Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και μούχλα με έντονη μυρωδια στο σπίτι...


Recommended Posts

Καλησπέρα,

την περασμένη βδομάδα μαθαμε οτι είμαι εγκυος. Είμαι στην 5η βδομάδα και έχω μια απορία σχετικά με την μούχλα που υπάρχει στο σπίτι και την μυρωδιά της. Ξέρετε εάν αυτό μπορεί να βλάψει το έμβρυο και την φυσιολογική ανάπτυξη του ή το αναπνευστικό του σύστημα? Δυστυχώς λόγω κρίσης, νοικιάσαμε το καινούριο μας σπίτι που φτιάξαμε και μετακομίσαμε στα πεθερικά μου σε ένα σπίτι του '67 που όσο και να το καθαρίζουμε με χλωρίνη σε μία βδομάδα είναι πάλι μαύρο. Η μυρωδιά της μούχλας έιναι αισθητή περίπου στο 70% του σπίτιου, όσο και να το αερίζουμε.. Οι σοβάδες απο τα ταβάνια φουσκώνουν και πεφτουν... Ξέρω οτι κάτι τέτοιο δεν είναι υγιεινό ούτε για εμάς ούτε για την μικρή μου κόρη. Επειδή όμως η ανακαίνιση αργεί πολύ....ξέρετε εάν βλάπτω το σποράκι μου με το να ζω σε ένα τετοιο περιβάλλον?

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφου εχετε δικο σας σπιτι καλο θα ηταν να γυρισετε εκει..τωρα εγκυος κ με αλλο ενα παιδι οπως λες καλο θα ηταν να πατε στο σπιτι σας να τακτοποιηθειτε εκει να μπειτε σε μια σειρα ολη η οικογενεια που λενε,αν βεβαια μπορειτε. Απο οτι καταλαβαινω το σπιτι εχει παααααααρα πολυ υγρασια.φυσικα κ μπορει να πηραζει κ το εμβρυο αλλα κ εσενα...αλλα κ το αλλο κοριτσακι σου,δεν κανει να κοιμαται μεσα στην υγρασια κ να αναπνεει ολη τη μερα κ ολο το βραδυ στον υπνο του το παιδι την υγρασια. Αν εχετε την δυνατοτητα καλο θα ηταν να φυγετε. Η υγρασια γενικα ειναι ανθιυγειηνο περιβαλλον,εδω πειραζει εμας τους μεγαλους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

την περασμένη βδομάδα μαθαμε οτι είμαι εγκυος. Είμαι στην 5η βδομάδα και έχω μια απορία σχετικά με την μούχλα που υπάρχει στο σπίτι και την μυρωδιά της. Ξέρετε εάν αυτό μπορεί να βλάψει το έμβρυο και την φυσιολογική ανάπτυξη του ή το αναπνευστικό του σύστημα? Δυστυχώς λόγω κρίσης, νοικιάσαμε το καινούριο μας σπίτι που φτιάξαμε και μετακομίσαμε στα πεθερικά μου σε ένα σπίτι του '67 που όσο και να το καθαρίζουμε με χλωρίνη σε μία βδομάδα είναι πάλι μαύρο. Η μυρωδιά της μούχλας έιναι αισθητή περίπου στο 70% του σπίτιου, όσο και να το αερίζουμε.. Οι σοβάδες απο τα ταβάνια φουσκώνουν και πεφτουν... Ξέρω οτι κάτι τέτοιο δεν είναι υγιεινό ούτε για εμάς ούτε για την μικρή μου κόρη. Επειδή όμως η ανακαίνιση αργεί πολύ....ξέρετε εάν βλάπτω το σποράκι μου με το να ζω σε ένα τετοιο περιβάλλον?

Απλα πρόσεχε την χλωρινη, μια φορά την εβδομάδα δεν ειναι πολυ;

Γενικώς προσπάθησε να μην την χρησιμοποιείς τώρα που ειςαι εγκυος :-)

Ο γιατρός μου μου είπε μακριά απο αυτά !!!

Link to comment
Share on other sites

Babycyte συμφωνω επισεις μαζι σ οσο αφορα την χλωρινη...μακρυα..δεν κανει καλο..κ μια φορα την βδομαδα να καθαριζεις ολο σπιτι κ μετα να την υσπνεεις 2 μερες ειναι πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Babycyte συμφωνω επισεις μαζι σ οσο αφορα την χλωρινη...μακρυα..δεν κανει καλο..κ μια φορα την βδομαδα να καθαριζεις ολο σπιτι κ μετα να την υσπνεεις 2 μερες ειναι πολυ...

 

Ναι δυστυχώς και το harpic για την τουαλέτα φοβάμαι! Το βάζω μια το μήνα και εχω τα παράθυρα ανοιχτά 5 ωρες μετα

Πρέπει να βάλω τώρα mr muscle στην κουζίνα και το σκέφτομαι ... :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycyte συμφωνω επισεις μαζι σ οσο αφορα την χλωρινη...μακρυα..δεν κανει καλο..κ μια φορα την βδομαδα να καθαριζεις ολο σπιτι κ μετα να την υσπνεεις 2 μερες ειναι πολυ...

 

Ναι δυστυχώς και το harpic για την τουαλέτα φοβάμαι! Το βάζω μια το μήνα και εχω τα παράθυρα ανοιχτά 5 ωρες μετα

Πρέπει να βάλω τώρα mr muscle στην κουζίνα και το σκέφτομαι ... :-(

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορείς να πάθεις δηλαδή από το Harpic ή και την χλωρίνη; Εγώ καθόλου δεν φυλάχτηκα από τα καθαριστικά προϊόντα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και ούτε έχω ακούσει ότι είναι βλαβερά.

 

Όσο για τη μούχλα βρήκα αυτό:

 

Airborne mold spores are dangerous to humans because they can cause serious damage to the alveoli in your respiratory tract and lungs. Mold can cause infections, irritation of the respiratory tissues, and it can even bring on allergic reactions. Certain molds, though usually not the ones caused by a temporarily damp attic, can even bring on serious and chronic respiratory diseases. While this all sounds like it could be damaging to a delicate fetus, itʼs not at all when you think about the nature of a fetusʼ air supply. Since a fetus doesnʼt “breathe” in the same way that we do, it is completely untouched by harmful mold spores while in the womb. Therefore, you might see side effects if you come into contact with large amounts of mold during your pregnancy, but your fetus will be unaffected. However, studies show that children exposed to mold spores in their first few years of life can develop serious respiratory problems so itʼs important that you make sure your home is mold-free by the time baby is born.

 

Με βάση αυτά, περισσότερο θα ανησυχούσα για το 4χρονο παρά για την έγκυο μαμά και το έμβρυο.

 

Πηγή: Anne Karvonen et al: Confirmed Moisture Damage at Home, Respiratory Symptoms and Atopy in Early Life. Official Journal of the American Academy of Pediatrics Volume 124 Issue 2 pp. 329-338 August 2009 - See more at: http://www.babymed.com/blogs/jaclyn-stewart/mold-surprisingly-harmless-during-pregnancy#sthash.bE9Qp4Q1.dpuf

 

Από εκεί και πέρα, ότι λέει ο γιατρός. Ο δικός μου δεν μου είχε πει τίποτα για τα καθαριστικά και δεν είχα σκεφτεί καν να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Χλωρινη κλπ μπορούν να δημιουργήσουν αναπνευστικά στο παιδι που θα γεννηθεί, ακριβως αυτο είπε και ο γιατρός μου και μου είπε το χαρακτηριστικό 'αςε το σπίτι να βρωμισει'

Το λέει και εδώ που το σάιτ εχει γραφτεί απο γιατρούς/ειδικούς

 

http://www.babycentre.co.uk/x5113/is-it-safe-to-come-into-contact-with-chemicals-during-pregnancy

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως χλωρινη δεν πρεπει να μυριζεις..κ γενικα κανενα χημικο..οπως πχ αυτο που καθαριζουμε την κουζινα και μετα μυριζει ολο το σπιτι για 2 μερες. Τωρα αν τυχη κ καμια φορα στο μηνα κ βαλεις κ λιγι χλωρινη οκ αλλα οχι πολυ κ συνεχεια..κ τα παραθυρα ανοιχτα.. Οσο για την μουχλα αυτο ειπα κ εγω παραπανω οτι θα πρεπει να σκεφτει κ το αλλο παιδι....οχι μονο το εμβρυο. Τωρα για περισσοτερα ρωτα κ τον γιατρο σου..αλλα κ την παιδιατρο σου για την κορη σου..

Link to comment
Share on other sites

Χλωρινη κλπ μπορούν να δημιουργήσουν αναπνευστικά στο παιδι που θα γεννηθεί, ακριβως αυτο είπε και ο γιατρός μου και μου είπε το χαρακτηριστικό 'αςε το σπίτι να βρωμισει'

Το λέει και εδώ που το σάιτ εχει γραφτεί απο γιατρούς/ειδικούς

 

http://www.babycentre.co.uk/x5113/is-it-safe-to-come-into-contact-with-chemicals-during-pregnancy

Για το γιατρό σου δεν ξέρω, πάντως το λινκ που παρέθεσες δεν λέει τίποτα για τη χλωρίνη. Μιλάει για ισχυρά καθαριστικά σε μορφή αεροζόλ που είναι επίφοβα λόγω των αναθυμιάσεων π.χ. καθαριστικά φούρνου, καθαριστικά μπανιέρας τύπου Cif Bathroom Mousse (που δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα) και άλλα αεροζόλ όπως κατσαριδοκτόνα, σκωροκτόνα, αποσμητικά χώρου, λακ κλπ.

 

Συγκεκριμένα λέει:

 

Wear gloves and avoid direct contact with products that have strong fumes and extensive warning labels. Some oven cleaners and bathroom tile cleaners fall into this category.

 

Και παραπέμπει σε αυτό το λινκ που εξηγεί περισσότερα για τα αεροζόλ: http://www.babycentre.co.uk/x566455/is-it-safe-to-use-aerosols-and-air-fresheners-during-pregnancy

 

Εννοείται ότι αν είναι να χρησιμοποιήσεις τέτοιου είδους "βαριά" καθαριστικά, καλύτερα να αφήσεις το σπίτι να βρωμίσει! Αλλά η χλωρίνη και το Harpic δεν υπάγονται σε αυτή την κατηγορία, άσε που δεν έρχεσαι σε άμεση επαφή με το προϊόν με τον ίδιο τρόπο που έρχεσαι σε επαφή π.χ. με ένα καθαριστικό φούρνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Little monkey δεν ξερω για σενα αλλα εγω δεν ειναι χημικός να ξερω αν ο χλωρινη εχει διαφορετικές επιδράσεις απο το καθοριστικό φούρνου

Εμενα το παρακάτω απο το ίδιο σάιτ με κανει να ανυσηχω για χλωρινη κλπ και δεν υπάρχει καμμια περίπτωση να έλεγα σε μια έγκυο οτι ειναι οκ και δεν υπάρχει ρίσκο γιατι και οι έρευνες και οι γιατροι λένε το ίδιο!

 

We don't know much about the safety of commonly used household chemicals and cleaning products. Thereʼs some evidence that using chemical-based cleaning products often during pregnancy can cause your baby to develop wheezing after heʼs born. This is because it's possible for chemicals to get into your body and affect your babyʼs developing lungs and other organs. So it makes sense to try to reduce the number of cleaning chemicals you use.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ είμαι χημικός, αλλά δεν χρειάζεται να είσαι χημικός για να καταλάβεις ότι το Harpic δεν είναι αεροζόλ και ότι για να εισπνεύσεις αρκετή ποσότητα χημικών που να επηρρεάσει το έμβρυο θα πρέπει το χημικό να είναι στον αέρα και όχι στην τουαλέτα ;)

 

Είναι εντελώς άλλο πράγμα να ψεκάσεις το φούρνο με αεροζόλ και μετά να τρίβεις και να καθαρίζεις επί 15-20 λεπτά με τη μύτη σου (κυριολεκτικά) σε απόσταση αναπνοής από τις αναθυμιάσεις των χημικών, και άλλο να ρίξεις Harpic στην τουαλέτα και να τρίψεις λίγο με ένα βουρτσάκι (συνολική έκθεση σε χημικό με έντονη μυρωδιά και χωρίς αναθυμιάσεις 30 δευτερόλεπτα).

 

Χημικό το ένα, χημικό και το άλλο, αλλά με διαφορετικά χαρακτηριστικά.

 

Επιπλέον πρόσεξε ότι ακόμα και το σημείο που έχεις τονίσει μιλάει για "μερικές ενδείξεις" ότι η "συχνή χρήση" μπορεί να προκαλέσει ασθματική αναπνοή στα μωρά. Ε πόσο συχνή χρήση θα κάνεις στο Harpic? Αν είσαι συνέχεια με τη χλωρίνη στο χέρι, συμφωνώ ότι καλύτερα είναι να κάνεις παύση εργασιών κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά το να τρέμεις να βάλεις λίγο Harpic στην τουαλέτα μία φορά το μήνα, νομίζω είναι υπερβολικό με βάση τα λινκ που παρέθεσες.

 

Προσωπικά θα ανησυχούσα περισσότερο για το νέφος στο Λονδίνο αυτή την εποχή!

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο harpic αλλα μην ξεχνάμε και την χλωρινη για το οποίο μιλάει η θεματοθετρια και για την οποία βρήκα και αυτο το ενδιαφέρον άρθρο http://www.uktis.org/docs/Chlorine.pdf

 

Οταν μιλάμε για ρίσκο η καθε εγκυος παίρνει τα δικά της μέτρα, για μένα και μικρές ενδείξεις να υπάρχουν ειναι ακομα ενδείξεις οτι κάτι μπορει να επηρεαστεί

Και θα επαναλάβω αυτο που είπα πριν εγω προςωπικα δεν θα έλεγα ποτε σε εγγυο να μη προφυλάσσεται απο αυτά γιατι δεν εχει αποδείξει κανένας οτι δεν υπάρχει ρίσκο!

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο harpic αλλα μην ξεχνάμε και την χλωρινη για το οποίο μιλάει η θεματοθετρια και για την οποία βρήκα και αυτο το ενδιαφέρον άρθρο http://www.uktis.org/docs/Chlorine.pdf

Αυτό το ενδιαφέρον άρθρο αναφέρεται στο χλώριο (chrorine) το οποίο δεν είναι το ίδιο πράγμα με τη χλωρίνη (bleach). Εννοείται ότι δεν είναι καλή ιδέα να αναπνεύσεις χλώριο, είτε είσαι έγκυος είτε όχι.

 

Αντιγράφω από http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%BB%CF%8E%CF%81%CE%B9%CE%BF

 

Το χλώριο είναι ανοιχτό πράσινο αέριο με χαρακτηριστική οσμή που είναι ίδια με αυτήν των διαλυμάτων υποχλωριώδους νατρίου, που χρησιμοποιούνται στην οικιακή καθαριότητα. Είναι πολύ ισχυρό οξειδωτικό μέσο και αντιδρά με τα μέταλλα και ερεθίζει το δέρμα και τους βλεννογόνους. Είναι σημαντικό απολυμαντικό και λευκαντικό και διαλύεται εύκολα στο νερό.

 

Και εδώ στα αγγλικά: http://en.wikipedia.org/wiki/Chlorine

 

Οταν μιλάμε για ρίσκο η καθε εγκυος παίρνει τα δικά της μέτρα, για μένα και μικρές ενδείξεις να υπάρχουν ειναι ακομα ενδείξεις οτι κάτι μπορει να επηρεαστεί

Και θα επαναλάβω αυτο που είπα πριν εγω προςωπικα δεν θα έλεγα ποτε σε εγγυο να μη προφυλάσσεται απο αυτά γιατι δεν εχει αποδείξει κανένας οτι δεν υπάρχει ρίσκο!

Σαφώς είναι θέμα της κάθε μιας μας να εκτιμήσει το ρίσκο στο οποίο εκθέτει τον εαυτό της και να πάρει ό,τι αποφάσεις θεωρεί απαραίτητες - υπάρχουν έγκυες που δεν βάζουν αποσμητικό, που δεν φοράνε κραγιόν, που δεν βάζουν λακ, που δεν βάφουν τα νύχια τους κλπ. Ας μην ξεχνάμε ότι κι αυτά χημικά είναι.

 

Το ότι δεν μπορούμε (ή δεν θέλουμε) να συμβουλέψουμε τον άλλο τι να κάνει, δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να σχολιάζουμε και να κάνουμε συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν μέλλουσα μαμά που είμαι θα σου πω τι έκανα εγώ,έμενα σε σπίτι με πολύ υγρασία ιδικά στο υπνοδωμάτιο μου το καθαρίζαμε μα σόδα και οχι χλωρίνη που δεν κάνει να τα μυρίζεις τα χημικά,έφευγε άλλα σε 10 με 15 μέρες πάλι ξεκινούσε να βγαίνει...αν και οικονομικά δεν μας έπαιρνε με τίποτα μετακομίσαμε σε άλλο σπίτι γιατί είναι ότι χειρότερο να ζεις σε ένα τέτοιο περιβάλλον και να μυρίζεις τόση μούχλα εσύ και το έμβρυο,όταν γεννηθεί παίζει να έχει προβλήματα με το αναπνευστικό του...γιατί να το ρισκάρεις?? ξεκίνα να ψάχνεις για σπίτι έστω και μια γκαρσονιέρα πχ μέχρι να είσαι έτοιμη για το δικό σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι και άντε αν το παιδι εχει αναπνευστικά μεθαύριο και ένας Θεός ξέρει τις πρόβλημα να του πεις , μα παιδι μου εγω χλωρίνη έβαλα και οχι χλώριο :-) :-) :-)

Δες το και από την άλλη. Αν βάλεις χλώριο αντί για χλωρίνη, έχεις μεγαλύτερα προβλήματα από το τι θα πεις στο παιδί... :P

Link to comment
Share on other sites

Δες το και από την άλλη. Αν βάλεις χλώριο αντί για χλωρίνη, έχεις μεγαλύτερα προβλήματα από το τι θα πεις στο παιδί... :P

 

Πλάκα κάνουμε!

Ούτε χλώριο ούτε χλωρινη, δεν υοαρχει λόγος για ρίσκο... Μονο βιολογικά και αυτά οχι πολυ συχνά

 

Και τώρα που έμαθα και απο την rafahilda θα βάζω και σόδα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...