Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίμα στα ούρα;


Recommended Posts

edit admin άκυρο link

 

Νιώθω οτι εσάς σας γνωρίζω καλύτερα :(

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


edit admin άκυρο link

 

Νιώθω οτι εσάς σας γνωρίζω καλύτερα :(

 

Ηρώ δεν ξέω τίποτα γιʼαυτό το θέμα, δε μου έχει ξανατύχει αλλά βρήκα αυτό: edit admin άκυρο link

 

What causes a blood stain on the diaper (nappy) when there is no poop (poo)?

Occasionally, in the first few days, you may see what looks like a blood stain on the nappy even when there is no baby poop.

 

If it is red and you have a baby girl, it is probably some vaginal bleeding caused by the effect of your hormones on her body (her body has been used to them being around and now they are not)- it is nothing to worry about. It will settle down over the first few weeks.

 

If the staining is more orange / pink, it is probably due to urate crystals in the urine. They usually go within a few days and are nothing to worry about.

 

 

What causes an orange stain on the diaper (nappy)?

Orange or pink stains are due to urate crystals in the urine. They are nothing to worry about and will disappear within a few days.

 

Η Αγλαία σίγουρα θα έχει κάτι πιο σίγουρο να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Ηρω αυτο το προβλημα ειχα και εγω με τον μπεμπη την προηγουμενη εβδομαδα.

Η Αγλαια μου ειπε πως εαν συμβαινει περιστασιακα δεν ειναι κατι ανησυχητικο.

Την Πεμπτη πηγαμε και στον γιατρο και τον ρωτησα και μου ειπε χοντρικα πως ειναι μικροκρυσταλοι που χρωματιζουν τα ουρα , λογω ζεστης και μου ειπε να μην ανησυχω καθολου δεν ειναι τπτ.

Εμενα μου το εκανε 2 -3 φορες στην μεσημεριανη πανα ,ολες οι αλλες ηταν οκ.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση :)

 

Η παιδίατρος δεν ανησύχησε καθόλου, μου είπε οτι πρόκειται 99,9% για άλατα (οι μικροκρύσταλλοι που λέγατε δλδ) και οτι αν ανησυχώ να κάνουμε μια γενική και μια καλλιέργεια ούρων.

 

Θα το παρακολουθήσω αλλά νομίζω είμαστε οκ!

 

Και πάλι ευχαριστώ :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Αντιγράφω από τα "Ιατρικά θέματα": Πάλι εδώ...Το σημαδάκι στο σημείο που ουρεί ξαναήρθε!Και ενδιάμεσα κάποιες μέρες αχνό όμως. Τί να κάνω. Τη μέρα είναι ξύπνιος σχεδόν συνέχεια και γι αυτό το βράδυ (κοιμάται 11.00-6.30) τον ξυπνάω μία φορά στις 4.00 και θηλάζει. Όλη τη μέρα όμως είναι πολύ-πολύ δραστήριος, γελάει,,"μιλάει" και τρώει...Πάνες βρέχει πάνω από 5-6 και κακάκια δις ημερησίως!Γενικές και καλλιέργειες ούρων ΟΚ!Βάρος παίρνει κανονικά (είναι 6.400Kg), θηλάζει αποκλειστικά και ικανοποιητικά και όμως...το σημαδάκι εκεί...Ετυχε σε καμιά;;;Τί να συμβαίνει;;Ανησυχώ..

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου είχε σημαδια στην πάνα κάποιες φορές, ροζ-πορτοκαλο-κοκκινοπά . Ο γιατρός μου είπε (από το τηλέφωνο, γιατί ήμασταν διακόπες) ότι είναι άλατα, το ίδιο μου είχαν πεί και στο μαιευτήριο, γιατί το ειχε παρουσιάσει και τις πρώτες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και ο δικός μου είχε τα ίδια σημάδια και αφού κάναμε διάφορες εξετάσεις, ο γιατρός μας διαβεβαίωσε ότι ήταν άλατα και δεν υπήρχε λόγος ανησυχίας. Μας σύστησε να αυξήσουμε την ποσότητα υγρών που έπαιρνε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ. Με ποιον τρόπο να αυξήσω τα υγρά αφού ήδη θηλάζει με κάθε ευκαιρία;;Κάνει 7-8 γεύματα τουλάχιστον και΄δείχνει να τρώει ικανοποιητικά. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως οι συνεχόμενες ροζ πάνες (που μόνο 2 είχαν ροζ σημαδάκι, στις άλλες απλά το σημείο που είχε ουρήσει φαινόταν απλά πιο έντονα) σημαίνουν κάτι ή του προκαλέσουν μακροπρόθεσμα κάτι. Πώς να αυξήσω τα υγρά;;Να τον ξυπνάω το βράδυ ανά δυο-τρεις ώρες μήπως;;

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι ειναι καλο να τον ξυπνας κ να τρωει με το ζορι.γιατι δε δοκιμαζεισ να του δωσεις λιγο χαμομηλι?εχει της milupa,βοηθαει και να χαλαρωσει το μωρο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς στο club!

Κι εγώ νόμιζα πως έφταιγε ... η πάνα! Νόμιζα πως με τα ούρα... κάποιο συστατικό της πάνας αντιδρά και καμιά φορά χρωματίζεται. (Ήταν πολύυυυυ αχνά). Τελικά σταμάτησαν και δεν έδωσα περισσότερη σημασία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ. Με ποιον τρόπο να αυξήσω τα υγρά αφού ήδη θηλάζει με κάθε ευκαιρία;;Κάνει 7-8 γεύματα τουλάχιστον και΄δείχνει να τρώει ικανοποιητικά. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως οι συνεχόμενες ροζ πάνες (που μόνο 2 είχαν ροζ σημαδάκι, στις άλλες απλά το σημείο που είχε ουρήσει φαινόταν απλά πιο έντονα) σημαίνουν κάτι ή του προκαλέσουν μακροπρόθεσμα κάτι. Πώς να αυξήσω τα υγρά;;Να τον ξυπνάω το βράδυ ανά δυο-τρεις ώρες μήπως;;

 

 

Το μωρό δεν θέλει να θηλάζει συχνότερα μέσα στη μέρα; Δοκίμασε να προσφέρεις σε διάφορες στιγμές, πριν ζητήσει το ίδιο το μωρό. Το βραδυνό γεύμα που κάνεις, προτείνω να το κρατήσεις. Το χαμομήλι δεν είναι απαραίτητο, αν αυξηθούν οι θηλασμοί και μπορει να γεμίζει το στομάχι του μωρού και έτσι να χάνει γεύματα.

Επίσης, φρόντισε να προσφέρεις και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμό, πολλές φορές, όσο ενδιαφέρεται το μωρό, να εναλλάσσεις, μόλις αφήνει το ένα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, φρόντισε να προσφέρεις και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμό, πολλές φορές, όσο ενδιαφέρεται το μωρό, να εναλλάσσεις, μόλις αφήνει το ένα.

Με αυτό τον τρόπο θα αυξήσω την παραγωγή;;Τώρα αυτές τις μέρες δεν είχε σημαδάκι!Ελπίζω να μην τα ξαναδώ!!!Πήγαμε και γιατρό. Φαίνεται να αναπτύσσεται πολύ καλά!90ή-100ή θέση στην καμπύλη ανάπτυξης μας είπε. 6520Kg και 65cm!!!Καμαρώνω γιατί εγώ είμαι κοντούλα!!!χιχιχι!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα...

Να σκεφτείς ότι εμείς είμαστε 6740 και 7 μηνών...

Μια χαρά είναι το ζουζούνι σου! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατι και εγώ παρατηρησα αιμα στα ούρα του μικρού.Είναι σχεδόν 2 μηνών και βλέπω μια φορα την εβδομάδα αίμα στα ουρα του.Εχουμε κάνει 2 φορες γενική και καλλιέργεια ουρων και βγήκαν καθαρές.Αυριο θα έρθει ο γιατρός να τον εξετάσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...