Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοινωφελης εργασια


Recommended Posts

καλησπερα μηπως γνωριζει κανεις για την κοινωφελη εργασια? μισθο? ωραριο? έχω κανει τα χαρτια μου βεβαια αγνωστο αν θα με παρουν

οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Η κοινωφελης εργασια ειναι προσληψεις που κανουν ΜΚΟ για εργο σε Δημους, με χρηματοδοτηση απο το ΕΣΠΑ (δηλ απο το Υπουργειο Αναπτυξης) ειναι

-επιδοτηση, οχι πραγματικη θεση εργασιας (προσφερεις κοινωφελες εργο σε Δημο και σου δινουν μια επιδοτηση)

-το ωραριο εξαρταται απο το εργο που αναλαμβανεις στο Δημο ειναι 8ωρο πρωι ή απογευμα

-διαρκει 5 μηνες αυστηρα

-πληρωνεσαι σε 3 δοσεις, οπως λεει η προσκληση του προγραμματος (απ ο,τι ξερω αργουν οι δοσεις γιατι εμπλεκονται πολλοι σε καθε πληρωμη, πρεπει ο καθε φορεας που σε προσελαβε να στειλει κατι χαρτια στο υπουργειο εργασιας, μετα τα ελεγχει καποιος στην κεντρικη τους υπηρεσια, ο οποιος ζηταει κι αλλα χαρτια απο τον φορεα, εκεινος δε που πληρωνει στην κεντρικη τους υπηρεσια τη ΜΚΟ πρεπει να του εχουν στειλει τα χρηματα απο το Υπουργειο Αναπτυξης -εκει ειναι τα χρηματα- αλλα οι πληρωμες εχουν ξεκινησει ηδη εχουν πληρωθει πολλοι φορεις.

-πληρωνεσαι για πραγματικες μερες εργασιας-δηλ ειναι επιδοτηση 25 ευρω για καθε μερα που προσφερεις κοινωφελες εργο. Δυστυχως αυτο σημαινει οτι δεν εχεις αδειες-μια και δεν ειναι πραγματικη θεση απασχολησης εξαρτημενης εργασιας. Γι αυτο ειχα δει μια ανακοινωση αλλα δεν ξερω αν ισχυει 100%.

 

Eφοσον εκανες αιτηση να τους ενοχλησεις σε λιγο καιρο γιατι οι προσληψεις γινονται μεσω ΑΣΕΠ και αν δεν το κανουν σωστα οι ΜΚΟ, εχουν κυρωσεις.

 

Δες στο διαυγεια τις προσκλησεις και επισης στην ιστοσελιδα εκεινων που επιβλεπουν το προγραμμα απο το εσπα www.epanad.gov.gr

 

Υπευθυνοι παντως για τους εργαζομενυς ειναι οι ΜΚΟ-αυτος ειναι ο ρολος τους στο προγραμμα ειναι οι εργοδοτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ειναι παντως χαλαρα τα πραγματα και ανθρωπινα οσον αφορα τις αδειες που κανονικα δεν δικαιουσαι...δηλαδη μπορεις να λειψεις και να υπογραψεις οτι δουλεψες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

O oaed προκύρηξε 10.000 θέσεις ανέργων για κοινωφελής εργασία διάρκειας 5 μηνών. Διάβασα τους όρους και έχω μια απορία και αν κάποια κοπέλα γνωρίζει ας μου απαντήσει. Λέει ότι αν έχεις ανήλικο τέκνο πρέπει να προσκομίσεις στο ΚΠΑ2 το αντίστοιχο πιστοποιητικό. Τι είναι το ΚΠΑ2???

Link to comment
Share on other sites

O oaed προκύρηξε 10.000 θέσεις ανέργων για κοινωφελής εργασία διάρκειας 5 μηνών. Διάβασα τους όρους και έχω μια απορία και αν κάποια κοπέλα γνωρίζει ας μου απαντήσει. Λέει ότι αν έχεις ανήλικο τέκνο πρέπει να προσκομίσεις στο ΚΠΑ2 το αντίστοιχο πιστοποιητικό. Τι είναι το ΚΠΑ2???
Το πας στον ΟΑΕΔ στον οποίο ανήκεις,εκεί που έβγαλες την κάρτα ανεργίας.Στο τμήμα των συμβούλων εργασίας. Κέντρο προώθησης απασχόλησης σημαίνει ΚΠΑ2.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γειά σου, δεν ξέρω για άλλα προγράμματα που είχαν βγει παλαιότερα, για αυτά που βγήκαν τώρα μπορώ να σου πω τα εξής. είναι μέσω ΟΑΕΔ, αίτηση μπορείς να κάνεις ηλεκτρονικά από το site τους, η πληρωμή γίνεται από τον ΟΑΕΔ αφού πρώτα θα ενημερώνεται από τον φορέα κάθε μήνα ότι είσαι οκ. (δεν θα θέλει 1 1/2 μήνα η όλη διαδικασία), ο μισθός είναι 490 για άνω κάποιας ηλικίας και 400 κάτι μέχρι κάποια ηλικία. νομίζω τα 29 ή 25 δεν ξέρω καλά. δεν μετράνε ούτε πτυχία ούτε γλώσσες ούτε γάμος ούτε παιδιά (για τον μισθό πάντα μιλάω). Για να σε πάρουν γίνεται με μοριοδότηση και τα βλέπουν όλα, αριθμός τέκνων, χρόνος ανεργίας, εάν ανήκεις σε πολύτεκνη οικογένεια ή είσαι μονογονέας κλπ. Εγώ προσωπικά πέρασα σαν ΥΕ και όντως ήταν αξιοκρατικά. Να διαβάζεις πολύ καλά τα όσα γράφει η προκήρυξη του ΟΑΕΔ γιατί εγώ δεν έδωσα και πολύ σημασία και τελικά δεν έχω το δικαίωμα για να κάνω ξανά σαν ΔΕ γιατί πολύ απλά ήμουν επιτυχούσα στην ΥΕ κατηγορία και αποκλείομαι αυτόματα από αλλού. Επίσης για να ξέρεις ακριβώς τι θα κάνεις θα πρέπει να το ψάξεις μόνη σου ο κάθε δήμος ή περιφέρεια τι δράση έχει, διαφορετικά θα την πατήσεις όπως την πάτησα εγώ και ο τομέας που δήλωσα έχει μια δράση πρασίνου που είναι άσχετη με αυτό που θα ήθελα να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...