Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατρος για κυηση υψηλου κινδυνου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγω είχα εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου λόγω προηγηθείσας προεκλαμψίας. Εξελίχθηκε υπέροχα μετά από προληπτική αγωγή και μάλιστα κατέληξε σε vbac (φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική). Ο γιατρός είναι ιδιώτης, στο Χαλάνδρι. Όποια ενδιαφέρεται με ρωτάει!

 

ΥΓ: Υποθυρεοειδισμό έχω κι εγώ (μου έμεινε "δωράκι" από την πρώτη εγκυμοσύνη) αλλά δε νομίζω κορίτσια οτι αυτό καθιστά τη δευτερη εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας αναζητάμε ιατρό κ νοσοκομείο για τη περίπτωση μας παρακαλώ τα φώτα σας ασθενής 27 ετών με σκλήρυνση κατά πλάκας μένει έγκυος μη προγραμματισμένα η αγωγή της στη σκλήρυνση το τυσαπρι μονοκλωνικό αντίσωμα έχουμε κορυφαία γιατρό για τη σκλήρυνση χρειαζόμαστε μαιευτηρα γυναικολόγο με εμπειρία σε εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Σήμερα μπήκα στην 14η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου.  Είμαι 46 χρονών και αυτή είναι η πρώτη (και τελευταία) εγκυμοσύνη.  Ανήκω στις υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνες γιατί:

1. Πριν 5 χρόνια έκανα ανοιχτό χειρουργείο αφαίρεσης 18 ινομυωμάτων

2. Έχω πάλι ινομυώματα (ένα 4,5cm και πολλά μικρά)

3. Έχω περιφερική αποκόλληση υμένων

4. Έχω οπίσθιο παραχείλιο πλακούντα

 

Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό μου (ως γυναικολόγος είναι εξαίρετος) ως μαιευτήρα καθώς δεν είδε την αποκόλληση την οποία πρέπει να την έχω από την 6η εβδομάδα όπου ξεκίνησα να έχω απαλά καφέ υγρά.  Μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και να κάνω ότι θέλω...η μαία του μου έδινε τις σωστές συμβουλές, οι οποίες επιβεβαιώθηκαν και από τον εμβρυολόγο που με παρέπεμψε για αυχενική καθώς έχω αποκόλληση 14*7 χιλιοστά.  Προχτές πήγα στο Έλενα σε έναν διευθυντή για δεύτερη γνώμη ο οποίος μου επιβεβαίωσε όλα τα παραπάνω ευρήματα.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποιον που να έχει φέρει εις πέρας δύσκολες εγκυμοσύνες και γέννες.  Ανησυχώ πάρα πολύ και δυστυχώς δεν αισθάνομαι ασφάλεια στον γιατρό μου για την εγκυμοσύνη μου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

On 6/30/2020 at 4:44 PM, angeliki_kat said:

Καλησπέρα σας,

 

Σήμερα μπήκα στην 14η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου.  Είμαι 46 χρονών και αυτή είναι η πρώτη (και τελευταία) εγκυμοσύνη.  Ανήκω στις υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνες γιατί:

1. Πριν 5 χρόνια έκανα ανοιχτό χειρουργείο αφαίρεσης 18 ινομυωμάτων

2. Έχω πάλι ινομυώματα (ένα 4,5cm και πολλά μικρά)

3. Έχω περιφερική αποκόλληση υμένων

4. Έχω οπίσθιο παραχείλιο πλακούντα

 

Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό μου (ως γυναικολόγος είναι εξαίρετος) ως μαιευτήρα καθώς δεν είδε την αποκόλληση την οποία πρέπει να την έχω από την 6η εβδομάδα όπου ξεκίνησα να έχω απαλά καφέ υγρά.  Μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και να κάνω ότι θέλω...η μαία του μου έδινε τις σωστές συμβουλές, οι οποίες επιβεβαιώθηκαν και από τον εμβρυολόγο που με παρέπεμψε για αυχενική καθώς έχω αποκόλληση 14*7 χιλιοστά.  Προχτές πήγα στο Έλενα σε έναν διευθυντή για δεύτερη γνώμη ο οποίος μου επιβεβαίωσε όλα τα παραπάνω ευρήματα.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποιον που να έχει φέρει εις πέρας δύσκολες εγκυμοσύνες και γέννες.  Ανησυχώ πάρα πολύ και δυστυχώς δεν αισθάνομαι ασφάλεια στον γιατρό μου για την εγκυμοσύνη μου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Καταρχάς να έχεις μια τέλειομηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι. Ψάχνεις μαιευτήρα ιδιώτη ή στο δημόσιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει για δημόσιο νοσοκομείο, ένα όνομα που μου.ηρθε στο μυαλό, είναι ο κος Δασκαλάκης στο Αλεξάνδρα ,θεωρείται κορυφή για κυήσεις υψηλού κινδύνου. Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά τον είχαν πολλές γνωστές μου. 

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2020 at 4:44 ΜΜ, angeliki_kat είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Σήμερα μπήκα στην 14η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου.  Είμαι 46 χρονών και αυτή είναι η πρώτη (και τελευταία) εγκυμοσύνη.  Ανήκω στις υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνες γιατί:

1. Πριν 5 χρόνια έκανα ανοιχτό χειρουργείο αφαίρεσης 18 ινομυωμάτων

2. Έχω πάλι ινομυώματα (ένα 4,5cm και πολλά μικρά)

3. Έχω περιφερική αποκόλληση υμένων

4. Έχω οπίσθιο παραχείλιο πλακούντα

 

Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό μου (ως γυναικολόγος είναι εξαίρετος) ως μαιευτήρα καθώς δεν είδε την αποκόλληση την οποία πρέπει να την έχω από την 6η εβδομάδα όπου ξεκίνησα να έχω απαλά καφέ υγρά.  Μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και να κάνω ότι θέλω...η μαία του μου έδινε τις σωστές συμβουλές, οι οποίες επιβεβαιώθηκαν και από τον εμβρυολόγο που με παρέπεμψε για αυχενική καθώς έχω αποκόλληση 14*7 χιλιοστά.  Προχτές πήγα στο Έλενα σε έναν διευθυντή για δεύτερη γνώμη ο οποίος μου επιβεβαίωσε όλα τα παραπάνω ευρήματα.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποιον που να έχει φέρει εις πέρας δύσκολες εγκυμοσύνες και γέννες.  Ανησυχώ πάρα πολύ και δυστυχώς δεν αισθάνομαι ασφάλεια στον γιατρό μου για την εγκυμοσύνη μου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

 

Στο Έλενα, Βαρβαρίγος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλημέρα σας.Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Επειδή πέρσι γέννησα πρόωρα, καθώς απρόσμενα σπάσανε τα νερά, φοβάμαι πλέον για την έκβαση μίας δεύτερης εγκυμοσύνης. Χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος με τέστ. Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον καλό γυναικολόγο, εξειδικευμένο στις κυήσεις υψηλού κινδύνου; Να σημειώσω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη εμφάνισα και διαβήτη κύησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσι μου, με το καλό σου εύχομαι να γεννηθεί. Δεν είμαι από Αθήνα οπότε δεν ξέρω κάποιον γιατρό από εκεί απλά σου γράφω για να έχεις στο νου σου ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Το ότι δυστυχώς γέννησες πρόωρα το πρώτο μωράκι σου δεν σημαίνει ότι θα ξανά συμβεί. Βέβαια απ' την στιγμή που είχες διαβήτη κύησης πρέπει να το έχεις στο νου κ να προσέχεις απο την αρχή γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες λογικά. Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το γέννησα λόγω προβλημάτων στην 34η εβδομάδα, το δεύτερο όμως πήραμε όλα τα μέτρα κ γέννησα κανονικά στον 9ο μήνα!

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2021 at 2:27 ΜΜ, mama16 είπε:

Καλημερα κορίτσι μου, με το καλό σου εύχομαι να γεννηθεί. Δεν είμαι από Αθήνα οπότε δεν ξέρω κάποιον γιατρό από εκεί απλά σου γράφω για να έχεις στο νου σου ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Το ότι δυστυχώς γέννησες πρόωρα το πρώτο μωράκι σου δεν σημαίνει ότι θα ξανά συμβεί. Βέβαια απ' την στιγμή που είχες διαβήτη κύησης πρέπει να το έχεις στο νου κ να προσέχεις απο την αρχή γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες λογικά. Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το γέννησα λόγω προβλημάτων στην 34η εβδομάδα, το δεύτερο όμως πήραμε όλα τα μέτρα κ γέννησα κανονικά στον 9ο μήνα!

Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι για την έκβαση της δεύτερης εγκυμοσύνης, γιατί κυρίως αυξάνονται οι πιθανότητες πια.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, katie84 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι για την έκβαση της δεύτερης εγκυμοσύνης, γιατί κυρίως αυξάνονται οι πιθανότητες πια.

Το καταλαβαίνω απόλυτα, εύχομαι όλα αυτή τη φορά να πάνε καλά σου την αρχή μέχρι το τέλος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...