλακτισμού του ανθρώπινου είδους είναι από 2,5 ετών έως 7 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι σε πολλες περιπτωσεις η μαμαδες εχουν αναγκη το θηλασμο κι οχι τα παιδια...Απλα δεν το παραδεχονται...Παρολα αυτα θαυμαζω οσες καταφερνουν να θηλασουν για μεγαλο διαστημα ασχετα αν αυτο το μεγαλο διαστημα ερμηνευεται απο την καθεμια απο εμας διαφορετικα...Δημοκρατια εχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μια ασυνήθιστη για τα ελληνικά-φαντάζομαι και παγκόσμια-δεδομένα εικόνα.Το αν είναι καλό ή κακό το γνωρίζουν μόνο μαμά και κόρη.

Για εμένα είναι υπερβολικό

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με αηδιαζει να το βλέπω βρε κοριτσια μου περναει αλλα μηνυματα βεβαια ο καθενας όπως το βλέπει ... ειμαι υπερ του θηλασμου ειμαι υπερ του φυσιολογικου σε όλα και πιο πολύ ειμαι υπερ του να αγαπαμε και να φροντισουμε τα παιδια μας όσο καλυτερα μπορουμε , τωρα το αν το θηλασουμε ή οχι αν το γεννησουμε φυσιολογικα ή οχι δεν μου λεει τιποτα .

 

Μην τραβαμε τα άκρα ...

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια είναι η ηλικία των άλλων θηλαστικών τα οποία σταματάνε το θηλασμό; Δηλ. σε ποια ηλικία οι προβατίνες σταματάνε να θηλάζουν τα μωρά τους; Οι αγελάδες τα μοσχαράκια τους κτλ κτλ; Είναι όταν αρχίζουν να βγάζουν δόντια και να αυτονομούνται στη διατροφή, ή κάνω λάθος;; Φαντάζομαι πως κάποιο τέτοιο όριο θα ήταν λογικό (κατ' εμέ) και για τους ανθρώπους. Άλλα παιδιά βγάζουν νωρίτερα δόντια, άλλα αργότερα. Όμως κάποια στιγμή είναι ικανότατα να φάνε όλες τις τροφές. Κάπου εκεί δε σταματά και η ανάγκη του θηλασμού;

 

Δεν το έχω ψάξει, αλλά είναι σκέψεις και ερωτήματα που μου γεννήθηκαν βλέποντας αυτό το βιντεάκι...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ο θηλασμός είναι πραγματικά υγεια δυναμη ζωή και μπραβο σε οσες το καταφέρνουν. Εγω θηλασα την μητέρα μου μεχρι τα 2 σχεδον......

 

αλλα .........8 ετων??????

 

μπιπερο να πινει το παιδί στα 8 θα φαει το δουλεμα της αρκούδας, οχι να θηλάζει ????:oops::oops::oops:

 

Χωρις να είμαι ειδικος μαλλον είναι ψυχολογικης φυσης και οχι θρεπτικής και προφανώς κατι ......δυσκολευει την μητέρα. Ισως χρειάζεται βοήθεια .....

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η ηλικία των άλλων θηλαστικών τα οποία σταματάνε το θηλασμό; Δηλ. σε ποια ηλικία οι προβατίνες σταματάνε να θηλάζουν τα μωρά τους; Οι αγελάδες τα μοσχαράκια τους κτλ κτλ; Είναι όταν αρχίζουν να βγάζουν δόντια και να αυτονομούνται στη διατροφή, ή κάνω λάθος;; Φαντάζομαι πως κάποιο τέτοιο όριο θα ήταν λογικό (κατ' εμέ) και για τους ανθρώπους. Άλλα παιδιά βγάζουν νωρίτερα δόντια, άλλα αργότερα. Όμως κάποια στιγμή είναι ικανότατα να φάνε όλες τις τροφές. Κάπου εκεί δε σταματά και η ανάγκη του θηλασμού;

 

Δεν το έχω ψάξει, αλλά είναι σκέψεις και ερωτήματα που μου γεννήθηκαν βλέποντας αυτό το βιντεάκι...

 

 

Ακριβως μεσα στο μυαλο μου εισαι alcyon...Και οχι μονο για το συγκεκριμενο τοπικ...;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειναι ευχαριστο το θεαμα..αλλά αν ηταν εδω η Αγλαια μάλον θα συμφωνουσε με αυτον τον θυλασμό...ετσι μπηκα και εγω σαυτο το φορουμ...για τον θηλασμό...

Δεν ξερω αν θα μου αρεσε...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τραβηγμενο οντως αλλα....πως μπορεις να κρινεις...με τα σημερινά κριτήρια ακραίο....με τα κριτήρια του 1600 ομως π.χ ποιος ξέρει...

Εφοσον αυτοι δεν εχουν προβλημα ας μην μας πεφτει λόγος :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είχα ξαναγράψει για θηλασμό πέραν του χρόνου, θήλασα για 2 χρόνια και μου λείπει. Ο μικρός είναι 2,5 και κάτι και φυσικά δεν θα τον ξανάβαζα στη διαδικασία, παρόλο που ήταν από τις πιο ευτυχισμένες περιόδους της ζωής μου.

Όχι, το μωρό δεν είναι έτοιμο να απογαλακτίσει όταν βγάζει δόντια, γιατί κάθε σοβαρός επιστήμονας πλέον παραδέχεται ότι το μητρικό γάλα προσφέρει πολύτιμα συστατικά, ακόμη και μετά τον πρώτο χρόνο.Υπάρχουν πλέον στοιχεία που το αποδεικνύουν (και σχετικό λινκ στο φόρουμ).

Τώρα...η συγκεκριμένη εικόνα μου προκάλεσε μια αποστροφή, την ίδια αποστροφή όμως προκαλούσα κι εγώ σε κάποιους που άκουγαν ότι ο γιος μου είναι άνω των 40 ημερών και θηλάζει. Οπότε, ποια είναι η παραδεδεγμένη ηλικία απογαλακτισμού; Αυτή που δεν ενοχλεί την πλειονότητα της κοινωνίας, αυτή που δεν ενοχλεί όσες δεν θήλασαν πάνω από ένα μήνα, αυτή που βολεύει τη μαμά ή αυτή που βολεύει το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι σε ποια ηλικία αυτό το κοριτσάκι θα απογαλακτιστεί ψυχολογικά από τη μαμά του και κατά πόσο θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στην καθημερινότητα και στα προβλήματά της ως αυτόνομη προσωπικότητα.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το βλέπω υπέροχο μια μαμά που παίρνει ένα παιδάκι αγκαλιά δηλαδή στα 8 δεν τα περνούμε αγκαλιά δεν νομίζω να θηλάζει όλη μέρα.

φυσικά η ΑΓΛΑΙΑ θα ήταν η ποιο κατάλληλη να μας απάντηση ..

σίγουρα όμως κάθε θηλαστικό ζευγάρι είναι ξεχωριστώ και εφόσον ικανοποιεί και την μητέρα και το παιδί τα δικά μου σχόλια περισσεύουν ......

.....

Link to comment
Share on other sites

Η μήτρα είναι ένα προστατευόμενο περιβάλλον. Παρέχει στο μωρό... τα πάντα! Όμως... δεν είναι για πάντα... Κάποια στιγμή ο ομφάλιος λόρος πρέπει να κοπεί, όσο κι αν αυτό κοστίζει σε μητέρα και παιδί. Το ίδιο πιστεύω και για το θηλασμό.

 

Η φύση κινείται κυρίως γύρω από την επιβίωση του είδους. Το ψυχολογικό υπόβαθρο περιστρέφεται γύρω από αυτές τις ανάγκες...

Καμιά φορά όμως έχω την εντύπωση πως γινόμαστε "δέσμιοι" αυτού ακριβώς του ψυχολογικού υπόβαθρου.

 

Προσωπική μου εκτίμηση... άλλο ο θηλασμός πέραν του χρόνου.. κι άλλο ο θηλασμός παιδιών -σχεδόν εφήβων. Σκεφτείτε πως υπάρχουν παιδιά που σε τέτοια ηλικία μπορεί να έχουν και περίοδο!!

 

Αν φανταστώ το θηλασμό πέραν του χρόνου ως ... "αορίστου" χρόνου... τι θα λέγατε για θηλασμό 20χρονου ή... γιατί όχι 30χρονου ή... ακόμα και 60χρονου;; Ποιος καθορίζει το όριο τελικά;

 

 

Για να μην παρεξηγηθώ... ο καθένας καλά κάνει και λαμβάνει τις αποφάσεις του και φυσικά είναι ελεύθερος να επιλέξει ό,τι του αρέσει! Αλλά από τη στιγμή που το δίνει αυτό δημόσια, έχω το δικαίωμα να εκφράσω την κρίση μου (αλλά όχι την κριτική μου).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι σε ποια ηλικία αυτό το κοριτσάκι θα απογαλακτιστεί ψυχολογικά από τη μαμά του και κατά πόσο θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στην καθημερινότητα και στα προβλήματά της ως αυτόνομη προσωπικότητα.

Ειμαι υπερ του θηλασμου αλλα σε λογικα ορια. Συμφωνω με την /τον Δ+Β ως προς το χρονο απογαλακτισμου (ψυχολογικου). Εδω -στο VIDEO-τιθεται θεμα οχι απογαλακτισμου, αλλα ανεξαρτιτοποιησης αυτου του παιδιου. Μαλλον χαιδευεται στη μαμα (πιπιλιζει) και οχι θρεφεται με γαλα.

Παρεπιπτοντως, εχω διαβασει μια ιστορια μανας, που ειχε 4 παιδια.Σε εμπολεμη χρονικη περιοδο δεν ειχε τιποτα να τους δωσει να φανε και τα εβαλε με τη σειρα στο στηθος της εφοσον ακομα θηλαζε το μικρο βρεφος και ειχε γαλα. Το μεγαλυτερο παιδι ηλικιας 10 ετων αγορι, αρνιοταν αλλα η πεινα βλεπετε....... και η επιμονη της μανας να δωσει τροφη-ζωη, νικησε. Επεζησαν ολα τα παιδια εκτος απο το βρεφος που τελικα πεθανε απο .... ασιτια.

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει το βιντεο εδω και και καιρο ενα πραγμα μου ρχετε στο μυαλο.

ΠΑΛΙΜΠΑΙΔΙΣΜΟΣ η μητερα αυτη σιγουρα εχει αναγκη απο ψυχολογικη υποστηριξη.οχι δεν ειναι τρελη αλλα εχει σοβαρα προβληματα και να φανταστητε οτι γυρω στα 10 με 11 ξεκινα η προεφηβικη ηλικια τι να πρωτοπιασει αυτο το κοριτσακι και τι να φιλτραρει ωωωωω!!!!!:(:(

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...