Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ


Recommended Posts

Καλησπερα κ απο μενα !

Εγω ειμαι εγκυος στον 8ο μηνα κ εχω ενα σκυλακι που λατρευω ! Ειναι μελος της οικογενειας μας !

Κανενας γιατρος δεν μου ειπε να το διωξω (οχι οτι θα το εδιωχνα , απλα θα σκοτωνομουν με τον γιατρο) κ δεν αντιμετωπιζω απολυτως κανενα προβλημα .

Το μονο που δεν κανω ειναι να τον παιρνω αγκαλια οταν ειμαι ορθια !

Οταν καθομαι ή οταν ειμαι ξαπλωμενη , εννοειται οτι καθεται ή ξαπλωνει κ αυτος στα ποδια μου ! Του αρεσει πολυ να βαζει το κεφαλακι του στη κοιλιτσα μου , αλλα εκνευριζεται οταν κλωτσαει ο μπεμπης κ τον ξυπναει ! Εχει πολυ πλακα ...

Περιμενω πως και πως να ερθει το μπεμπακι μας κ να γνωριστουν !

Ειναι γεγονος οτι τα παιδια που μεγαλωνουν με σκυλια εχουν περισσοτερα αντισωματα κ λιγοτερες αλλεργιες . Κ κατι επισης πολυ σημαντικο ειναι οτι μαθαινουν να αγαπουν κ να σεβονται τα ζωα !

Σου ευχομαι να αποκτησεις συντομα το μωρακι που επιθυμεις κ να χαιρεσαι το σκυλακι σου !

 

Μην σε ανυσυχεί καθόλου το θέμα εγκυμοσύνη,μωρό και σκυλάκι.

Όπως είπαν και οι άλλες κοπέλλες,αν το σκυλάκι είναι δικό σου (οχι αδέσποτο) και εμβολιασμένο και καθαρό,δεν υπάρχει πρόβλημα.Η κόρη μου είναι τώρα 2 χρονών(και εγώ έγκυος 6 μηνών),και βλέπω ποσο ωράια παίζει το σκυλί με το μωρό και τα χαίρομαι.Αυτό που πρόσεξα από την αρχή είναι το θέμα το σκυλί να έχει περιορισμούς στο που κάθεται,δηλ δεν τον αφήνω με τίποτα να ανακτέυεται με το κρεβάτι της κόρης μου,η να κάθεται στα καρεκλάκια της ή να γλύφει παιχνίδια και τέτοια.

Για την εγκυμοσύνη καθόλου επικίνδυνο.Οι γάτες για τοξόπλασμα είναι πιο επικίνδυνες...Απλά πιστεύω πρέπει να προετοιμάζουμε το σκυλάκι για την νέα άφιξη με διάφορους τρόπους και να θέτουμε από την αρχή όρια.

Καλημερα Σοφακι!Ναι εχεις δικιο για τις γατες το ξερω κι εγω!Φυσικα πληρει ολες τις προυποθεσεις για να ζει κι αυτο μαζι με εμας συμπεριφερεται σαν ανθρωπος κι εμεις του φερομαστε το ιδιο!Ειναι πολυ γλυκια η εικονα ενος παιδιου να παιζει με το σκυλακι σου:-D Αυτο με τα παιχνιδια σωστο και τα πραγματα του μωρου!Ποσο θελω κι εγω ερθει εκεινη ωρα...Προς το παρον περιμενω να μπει κι ο Σεπτεμβρης να περασει δηλ το 6μηνο εχοντας σταματησει τα χαπια,και μετα βουυυυυρρρρρρρρρρ!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 324
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια ζητω συγνωμη αν κανω κατι λαθος ετσι οπως γραφω με τις παραθεσεις κτλ αλλα ειμαι καινουρια και δεν εχω καταλαβει ακομη καλα πως δουλευει το forum:-P:smile:

Link to comment
Share on other sites

Λεων&Ιχθεις,

Αφού είσαι και καινούρια καλωσόρισες....και σου εύχομαι σύντομα να έχεις στην αγκαλία σου ένα μωράκι...

Ιδιαίτερα προβλήματα με συγγενείς δεν είχα,(και η μαμα μου έχει σκυλάλι στο σπίτι).Μόνο από κάποιο θεία και θείο ακούσαμε ότι τωρα που θα έχετε μωρό,ο σκύλος πρέπει να φύγει....Δεν δώσαμε βέβαια σημασία.Ο καθένα το σπίτι του να κοιτάει.Γενικά τα ζώα υπήρχαν πάντα στην ζωή μας.Στο σπίτι έχω πεντα παγαλάκια,ψαράκια και βάτραχο και στην αυλή μια γάτα...

Τα παιδία είναι ωραίο να μάθουν να ζουν και να σέβονται τα ζώα.Εμένα η μικρή θέλει να κάνει αλογάκι στην πλάτη του σκύλου...:PΑυτός είναι μικρόσωμος και δεν πολυβολεύει όμως....

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχουυυ να καπως ετσι φανταζομαι κι εγω το παιδι μου με το αλλο μου ''παιδακι'' (γιατι και το σκυλι για μενα ειναι κι αυτο παιδι) και δεν μπορω να περιμενω!!:D Με το καλο καλη λευτερια σου ευχομαι κοριτσακι μου και να χαιρεσαι κι εσυ ολα σου τα παιδακια!!Αυτο με ενδιαφερει κι εμενα να μαθει να να σεβεται τα ζωτα και να τ αγαπαει οπως εγω!Αντιμετωπισες προβληματα και γκρινιες απο λοιπους συγγενεις γι αυτο το θεμα?

 

Καλημερα κ σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες !!!

Γκρινιες δεν εχω απο γονεις κ πεθερικα . Ισα-ισα που ολοι τον αγαπανε ιδιαιτερα γιατι ειναι ενα υπεροχο πλασμα . Αλλα κ να ειχα , απο το ενα αυτι θα εμπαινε κ απο το αλλο θα εβγαινε !

Μονο κατι ασχετοι που εχουν αποψη για τα παντα μου ελεγαν κ συνεχιζουν να μου λενε να διωξω τον σκυλο τωρα που θα ερθει το μωρο . Κ γω ανατριχιασα ... :P

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Mπρ'αβο Σιδερένια..Αν είναι δυνατόν δηλαδή, εμας ο σκυλακος ειναι μελος της οικογενειας, δεν ειναι αψυχο αντικειμενο να τον δωσουμε...

 

Η παραπληροφορηση φταιει οχι οι μελλουσες μανουλες...

Συμφωνω κι επαυξανω.Μονο εδω στην Ελλαδα ειμαστε οποσθοδρομικοι και κομπλεξικοι με τετοια θεματα ημαρτων ρε παιδια!Κι αυτο πια με τις πεθερες που λυσσαζουν μη τυχον κι ακουμπησει το ζωντανο το παιδι φτου κακα!:P Το εχω δει σε φιλικο ζευγαρι και γινομαι εξω φρενων.Ελπιζω να μην εχω κι εγω τετοια κουλα γτ κ η δικια μου πεθερουλα ειναι κατα του σκυλιου μεσα στο σπιτι...Οποτε το πιο πιθανο ειναι να σκοτωθουμε.Εκτος κι αν τους βαλουμε να τ ακουσουν απ τους ιδιους τους γιατρους μπας και το χωνεψουν!Ελπιζω απο Σεπτεμβρη να εχω κι εγω χαρμοσυνα νεα και να μοιραστω τη χαρα μου μαζι σας:-) Ολα τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν εμεινα εγκυος το σκυλακι μου ηταν 3 μηνων, ολη την εγκυμοσυνη τη περασα αγκαλια μαζι του, ξαπλωνε πανω μου και εβαζε το κεφαλακι του στη κοιλια μου, οταν κλωτσουσε ο μικρος μου μοιριζε και εγλυφε τη κοιλια, και οταν γαυγιζε κλωτσουσε ο μικρος απιστευτο εντστικτο, αν και κουταβι δε με κουραζε καθολου. Οταν γεννησα, μετα που σαραντησα, κοιμομασταν στο ιδιο κρεβατι, στη μεση εγω και δεξια και αριστερα τα παιδακια μου, ακουσα και ακουω πολλα που τ'αφηνω να κυλιουνται μαζι στα πατωματα αλλα τους γραφω ολους κανονικα...ο μικρος μου ειναι πολυ κοινωνικος, αγαπαει ολα τα ζωακια, πολυ γερος οργανισμος και η παιδιατρος μου ειπε οτι παιζει ρολο η συμβιωση με το σκυλακι και σε ψυχολογικο και οργανικο επιπεδο. Η σκυλιτσα μας ειναι τ' αδερφακι του, το "παιδακι" μας, η πιστη και ανιδιοτελη συντροφιας μας, ειναι μελος της οικογενειας μας και δεν θα την αποκοβαμε ποτε απ'το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Είμαι στην 5η εβδομάδα και έχω 1 παιδί (4ποδο) την Τζούλια. Παρόλο που έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις όπου γιατροί συνιστούν την απομάκρυνση των κατοικιδίων σε περίπτωση εγκυμοσύνης, ο δικός μου ο γιατρός συνέστησε το ακριβώς αντίθετο. Κάτι το οποίο βρίσκω πολύ φυσιολογικό. Η τζούλια μου με βοηθάει πάρα πολύ στο να είμαι ήρεμη και να μην αγχώνομαι. Επίσης, 2 χρόνια που την έχουμε έχουν αυξηθεί τόσο πολύ τα αντισώματά μου, που αρρωσταίνω σπάνια (περίπου ανά 3 μήνες ήμουν με αντιβιώσεις λόγω ιγμορρίτιδας) και τώρα έχω πάνω από χρόνο. Φυσικά καθημερινά φροντίζω για την καθαριότητά της (πάντα το έκανα για την δική της υγεία πάνω από όλα). Όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει για μελέτες που έχουν γίνει λένε ότι τα παιδιά που μεγαλώνουν με κατοικίδια γίνονται πιο υπεύθυνα και φυσικά με λιγότερες πιθανότητες να αποκτήσουν αλλεργίες στο μέλλον!

θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες και φυσικά τι έχουν προτείνει οι γιατροί σας!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακι μου!!εγω ειμαι 20 εβδομαδων κ εχω 2 γατες μεσα στο σπιτι.εννοειται οτι εχουν βρεθει πολλοι καλοθελητες που λενε διαφορα γιατι καπου κατι εχουν ακουσει!!!τοξοπλασμα λεγεται κ 99% το κολλας απο μισοψημενο κρεας κ οχι καλα πλυμενα λαχανικα.η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!ο γιατρος μου μου ειπε οτι κ ο δικος σου.μην ανησυχεις καθολου...δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να μεγαλωνουν παιδια με ζωα!κ εγω ετσι μεγαλωσα!!καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτασει αισιως στον μηνα μου κ ολη την εγκυμοσυνη την περασα αγκαλια με τον τριχωτο γιο μου. Κ μενα ο γιατρος ειναι θετικος αλλα κ να μην ηταν γιατροι υπαρχουν πολλοι ;) το αστερακι μου ομως ενα. Απλα ο κτηνιατρος μας ξερει κ μας ενημερωνει συνεχεια τι πρεπει να κανουμε πριν κ μετα την ελευση της μικρης. Το μονο που αλλαξα ειναι οτι εβαλα πορτακια ασφαλειας στην κρεβατοκαμαρα κ στο παιδικο(οπου θα βρισκεται κ το μωρο τον πρωτο καιρο) για να μην του ερθει αποτομη η αλλαγη. Με το καλο κοριτσια να μας ερθουν κ τα μωρακια μας!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό κορίτσια να πάρετε αγκαλίτσα τα μωράκια σας!! Υπάρχουν πολλά tips που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε....πχ εγώ τώρα προσπαθώ να μάθω στην τζούλια να κοιμάται ανάμεσα στο δωμάτιο μας και το παιδικό, ώστε την ευλογημένη ώρα να έχει πρόσβαση και σε εμάς αλλά και στο μικρούλη. Επίσης, ένας εκπαιδευτής μας είπε ότι πριν έρθω από το νοσοκομείο να δώσει ο άντρας μου ένα ζιπουνάκι φορεμένο ώστε να το μυρίσει, να παίξει και να νοιώσει οικεία. Άσχετο, αλλά ένα από τα σημάδια που με έκανε να σιγουρευτώ για την εγκυμοσύνη μου ήταν ότι με μύριζε συνέχεια και είναι κολλημένη στην κοιλιά μου! Γενικά ήταν πολύ κολλημένη πάνω μου, αλλά τώρα ένα παραπάνω! Να σημειωθεί ότι η τζούλια ήταν αδέσποτο και την μάζεψα μισοπεθαμένη έξω από ένα σούπερ μάρκετ! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σημειωθεί ότι η τζούλια ήταν αδέσποτο και την μάζεψα μισοπεθαμένη έξω από ένα σούπερ μάρκετ! :-D

 

Χωρις αμφιβολια ενα μωρακι ακομα θα μεγαλωσει κ θα μαθει να σεβεται κ να αγαπαει τα αδεσποτα!! Μπραβο μανουλα!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαιρομαι να γνωριζω ανθρωπους που πραγματικα αγαπουν τα ζωα!ειμαι σιγουρη οτι παιδια απο τετοιες οικογενειες μονο καλοι ανθρωποι μπορουν να γινουν!!μπραβο!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαιρομαι να γνωριζω ανθρωπους που πραγματικα αγαπουν τα ζωα!ειμαι σιγουρη οτι παιδια απο τετοιες οικογενειες μονο καλοι ανθρωποι μπορουν να γινουν!!μπραβο!!

 

Με τον άντρα μου συζούμε εδώ και 3 χρόνια. και έχουμε 5 μήνες που είμαστε παντρεμένοι. Δουλεύουμε μαζί τις ίδιες ώρες και παρόλο τα σχόλια όλων ότι θα βαρεθούμε τόσες ώρες μαζί και συνέχεια, μετά από 3 χρόνια έχω να πω ότι μου κακοφαίνεται αν καθήσω σπίτι και λείπει.....και είναι αμοιβαίο! Είχε έρθει λοιπόν η στιγμή πριν 2 χρόνια να θέλουμε να υιοθετήσουμε ένα ζωάκι και εγώ έψαχνα ζωάκια ράτσας να αγοράσω.....μου είπε λοιπόν το εξής πετυχημένο, ότι ζωάκι δεν θα το διαλέξουμε θα μας διαλέξει και τα χρήματα που θα διαθέσουμε για την αγορά του θα τα δώσουμε για να είναι ευτυχισμένο....νόμιζα λοιπόν ότι όλο αυτό το έλεγε από τσιγκουνιά :P λάθος μου.....όταν είδαμε την Τζούλια κάτω από το σωλήνα να τρέχει πάνω της το νερό και να μην κουνιέται, του λέω δεν φεύγω από εδώ αν δεν την πάρουμε...αυτό ήταν....όχι απλά δεν έφερε αντίρρηση αλλά ανάγκασε και τον κτηνίατρο (με μεγάλη φασαρία και 150 ευρώ που σκάσαμε) να ανοίξει το ιατρείο του για να κάνουμε εξετάσεις και τα εμβόλια της...ήταν μόλις 2 μηνών κουταβάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τη γνώμη σας!

 

Έχω έναν κοκερίνο 3,5 χρονών, κολλημένο στην κυριολεξία πάνω μου!!!!! Με το μπαμπά μας δεν έχει πολλά πολλά αν και τον πήραμε μαζί, έτυχαν οι περιστάσεις και ασχολήθηκα εγώ εξ ολοκλήρου μαζί του. Είναι εκπαιδευμένος, έχει κάποια νεύρα που και που αλλά δεν είναι επιθετικός! Μέχρι τώρα το σπιτάκι του το είχαμε στο δωμάτιο που ελπίζουμε να γίνει της μπέμπας!!! Τώρα όμως, 3 μήνες πριν τον ερχομό της πρέπει να βγει ο μαλλιαρός μας απο κει τόσο για να φτιάξουμε το δωμάτιο όσο και για να συνηθίσει πριν τον ερχομό του μωρού και να μη το θεωρήσει υπεύθυνο!

 

Σκέφτομαι λοιπόν αν πάμε το σπιτάκι του στο μπαλκόνι με την μπαλκονόπορτα του σαλονιού συνέχεια ανοιχτή για να έχει πρόσβαση στο σπίτι όποτε θέλει!!! Δυστυχώς μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει άλλος χώρος που να μπορούμε να βάλουμε το σπίτι του! Εγώ στενοχωριέμαι γιατί δε θέλω να νιώσει ότι τον εξορίζουμε.... Από την άλλη λέω ότι εφ' όσον η πρόσβαση στο σπίτι θα είναι ανοικτή δεν θα το πάρει τόσο στραβά.... τι λέτε?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

στο δωματιο σας δεν χωραει?? Είναι μεγαλόσωμος? σε κάθε περιπτωση, αν το πας στο μπαλκονι, καλυτερα να είναι καλοκαιρι...που θα ναι ανοιχτες οι πορτες ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο δωματιο σας δεν χωραει?? Είναι μεγαλόσωμος? σε κάθε περιπτωση, αν το πας στο μπαλκονι, καλυτερα να είναι καλοκαιρι...που θα ναι ανοιχτες οι πορτες ;)

 

Όχι ρε γμτ δε χωράει είμαστε ήδη στριμωγμένα στο δωμάτιό μας!!!!! Είναι 16 κιλά άμα ήταν πιο μικρούλης δε θα μ ένοιαζε!!!! Γι αυτό σκέφτομαι να το κάνω από τώρα που ο καιρός έφτιαξε και δε θα κρυώνει!!!! Σκέφτηκα να του βάλω και ένα κρεβατάκι κάπου μέσα στο σπίτι αλλά τα τρώει ο βλάκας!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τη γνώμη σας!

 

Έχω έναν κοκερίνο 3,5 χρονών, κολλημένο στην κυριολεξία πάνω μου!!!!! Με το μπαμπά μας δεν έχει πολλά πολλά αν και τον πήραμε μαζί, έτυχαν οι περιστάσεις και ασχολήθηκα εγώ εξ ολοκλήρου μαζί του. Είναι εκπαιδευμένος, έχει κάποια νεύρα που και που αλλά δεν είναι επιθετικός! Μέχρι τώρα το σπιτάκι του το είχαμε στο δωμάτιο που ελπίζουμε να γίνει της μπέμπας!!! Τώρα όμως, 3 μήνες πριν τον ερχομό της πρέπει να βγει ο μαλλιαρός μας απο κει τόσο για να φτιάξουμε το δωμάτιο όσο και για να συνηθίσει πριν τον ερχομό του μωρού και να μη το θεωρήσει υπεύθυνο!

 

Σκέφτομαι λοιπόν αν πάμε το σπιτάκι του στο μπαλκόνι με την μπαλκονόπορτα του σαλονιού συνέχεια ανοιχτή για να έχει πρόσβαση στο σπίτι όποτε θέλει!!! Δυστυχώς μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει άλλος χώρος που να μπορούμε να βάλουμε το σπίτι του! Εγώ στενοχωριέμαι γιατί δε θέλω να νιώσει ότι τον εξορίζουμε.... Από την άλλη λέω ότι εφ' όσον η πρόσβαση στο σπίτι θα είναι ανοικτή δεν θα το πάρει τόσο στραβά.... τι λέτε?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Κοίτα ας το πάρουμε λίγο λογικά...πες πως έχεις ένα μωρό και πρέπει να του αλλάξεις μία συνήθεια....άρα πως το κάνεις αυτό? το προδελεάζεις...δλδ τον βάζεις να καθήσει εκεί που θέλεις και ξεκινάς με λιχουδιές και συνέχεια μπράβο. Αν και μπορείς να τον βάλεις να αποφασίσει και μόνος του....δλδ βάζεις το κρεββατάκι του εκεί που θέλεις να πάει μαζί με το αγαπημένο του παιχνίδι και το σπιτάκι του στο δωμάτιο της μικρής και βλέπεις που θα κοιμηθεί. αν το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο κάνεις το αντίθετο. δηλαδή θα δεις τι είναι αυτό που τον τραβάει να κοιμηθεί εκεί μέσα ;) αναμένω να μου πεις αποτελέσματα!! καλό θα είναι να αφήνεις πόρτες ανοιχτές ώστε να έχει πρόσβαση σε κάθε μέρος του σπιτιού. Αυτή είναι και η γενική ιδέα του να έχεις κατοικίδιο (φύλακα) να έχει γενική εποπτεία για κάθε τι που συμβαίνει στο σπίτι! Περιμένω νέα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!! Λοιπόν το σπιτάκι, όπως και τα μπολ φαγητού και νερού βγήκαν έξω και στο χολ μπήκε το στρωματάκι... Έχω αφήσει ανοιχτό το δωμάτιο προς το παρόν ώστε να μη του πέσουν πολλά μαζεμένα!!!! Με τα μπολ δε δυσκολεύτηκε γιατί το χουμε ξανακάνει!!! Στο σπιτάκι δεν έκατσε καθόλου!!!! Είχε νεύρα χτες αλλά παρ΄ όλα αυτά κοιμήθηκε την περισσότερη ώρα στο στρωματάκι!!!! Σκέφτομαι μετά το Πάσχα να κλείσω και το δωμάτιο της μπέμπας, γιατί ως τότε θα χει ζεστάνει και ο καιρός και θα μένουν οι άλλες 2 μπαλκονόπορτες ανοιχτές ώστε να μπαινοβγαίνει άνετα!!!! Ελπίζω να μη στρεσαρίστηκε πολύ με την αλλαγή! Και να βοηθήσει το γεγονός ότι τα καλοκαίρια κοιμάται όλο το βράδυ στο μπαλκόνι!!!!!

 

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα τον αποκλείσω στο μπαλκόνι!!! Δεν πήρα σκύλο για το μπαλκόνι!!!! Είναι μέλος της οικογένειάς μας!!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!! Λοιπόν το σπιτάκι, όπως και τα μπολ φαγητού και νερού βγήκαν έξω και στο χολ μπήκε το στρωματάκι... Έχω αφήσει ανοιχτό το δωμάτιο προς το παρόν ώστε να μη του πέσουν πολλά μαζεμένα!!!! Με τα μπολ δε δυσκολεύτηκε γιατί το χουμε ξανακάνει!!! Στο σπιτάκι δεν έκατσε καθόλου!!!! Είχε νεύρα χτες αλλά παρ΄ όλα αυτά κοιμήθηκε την περισσότερη ώρα στο στρωματάκι!!!! Σκέφτομαι μετά το Πάσχα να κλείσω και το δωμάτιο της μπέμπας, γιατί ως τότε θα χει ζεστάνει και ο καιρός και θα μένουν οι άλλες 2 μπαλκονόπορτες ανοιχτές ώστε να μπαινοβγαίνει άνετα!!!! Ελπίζω να μη στρεσαρίστηκε πολύ με την αλλαγή! Και να βοηθήσει το γεγονός ότι τα καλοκαίρια κοιμάται όλο το βράδυ στο μπαλκόνι!!!!!

 

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα τον αποκλείσω στο μπαλκόνι!!! Δεν πήρα σκύλο για το μπαλκόνι!!!! Είναι μέλος της οικογένειάς μας!!!!!

 

Καλημέρα!! αυτό είναι πολύ ευχάριστο...τα νεύρα κυρίως τα έχουν όταν επεμβαίνουμε στον χώρο τους. το καλό είναι ότι δεν τα μετακίνησε για να τα πάει προς το δωμάτιο της μικρής γιατί τότε αυτό θα ήταν μεγάλο πρόβλημα. Ίσως να μην πρέπει να κλείσεις την πόρτα της μικρής....δεν ξέρω, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να μάθει να την προστατεύει, δηλαδή σε περίπτωση που το μωρό κλαίει ο πρώτος που θα τρέξει θα είναι αυτός....αυτός θα σε ειδοποιήσει....καταλαβαίνεις τι εννοώ; αα μην ξεχνάς να τον επιβραβεύεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα!! αυτό είναι πολύ ευχάριστο...τα νεύρα κυρίως τα έχουν όταν επεμβαίνουμε στον χώρο τους. το καλό είναι ότι δεν τα μετακίνησε για να τα πάει προς το δωμάτιο της μικρής γιατί τότε αυτό θα ήταν μεγάλο πρόβλημα. Ίσως να μην πρέπει να κλείσεις την πόρτα της μικρής....δεν ξέρω, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να μάθει να την προστατεύει, δηλαδή σε περίπτωση που το μωρό κλαίει ο πρώτος που θα τρέξει θα είναι αυτός....αυτός θα σε ειδοποιήσει....καταλαβαίνεις τι εννοώ; αα μην ξεχνάς να τον επιβραβεύεις!

 

όταν πρώτα ο Θεός έρθει το μωρό δε θα έχουμε την πόρτα κλειστή.. δεν έχω λόγο να μην έχει πρόσβαση εκεί το σκυλί. Θέλω απλά να καταλάβει ότι πλέον δεν είναι εκεί δικός του χώρος από τώρα και να μη θεωρήσει τη μικρή υπεύθυνη για την έξωση. Η πόρτα έκλεισε από το προηγούμενο σάββατο γιατί συνέχιζε να λουφάζει εκεί όπως είναι λογικό. Το Σάββατο έβγαλε αντίδραση αλλά δείχνει να προσαρμόζεται. Το μόνο θέμα ότι μας τρώνε τα περιστέρια το φαί κι έτσι αναγκαστικά το μπολ μπήκε στο σαλόνι... το μαθε όμως και αυτό.... Τον στρέσαρα αρκετά το ξέρω αλλά δείχνει να εγκλιματίζεται ομαλά....

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας ! Είμαι καινούρια στο φορουμ μιας και προχθές ενημερώθηκα για την εγκυμοσύνη μου... έχω ένα μικρό κανισάκι 7 κιλών και ορισμένοι μου έχουν πει ότι το σκυλί πρέπει να κάνει μια σειρά από ειδικά εμβόλια που γίνονται όταν υπάρχει κύηση στο σπίτι ... γνωρίζετε κάτι ;; γιατί εγω το ακούω πρώτη φορά ;; :?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για ειδικά εμβόλια δεν ξέρω, νομίζω οτι αν είναι εμβολιασμένος(με τα κανονικά εμβόλια), αποπαρασιτωμένος και καθαρός δε θα έχεις πρόβλημα. Πάντως καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με τον κτηνίατρο και να τον ρωτήσεις ΄ίσως να εξετάσει και το σκυλί για να είσαι ήσυχη....

Εγώ πριν 3 χρόνια που γέννησα δεν μου είπε ούτε ο κτηνίατρος ούτε ο γυναικολόγος για αυτά τα εμβόλια, πήγα όμως το σκυλάκι και μια βόλτα απο εκεί, έτσι για να είμαι ήσυχη.Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

http://www.uspharmacist.com/content/d/feature/c/29614/

 

εχοντας διαβασει καποιος αρθρα οπως αυτο που αναφερω στον συνδεσμο , κανει τις επιλογες του υπευθυνα ...

 

εμεις προσωπικα σαν οικογενεια αγαπουμε τα ζωακια ΑΛΛΑ...

 

εφοσον δεν εχουμε ενα μεγαλο κηπο και θελοντας να μην καταπιεσουμε το εκαστοτε ζωντανο βαζοντας το σε ενα διαμερισμα μερικων τετραγωνικων και εκφυλιζοντας ετσι την φυση τους οπου σε φυσιολογικες συνθηκες θα τους υποδείκνυε να ζησουν και να κινηθουν σε ενα φυσικο και φυσιολογικο περιβαλλον για αυτα , ΔΕΝ προκειται ποτε να παρουμε καποιο .

 

Τα τελευταια χρονια και με δολιο τις περισσοτερες τροπο , ενιοτε και απο παντελης αγνοια , υπαρχουν κυκλοι οι οποιοι προωθουν αυτη την ενεργεια , δλδ την συγκατοικιση με ζωντανα ανευ πρεπουσας προσοχης και με το οποιοδηποτε κοστος με σκοπο κατα τη γνωμη μου οι γεννησεις , οι φυσιολογικες και απροβληματιστες , να μειωνονται και φυσικα με εναν φαινομενικα αθωο τροπο - παραγοντα να υπαρχει και μειωση του πληθυσμού , κυριως του υγειους . Φυσικα οι ιδιοι κυκλοι πρωωθουν και την ενεργεια της εκτρωσης ως κατι "σχεδον" φυσιολογικο χωρις πολλες "υποτιθεμενες" επιπλοκες στην ψυχολογια της γυναικας και του ζευγους .

 

Τελος παντων δεν τα γραφω αυτα ως φλυαρολογια αλλα ισως για να προβληματισω καποια ατομα και ισως να τους προτρεψω σε μια σοφοτερη επιλογη υπευθυνοτητας και ευσυνειδησίας

 

Ευχαριστω για οποιον διαβασει με προσοχη την αναρτηση αυτη και φυσικα δεκτες οι οποιεσδηποτε παρατηρησεις

Link to comment
Share on other sites

Οι ζωονόσοι είναι ασθένειες που μεταδίδονται από τα ζώα στον άνθρωπο. Ασθένειες όπως η νόσος των τρελλών αγελάδων, γρίπη Η1Ν1, και η γρίπη των πτηνών είναι γνωστές ζωονόσοι που έχουν αποδειχθεί ότι είναι θανατηφόρες. Σκοπός του παρόντος άρθρου όμως είναι οι ασθένειες που μεταδίδονται από κατοικίδια ζώα. Υπάρχουν πάνω από 30 σημαντικές ασθένειες που μπορούν να προέλθουν από κατοικίδια ζώα. Σύμφωνα με έρευνα του έτους 2007 από την American Pet Products Manufacturers Association, το 63% των νοικοκυριών στην Αμερική (71,1 εκατομμύρια νοικοκυριά) είχαν ένα ή περισσότερα κατοικίδια στο σπίτι τους. Γενικά: Εκτιμάται ότι το 50% των σκύλων έχουν προσβληθεί από ένα ή περισσότερα εντερικά παράσιτα. Γάτες, πουλιά, τρωκτικά, ψάρια, ερπετά, και τα εξωτικά κατοικίδια ζώα, έχουν και αυτά το δικό τους μερίδιο ευθύνης στις ζωονόσους. Παρόλο όμως τον σημαντικό αριθμό των προσβεβλημένων ζώων, οι άνθρωποι σπάνια μολύνονται. Οι ακραίες ηλικιακές ομάδες (παιδιά και υπερήλικοι), καθώς και τα ανοσοκατεσταλμένα άτομα, διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο για την ανάπτυξη σοβαρής λοίμωξης.

Οι ζωονόσοι πάντως είναι αρκετά σπάνιες, για το λόγο αυτό και δεν αναγνωρίζονται εύκολα. Οι πιο κοινές παθήσεις που μεταδίδονται από τα ζώα είναι οι παρασιτικές λοιμώξεις και ακολουθούν οι μυκητιάσεις. Οι ζωονόσοι που συχνότερα συναντώνται είναι η σαλμονέλωση, η τοξοπλάσμωση, η τοξοκαρίαση, η αγκυλοστομίαση και ένας αριθμός άλλων λιγότερο συχνών παθήσεων που περιέχονται στον πίνακα 1 με σύγχρονη αναφορά στη θεραπεία τους.

 

zoonotic1.png

Σαλμονέλωση

 

Η σαλμονέλωση είναι ένα από τα συχνότερα αίτια βακτηριακής γαστρεντερίτιδας. Περίπου το 6% όλων των κρουσμάτων σαλμονέλας προκαλούνται από άμεση ή έμμεση επαφή με ερπετά και λιγότερο συχνά από γάτες, σκύλους, τρωκτικά (π.χ. χάμστερ, ποντίκια), και πουλιά (π.χ. κοτόπουλα, αυγά, πάπιες). Η μόλυνση μπορεί να γίνει και έμμεσα κατά τον χειρισμό μολυσμένων τροφών που προορίζονται για τα κατοικίδια.

Η σαλμονέλα αποτελεί μέρος της φυσιολογικής εντερικής χλωρίδας των ερπετών σε ποσοστό περίπου 90%. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει κανείς να θεωρεί δεδομένο ότι όλα τα ερπετά φέρουν σαλμονέλα, και να λαμβάνει προληπτικά μέτρα κατά το χειρισμό αυτών των ζώων.

Το 1975, στην Αμερική απαγορεύθηκε η πώληση χελωνών ως κατοικίδια με κέλυφος μικρότερο από 4 ίντσες. Ο λόγος που μπήκε το όριο των 4-ιντσών ήταν διότι από το μέγεθος αυτό και πάνω τα βρέφη και τα μικρά παιδιά δεν θεωρούσαν τις χελώνες ως παιχνίδια και δεν τις έβαζαν στο στόμα τους. Η απαγόρευση αυτή σε μεγάλο βαθμό μείωσε την επίπτωση της σαλμονέλωσης με εστία μόλυνσης τη χελώνα.

 

Η σαλμονέλα αποβάλλεται από τα κόπρανα των μολυσμένων ζώων και η μετάδοση της γίνεται συνήθως μέσω της κοπρανοστοματικής οδού. Ωστόσο, η λοίμωξη μπορεί επίσης να μεταδοθεί από γρατσουνιές ή/και δάγκωμα.

Η σαλμονέλα παραμένει λοιμογόνος στη μπαταρία του νεροχύτη ακόμη και 90 ημέρες μετά από τη μόλυνση από μολυσμένα χέρια, ενώ στα περιττώματα των ερπετών παραμένει έως και 30 μήνες. Χρησιμοποιώντας λοιπόν τους νεροχύτες και τις μπανιέρες για το πλύσιμο των ερπετών αυξάνεται ο κίνδυνος μόλυνσης. Οι στρατηγικές πρόληψης περιλαμβάνουν την καλή υγιεινή των χεριών (π.χ., πλύσιμο των χεριών μετά το χειρισμό των ζώων), τη χρήση γαντιών κατά την περιποίηση των ερπετών, καθώς και τον περιορισμό των ερπετών σε συγκεκριμένο χώρο. Σημαντικό επίσης είναι τα καταστήματα που πωλούν ερπετά να ενημερώνουν τους υποψήφιους αγοραστές για τους κινδύνους που υπάρχουν. Το CDC συνιστά οι έγκυες γυναίκες, τα παιδιά κάτω των 5 ετών καθώς και τα ανοσοκατασταλμένα άτομα να αποφεύγουν την επαφή τους με τα ερπετά.

 

Η λοίμωξη είναι συνήθως αυτοπεριοριζόμενη. Η συμπτωματική λοίμωξη, παρουσιάζει διάρροια, πυρετό και κοιλιακό άλγος μέσα σε 12 έως 72 ώρες από την έκθεση. Υπάρχουν περιπτώσεις σοβαρής λοίμωξης από σαλμονέλα όπως μηνιγγίτιδα, σηψαιμία, καρδίτιδα, ακόμη και θάνατος. Οι ακραίες ηλικιακές ομάδες και τα άτομα με ανοσοκαταστολή διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο για σοβαρές λοιμώξεις.

 

Συνήθως δεν απαιτείται θεραπεία της λοίμωξης. Στις περιπτώσεις όμως που η θεραπεία ενδείκνυται, η φλουοροκινολόνη (π.χ., σιπροφλοξασίνη) ή η κεφτριαξόνη είναι φάρμακα εκλογής. Η Τριμεθοπρίμη-σουλφαμεθοξαζόλη (TMP-SMX) και υψηλές δόσεις αμπικιλλίνης, εκτός από περιπτώσεις ανθεκτικών στελεχών, είναι επίσης αποτελεσματικές.

Στη χώρα μας οι παραπάνω κίνδυνοι δεν είναι συχνοί, διότι εκτός από χελώνες , δεν έχουμε «τις καλύτερες των σχέσεων», με ερπετά.

 

zoo4.png

 

 

 

 

Τοξοπλάσμωση

Η Τοξοπλάσμωση (Toxoplasma gondii) είναι μία από τις πιο κοινές ζωονόσους και περίπου 60 εκατομμύρια άνθρωποι έχουν μολυνθεί από τοξόπλασμα στις Ηνωμένες Πολιτείες. Οι γάτες αποτελούν την κύρια πηγή μόλυνσης, ωστόσο και τα σκυλιά μπορεί να μεταδώσουν την νόσο λόγω της τάση τους να κυλιούνται σε περιττώματα ζώων.

 

Η μόλυνση στις γάτες συμβαίνει συνήθως μέσα στους πρώτους 12 μήνες της ζωής τους (αν κυκλοφορούν σε εξωτερικούς χώρους). Το παράσιτο πολλαπλασιάζεται μέσα στον οργανισμό της γάτας και στη συνέχεια αποβάλλεται με τις κενώσεις επί 2 με 3 εβδομάδες με τη μορφή ωοκύστεων. Οι ωοκύστεις μετατρέπονται σε μολυσματικά πρωτόζωα 1-5 μέρες μετά από την αποβολή τους. Τα ζώα παραμένουν μολυσματικά για πάνω από 18 μήνες και μερικές φορές εφόρου ζωής.

 

Οι πιο συνηθισμένοι τρόποι μετάδοσης του τοξοπλάσματος είναι:

1) κατανάλωση μισομαγειρεμένου κρέατος

2) κατανάλωση λαχανικών που έχουν συλλεγεί από μολυσμένο έδαφος

3) η επαφή με μολυσμένα περιττώματα γάτας

4) διαπλακούντια μετάδοση στο έμβρυο.

Η πρόληψη συνίσταται σε περιορισμό της γάτας μέσα στο σπίτι, χρήση γαντιών κατά την κηπουρική, πλύσιμο χεριών όταν έρχονται σε επαφή με χώματα ή μετά τον καθαρισμό των ακαθαρσιών της γάτας. Οι έγκυες πρέπει να αποφεύγουν το καθάρισμα των απορριμμάτων της γάτας.

Στα υγιή άτομα η λοίμωξη είναι συνήθως ασυμπτωματική, όμως η λοίμωξη στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και ιδιαίτερα στο πρώτο τρίμηνό της είναι ιδιαίτερα ανησυχητική. Εκτιμάται ότι συμβαίνουν περίπου 3000 συγγενείς λοιμώξεις από τοξόπλασμα το χρόνο στην Αμερική.

Λοίμωξη κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να προκαλέσει αυτόματη αποβολή του εμβρύου ή συμπτωματολογία μετά την γέννηση με νοητική υστέρηση, υδροκέφαλο, σπασμούς, κώφωση, τύφλωση, και εγκεφαλική παράλυση. Η χοριοαμφιβληστροειδίτιδα από συγγενή λοίμωξη μπορεί να αναπτυχθεί ακόμη και δεκαετίες μετά την έκθεση. Ακόμη και αν η διαπλακούντια λοίμωξη είναι ασυμπτωματική στα παιδιά, μπορεί να εμφανιστούν συμπτώματα αργότερα στη ζωή τους εάν σε κάποια χρονική περίοδο το άτομο είναι ανοσοκατεσταλμένο.

Στα ανοσοκατεσταλμένα ατόμα η λοίμωξη εκδηλώνεται σε συντομότερο χρονικό διάστημα και με σοβαρές κλινικές εκδηλώσεις όπως εγκεφαλίτιδα ή οφθαλμικές βλάβες.

Η συχνότερη θεραπεία είναι η πυριμεθαμίνη μαζί με σουλφαδιαζίνη και λευκοβορίνη. Η κλινδαμυκίνη μπορεί να αντικαταστήσει την σουλφαδιαζίνη και στην εγκυμοσύνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί η σπιραμυκίνη παρόλο που θεωρείται ακόμη φάρμακο υπό έρευνα.

 

zoo6.png

 

Τοξοκαρίαση και Αγκυλοστομίαση

 

Η τοξοκάρα μεταδίδεται από γάτες και σκύλους και διακρίνεται σε Toxocara cati και Toxocara canis, αντίστοιχα. Πρόκειται για μια αρκετά κοινή παρασιτική λοίμωξη. Σε μελέτη που διεξήχθη από τον Won et al, το 13,9% του πληθυσμού ηλικίας πάνω από 6 ετών είχε αντισώματα για Toxocara. Τα αυγά μεταφέρονται στο χώμα από τα περιττώματα των σκύλων και των γατιών και παραμένουν μολυσματικά για πολλά χρόνια.

 

Η μόλυνση μπορεί να προκύψει από την επαφή με μολυσμένο χώμα. Οι προνύμφες της toxocara μπορεί να διαπεράσουν τον πλακούντα του ζώου.Έτσι τα κουτάβια μπορεί να γεννηθούν μολυσμένα αλλά να περάσουν και στο μητρικό γάλα των θηλυκών σκύλων. Η πρόληψη περιλαμβάνει την καλή υγιεινή των χεριών και την απεντόμωση των κατοικίδιων ζώων.

 

Επειδή οι προνύμφες δεν εξελίσσονται σε ενήλικα σκουλήκια στους ανθρώπους, η μόλυνση είναι συνήθως ασυμπτωματική. Όταν τα συμπτώματα εμφανίζονται, η κατάσταση είναι συνήθως αυτο-περιοριζόμενη. Οι προνύμφες μπορούν να μεταναστεύσουν σε όλο το σώμα. Όταν η μετανάστευση γίνει στο ήπαρ, τους πνεύμονες, και το κεντρικό νευρικό σύστημα (ΚΝΣ), ονομάζεται σπλαχνική μεταναστευτική προνύμφη, και υπολογίζεται ότι υπάρχουν 10.000 περιπτώσεις ετησίως στiς ΗΠΑ. Οι προνύμφες μπορούν επίσης να μεταναστεύσουν στα μάτια και υπολογίζεται ότι υπάρχουν 700 περιπτώσεις ετησίως στις ΗΠΑ.

 

Τα συμπτώματα της τοξοκαρίασης, όταν σπανίως αυτή είναι συμπτωματική, είναι, βήχας, πυρετός, σπασμοί, ηπατοσπληνομεγαλία, κοιλιακό άλγος, κακουχία, ανορεξία, απώλεια βάρους, εξανθήματα και ηωσινοφιλία. Σπάνια, ο θάνατος μπορεί να προκληθεί από πνευμονία, μυοκαρδίτιδα, και σοβαρή συμμετοχή του ΚΝΣ. Τα συμπτώματα από τα μάτια περιλαμβάνουν ενδοφθαλμίτιδα, χοριοαμφιβληστροειδίτιδα, και ραγοειδίτιδα. Ο ασθενής μπορεί να εμφανίσει διαταραχές της όρασης, στραβισμό, άλγος των οφθαλμών, και ουλές στον αμφιβληστροειδούς.

 

Η τοξοκαρίαση αντιμετωπίζεται με αλβενδαζόλη ή μεβενδαζόλη. Η οφθαλμική τοξοκαρίαση αντιμετωπίζεται με κορτικοστεροειδή και αλβενδαζόλη.

 

Η αγκυλοστομίαση είναι κοινή λοίμωξη και προκαλείται από Ancylostoma braziliense. Τα σκυλιά και οι γάτες είναι οι φυσικοί φορείς, και τα αυγά του παρασίτου εξέρχονται με τα κόπρανά τους. Η μόλυνση των ανθρώπων συμβαίνει μετά από άμεση επαφή με μολυσμένο έδαφος, δημιουργώντας βλατίδες στο σημείο λοίμωξης. Οι προνύμφες μπορούν να μεταναστεύσουν αρκετά εκατοστά την ημέρα. Η νόσος προκαλεί έντονο κνησμό, που επιδεινώνεται την νύχτα.

 

Θεραπεία εκλογής είναι η Albendazole ή mebendazole και ως δεύτερη επιλογή η mebendazole.

 

zoo9.png

 

Λύσσα

 

Λύσσα προκαλείται από ιούς του γένους Lyssavirus. Λόγω του εμβολιασμού των σκύλων και γάτων στις ΗΠΑ, είναι σπάνια η λύσσα από ένα κατοικίδιο ζώο.

 

Το 2009, υπήρχαν 6.690 κρούσματα λύσσας ζώων και τέσσερα ανθρώπων που αναφέρθηκαν από το CDC. Τρία από τα τέσσερα ανθρώπινα κρούσματα κατέληξαν. Περίπου το 92% των κρουσμάτων λύσσας ήταν άγρια ζώα ενώ από το σύνολο των ζώων που αναφέρθηκαν από το CDC, το 2009, το 1,2% (81) ήταν σκυλιά και το 4,5% (300) ήταν γάτες. Από όλες τις αναφερθείσες περιπτώσεις της λύσσας στα κατοικίδια ζώα, 59,4% ήταν σε γάτες.

 

Η περίοδος επώασης για τη λύσσα είναι 1 έως 3 μήνες. Σε σπάνιες περιπτώσεις, μπορεί να είναι η μικρότερη από 2 εβδομάδες ή μεγαλύτερη από 1 χρόνο.

 

Μετά την περίοδο επώασης, η μόλυνση εξελίσσεται μέσα από τρεις φάσεις:

 

1) την πρόδρομη φάση

2) την οξεία νευρολογική φάση, και ακολουθεί

3) κώμα και θάνατος.

 

Η πρόδρομη φάση χαρακτηρίζεται από πονοκέφαλο, ναυτία, έμετο, και μερικές φορές διέγερση και άγχος. Η οξεία νευρολογική φάση της λύσσας εκδηλώνεται είτε με εγκεφαλίτιδα (80%) είτε με παράλυση (20%). Τα συμπτώματα κατά την φάση αυτή είναι πυρετός, ψευδαισθήσεις, σύγχυση, μυϊκοί σπασμοί, υπερκινητικότητα, σπασμοί, σιελόρροια, υπεριδρωσία, φρίκια, και πριαπισμός. Στην συνέχεια ακολουθεί κώμα και μέσα σε λίγες ημέρες θάνατος.

 

Δεν υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία μετά την έναρξη των συμπτωμάτων. Ως εκ τούτου, μετά την έκθεση δίνεται προφύλαξη όταν υπάρχει η πιθανότητα μόλυνσης από τον ιό της λύσσας. Όταν η έκθεση είναι από κατοικίδιο ζώο, γάτα, σκυλί, ή κουνάβι, το ζώο παρακολουθείται για 10 ημέρες. Αν εξακολουθεί να είναι υγιής, τότε η προφύλαξη δεν είναι απαραίτητη. Εάν η έκθεση είναι από κάτι άλλο εκτός από γάτα, σκύλο, ή κουνάβι, πρέπει να γίνεται ευθανασία στο ζώο και να εξετάζεται για λύσσα.

 

 

Η προφύλαξη μετά την έκθεση περιλαμβάνει την κατάλληλη φροντίδα του τραύματος, την χορήγηση ειδικής ανοσοσφαιρίνης για τη λύσσα καθώς και τέσσερις δόσεις του εμβολίου κατά της λύσσας. Ο προσεκτικός καθαρισμός της πληγής μπορεί να μειώσει τον κίνδυνο της λύσσας έως και 90%. Άτομα που λαμβάνουν ανοσοκατασταλτικά πρέπει να διακόπτουν την θεραπείας τους κατά την διάρκεια της προφυλακτικής αγωγής.

 

zoo10.png

 

Ταινία

Η Dipylidium caninum είναι μια ταινία(σκώληκας) που μπορεί να βρεθεί σε γάτες και σκύλους. Ο τρόπος μετάδοσης της ταινίας στους ανθρώπους γίνεται διά της στοματικής οδού. Ωστόσο, η μόλυνση των ανθρώπων είναι σπάνια και εμφανίζεται κυρίως σε παιδιά. Η μόλυνση είναι συνήθως ασυμπτωματική αλλά όταν δώσει συμπτώματα αυτά είναι: φαγούρα στον πρωκτό, κοιλιακός πόνος, κνίδωση, και ηωσινοφιλία. Τμήματα από τα σκουλήκια μπορεί μερικές φορές να φανούν σε εξέταση κοπράνων. Η θεραπεία είναι η χορήγηση από του στόματος praziquantel και περιλαμβάνει οδηγίες για ειδικό τρόπο αφόδευσης σε λεκάνη με χλιαρό νερό ώστε να μην συσπάται ο σφιγκτήρας του ορθού και κόβει τα σώματα των σκουλικιών.

 

 

Τριχοφυτία / tinea capitis

 

Συνήθως γνωστή ως ringworm, αυτή η μυκητιασική λοίμωξη (που προκαλείται από δερματόφυτα), μπορεί να μεταδοθεί από τα ασυμπτωματικά ζώα. Τα σημεία και συμπτώματα περιλαμβάνουν αλωπεκία, ερυθηματώδεις πλάκες, φαγούρα, και εξάνθημα. Tinea corporis προσβάλει άτριχες περιοχές του δέρματος και μπορεί να αντιμετωπιστεί με τοπικά αντιμυκητιασικά, με εξαίρεση την νυστατίνη, η οποία δεν είναι αποτελεσματική. Η θεραπεία συνεχίζεται μέχρι 1 εβδομάδα μετά την υποχώρηση των συμπτωμάτων. Tinea capitis είναι λοίμωξη του τριχωτού της κεφαλής και μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια τριχών. Η τοπική αγωγή από μόνη της δεν είναι αποτελεσματική και χορηγείται παράλληλα από του στόματος γκριζεοφουλβίνη.

 

Ανθεκτικός στη μεθικιλλίνη χρυσίζων σταφυλόκοκκος (MRSA)

 

Περίπου το 1/3 του υγιούς πληθυσμού είναι αποικισμένοι με MRSA. Ο MRSA μπορεί να αποικίσει το δέρμα, τους βλεννογόνους, ουρογεννητικού συστήματος, και την γαστρεντερική οδό. Θεωρείται ότι το κατοικίδιο ζώο μολύνεται από τον άνθρωπο, αλλά από τη στιγμή που θα μολυνθεί μπορεί να μεταδώσει MRSA σε άλλους ανθρώπους μέσα από την καθημερινή επαφή. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε φαύλο κύκλο μολύνσεων μεταξύ των κατοικίδιων ζώων και των ανθρώπων που τα περιποιούνται. Η τήρηση των κανόνων υγιεινής μπορεί να προστατέψει από την μετάδοση.

 

Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν συμπτώματα από το δέρμα αλλά και λοίμωξη των μαλακών μορίων, οστεομυελίτιδα , ενδοκαρδίτιδα, πνευμονία, και σηψαιμία.

 

Ο μηχανισμός με τον οποίο ο S aureus γίνεται ανθεκτικός στη μεθικιλλίνη, δεν σχετίζεται με την παραγωγή του ενζύμου της β-λακταμάσης , αλλά αλλαγή στην δομή της πρωτεϊνης που δεσμεύει την πενικιλίνη. Για το λόγο αυτό, τα βήτα-λακταμικά φάρμακα έχουν απόλυτη αντένδειξη για τη θεραπεία του MRSA.

 

Η θεραπεία πρέπει να γίνεται με βάσει το αντιβιόγραμμα.

 

Νόσος του Lyme

 

Τα κατοικίδια ζώα ( σκύλοι, γάτες) μπορούν να μεταδώσουν τη νόσο Lyme έμμεσα με τη μεταφορά μολυσμένων τσιμπουριών. Το αίτιο είναι η σπειροχέτη borrelia burgdorferi. Η νόσος του Lyme είναι συχνή σε βορειοανατολικές πολιτείες των ΗΠΑ και σε κράτη της κεντρικής και Β.Ευρώπης, με το 90% των ετησίων αναφερόμενων περιπτώσεων να διαπιστώνεται σʼαυτές τις περιοχές.

 

Η απομάκρυνση των τσιμπουριών μπορεί να προλάβει την λοίμωξη (δες ειδικό κεφάλαιο στην ιστοσελίδα), με δεδομένο ότι μεσολαβεί ένα χρονικό περιθώριο μεταξύ τσιμπήματος από το τσιμπούρι και έναρξης της νόσου. Διάφορα προληπτικά μέτρα μπορούν να ληφθούν. Ενδεικτικά αναφέρουμε την χρήση ρουχισμού με μακριά μανίκια ή μακριά παντελόνια ή χρήση ανοιχτόχρωμων ρούχων, ώστε να φαίνονται εύκολα οι κηλίδες αίματος από τα τσιμπήματα, αποφυγή διάβασης περιοχών με πυκνή βλάστηση, προστατευτικά απωθητικά περιλαίμια στους σκύλους κ.α.

 

Μετά από 1 έως 36 ημέρες μετά την έκθεση εμφανίζεται εξάνθημα, τις περισσότερες φορές στη θέση του τσιμπήματος από το τσιμπούρι. Η τοπική βλατίδα με κνησμό εμφανίζεται σε όλες σχεδόν της περιπτώσεις εγκατάστασης τσιμπουριού στο δέρμα και επί μήνες μπορεί να προκαλείται στο σημείο αυτό έξαρση που διαρκεί ώρες ή και μέρες. Επεκτείνεται συχνά περιφερικά και υποχωρεί στο κέντρο. Το εξάνθημα συνήθως υποχωρεί αυτόματα χωρίς θεραπεία.

Στην περίπτωση όμως που συγχρόνως ή λίγο μετά το εξάνθημα αναπτυχθεί γριπώδης συνδρομή με πυρετό, κεφαλαλγία, κακουχία, μυαλγίες και αρθραλγίες, πιθανόν έχει δρομολογηθεί νόσος Lyme. Εάν η νόσος αφεθεί χωρίς θεραπεία, η λοίμωξη μπορεί να εξελιχθεί σε αρθρίτιδα των μεγάλων αρθρώσεων, εγκεφαλοπάθεια, και καρδίτιδα.

 

Εάν διαγνωσθεί στα αρχικά στάδια, η νόσος του Lyme μπορεί να θεραπευθεί με τετρακυκλίνη (φάρμακο εκλογής) ή αμοξυκιλλίνη. Σε σοβαρότερες περιπτώσεις χορηγείται κεφαλοσπορίνη τρίτης γενιάς ή IV πενικιλλίνη G. Προφυλακτική θεραπεία δεν συστήνεται.

 

Ψώρα

Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να μεταδοθεί από τα σκυλιά στον άνθρωπο. Ωστόσο, το άκαρι της ψώρας συνήθως αποτυγχάνει να αναπαραχθεί στον σκύλο, με αποτέλεσμα περιορισμό της λοίμωξης. Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν φαγούρα και βλατιδώδες εξάνθημα, και η θεραπεία με τοπική permethrin ή ivermectin.

 

Giardiasis

Προκαλείται από intestinalis Giardia (λάμβλια) και είναι η πιο κοινή πρωτοζωική λοίμωξη στην Αμερική. Μπορεί να μεταδοθεί από οποιοδήποτε θηλαστικό και γενικά ενοχοποιούνται οι κακές συνθήκες υγιεινής. Είναι ενδοβλεννογόνιο και όχι ενδοαυλικό πρωτόζωο γιʼαυτό και προκαλεί συστηματικές εκδηλώσεις , κατʼαντίθεση με τους οξυούρους που προκαλούν μόνο κνησμό στο δακτύλιο και είναι ενδοαυλικός σκώληκας.

 

Η λοίμωξη είναι συνήθως ασυμπτωματική, όμως μπορεί να εκδηλωθεί με διάρροια, κοιλιακό άλγος, και αίσθημα κόπωσης. Τα συμπτώματα μπορεί να είναι αυτοπεριοριζόμενα ή χρόνια. Η φουραζολιδόνη θεωρείται φάρμακο εκλογής. Ωστόσο, συχνά χρησιμοποιείται και η μετρονιδαζόλη ή εναλλακτικά tinidazole ή nitazoxanide.

 

Κρυπτοσποριδίαση

Μια παρόμοια με την giardiasis πρωτοζωικής λοίμωξη είναι και η κρυπτοσποριδίωση (Cryptosporidium). Η κρυπτοσποριδίαση όπως και η giardiasis, μπορεί να μεταδοθεί από όλα τα θηλαστικά. Η νόσος είναι συνήθως αυτοπεριοριζόμενη με συνήθη συμπτώματα ναυτία, εμέτους, κοιλιακό άλγος, χαμηλό πυρετό, ανορεξία, και πονοκέφαλο, που μπορεί να διαρκέσουν από 2 έως 12 εβδομάδες. Η nitazoxanide θεωρείται φάρμακο εκλογής όταν αποφασισθεί θεραπεία.

 

zoo11.png

 

Νόσος εξ ονύχων γαλής

Η νόσος εξ ονύχων γαλής (Bartonella henselae) είναι η πιο συχνά μεταδιδόμενη νόσος από τις γάτες, αλλά επίσης και τα σκυλιά μπορούν να την μεταδώσουν. Συνήθως είναι αυτοπεριοριζόμενη, και εκδηλώνεται με λεμφαδενοπάθεια, πυρετό και απώλεια βάρους. Σε ανοσοκατεσταλμένα άτομα, μπορεί να προκαλέσει οζώδες ερύθημα (ευαίσθητα κόκκινα οζίδια), θρομβοπενική πορφύρα, οφθαλμοαδενικό σύνδρομο Parinaud, εγκεφαλοπάθεια, κοκκιώματα ήπατος, οστεομυελίτιδα, πνευμονική νόσο, και οπτική νευρίτιδα. Σε ορισμένες περιπτώσεις, τα συμπτώματα μπορεί να διαρκέσουν από εβδομάδες μέχρι και μήνες.

 

Φάρμακο εκλογής είναι η αζιθρομυκίνη.

 

papagalos.jpg

 

Ψιττάκωση

Ψιττάκωση (Chlamydia psittaci) μεταδίδεται από τα πτηνά και συχνότερα από τους παπαγάλους. Η μετάδοση γίνεται μέσω της εισπνοής των περιττωμάτων των πτηνών ή από τις ρινικές εκκρίσεις τους και σπάνια από το δάγκωμα από μολυσμένο πτηνό. Η πρόληψη περιλαμβάνει τη χρήση απολυμαντικών ουσιών και μέτρα προφύλαξης κατά την περιποίηση των πτηνών(γάντια, ποδιά και ακόμη μάσκα).

 

Τα μολυσμένα πτηνά συνήθως εμφανίζουν ήπια συμπτώματα, μεταξύ των οποίων συμπτώματα από τα φτερά τους(απώλεια φτερών), λήθαργο, και ανορεξία. Ωστόσο, η νόσος μπορεί να αποβεί μοιραία σε ανθρώπους. Ο χρόνος επώασης είναι 7 έως 14 ημέρες (σε ανθρώπους). Η έναρξη μπορεί να είναι σταδιακή ή απότομη, με ρίγη και υψηλό πυρετό. Η κεφαλαλγία είναι συχνά το κύριο πρόβλημα με την συνοδεία ξηρού βήχα. Πονόλαιμος και τραχηλική λεμφαδενίτιδα είναι επίσης συχνά. Ο πόνος στο στήθος, περικαρδίτιδα, και μυοκαρδίτιδα είναι σπάνιες εκδηλώσεις. Συνήθως, ο ασθενής θα εμφανίσει φωτοφοβία, και στο 25% των περιπτώσεων μπορεί να συμβεί επίσταξη (ρινορραγία). Τα συμπτώματα, όπως η γενικευμένη μυαλγία και δυσκαμψία και σπασμός των μυών του αυχένα και της πλάτης μπορεί να οδηγήσει σε λανθασμένη διάγνωση της μηνιγγίτιδας. Σε ορισμένες περιπτώσεις έχουν διαπιστωθεί λήθαργος, κατάθλιψη, ανησυχία, αϋπνία, σύγχυση μέχρι και παραλήρημα στο τέλος της πρώτης εβδομάδας. Τα συμπτώματα από το γαστρεντερικό περιλαμβάνουν ναυτία, έμετο, κοιλιακό άλγος, και διάρροια ή δυσκοιλιότητα.

 

Οι τετρακυκλίνες, όπως η δοξυκυκλίνη, είναι αποτελεσματική στη θεραπεία της Ψιττάκωσης και πρέπει να συνεχίζεται για 7 έως 14 ημέρες μετά την υποχώρηση του πυρετού. Επίσης εναλλακτικά μπορεί να χορηγηθεί Ερυθρομυκίνη.

 

 

Μύθοι

Αν και τα κατοικίδια ζώα μπορεί να είναι πηγή ασθενειών για τους ιδιοκτήτες τους, υπάρχουν μερικοί μύθοι που πρέπει να καταρριφθούν. Τα ζώα δεν φέρουν ψείρες της κεφαλής και δεν χρειάζεται να ληφθούν μέτρα γιʼαυτά σε περίπτωση εμφάνισης ψειρών στην οικογένεια. Επιπλέον, τα ζώα δεν αποτελούν πηγή μόλυνσης από οξύουρους ή β-αιμολυτικό στρεπτόκοκκο ομάδας Α, έτσι δεν μπορούν να θεωρηθούν υπεύθυνα για την ύπαρξη αυτών των λοιμώξεων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...