Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια, έψαξα να βρω κάτι για το θέμα του ανώδυνου τοκετού αλλά...τζίφος. Είμαι από Κρητη και δε νομίζω καν να υπάρχει κάτι τέτοιο εδώ. Έχει κάνει κάποια από σας και πόσο σας βοήθησε. Για πόσα μαθήματα μιλάμε. Ξέρει κάποιος κάτι για Κρήτη??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και ο γιατρός σου θα συνεργάζεται με μαίες αν γεννάς στη Κρήτη, οι οποίες θα σου πουνε κάποια πράγματα. Επίσης, στο dvd της Πετρουλάκη για ασκήσεις κατά τη διάρκεια και μετά την εγκυμοσύνη έχει κάποιες αναπνοές που τις δείχνει μαία.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια. Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο να δούμε τη φακή (έτσι λέμε το μωρό μας προς το παρόν)και θα της πω να με κατατοπίσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιά και άνοιξε η Ειρήνη το θέμα ας ρωτήσω κι εγώ κάτι...

Κορίτσια από Θεσσαλονίκη έχετε εμπειρίες για μαθήματα ανώδυνου τοκετού; Είχα ακούσει κάτι για τον Δήμο Πυλαίας, που είναι και δωρεάν, αλλά πήρα τηλ. και τζίφος. Μου είπαν να ξαναπάρω στον ογδοώ μήνα (γιατι τότε δέχονται τις έγκυες) κι αν θα έχουν κάποια θέση ελεύθερη θα με δεχτούν.

Τον γιατρό μου που ρώτησα μου είπε ότι συνήθως αρχίζουν στην 28η εβδομάδα...μου έδωσε το τηλ. μιάς μαίας, που παίρνει 150? για δέκα ώρες (5 μαθήματα από δυο ώρες) και έρχετε στο σπίτι και σου δείχνει τις ασκήσεις κτλ.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου τα παρακολουθησα απο dvd απο το σπιτι λογω του οτι ημουν ξαπλα για ενα διαστημα.

Οταν ηρθε η στιγμη για να γεννησω ηταν σαν να μην θυμωμουν τιποτα. Μαλλον ειναι καλυτερα οταν τα παρακολουθεις απο κοντα και συμμετεχεις σε αυτα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου τα παρακολουθησα απο dvd απο το σπιτι λογω του οτι ημουν ξαπλα για ενα διαστημα.

Οταν ηρθε η στιγμη για να γεννησω ηταν σαν να μην θυμωμουν τιποτα. Μαλλον ειναι καλυτερα οταν τα παρακολουθεις απο κοντα και συμμετεχεις σε αυτα.

 

Έτσι πιστεύω κι εγώ Χρύσα...αν και δεν έχω κάποια εμπειρία γιατι είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου τα παρακολουθησα απο dvd απο το σπιτι λογω του οτι ημουν ξαπλα για ενα διαστημα.

Οταν ηρθε η στιγμη για να γεννησω ηταν σαν να μην θυμωμουν τιποτα. Μαλλον ειναι καλυτερα οταν τα παρακολουθεις απο κοντα και συμμετεχεις σε αυτα.

 

Έτσι πιστεύω κι εγώ Χρύσα...αν και δεν έχω κάποια εμπειρία γιατι είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη!

 

Σου ευχομαι με το καλο και με εναν πονο....

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ευχομαι με το καλο και με εναν πονο....

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Χρύσα...

Κι εσένα να σου ζήσει το παιδάκι σου ή τα παιδάκια σου...δεν ξέρω πόσα έχεις. Κι αν κυοφορείς τώρα σου εύχομαι όλα να πάνε καλά! :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι με το καλο και με εναν πονο....

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Χρύσα...

Κι εσένα να σου ζήσει το παιδάκι σου ή τα παιδάκια σου...δεν ξέρω πόσα έχεις. Κι αν κυοφορείς τώρα σου εύχομαι όλα να πάνε καλά! :D

Να΄σαι καλα,

ενα εχω και ειμαι τρελαμενη μαζι του :!: Παμε για δευτερο μετα το καλοκαιρι γυριζοντας απο τις διακοπες μας στην ελλαδα!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό Χρύσα μου....να έρθει και το δεύτερο!

Να σου ζήσει ο Ζαχαρίας...πάντα γερός να είναι.

Καναδά μένεις;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΟΥ (ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ)ΓΙΑ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΥ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) .ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ. ΑΠΌΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΟ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΝΑΝ ΤΜΗΜΑΤΑ.. ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΦΤΑΣΩ 25Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΤΗΛ. ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΙΝΑΙ:2310892677.

ΑΝ ΜΑΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΕΟΤΕΡΑ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΩΣΕΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ..

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό Χρύσα μου....να έρθει και το δεύτερο!

Να σου ζήσει ο Ζαχαρίας...πάντα γερός να είναι.

Καναδά μένεις;

Ναι Καναδα και ερχομαστε το καλοκαιρι για τη βαφτιση του μικρου. Ανυπομονω :!:

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θα κάνω μαθήματα ανώδυνου, και ξεκινάω τον άλλο μήνα. Είχα σήμερα μια πρώτη συνάντηση με τη μαία, μου έδωσε 2-3 συμβουλές, τα είπαμε λιγάκι και ήδη πήρα λίγο τα πάνω μου γιατί είχα χ.... από το φόβο!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Μαθήματα ανώδυνου τοκετού διοργανωνουν και κάποιες νομαρχίες στο τμήμα δημοσιας υγείας(???κάπως έτσι). Εδώ στη Λάρισα τα τευλευταία 4 χρόνια τουλάχιστον, υπάρχει τέτοιο τμήμα.

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα σε όλες!!!

παρακολουθώ τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής του Ιπποκρατείου (Θεσ/κη) εντελώς δωρεάν. είμαι αρκετά ευχαριστημένη και έχει αρκετά θετικά. κυρίως ότι συναναστρέφεσαι με άλλες εγκύους και συζητάς για όλα τα θέματα και δεν αισθάνεσαι ότι συμπτώματα και φοβίες τα έχεις μόνον εσύ.

οι μαίες που κάνουν τα μαθήματα είναι πολύ καλές και συνεργάσιμες. μας λύνουν κάθε απορία και το καλύτερο είναι ότι αποπνέουν μια αισιοδοξία και μια χαλαρότητα που μας είναι απαραίτητη.

τα μαθήματα είναι 8 2ωρα συνολο.

στο πρώτο μάθημα μας ενημέρωσαν ότι υπάρχουν και μαθήματα, για όσες ενδιαφέρονται, για ζευγάρια που θέλουν να κάνουν παιδί και είναι στη φάση της προετοιμασίας.

όποια ενδιαφέρεται, ας τα παρακολουθήσει και καλό είναι, κατά τη γνώμη μου, να υποστηρίζουμε τέτοιες προσπάθειες: σημειωτέον οι μαίες είναι του Ιπποκρατείου, δεν πληρώνονται εξτρα και είναι πέραν του ωραρίου τους!!

οποια ενδιαφέρεται, ας στείλει μην. για εξτρα πληροφορίες

 

σοφακι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχετε κάποια μαία προσωπικά για εσάς, η οποία θα σας βοηθήσει και στον τοκετό???

Εγώ στην πρώτη μου γέννα είχα και πράγματι με βοήθησε, όμως τώρα λέω να βασισθώ στις μαίες του μαιευτηρίου.

Εσείς, τι λέτε???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μία φίλη μαία η οποία δεν μπορεί να είναι μαζί μου γιατί δουλεύει σε άλλο μαιευτήριο από αυτό που θα γεννήσω εγώ και το μόνο που θα κάνουμε θα είναι να μου πει δυο λόγια για τις αναπνοές.δεν θέλω κι εγώ να ξέρω και πολλές λεπτομέρειες γιατί αγχώνομαι. άλλωστε η γραμματέας του γυναικολόγου μου(ήταν μαία αλλά δυστυχώς δεν το ασκεί πια λόγω παιδιών,θα την ήθελα πολύ να ήταν κοντά μου ) με διαβεβαίωσε ότι ο γιατρός θα είναι όλη την ώρα κοντά μου και όχι μόνο την τελευταία στιγμή και ότι αν ακολουθώ τις οδηγίες του δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.οι μαίες του μαιευτηρίου αρκούν. επίσης η αδερφή μου έμεινε πολύ ευχαριστημένη στις γέννες της από τις μαίες του μαιευτηρίου και φυσικά και από τη συνεργασία με τον γιατρό μας.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αρχισει μαθηματα με μαια, εχω κανει δυο φορες και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Εχει πολυ θετικη αυρα και με χαλαρωνει, επισης εκτος απο τα μαθηματα αναπνοων μας διχνει και τροπους να χαλαρωνουμε αν νιωθουμε ανχος και να επικοινωνουμε με το μωρακι μας τωρα που βρησκεται στην κοιλιτσα!! :):):D

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι για πες μας για το Ιπποκρατειο, νομίζω ότι ενδιαφέρονται αρκετές. Θα γεννήσεις εκεί εσύ ή πας μόνο για τα μαθήματα; Πως μπορείς να δηλώσεις; Πηγαίνεις μόνη ή δέχονται και τους συζύγους εκεί; Thanks εκ των προτέρων. :):):)

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι για πες μας για το Ιπποκρατειο, νομίζω ότι ενδιαφέρονται αρκετές. Θα γεννήσεις εκεί εσύ ή πας μόνο για τα μαθήματα; Πως μπορείς να δηλώσεις; Πηγαίνεις μόνη ή δέχονται και τους συζύγους εκεί; Thanks εκ των προτέρων. :):):)

 

 

καλημέρα σε όλες!! και καλή εβδομάδα

δεν θα γεννήσω στο Ιπποκράτειο αλλά στη γενική. τα μαθήματα μπορείς να τα παρακολουθήσεις ασχέτως με το που θα γεννήσεις. όλες στο γκρουπ μου θα γεννήσουν σε ιδιωτικές κλινικές.

οι μαίες είναι πολύ καλές και σχετικά νέες και δουλεύουν στο Ιπποκράτειο. τα μαθήματα είναι 8 2ωρα. στο πρώτο μάθημα μας χώρισαν ανάλογα με την εβδομάδα κύησης. μέχρι στιγμής έχουμε κάνει τα 5 μαθήματα η θεματολογία των οποίων ξεκινάει απο τα πολύ βασικά (ανατομία γεννητικών οργάνων ανδρα - γυναίκα, σύλληψη, προβλήματα στη σύλληψη κ.λ.π.). έπειτα, αρχίζουν τα πιο σημαντικά και κυρίως η εξέλιξη της εγκυμοσύνης τόσο σωματικά όσο και συναισθηματικά μέχρι που φτάνουν στον τοκετό (2 2ωρα), θηλασμό (2 2ωρα) και λόχεια (1 2ωρο).

το βασικό είναι ότι έρχεσαι σε επαφή με άλλες εγκύους που βρίσκονται πάνω-κάτω στην ίδια φάση με σένα και μπορείς να συζητήσεις για όλα τα θέματα.

συζύγους δέχονται και μάλιστα το επιδιώκουν για να ακούν και αυτοί κάποια πράγματα και να μη νομίζουν ότι είναι παραξενιές αυτά που αισθανόμαστε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. .

το τηλέφωνο για να δηλώσεις συμμετοχή είναι 2310892017 όπου σου ζητούν τα στοιχεία σου και με βάση της εβδομάδα κύησης σε βάζουν στο ανάλογο γκρουπ ή σε ενημερώνουν πότε θα ανοίξει νέο. τα μαθήματα γίνονται Δευτέρες και Τετάρτες απογεύμα και δεν είναι κάθε εβδομάδα. σε κάθε μάθημα σε ενημερώνουν για το επόμενο μιας και πρέπει να κανονίσουν τα ωράριά τους και τις βάρδιες τους. επαναλαμβάνω ότι τα μαθήματα είναι ΔΩΡΕΑΝ από μαίες του Ιπποκρατείου.

αυτά προς το παρόν,

ελπίζω να σας διαφώτισα. καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης σε όλες!!!και με το καλό!!!

στη διάθεσή σας για όποια άλλη διευκρίνηση!!

φιλια σοφακι

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μας βοήθησες, ήσουν παραπάνω από κατατοπιστική, αλλά μόλις πήρα για να δηλώσω συμμετοχή και μου είπαν ότι μέχρι την 20η εβδομάδα της εγκυμοσύνης έχουν πρόγραμμα. Μετά δεν υπάρχει κάτι. Μου πρότειναν το Δήμο Πυλαίας, αν υπάρχει ή ιδιωτικά. Κρίμα, τζίφος.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...